Zvláštní režim DPH - strana 20

Protože patříme mezi podniky se stavební činností, kdy bude povinnost přiznat DPH na výstupu přenesena na odběratele (plátce DPH) chtěla bych se prosím zeptat na 2 věci: musí být ve smlouvě o dílo zakotven text s upozorněním přenesení daňové povinnosti a příslušného §, nebo to stačí jen na FA? A za druhé: pokud je záloha např. 70 % v roce 2011 zdaněna sníženou sazbou 10%, budeme rozdíl při vyúčtování konečné faktury v roce 2012 nedanit a přenášet na odběratele plátce, tím nebude souhlasit původní smlouva o dílo hodnotově, nebo bude platit původní smlouva a zakázka bude vyúčtována v roce 2012 s původní daní? Jsme plátci DPH, fyzická osoba s dozorem auditu.
Vydáno: 17. 01. 2012
Stavební firma - plátce DPH dodává v roce 2012 jiné společnosti - plátci DPH novou budovu hotelu formou výstavby.Předmětem uzavřené jedné smlouvy o dílo je kompletní dodávka stavby včetně vnitřního vybavení kuchyně, restaurace a ubytovacích prostor vestavnými spotřebiči i volně stojícím nábytkem.Bude režim přenesené povinnosti DPH uplatněn ze strany dodavatele na celou fakturaci dle smlouvy o dílo s odůvodněním, že vedlejší plnění (dodávka volně stojícího nábytku) sleduje plnění hlavní nebo je nutné fakturovat samostatně stavební práce v režimu přenesené daňové povinnosti a dodávku nábytku s DPH?
Vydáno: 17. 01. 2012
Naše firma je se zabývá instalací montáží a údržbou tepelných, klimatizačních a chladicích zařízení. Tyto práce jsou obvykle spojeny se stavebními úpravami objektů, zabudováním rozvodů, betonážemi apod.Rovněž dodáváme technologii chlazení velkých investičních celků jako jsou zimní stadiony, kde součátí instalace je i betonáž ledové plochy. Dle klasifikace produkce, instalace opravy a údržba průmyslových klimatizačních a chladících zařízení nepatří do stavebních prací. Není nám zcela jasné ,jak máme postupovat při fakturaci , zda musíme rozdělit fakturu na stavební práce a instalaci zařízení, což v konkrétní podobě v některých případech ani není možné, protože v kalkulaci je cena dodávky celkem, nebo fakturovat celek s tím že se na tyto práce režim přenesení dańové povinosti nevztahuje, tedy pokud zakázka zní (dodávka technologie chlazení) všechny práce se zahrnou pod kod 33.12.29 instalace ostatních všestranně použitelných stojů a zařízení. příklady uvedeny v násl.dotazu Pro názornost uvádíme příklady našich zakázek : 1) chlazení ZS rekonstrukce typ zákazníka: Město (Vsetín,...), Metrostav,.... demontáž a likvidace staré technologie, demolice, stavební úpravy, jeřábnické práce, instalace chladící technologie do strojovny, výstavba souvrství ledové plochy (pokládání trubkovnice, izolací vč. betonáže), instalace elektro rozvodů (přívod, MaR), propojení plochy se strojovnou, nátěry zapravení 2) klimatizace typ zákazníka: Letiště Praha a.s., UN Brno,... instalace klimatizací v objektech různých typů a účelů - administrativa kanceláře, zasedačky, dispečink letového provozu, dílny techniků, IT technologické místnosti, veřejné prostory způsob instalace - propojování vnitřních a venkovních jednotek (trubky, kabely), stavební prostupy (rozvod skrz stěnu, strop, střechu), instalace protipožárních ucpávek, odvod kondenzátu do kanalizace, nátěry, zapravování.
Vydáno: 16. 01. 2012
Chtěli bychom se zeptat, jestli služby elektrorevize, opravy a údržba elektroinstalací spadají do režimu přenosu daňové povinnosti dle § 92e ZDPH?
Vydáno: 13. 01. 2012
Právnická osoba, prodejci ojetých vozidel/autobazar/, nakoupil v EU nákladní automobil od osoby regist. k dani, která nepoužila zvláštní režim, prodala nám auto s DPH. Jak postupovat, do jakých řádků zapsat nákup auta? Do ř. 3 a 43? A při prodeji odvést DPH z celkové ceny prodeje? A dát na jaký řádek v DPH?
Vydáno: 12. 01. 2012
Jsme firma poskytující služby pod klasifikací činnosti 43 P drobné stavební práce (prodej a montáž dveří, zárubní a kování). Většina našich zakázek je dodání zboží včetně montáže. A to jak soukromým osobám, tak i firmám (i různým developerům). Proto u většiny zakázek uplatňujeme § 48 zákona o DPH - sníženou sazbu DPH pro sociální bydlení. V § 92e je však uvedeno, že se režim přenesení daňové povinnosti použije při poskytnutí stavebních prací. Chápeme to správně tak, že tento režim bude uplatněn pouze u samostatné montáže dveří, zárubní a kování, ale nikoliv u zakázek, kde budeme spolu s montáží dodávat i zboží? Nebo je potřeba na faktuře zvlášť vymezit dodání zboží, kde bude uvedena sazba DPH a zvlášť montáž, kde bude uplatněn zvláštní režim? A jak se bude postupovat v případě, kdy se uplatňuje § 48 (sociální bydlení) i na dodání zboží včetně montáže, což je v současnosti FÚ tolerováno, i když z jejich strany písemně nikde nepotvrzeno?
Vydáno: 05. 01. 2012
Zajímalo by mě, zda režim přenesení daňové povinnosti týkající se stavebních prací dle CZ-CPA 41 až 43 platí i pro správce nemovitosti (plátce DPH). Ten prostřednictvím svého zaměstnance –údržbáře např. vymaluje kancelář, opraví omítku pro majitele nemovitosti (plátce DPH). Nebo zajistí dodavatele (plátce DPH), který položí nové dlaždice v kanceláři. Tento dodavatel pokládky pak vyfakturuje své práce správci nemovitosti. Ten dále práce podlaháře fakturuje vlastníkovi nemovitosti společně se správou budovy.
Vydáno: 05. 01. 2012
Obec plátce DPH má zřízené příspěvkové organizace - základní školu a Dům dětí a mládeže. Základní škola kromě výuky také pronajímá prostory pro jazykové kurzy a jiné účely, v Domě dětí a mládeže se pořádaní kroužky pro děti i dospělé (Dům dětí má příjmy z této činnosti). Dále také pronajímá prostory. Od obce pak dostane příspěvek ponížený o tyto příjmy. Obec bude provádět stavební opravy a úpravy (od plátců DPH) na těchto nemovitostech. Vztahuje se na tyto stavební práce režim přenesení daňové povinnosti? Potřebuji tento problém v blízké době řešit a nejsem si úplně jistá.
Vydáno: 05. 01. 2012
FO, plátce DPH provozuje autobazar. Jak zaúčtujeme z pohledu DPH výkup osobního automobilu za 100 000 Kč a následný prodej za 110 000 Kč, jaký bude odvod DPH? Při nákupu ojetých vozů v Itálii, SRN a Francii tankujeme v těchto zemích, jak to bude s uplatněním DPH na vstupu, v případě, že není nárok na odpočet, jak máme toto zaúčtovat?
Vydáno: 19. 10. 2008
Můj klient-FO, daňová evidence, pořídil nákladní automobil z EU  bez DPH  pořízení zboží. Jeho pořízení bylo nikoli za účelem dalšího prodeje, ale původně jako majetek pro výkon podnikatelské činnosti, odepisování. Nyní bude automobil prodávat. Může uplatnit § 90  odvést DPH pouze z přirážky? Budoucí kupec není plátce DPH, proto je to i pro něj výhodnější. Vše se uskutečňuje v jednom účetním období.
Vydáno: 16. 10. 2008
Jak vykázat v daňovém přiznání k DPH pořízení ojetého vozu z Německa od obchodníka s ojetými automobily? A to jak při jeho pořízení, tak při jeho dalším prodeji.
Vydáno: 26. 09. 2008
Můj klient – plátce DPH, koupil v loňském roce nákladní vůz v EU od fyzické osoby, ve zvláštním režimu, bez nutnosti dopočtu (následně odpočtu) DPH. Vůz jsem zařadila do majetku firmy a začala odpisovat, zůstatková cena je nyní 520 000 Kč. V letošním roce by tento vůz chtěl prodat, domnívám se , že bude nutné odvést DPH z celé prodejní ceny, že nelze použít způsob, který je běžný u obchodníků s ojetinami, kteří DPH odvádějí pouze ze zisku. Domnívám se však, že by bylo možné tento vůz např. již v lednu t.r. přeřadit do osobního vlastnictví a následný příjem z prodeje zdanit pod § 10, v tomto případě by snad mělo být možné se transakci s DPH vyhnout. Prosím o Váš názor.
Vydáno: 23. 06. 2008
Prosím o stručný návod při dovozu ojetých vozidel z členského státu EU, podnikatelem - plátcem DPH ve vztahu k DPH, nákup od plátců i neplátců DPH. Vydaná faktura musí být bez DPH nebo s DPH? Jak se potom postupuje při vrácení DPH?
Vydáno: 06. 05. 2008
Jsme plátci DPH. Nakoupili jsme automobil od soukromníka, neplátce daně v Německu. Nakoupili jsme v ČR drobné náhradní díly (s DPH) a opravili automobil. Je určen k prodeji - zatím je na skladě. 1) Máme nárok na odpočet DPH z nákupu náhradních dílů určených pro automobil bez nároku na odpočet DPH? 2) Při prodeji automobilu odvedeme DPH z rozdílu mezi prodejní cenou a pořizovací cenou? Nebo odvedeme DPH z rozdílu mezi prodejní cenou a pořizovací cenou zvýšenou o náklady na opravu?
Vydáno: 06. 03. 2008
Prodávající-autobazar-kupující. Prodej osobního automobilu. Ve výkladech ke zvláštnímu režimu se setkávám vždy s variantou, kdy autobazar účtuje svou přirážku kupujícímu, na dokladu nesmí být uvedeno DPH z přirážky. V praxi však autobazaru lépe vyhovuje přeúčtovat kupujícímu cenu od prodávajícího a prodávajícímu účtovat provizi autobazaru. Vylučuje tento postup použití zvláštního režimu DPH? Lze na faktuře za provizi autobazaru uvést DPH, které si prodávající uplatní jako odpočet ve svém přiznání k DPH?
Vydáno: 04. 12. 2007
Zaměstnanec CK poskytl pro ni služby průvodce v zemi EU a ke stálé mzdě obdržel stravné a kapesné ve výši trvání služební cesty. Je vyplacené stravné a kapesné považováno za \\\"služby průvodce\\\" a podléhá dani z vlastních služeb?
Vydáno: 26. 11. 2007
Jsme občanské sdružení, vedeme účetnictví, jsme plátci DPH. V rámci své činnosti provozujeme výstavní síň, kam jsme získali od umělce darem obrazy. Každý v hodnotě 200 Kč. Tento dar byl zaúčtován MD 504, D 682. Tyto obrazy prodáváme jako zboží, každý za 300 Kč. Jde nám o odvod DPH. Jedná se o § 90 ZDPH - zvláštní režim? Tzn. že bychom odvedli 19 % DPH z částky 100 Kč (100 Kč by byla částka včetně daně)? Na paragon bychom pak uváděli informaci, že se jedná o prodej podle zvláštního režimu ...?
Vydáno: 13. 11. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným, plátci DPH (ČR), předmětem podnikání je nákup a prodej zboží. Naše zaměstnance vysíláme na pracovní cesty do zemí EU (školení). Ubytování zajišťuje jiná obchodní společnost (z ČR, plátce DPH - ne cestovní agentura), která tam zároveň vysílá i své zaměstnance. Náklady za ubytování našich zaměstnanců nám fakturuje. Podléhá tato fakturace DPH a popř. v jaké sazbě? Ovlivní tuto fakturaci, zda je doklad od plátce z EU nebo neplátce?
Vydáno: 12. 09. 2007
Společnost s ručením omezeným, plátce DPH, pořídila ojetý osobní vůz z Německa. Z těchto důvodů dva zaměstnanci firmy vykonali služební cestu do EU služebním vozidlem. Co vše bude vstupovat do ceny pořízení? Poplatek za převozní značky, další poplatek v EU, stravné a kapesné zaměstnanců, nákup PHM při převozu, poplatek dovoz, registrace atd. do data získání osvědčení o registraci vozidla?
Vydáno: 18. 06. 2007
Jsme cestovní kancelář, která vede daňovou evidenci - fyzická osoba, plátce DPH. Prodáváme zájezdy pro jiné cestovní kanceláře - služby jménem a na účet jiné osoby. Prodali jsme klientovi lodní lístek z Calais do Dover přes CK, která se tímto zabývá - tj. jménem a na účet jiné osoby. Chceme vědět, zda z provize máme odvádět 19 % DPH, či ne?
Vydáno: 07. 06. 2007