Novela ZDP 2024/2025: Klíčové změny v oblasti fyzických osob
Ing. Bc.
Marcel
Pitterling,
Ph.D.
V roce 2024 a na počátku roku 2025 došlo k podstatným změnám v zákoně o daních z příjmů, které zásadně ovlivňují daňové povinnosti fyzických osob. Tento článek poskytuje přehled nejvýznamnějších novelizací, včetně nových pravidel pro osvobození příjmů z prodeje nemovitostí, rozšířených benefic pro zaměstnance a zacházení s kryptoaktivy. Navíc zahrnuje přehled podzákonných předpisů, jež upravují klíčové daňové parametry. Pro ty, kteří chtějí zůstat informováni o oblasti daní z příjmů fyzických osob, je tento přehled nezbytným zdrojem aktuálních informací.
Novely zákona o daních z příjmů publikované v roce 2024
Úprava odpisů hmotného majetku
Zákon č. 162/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 128/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev, ve znění pozdějších předpisů a některé další zákony
Novela zákona o daních z příjmů, která je součástí tohoto zákona, upravuje režim odpisů hmotného majetku, a to v případě podmínek, při jejichž splnění lze uplatnit odpis pouze ve výši jedné poloviny ročního odpisu, avšak pouze v situaci, kdy dochází ke změně daňového rezidentství poplatníka z České republiky do zahraničí a v opačném směru ze zahraničí do České republiky.
První situace, tj. změna daňového rezidentství poplatníka z České republiky do zahraničí, je řešena rozšířením použitelnosti již stávajících pravidel zakotvených v § 26 odst. 7 zákona o daních z příjmů, který upravuje právě podmínky, při jejichž splnění lze uplatnit odpis ve výši jedné poloviny ročního odpisu.
Druhá situace je řešena analogicky, jako je řešeno doposud přeřazení hmotného majetku daňového nerezidenta do stálé provozovny umístěné na území České republiky. Technicky je tato novela řešena zejména novým zněním § 32d zákona o daních z příjmů.
Dotčená ustanovení zákona o daních z příjmů:
§ 26 odst. 7, § 32d, § 38ma odst. 1 písm. d).Účinnost:
Třicátým dnem po jeho vyhlášení; zákon byl vyhlášen ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv dne 19. 6. 2024, tj. zákon nabyl účinnosti dnem 19. 7. 2024.Zmírnění podmínek pro osvobození příjmů z prodeje nemovitých věcí a úprava daňového režimu tzv. zaměstnaneckých benefitů
Zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších předpisů a další související zákony
Novela zákona o daních z příjmů, která je součástí tohoto zákona, upravuje několik opatření, která se dotýkají daně z příjmů fyzických osob.
Prvním z nich je zmírnění podmínek, které jsou nastaveny pro osvobození příjmů z prodeje nemovitých věcí v § 4 zákona o daních z příjmů. Jedná se o podmínku vynaložení prodejem získaného příjmu na obstarání vlastní bytové potřeby. Před touto novelou bylo pro dosažení podmíněného osvobození příjmu z prodeje nemovité věci podle § 4b odst. 2 a 3 zákona o daních z příjmů mj. nutné oznámit správci daně získání těchto prostředků, a to do konce lhůty pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém k jejich získání došlo. Pokud tedy poplatník chtěl využít tuto možnost k dosažení osvobození příjmů, avšak neoznámil získání příjmů z prodeje nemovité věci v zákonem stanovené lhůtě, osvobození příjmů nebylo možné použít, a to přesto, že poplatník prodejem získané finanční prostředky v zákonem stanovené lhůtě proinvestoval do pořízení vlastní bytové potřeby. Zmírnění tedy podle novelizovaného znění § 4b odst. 2 a 3 zákona o daních z příjmů spočívá v tom, že oznámení o získání finančních prostředků již nebude podmínkou pro uplatnění uvedeného osvobození těchto příjmů od daně z příjmů fyzických osob. Oznamovací povinnost však i nadále zůstává zachována.
V případě daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti novela zákona o daních z příjmů přináší několik změn. První z nich se týká ocenění nepeněžního příjmu zaměstnance ve formě použití zařízení péče o dítě předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona jeho rodinným příslušníkem. Výslovně se stanovuje způsob ocenění tohoto nepeněžního příjmu. Nepeněžní příjem zaměstnance se ve formě použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona rodinným příslušníkem tohoto zaměstnance ocení v místě a čase obvyklou cenou za použití mateřské školy zřízené státem, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí. Nebo se použije nejvyšší měsíční úplata za předškolní vzdělávání podle vyhlášky upravující předškolní vzdělávání, a to za každý kalendářní měsíc poměrně podle doby používání tohoto zařízení rodinným příslušníkem v daném měsíci. K tomu je třeba dodat, že způsob ocenění volí zaměstnavatel. Další úprava reaguje na osvobození zaměstnaneckých benefitů, kdy se potvrzuje, že od daně jsou osvobozeny nepeněžní příjmy z účasti na veškerých společenských akcích pořádaných zaměstnavatelem, a to včetně těch s kulturním nebo sportovním prvkem. Poslední změna je korekcí konsolidačního balíčku (zákon č. 349/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů) v oblasti osvobození příspěvku zaměstnavatele na stravování zaměstnanců, a sice na stravování bývalých zaměstnanců. Výslovně se tedy upravují podmínky, při jejichž splnění lze takový příspěvek zaměstnavatele na straně bývalého zaměstnance od daně z příjmů fyzických osob osvobodit.
V neposlední řadě se v § 38 odst. 9 zákona o daních z příjmů stanoví, že poplatník daně z příjmů fyzických osob, který je podle zákona o účetnictví účetní jednotko