Expertní odpovědi - strana 4

Podnikatel s příjmy dle § 7 a 9, plátce DPH, uplatňoval dosud výdaje paušálem a to jak u § 7, tak u nájmu. Nyní zjistil, že by mu v roce 2022 lépe pasovala daňová evidence v § 7. Když není dosud podané Přiznání k dani z příjmů za rok 2022, může v tomto roce přejít na daňovou evidenci?  Pokud ano, chápu to tak, že podáme dodatečné Přiznání k dani z příjmů za rok 2021, kde dodaníme pohledávky k 31. 12. 2021, které ale bohužel nebudou podléhat paušálním výdajům, tzn. budou daněné celé v základu daně sazbou 15 %. V roce 2022 by potom měl daňovou evidenci, závazky z roku 2021 uhrazené v 2022 budou nedaňové. Uvažuji takto správně - § 23 odst. 8 písm. b)? A pokud by v roce 2023 opět přecházel na výdaje paušálem, tak by opět dodatečným přiznáním dodanil pohledávky a závazky k 31. 12. 2022?   Může poplatník v roce 2022 vést daňovou evidenci na příjmy dle § 7 a zároveň uplatňovat výdaje paušálem pro příjmy dle § 9?
Vydáno: 06. 02. 2023
Lze uplatnit paušální výdaje na osobní automobil, pokud není v majetku OSVČ, ale je pronajatý na základě Smlouvy o bezúplatném pronájmu?
Vydáno: 05. 02. 2023
Fyzická osoba, která vede daňovou evidenci a je plátcem DPH nakoupila dodávkový a osobní automobil a uplatnila odpočet DPH na vstupu. Je možné využít u obou aut paušální režim na dopravu - 5.000 Kč/měsíc? Je možné evidovat náklady na tato vozidla z hlediska DPH - uplatnit odpočet DPH z výdajů na tato auta, ale výdaje nezahrnovat do výdajů snižujících základ daně? Pokud bude použit paušální režim u aut je potřeba dokládat knihu jízd? Jaké náklady lze v paušálním režimu u aut použít ke snížení daňového základu?       
Vydáno: 01. 02. 2023
Podnikateli OSVČ, který uplatňuje výdaje procentem 80 %, byl vrácen přeplatek na dani silniční. Jak tento příjem zaúčtovat? Zařadit do daňových příjmů a uplatnit 80 % výdajů, stejně jako u ostatních příjmů? 
Vydáno: 13. 01. 2023
Může FO, když podniká v obchodní činnosti, uplatnit v daňovém přiznání paušál na dopravu ve výši 4 000 Kč/měsíc tj. 48 000 Kč za rok, když se nemusí podávat přiznání k silniční dani?
Vydáno: 05. 01. 2023
OSVČ - plátce DPH, zakoupil v r. 2019 automobil a uplatnil si odpočet DPH. Po celou dobu užívání vozidla uplatňoval v DPFO výdaje procentem z příjmů, tzn. že neexistoval obchodní majetek. Logicky tedy vozidlo daňově neodepisoval. Vozidlo používal jen a pouze pro firemní účely. V letošním roce vyhotovil doklad o vyřazení auta z evidence hmotného majetku a převedení do osobního užívání a bezprostředně poté prodal do bazaru. Protokol o vyřazení dle našeho názoru nemusel vyhotovovat, protože obchodní majetek při tomto typu DPFO neexistuje. V měsíci přeřazení do osobního užívání podnikatel vypočetl a odvedl DPH v ceně obvyklé. Pro výpočet shora použil částku, za kterou vozidlo ve stejném měsíci prodal do bazaru. Na smlouvě o prodeji (nevystavoval fakturu) je uvedeno jeho IČ, protože toto IČ bylo uvedeno i ve VTP. K prodejní ceně nebylo DPH připočteno, neboť OSVČ předpokládal, že auto prodává již jako občan a odvod je vyřešen v interním výpočtu při vystavení protokolu o vyřazení. 1) vzhledem k chybám z neznalosti (vystavení protokolu o vyřazení z OM, uvedení IČ na smlouvě o prodeji), byl jeho postup vzhledem k DPH správný? 2) vzhledem k tomu, že vždy uplatňoval v DPFO výdaje procentem z příjmů, což způsobuje neexistenci OM, bude tento prodej osvobozen od daně z příjmu dle §4 odst. 1 písm. c)? Pokud by měl danit, může si oproti příjmu z prodeji uplatnit nějaké výdaje?
Vydáno: 28. 12. 2022
Společnost s r.o., plátce daně zakoupila na úvěr vozidlo, nemůže uplatňit paušální výdaj na dopravu, účtuje nákup PHM na účet 501 , ale neuplatňuje z nákupu pohonných hmot DPH. Musí vést společnost ,,Knihu jízd"?
Vydáno: 22. 12. 2022
OSVČ má uzavřenou smlouvu o nájmu vozidla na 177 dní. Každý měsíc pronajímatel vystavuje nájemci (OSVČ) fakturu na půjčovné dle smlouvy o nájmu vozidla na daný měsíc. OSVČ neuplatňuje PHM do výdajů. Vůz používá výhradně k zajištění své ekonomické činnosti. Může uplatnit paušál na dopravu za každý celý měsíc používání vozidla v nájmu v roce 2022 (5 000 Kč/měsíc)?
Vydáno: 22. 12. 2022
Společnost s. r. o. pořídila vozidlo na úvěr, k 14. 6. byl úvěr ukončen a vozidlo převedeno do majetku společnosti. Jak bude správně uplatnit do nákladů? Do 13. 6. skutečné náklady a od 14. 6. lze paušál 5 000 Kč za měsíc? V červnu jen poměrem z 5 000 Kč? Nebo lze paušální výdaj na dopravu uplatnit až od července?
Vydáno: 20. 12. 2022
Majitel nemovitosti je student, věk 17 let. Může při pronájmu uplatnit snížení, kromě paušálu 30%, i o odčitatelné položky - základní slevu na poplatníka a slevu na studenta? Nemá jiné příjmy, než příjem z nájmu. Dále, u nájmu se neplatí sociální ani zdravotní pojištění, předpokládám, že to platí v tomto případě, kdy je student osoba bez jiných zdanitelných příjmů?
Vydáno: 07. 12. 2022
OSVČ si uplatňuje skutečné výdaje (příjmy podle § 7 ZDP). Má dvě živnosti, reklamní činnost a zemědělství (podle rejstříku je to Rostlinná a živočišná výroba, myslivost a související činnosti – prodává obilí, zvířata apod). Letos prodal dřevo za cca 500 000 Kč (jednorázová akce). Můžeme mu to zdanit pod § 10 ZDP a uplatnit 80% výdaje, nebo to musí zahrnout do § 7 ZDP a uplatnit skutečné výdaje?
Vydáno: 16. 11. 2022
Jaké procento výdajů dle § 7 odst. 7 zákona o daních z příjmů uplatní fyzická osoba ze samostatné činnosti, která má založenou živnost ohlašovací volnou, s oborem činnosti: výroba, rozmnožování, distribuce, prodej, pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů a výroba nenahraných nosičů, údajů a záznamů? Nepřekročí za rok obrat 1 mil. Kč.
Vydáno: 08. 11. 2022
Společnost s r. o. vlastní automobil. Uplatňuje u něj měsíční paušální výdaj ve výši 5 000 Kč. V měsíci červenci toto auto pronajme svému zaměstnanci za cenu obvyklou. Jde o službu, kterou fakturuje ve stejné výši jako cizímu zákazníkovi, a samozřejmě odvede i DPH. Může si v červenci uplatnit paušální výdaj na auto?
Vydáno: 01. 11. 2022
Jednatel a zároveň společník svého s. r. o. čas od času využívá k podnikání s. r. o. svůj osobní automobil (není zahrnutý v obchodním majetku firmy). Může s. r. o. v daňovém přiznání využít paušál na automobil ve výši 4 000 Kč/měsíc? Je tento paušál dále něčím podmíněný - např. doložení a prokázání pracovních cest, nájemní smlouvou? Další náklady na automobil (PHM, opravy), ani DPH nejsou uplatňované.
Vydáno: 01. 11. 2022
Fyzická osoba, neplátce, uplatňuje paušální výdaj ve výši 80 % (řemeslná živnost). V roce 2022 obdržel jako předseda SVJ bytového domu jednorázovou čistou odměnu ve výši 5 000 Kč, 15% srážková daň byla sražena. Bude muset v daňovém přiznání z příjmu za rok 2022 nějakým způsobem přiznat odměnu 5 000 Kč? Pokud ano, jak má postupovat?
Vydáno: 18. 10. 2022
Má OSVČ, která uplatňovala výdaje procentem, nevedla daňovou evidenci, při ukončení podnikání povinnost dodanit promlčené nezaplacené pohledávky? U daňové evidence je možné, aby převedla promlčené nezaplacené pohledávky do osobního majetku s tím, že dodaní související uplatněné náklady. Jak je to v případě této OSVČ, která uplatňuje výdaje procentem? Může převést do osobního vlastnictví bez dodanění nákladů, protože žádné vztahující se výdaje nebyly uplatněny? A při ukončení podnikání nemusí dodaňovat tyto nezaplacené promlčené pohledávky?
Vydáno: 07. 10. 2022
Fyzická osoba zabývající se nájem nemovitostí nezařazených v obchodním majetku zdaňuje příjmy dle § 9 zákona o daní z příjmů. Je plátce DPH a nyní pronajímá nebytové prostory pouze plátcům DPH. Bude pořizovat auto, ze kterého bych chtěla uplatnit DPH. Auto bude používáno jak pro nájmy, tak k soukromým účelům. Budou se uplatňovat paušální výdaje na dopravu dle § 24 písm. zt), a to ve výši 4 000 Kč. Pořizované auto bude od plátce DPH a bude zatíženo sazbou DPH. Může si pronajímatel nemovitosti uplatnit DPH z nakoupeného auta ve výši 80 %, tzn. v poměru uplatnění 80 % paušálních výdajů, nebo je potřeba určit kvalifikovaný odhad počtu kilometrů pro soukromé účely a pro účely vztahující se k nájmům, tzn. tak vézt knihu jízd a na konci roku zjistit skutečný poměr a každý rok (po dobu 5 let) bude docházet k vypořádání DPH? 
Vydáno: 03. 10. 2022
Společnost s r. o., plátce DPH, v roce 2022 účtovala spotřebu PHM vozidla na nedaňový účet 501009 s tím, že na vozidlo uplatní paušál na dopravu v plné výši. Bohužel účetní přehlédla v úvěrové smlouvě smlouvu o zajištění závazku převodem práva (smlouvu o výpujčce), takže paušál na dopravu v roce 2022 nemůže společnost uplatnit. Může společnost s r. o. přeúčtovat spotřebu PHM na daňový účet 501... s tím, že nebude uplatněna DPH a celková částka PHM bude nákladem roku 2022?
Vydáno: 30. 09. 2022
Jak správně postupovat při stanovení správné výše výdajů stanovených procentem z příjmů (tzv. výdajového paušálu) v případě podnikatele, fyzické osoby, který podniká na základě volné živnosti podle přílohy č. 4 živnostenského zákona vedené pod číslem 56 Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály? V rámci této živnosti provádí podnikatel konkrétně tyto činnosti: Činnosti IT specialisty, programátor a grafik. Předmětem jeho činnosti je tvorba počítačových her, což to zahrnuje programování, grafické zpracování, počítačové animace a scénář hry. Výsledky své činnosti poskytuje další subjektům, distributorům, které hry nabízejí, popř. provozují na svých portálech. Podnikatel, autor počítačových her a scénářů, k nim pak pravidelně na základě informací o užívání jeho her koncovými uživateli získává od distributora (zprostředkovatele) odměnu. Domnívám se, že výsledky činnosti uvedeného podnikatele jsou pod ochranou autorského práva, přikládám i citaci z výstupu z Koordinačního výboru mezi GFŘ a KDP ČR č. 04/2014, citace je na konci dotazu. Je moje domněnka je správná? A co má přednost při stanovení správné výše „výdajového paušálu“ u daně z příjmů? Použití § 7 odst 1 písm. b) ZDP, tzn. příjmy ze živnosti a možnost uplatnění 60% „výdajového“ paušálu, nebo použití § 7 odst. 2 písm. a) ZDP, tzn. příjmy z poskytnutí autorských práv apod. a možnost uplatnění max. 40% „výdajového“ paušálu? Citace z Koordinačního výboru GFŘ a KDP ČR 04/14 z dubna 2014: 5. Příjmy autorů software 5.1 Použité pojmy Software - počítačový program, databáze nebo jejich části4 jako duševní výtvor autora. Pod pojmem počítačový program jsou chápána i díla určená pro jiná zařízení obdobného druhu jako např. mobilní telefony, smartphony, tablety, netbooky, chrombooky, ale i e-booky, čtečky knih, inteligentní brýle nebo hodinky ad., pokud naplňuji znaky autorského díla. Autor software - fyzická osoba5, která je nositelem osobnostních i majetkových práv k software Distributor - právnická nebo fyzická osoba, která vykonává svým jménem a na svůj účet majetková práva k software, včetně poskytování práva na využití nebo užití třetím osobám (koncovým uživatelům), v textu příspěvku zahrnuje různé typy jako „výrobce“ software, softwarehouse, autorizovaný prodejce, dealer, reseller ad. Koncový uživatel - oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, který k ní má vlastnické nebo jiné právo, případně právo k jejímu využití nebo užití s výjimkou jejího dalšího převodu6 5.2 Popis situace Počítačové programy požívají autorské ochrany podle § 2 odst. 2 zákona 121/2000 Sb. autorský zákon, stejně jako databáze, pod podmínkou, že se jedná o vlastní duševní výtvor autora. Týká se to jak dokončeného díla, tak i jednotlivých fází nebo částí. Z dikce ustanovení § 7 odst. 2 ZDP je zřejmé, že dále uváděné případy se netýkají situace, kdy autor tvoří software v pracovně právním vztahu, musí se tedy vždy jednat o samostatnou činnost. V praxi lze většinou odlišit dvoustupňový převod práv k software od autora (autorů) ke koncovým uživatelům: Autor na distributora za úplatu převádí majetková práva, ve smyslu software dále rozmnožovat, upravovat, spojovat s jinými díly a také poskytovat jeho kopie (rozmnoženiny) třetím osobám. Koncoví uživatelé si opatřují vlastnické či podobné právo na užití rozmnoženiny software v souladu s tzv. licenční smlouvou7 nebo licenčními podmínkami8, platí pro ně určitá omezení (např. limitované kopírování software pouze pro účely archivace ad.). Z hlediska úhrad a plateb se ve světle výše uvedeného jedná opět o dva rozdílné mechanismy a právní tituly: Příjmy distributora jsou úhradou za vlastnické či jiné právo k rozmnoženině počítačového programu (software) a nejsou tedy příjmem autora. Dílčí závěr č. 5: Pod pojem „příjem autora“ dle § 7 odst. 6 ZDP spadají v případě počítačových programů, databází a jejich částí toliko příjmy, které plynou autorům - nositelům osobnostních a majetkových práv k software jako úhrada za poskytnutí oprávnění k výkonu práv majetkových jiné osobě (distributorovi) a dále příjmy, které plynou autorovi za vytvoření software na objednávku. Výše uvedenou definici naopak nenaplňují úhrady ze strany oprávněných koncových uživatelů rozmnoženin počítačových programů, kteří úplatně nabývají vlastnické či jiné právo k rozmnoženině počítačového programu, a to za účelem jejího užívání, nikoli za účelem dalšího převodu. Stanovisko GFŘ: Souhlas Jedná se o to, jestli psaní scénářů považovat za autorskou činnost a jaký výdajový paušál pro ni použít. Pan Fiala je uveden v titulcích hry jako autor scénáře. Dodávka scénáře je ale technicky provázána s produktem (nikdy nedodává samostatně scénář, je to součást vytvořené PC hry).
Vydáno: 30. 09. 2022
OSVČ fyzická osoba, během celého roku má několik živností, které vykonává. Chce si uplatnit výdaje procentem. Lze část výdajů uplatnit 60% jako živnost volná a část 80% jako řemeslná?  
Vydáno: 06. 09. 2022