Zdanitelné plnění - strana 15

Naše firma zakoupila na leasing použitý automobil - opravdu nelze uplatit odpočet na DPH, tedy se o DPH neúčtuje je 0%? Jak zaúčtovat došlou fakturu spotřeby elektřiny, když faktická spotřeba je nižší než uhrazená záloha a tento zůstatek je použit k částečné úhradě záloh a na tuto částku jsme obdrželi daňový doklad, ale mi jsme ji neuhradili.
Vydáno: 09. 08. 2007
Manžel je živnostník a je plátcem DPH. Můj dotaz je na telefon a internet doma (mimo provozovnu). Může dát část ceny z faktury do nákladu, když telefon i internet z domu používá z části na zajištění provozu stolařské dílny? Pokud může, jak je to s uplatněním DPH. Budete ta částka s DPH, nebo bez uplatnění DPH?
Vydáno: 02. 08. 2007
Dobropis na snížení ceny z důvodu dodání zboží horší kvality. Momentálně jsem si studoval zákon o DPH s komentářem, kde jsem nalezl u § 42 až 46a komentář, že v případě vystaveného dobropisu plátci DPH v tuzemsku se oprava základu daně zahrne do daňového přiznání ke dni vystavení dobropisu (ke dni kdy bylo dohodnuto snížení ceny). Avšak v případě vystaveného dobropisu plátci DPH v jiném členském státě EU je uvedeno, že se oprava základu daně zahrne do daňového přiznání ke dni uskutečnění původního zdanitelného plnění a je tedy nutno podat dodatečné daňové přiznání. V současné době zahrnujeme takto vystavené dobropisy do daňového přiznání za období, v kterém byl námi vystavený dobropis prokazatelně doručen odběrateli (dodejka), a to jak v tuzemsku, tak v jiném členském státě. Jaký způsob je správný a v jakém období se mají vystavené dobropisy zahrnovat do daňových přiznání? Dále by mě zajímalo, když se jedná o dobropis vystavený v roce 2007 na dodávku z roku 2006, zdali je správné jej smyslu ČÚS č. 19 zahrnout do položek snižujících daňové výnosy roku 2007?
Vydáno: 01. 08. 2007
V minulém roce bylo našemu partnerovi v Rumunsku prodáno zboží, jednalo se o třetí zemi, takže k vystavené faktuře existuje vývozní JSD. Partner zjistil brzy po dodání, že zboží je vadné a fakturu nám samozřejmě nezaplatil. V letošním roce došlo k tomu, že nám zboží vrátil. Naše firma na toto zboží vystavila dobropis, který započtu s neuhrazenou fakturou. V letošním roce je však Rumunsko v EU, takže v přiznání k DPH by se to mělo objevit jako pořízení zboží a standardním způsobem zdanit a odečíst, je to tak ? Narazila jsem však na názor, že vzhledem k tomu, že jsem vystavila dobropis, tak by se to mělo objevit i v souhrnném hlášení jako dodávka mínusem. Je tomu skutečně tak?
Vydáno: 25. 07. 2007
1) Pokud nejsou tyto dvě data shodné, které je správné datum zdanitelného plnění - ručně vložené datum na 3/8 JSD vpravo nahoře nebo datum na razítku celního úřadu v dolní části JSD? 2) Do základu daně vstupuje cena za zboží, doprava a clo = jedná se o částku cla k platbě, nebo tam patří i clo, které je vyčísleno, ale vzhledem k výši do limitu (asi 400 Kč) se k úhradě nepředepisuje?
Vydáno: 27. 06. 2007
Jsme právnická osoba, příspěvková organizace, základní škola. Součástí je také školní jídelna, která vaří pro žáky v rámci hlavní činnosti. Pro zaměstnance škol a důchodce vaříme na základě hostinské činnosti. Je správné, když tržby z prodeje obědů důchodců nezapočítávám do obratu pro DPH? Sociální pomoc, osvobozeno. Zatím nejsme plátci DPH a obrat pouze sledujeme.
Vydáno: 01. 06. 2007
Je podnikatel, který vede daňovou evidenci, při vystavování zálohových faktur (při přijetí platby) povinen vystavit fakturu včetně DPH? V časopise Účetnictví v praxi č. 9/2006, oddíl \"Problémy z praxe\", článek Zálohy v účetnictví - Ing. Miroslava Kočová, bylo v odstavci Zálohy a DPH uvedeno, že osoby, kterým nevzniká povinnost přiznat daň při přijetí platby - vedou daňovou evidenci - nejsou povinni odvádět daň na výstupu z přijatých zálohových plateb a nesmí vystavit daňový doklad k přijaté platbě. Osoba, která zálohu poukázala, nemá nárok na odpočet DPH při uskutečnění této platby. Ve stejném časopise, ale č. 11/2006 byly uveřejněny informace Ministerstva financí ČR ze dne 29. 9. 2006 (str. 23) - \"Informace k uplatnění DPH při platbě předem ... ), kde je uvedeno, že osoba (plátce DPH), která uskutečňuje zdanitelné plnění ..., přijme od osoby, pro kterou zdaň. plnění uskutečňuje, platbu předem před uskutečn. zdaň. plnění, je povinna z této přijaté platby přiznat daň. Zajímá mě, který výklad je správný. V roce 2006 u podnikatele - vede daňovou evidenci - došlo k situaci, že na přijaté platby předem vystavil daňový doklad, ve kterém vyčíslil i DPH - v měsících 03-11/2006 a toto DPH odvedl a zaplatil finančnímu úřadu. Osoba, pro kterou tyto doklady vystavil, si DPH odpočítala. Ve 12/2006 vystavil konečnou fakturu, ve které byly zálohové faktury odpočítány a odveden pouze rozdíl DPH, tj. výsledná částka po odpočtu DPH ze záloh od celkové částky DPH ke dni zdaň. plnění. Může toto takto zůstat v daňové evidenci r. 2006, nebo má provést případné opravy. Může mu dát finanční úřad pokutu za to, že porušil zákon o DPH, i když vlastně to DPH zaplatil, ale dříve než bylo DUZP?
Vydáno: 16. 05. 2007
Jak se postupuje v případě leasingu na nákup nemovitosti (domu) pro firmu - nejedná se o zboží? Kdy se může uplatnit DPH, jakým způsobem vstupuje leasing do daní, jak je to s odkupní cenou, jak je to s odpisy majetku a jaká cena vstupuje do odpisů?
Vydáno: 15. 05. 2007
Bude provedena cese osobního automobilu, kde nebyl (ani nemohl) být uplatněn odpočet DPH. Podléhá tato cese DPH, resp. jde o zdanitelné plnění? Domnívám se, že ne, protože nebyl-li uplatněn odpočet na vstupu neuplatňuji ani na výstupu. Kolegyně od budoucího nájemce, chce neustále k cesi připočítat DPH. V zákoně o DPH nemůžu tuto situaci najít, a chápu to tak, že pokud se nemění vlastník vozidla (leasingová společnost) nejde o zdanitelné plnění.
Vydáno: 02. 05. 2007
V případě, že společnost poskytuje úvěry a půjčky nejen příležitostně a fakturuje sjednané úroky z těchto poskytnutých úvěrů např. měsíčně - vždy k poslednímu dni v měsíci. Jedná se o plnění osvobozená, ale společnost má povinnost krátit odpočet daně (koeficientem) a má povinnost podat přiznání k DPH měsíčně. Kdy vstupují fakturované úroky z poskytnutých úvěru do daňového přiznání pro stanovení koeficientu? a) vystavením faktury b) nebo úhradou úroků?
Vydáno: 27. 04. 2007
Jsme zdravotnická společnost s ručeným omezením, od 16. 3. 2007 jsme plátci DPH. Můj dotaz se týká výpočtu koeficientu pro krácení odpočtu daně dle § 76 zákona o dani z přidané hodnoty. Máme do jmenovatele zahrnout všechny faktury vydané od 1. 1. nebo až od 16. 3. 2007?
Vydáno: 17. 04. 2007
Fyzická osoba, vedoucí daňovou evidenci, podniká v pohostinství, je plátce DPH. Přijímá tržby z hracích automatů od společnosti, která je provozuje. Hrací automaty jsou umístěny v pohostinství. Postupujeme správně, když z celé částky, kterou majitel pohostinství obdrží, vypočítáme DPH koeficientem dle § 37 (2)? Např. obdrží částku 100 Kč a tato částka představuje příjem vč. 19% DPH, to zn., že odvede 15,97 DPH?
Vydáno: 11. 04. 2007
Jak vyřešit situaci, kdy fakturu vydanou v roce 2005 za stavební práce v 5% sazbě DPH odmítá zákazník zaplatit s tím, že práce provedeny nebyly? Po dlouhých dojednáváních bylo přistoupeno na názor zákazníka a můj klient se rozhodl fakturu dobropisovat a nyní se mě ptá, jak nejlépe k tomuto přistoupit. Hodlá vystavit dobropis s datem roku 2007 (tj. k termínu ukončení dohadování) s uvedením 5% sazby DPH (platné k původní fakturaci). Nyní jsou tyto práce zahrnuty v 19% sazbě DPH. Je možné po 2 letech vystavit dobropis s datem roku 2007? Sazba 5 % DPH by se zřejmě měla v tomto dobropise dodržet, aby byla shodná s výší DPH v době fakturace. Případně klientovi navrhuji druhou možnost řešení (kterou ale on zatím odmítá) - 100% zákonnou oprávku a poté odpis pohledávky dle § 8c zákona o rezervách (jedná se o pohledávku do 30 000 Kč). Jak tuto situaci řešit?
Vydáno: 04. 04. 2007
Podnikatel, fyzická osoba, vede daňovou evidenci a není plátcem DPH. Podnikatel provozuje restauraci, ve které zákazníci platí jak hotově, tak stravenkami (ceninami), ty pak lx za měsíc odváží do firmy, jež stravenky vydala a ta mu je proplatí a strhne si zprostředk. provizi. Kdy má účtovat v peněžním deníku o zdanitelných příjmech, v den kdy stravenku obdrží od zákazníka nebo v den, kdy je mu proplacena firmou? Jak je to se započítáním do obratu pro stanovení plátcovství DPH?
Vydáno: 30. 03. 2007
Započítávají se do obratu pro povinnou registraci k DPH přijaté zálohy? Jedná se o právnickou osobu s. r. o. U fyzické osoby vedoucí daňovou evidenci by byl postup ve věci přijatých záloh stejný?
Vydáno: 22. 03. 2007
Jsme střední škola, plátce DPH, zřízená ÚSC. Majetek ve správě. Lze u tohoto majetku při nákupu uplatňovat DPH? Pochopitelně, když ho používáme jak pro zdaňovanou, tak i pro osvobozenou činnost.
Vydáno: 22. 03. 2007
Fyzická osoba, plátce DPH, vystavila zálohové faktury na zboží, které byly zaplaceny. Poté však nedošlo k uskutečnění předání zboží, odběratel např. chtěl, aby zboží zůstalo u nás na skladě do doby než ho bude potřebovat. Nebo jiný odběratel chce zboží od nás namontovat až bude mít hotovou novou kancelář, na kterou mu údajně došly peníze, atd. Zkrátka mám čtyři zálohové přijaté platby od různých odběratelů, které jsou samozřejmě zahrnuty do příjmů, ale není z nich odvedena DPH. Je to tak správně, nebo co všechno je potřeba udělat a jak postupovat v souladu se zákonem?
Vydáno: 05. 03. 2007
Firma poskytuje služby - provádí měření u zákazníků (odběratelů). Následně z těchto měření vyhotovuje posudky, protokoly. Na základě posudků, protokolů se vystavuje účetní faktura. Na přelomu roku se stává, že měření probíhá v prosinci a posudky se vyhotovují až v lednu. Pokud do smlouvy uvedu, že zdanitelné plnění je uskutečněno dnem vyhotovení posudku, mohu na faktuře uvést den zdanitelného plnění např. 20. 1. 2007, i když se měřilo ve 12/2006?
Vydáno: 02. 03. 2007
Kdy si můžeme uplatnit DPH za zaplacenou energii? Platíme měsíční zálohy a není nám zasílán daňový doklad. Je to v momentě odepsání z účtu?
Vydáno: 16. 02. 2007
Společnost s ručením omezeným se stala členem družstva. Družstvo schválilo půdní vestavbu, kterou bude společnost s ručením omezeným financovat formou navýšení členského vkladu. Po dokončení stavby převede členský podíl na nové členy družstva, kteří vystavěné byty budou užívat (fyzické osoby). Dotaz : - Může si společnost s ručením omezeným odečítat DPH na vstupu u stavebních prací? - Má odvádět DPH ze záloh, které jí poskytují budoucí členové družstva na výstavbu bytů? - Bude převod členských práv po dokončení stavby provázen DPH nebo jenom daní z příjmů právnických osob? - Jak zálohy na budoucí převod členských práv správně nazvat, aby nebylo nutné DPH odvádět?
Vydáno: 08. 02. 2007