Legislativní novinky v červnu až srpnu 2015

Vydáno: 11 minut čtení

Tak nám to léto, prázdniny a dovolené zase (ne)hezky utekly. Škoda, že všechno to cestování, koupání, válení, přespávání, randění a bezpočet dalších letních radovánek by asi neprošlo jako náplň našich pracovních poměrů. To bychom se snažili, a ty přesčasy, kreativita, výkonnost! Ale zpátky do reality. V tomto příspěvku mapujeme čtvrtletní snažení našich zákonodárců a legislativců. Sepsali a schválili toho opravdu hodně, žel kdo čeká něco pro blaho prostého lidu nebo ve stylu zrušení poddanství v Rakouském císařství přesně před 167 lety, bude opět zklamán. Nicméně zajímavosti se najdou. Raritou a dost možná světovým unikátem by mohlo být nově vložené ustanovení zákona o spotřebních daních s označením § 135zzba , ať žije náš právní (ne)řád!

Legislativní novinky v červnu až srpnu 2015
Ing.
Martin
Děrgel
 
Sbírka zákonů
-
Od 4. června 2015 se upravuje vymezení poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, coby volnější alternativa mateřských školek („MŠ“). Stěžejní jsou tři změny:
zavedení dobrovolné registrace poskytovatelů péče o dítě v dětské skupině, stanovení minimálního rozsahu denní docházky na 6 hodin a možnost udělení výjimky z hygienických požadavků pro dětské skupiny do 12 dětí.
Pokud se poskytovatel služby péče o dítě v dětské skupině nezapíše do příslušné evidence, tak se na něj nebudou vztahovat nařízení a omezení stanovené pro dětské skupiny tímto zákonem (např. hygienické).
-
Nejde ale jen o sociální problematiku, nás toto téma zajímá hlavně pro
možnost slevy na dani z příjmů, kterou mohou (zejména) rodiče uplatnit ve výši výdajů za umístění dítěte.