Dovoz - strana 14

Podnikatel vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH se zabývá prodejem a montáží oken. V obchodním majetku má zahrnutou motokáru a čtyřkolku, na jejich pronájem má živn. oprávnění. Ke každé zakázce na montáž oken poskytuje jako bonus zapůjčení motokáry nebo čtyřkolky na určitou dobu zdarma, tj. nevykazuje na jejich pronájem žádné příjmy - neodvádí DPH. Může si na ně uplatňovat paušální výdaje na dopravu?
Vydáno: 04. 05. 2011
Jsme SŠ, příspěvková organizace zřízená ÚSC. Nejsme plátci DPH, účetnictví vedeme ve zjednodušeném rozsahu. Lze zaúčtovat fakturu za autobus na lyžařský výcvik, kde je samostatně vyčíslena cena za dopravu žáků a pedagogů takto?: doprava žáků 518/321, doprava pedagogů 512/321 (hradit z přímých výdajů-účelový zdroj 33353,neboť je to součást nákladů na pracovní cestu, ale vyučující si jízdní výdaje nezahrnují do cestovního příkazu, protože je doprava hrazena fakturou) a nebo doprava pedagogů 518/321 (hradit z provozních prostředků-účelový zdroj 88888).
Vydáno: 01. 05. 2011
Výrobce a prodejce zboží z jiného státu EU bude dodávat české dceřince náhradní díly bezúplatně. Ta bude provádět záruční opravy těchto elektrospotřebičů (na jejichž prodeji se podílí jako prostředník), při nichž využije těchto náhradních dílů. Jaké doklady by měly kolovat mezi výrobcem a českou společností ohledně náhradních dílů? Je třeba z hlediska DPH v ČR přiznat DPH a z jaké částky, když není vyžadována úplata? Nebo to vůbec není předmětem DPH, když jde o bezúplatné plnění, příp. není využíváno pro ekonomickou činnost (otázka, jestli záruční opravy jsou ekonomickou činností)? Z hlediska daní z příjmů, je nutno nějak ošetřit, když jde o mateřskou a dceřinou společnost, tedy spojené osoby?
Vydáno: 22. 04. 2011
Firma s. r. o. plátce DPH provedla rozvod telefonních kabelů v kancelářích firmy v bytovém domě. 1. Kabely byly pouze pokládány na sem nebo pod koberec (nebylo zasahováno do zdí). Vztahuje se na tuto činnost 20 % sazba DPH nebo 10 % sazba DPH. 2. Pokud by kabely byly zabudovány do zdí je sazba DPH 20 % nebo 10 %? 3. Pokud by se na výše uvedené práce vztahovala sazba DPH 10 %, bude se tato sazba DPH vztahovat také na dopravné zaměstnanců zhotovitele telefonních rozvodů na místo, kde byla práce prováděna? Dopravné je na faktuře jako druhá položka.
Vydáno: 19. 04. 2011
Společnost AB a. s. plátce DPH vyfakturuje k 31. 3. 2011 plátci z EU nové zboží včetně montáže a dopravy. Instalace proběhne v zemi EU. Doprava je objednána u českého plátce, započne v ČR a skončí v zemi EU (pojede jen přes státy EU). Daň je povinna přiznat a odvést společnost, které je toto plnění poskytnuto, jak snad dobře předpokládáme. Na faktuře vydané bude rozepsáno zvlášť zboží, zvlášť instalace a zvlášť doprava. Jak bude plnění vykázáno v přiznání k DPH za společnost AB a. s.? Podle jednotlivých druhů na různé řádky formuláře (ř. 20 a 21), nebo pouze jednou částkou vše na řádku 21? V souhrnném hlášení se bude vykazovat stejně jako v přiznání k DPH, tzn. zvlášť nebo dohromady?
Vydáno: 18. 04. 2011
Firma provozuje internetový obchod. Pro zboží jezdí do Německa na tzv. poštovní adresu. Jedná se vlastně o přepravní sklad. Dovezené zboží je prokazatelně prodáno, o tržbách je vedena přesná evidence ze skladu i vydané faktury. Problémem je náklad a s ním spojené mé obavy jako účetní. Faktury jsou u některých dodavatelů na jméno jednatele firmy, bez uvedení IČO a bez uvedení DIČ, navíc jsou jen na poštovní adresu v Německu. Mám obavu, aby FÚ při kontrole nevyloučil náklad jako daňově účinný, i když by musel dle mého také vyloučit tržby z prodeje tohoto „nenakoupeného zboží“. S některými dodavateli v Německu se ale nedá skoro domluvit. Mám obavu, že mají nějaký (asi DPH) důvod, proč chtějí prodávat jen na území DE. Je správná moje úvaha, že by zboží nakoupené jednatelem (FA na jeho jméno) prodal on sám v Česku firmě? Obávám se nebezpečí: - jednatel by měl být též podnikatelem, - zákaz konkurence, - plátcovství DPH u fyzické osoby-podnikatele.
Vydáno: 13. 04. 2011
Můj klient plátce DPH v Česku,koupil osobní automobil v Německu od německého plátce VAT. Toto auto si koupil k podnikání OSVČ. Prosím jak to bude v daňové evidenci s DPH.
Vydáno: 06. 04. 2011
Doprava zboží z Číny. Česká firma nám fakturuje za dopravu zboží z Číny. Zboží putovalo do Hamburku a odtud do Prahy. Faktura má tyto části - námořní doprava (ta je i součástí JSD), dopravu - EU úsek a přepravu tuzemský úsek. Jak tuto dopravu zahrnu do daňového přiznání DPH? Domnívám se správně, že námořní doprava vstoupí do hodnoty dovozu a zbytek dopravy do hodnoty pořízení zboží z EU?
Vydáno: 05. 04. 2011
Společnost s r. o., plátce DPH, chce pořídit zboží ze Švýcarska. Dodací podmínka EXW výrobní závod ve Švýcarsku. Švýcarský dodavatel je autorizovaným dovozcem do EU (clo na dovoz tohoto zboží bude nulové). Jaké způsoby proclení může s. r. o. zvolit: 1. Proclení proběhne v DE, proclení zařídí s. r. o.(respektive jejím jménem dopravce). Kde se bude odvádět DPH? Nebude mít s. r. o. povinnost registrace k DPH v DE? 2. Proclení proběhne v ČR. 3. Švýcarský dodavatel má zřízenou entitu v DE, která mu slouží k proclení zboží do EU. Je možné, aby tato německá entita provedla proclení i když je dodací podmínka EXW Švýcarský závod a dopravu tedy zajišťuje dopravce najatý s.r.o.(dopravce s.r.o. by tedy musel obdržet veškeré dokumenty k proclení)? – je tato varianta vůbec možná? Jaké doklady potřebuje s. r. o. od Švýcarské firmy, aby proclení proběhlo bez potíží s nulovým clem? Jaký způsob proclení byste doporučil?
Vydáno: 28. 03. 2011
Jsme s. r. o., plátci DPH, vedeme podvojné účetnictví. Jak správně účtovat doklady za pohonné hmoty, pokud na automobil uplatňujeme paušální výdaj? Automobil je ve firmě používán pro ek. činnost. Účtovat: a/ např. 1 200 Kč / D211 1 000 Kč / MD501 nedaň. náklad 200Kč / MD343 nebo b/ 1 200 Kč / D211 1 200 Kč / MD 501 nedaň. náklad Pokud účtujeme za a/, musí se pro uplatnění DPH na vstupu vést nějaká evidence nebo záleží, až zda při kontrole je zpochybněna oprávněnost uplatnění odpočtu DPH?
Vydáno: 28. 03. 2011
  • Článek
CLO A DAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY PŘI DOVOZU Ing. Martin Děrgel Společnost s r. o., plátce DPH, chce pořídit zboží ze Švýcarska. Dodací podmínka EXW výrobní závod ve Švýcarsku....
Vydáno: 23. 03. 2011
Slovenská firma staví byty na Slovensku. U české firmy si objednává materiál včetně montáže. Materiál se bude fakturovat již při odběru ze skladu české firmy. Montáž bude provádět slovenská firma pro českou firmu subdodávky, tzn. česká firma bude slovenské firmě, která staví byty montáž přeúčtovat. Všechny tři firmy jsou plátci DPH. Jak to bude při fakturaci s DPH?
Vydáno: 22. 03. 2011
Slovenská firma plátce DPH na Slovensku si u české firmy, která je plátcem DPH v České republice objednal dodání materiálu s instalací související s nemovitostí na Slovensku. Česká firma objednala montáž materiálu u slovenské firmy plátce DPH na Slovensku. Česká firma vyrobí materiál, který převeze objednanou dopravou na Slovensko, kde následně provede instalaci slovenská firma. Dopravce je český plátce DPH.Česká firma vyfakturuje materiál slovenské firmě bez české DPH (daňové přiznání řádek 20).Slovenská firma vystaví české firmě fakturu za provedenou instalaci se slovenskou DPH, poněvadž za místo plnění se považuje místo, kde je zboží naistalováno (přijatá faktury za služby nevstupuje do českého daňového přiznání). Česká firma požádá o vrácení DPH za vyfakturovanou službu (instalace materiálu) na Slovensku, nebo jí vzniká povinnost registrace na Slovensku.Česká firma přeúčtuje slovenské firmě službu (instalaci) bez české DPH (daňové přiznání řádek 21). Je tento postup správný?
Vydáno: 18. 03. 2011
Dodáváme zboží do států EU a na faktuře uvádíme vyčíslujeme zvlášť dopravné. Do souhrnného hlášení uvádíme celou fakturu jako dodání zboží do EU. Je tento postup správný a nebo by mělo být dopravné vykázáno jako služba?
Vydáno: 11. 03. 2011
Nakupujeme zboží od lichtenštejnské firmy s rakouským DIČ. Dříve jsme toto zboží vykazovali jako dovoz, neboť jsme ke zboží dostávali JSD. Později JSD přestaly chodit a společnost zajišťující proclení nám sdělila, že zboží je doručováno na základě parity Incoterms DDP, tedy je proclíváno dodavatelem a nám prý stačí, když je na faktuře poznámka „incoterms DDP“. Zboží jsme tedy nakonec po úvaze začali vykazovat jako pořízení zboží z EU. Je tento postup správný?
Vydáno: 11. 03. 2011
Navazuji na svůj dotaz Paušální výdaj na dopravu, zodpovězený 21. 1. 2011 – ID 78/11. Jedná se o v. o. s., dva společníci (80 % a 20 %), kteří chtějí uplatnit paušální výdaje na dopravu na jedno auto. Společníci si během roku nevyplácejí žádné odměny (mají jiné příjmy), ale pro v. o. s. autem jezdí. Společnost nemá žádné jiné zaměstnance. Můžou si uplatnit paušální výdaj na dopravu? Pokud ano, jak bude paušální výdaj zobrazen v daňovém přiznání fyzických osob jednotlivých společníků?
Vydáno: 11. 03. 2011
Společnost s r. o., plátce DPH je prostřední osobou v třístranném obchodě. Jaké důkazní prostředky může společnost použít pro prokázání třístranného obchodu? Zboží se veze přes území ČR, stává se, že zde na víkend kamion zastaví a poté pokračuje v jízdě dále (se zbožím se nehýbe, kamion se neotvírá). Musí s. r. o. po dopravci požadovat přepravní dokumenty, nebo postačuje čestné prohlášení přepravce, že zboží jelo napřímo? Případně popis na faktuře vystavené přepravcem, kde je uvedena účtovaná částka za přepravu z/do?
Vydáno: 07. 03. 2011
1. Odběratel, polský zákazník si objednal zboží od nás, tedy od tuzemského dodavatele, které chce dopravit na Slovensko (na Slovensku není polák ani my registrováni k DPH). Pro tento obchod nám jako právnické osobě poskytl polské DIČ. Můžeme vystavit fakturu s 0 % sazbou DPH s odkazem na osvobození dle § 64 ZDPH, pokud bylo zboží skutečně dopraveno na Slovensko? Kdo se musí na Slovensku registrovat k DPH? Polák? 2. Jakým dokladem prokážeme, že zboží bylo skutečně odesláno na Slovensko?
Vydáno: 07. 03. 2011
  • Článek
Dovoz Dagmar Masná Společnost s r. o., plátce DPH, bude nakupovat zboží ze Švýcarska, dodací podmínka EXW, výrobní závod ve Švýcarsku. Zboží se bude nakupovat od osoby registrované v...
Vydáno: 03. 03. 2011
Společnost s r. o. plátce DPH bude nakupovat zboží ze Švýcarska, dodací podmínka EXW výrobní závod ve Švýcarsku. Zboží se bude nakupovat od osoby registrované v jiném členském státě (dále jen „JČS“) - Německo a faktura (bude vystavena touto osobou). Domníváme se správně, že z pohledu proclení zboží a DPH se jedná o stejnou situaci, jako kdyby zboží fakturovala společnost ze Švýcarska? (tedy dovoz zboží a potřebujeme tedy od osoby z JČS stejné dokumenty k proclení zboží, které bychom potřebovali i v případě nákupu od osoby ze třetí země)
Vydáno: 02. 03. 2011