Zvláštní režim DPH - strana 21

Fyzická osoba, plátce DPH, vede evidenci a je obchodník s použitým zbožím dle § 90 ZDPH, jak správně stanoví přirážku ke zdanění? Je to tak, že do pořizovací ceny spadá nákup automobilu, PHM, technická kontrola, umytí vozu atd.? Nemá do pořizovací ceny patřit pouze nákup vozu od prodejce? Ale co další náklady?
Vydáno: 15. 05. 2007
Podnikatel, fyzická osoba, plátce DPH si pořídil do své firmy ojetý osobní automobil M1 (rok výroby 2003) v bazaru v Německu. Na faktuře je uvedeno, že se jedná o prodej dle § 25a. (Die Rechnungserstellung erfolt nach Paragraph 25a des.UstG.Wir verkaufen Ihnen das Gebrauchter PKW nach Paragraph 25a UstG.MwSt16% :NETTO EU LAND.) Musí podnikatel automobil dodanit DPH?
Vydáno: 13. 02. 2007
Firma, plátce DPH se zabývá servisem automobilů, několikrát za rok vykoupí ojeté vozidlo od občana (neplátce) z ČR nebo EU a prodá ho v ČR. Vozidla prodá bez DPH jako osvobozené plnění dle § 62 odst. 2 zákona o DPH. Je tento postup správný?
Vydáno: 01. 02. 2007
Podnikatel - fyzická osoba, plátce DPH si chce koupit ojetý dodávkový automobil v bazaru v Německu. Jedná se z hlediska DPH o běžné pořízení zboží z jiného členského státu, pak přiznat DPH nebo je u automobilů výjimka?
Vydáno: 14. 12. 2006
Může si fyzická osoba - majitel autobazaru, plátce DPH, uplatnit DPH z přijatých faktur v plné výši k plnění, které se týkají zvláštního režimu? (Jedná se o dovoz ojetin i z EU a jejich opravy, STK, emise atd. před konečným stanovením prodejní ceny zákazníkovi formou leasingu, FO tento prodej zprostředkuje.) Leasingové společnosti pak tento prodej fakturuje na celkovou prodejní cenu s 0% sazbou DPH a odkazem na § 90 ZDPH, DPH vlastně neodvede žádné. A v jakých případech se odvádí DPH z přirážky v případě prodeje ojetin, pouze když vykoupí osobní automobil od neplátce, vylepší ho a prodá dál zákazníkovi třeba hotově, tj. klasický prodej? Automobily prodává jednak na leasing - má uzavřenu dohodu na zprostředkování prodeje a dále prodává dle fin. možností zákazníka, hotově, na FA, úvěr.
Vydáno: 16. 11. 2006
Podnikatel - fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH. Osobní automobil zařadil do majetku firmy a hodlá jej využívat jak k podnikání, tak i pro soukromé účely. Jak postupovat v případě nákupu PHM a v případě nákladů na opravy, údržbu, nákup vybavení a ostatních režijních nákladů z pohledu daně z příjmů a z pohledu DPH? Který náklad je daňově účinný a který nedaňový, případně které náklady je potřeba krátit v poměru služební a soukromé jízdy? Jak postupovat u odpočtu DPH, když poměr služebních a soukromých jízd je podnikatel schopen zjistit nejdříve po skončení měsíce za příslušné měsíční období? Uvádí se nákup tohoto ojetého osobního automobilu z EU do některého řádku daňového přiznání pro DPH?
Vydáno: 19. 09. 2006
Jsme cestovní agentura. Dne 28. 5. 2006 přijmeme od zahraničního odběratele zálohu 10 000 EURO, a služba se uskuteční až 15. 6. 2006. Musíme z této přijaté zálohy odvést DPH? Jedná se o poskytnutou službu, ne o dodání zboží. Jsme měsíční plátci DPH. Doplňující informace k dotazu: Služby, která poskytujeme: ubytování, stravování, průvodcovská činnost, vstupy (hrady a pod.). Tyto vstupy jsou poskytovány v rámci ČR, jen výjimečně na Slovensku. Odběratelé: 1. cestovní agentury ze zemí EU (Rakousko, Německo) 2. sportovní spolky z nečlenských zemí (Katar) 3. z České republiky (ubytování na kongresy) Po dohodě s FÚ se na nás nevztahuje zvláštní režim jako pro cestovní služby, tj. že nezdaňujeme 19 % z přirážky, ale odvádíme příslušné DPH (5 % z ubytování, 19 % ze stravy) z celé fakturované částky, ale také toto DPH si u přijatých faktur nárokujeme. Vím, že cestovní kanceláře, které spadají pod § 89 nemusí DPH z přijaté zálohy odvádět, ale zajímalo by mě, zda se na nás tato výjimka vztahuje, i když pod tento paragraf nespadáme. Mám velké problémy s kurzovým rozdílem u odvodu DPH z přijatých zálohových plateb, kdy kurz je odlišný než při vystavení faktury, ke které se tato záloha vztahuje.
Vydáno: 15. 09. 2006