Expertní odpovědi - strana 111

Osoba samostatně výdělečně činná, darovala finanční dar ve výši 6 000 Kč \"Klub přátel opavského středoškolského sboru, xxx, yyy 5, 11111 OPAVA\". Lze hodnotu 6 000 Kč uplatnit jako nezdanitelnou částku dle § 15 zákona o daních z příjmů?
Vydáno: 07. 02. 2007
Jako nepodnikatelská osoba (jsem zaměstnanec své firmy), jsem koupil dům se čtyřmi bytovými jednotkami a žijí tam čtyři rodiny, s nimiž mám nájemní smlouvy, platby mi posílají na zvláštní účet. Jak mám vést účetnictví tohoto domu? Bude se jednat o příjmy z pronájmu dle § 9 zákona o daních z příjmů? Lze uplatnit do nákladů odpisy domu, z čeho mám vycházet při stanovení výše odpisů domu, jaké podklady jsou nutné pro zavedení účetnictví - kupní smlouva, platby za dům, zápis do katastru? Existuje pro mě, jako pro nepodnikatele, nějaká neoptimálnější varianta co nejjednoduššího vedení evidence o příjmech z pronájmu a výdajích? A co moje daňové přiznání?
Vydáno: 05. 02. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným, plátci DPH. Koupili jsme nájemní dům, který následně pronajímáme. Bytové prostory pronajímáme bez DPH, nebytové (jelikož nájemci jsou plátci DPH) fakturujeme s DPH. Co vše konkrétně se zařazuje do řádku 530 ve formuláři přiznání k dani z přidané hodnoty? Nájemní dům hodláme celý rekonstruovat (výměna stupaček, oken, nové elektrorozvody, okna apod.) a následně po jednotlivých bytech rozprodávat do vlastnictví. Budeme mít v případě těchto rekonstrukcí nárok na plný odpočet DPH?
Vydáno: 05. 02. 2007
Převzala jsem vedení daňové evidence za sdružení po zemřelé účetní. V září v roce 2004 koupilo sdružení osobní automobil a začátkem ledna 2005 jej prodalo na základě kupní smlouvy, tzn. od ledna 2005 byl jiný majitel - i v technickém průkazu. Vozidlo se splácelo do konce roku 2006 po 10 000 Kč. Bývalá účetní nedala do nákladů odpisy, ani zůstatkovou cenu při prodeji vozidla a splátky po 10 000 Kč dávala po celou dobu splátek do příjmů bez vlivu na zisk. Podotýkám, že prodejní cena v lednu 2005 byla nižší než nákupní cena v září 2004. U každé řádky v daňové evidenci při platbě 10 000 Kč měla zapsáno: \"prodej HIM za nižší než zůstatkovou cenu\". Lze takto postupovat? Je to správné daňově?
Vydáno: 02. 02. 2007
Zaměstnanec měl od roku 2005 životní pojištění a zrušil ho v roce 2006. Nedostal ale z pojišťovny odbytné, ani si nepřevedl pojistné na novou smlouvu. V roce 2005 si ale uplatnil nezdanitelnou částku z tohoto pojištění (celkem 3 500 Kč). Musí si za rok 2006 podat daňové přiznání a těch 3 500 Kč z životního pojištění dát do příjmů (i když tato částka je nižší než 6 000 Kč?)? Anebo mu můžeme provést roční zúčtování daně a na životní pojištění se při tom neohlížet?
Vydáno: 01. 02. 2007
Naše akciová společnost prodala dne 29. 9. 2006 zprostředkovateli (autobazaru) motorové vozidlo, a to na základě daňového dokladu (faktury). Změna vlastnictví vozu byla nahlášena Registru silničních vozidel ve chvíli, kdy autobazar zprostředkoval prodej vozu, a to dne 27. 12. 2006, kdy také došlo k odhlášení a zároveň k přihlášení vozidla s vyznačením změny vlastníka v technickém průkazu. U nového vlastníka neznáme a nevíme, zda bude používat automobil k podnikatelským účelům a zda bude plátcem silniční daně. Jak v této situaci postupovat při vyplňování daňového přiznání k silniční dani za rok 2006, abychom ve správné výši stanovili daňovou povinnost z prodaného vozidla, respektive, kterým kalendářním měsícem zaniká naše daňová povinnost.
Vydáno: 30. 01. 2007
Podnikatel koupil ve 12/2005 osobní automobil s montážní přepážkou, DPH na vstupu uplatnil. PC v částce bez DPH byla 1 512 605 Kč. V roce 2005 neodpisoval ani daňově ani účetně, protože nákup se uskutečnil 15. 12. 2005. V 1/2006 pořídil technické zhodnocení na vozidle ve výši 25 210 Kč v ceně bez DPH. Pro rok 2006 jsem zaúčtovala účetní odpis ve výši 378 152 Kč. 1) Jaký bude daňový odpis automobilu Volvo XC90, D5 v roce 2006 (1. rokem ze zvýšené vstupní ceny a snížené do limitu ze zákona)? 2) Na jakém řádku daňového přiznání uvedu rozdíl mezi účetním a daňovým odpisem?
Vydáno: 29. 01. 2007
Manželka podnikatele, (která byla v invalidním důchodu) 25. 11. 2006 zemřela. Může podnikatel pro rok 2006 použít \"společné zdanění manželů\" za 11 měsíců? Ve společné domácnosti je 21letá studující dcera.
Vydáno: 24. 01. 2007
Sportovec vede daňovou evidenci, je plátce DPH. Příjmy z reklamy v tuzemsku a z výher na závodech tuzemsko i zahraničí. Závodí po celém světě. Někdy má příjmy potvrzené pořadatelem a zaslané na běžný účet (tam přijdou v českých korunách). Někdy dostane valuty v hotovosti a někdy dostane potvrzení, že z vyhrané částky už byla zaplacena v daném státě daň z příjmu. Jak toto účtovat v daňové evidenci?
Vydáno: 24. 01. 2007
Naše zaměstnankyně prováděla pro blíže neurčené úřady v ČR sociální poradenství pro projekty, které byly financovány ze sociálních fondů Evropské unie. Poradenství prováděla někde na základě dohod o provedení práce (v tom případě jí byla sražena srážková daň), jinde na základě smlouvy o dílo - přitom nemá živnostenský list. Jakým způsobem bude danit příjmy ze smlouvy o dílo (znovu zdůrazňuji, že nemá živnostenské oprávnění), zda jsou tyto příjmy předmětem daně z příjmů fyzických osob? Následně pak, jestli jí můžeme v naší společnosti provést roční zúčtování daně?
Vydáno: 22. 01. 2007
Můj klient má pronajaté prostory části bytu, který byl dočasně určen k podnikání (účetní na MD). Jedná se o část bytu v panelovém domě, kde nelze určit podíl částky za služby. Z minulosti mám názor, že je nájemní smlouva bez určení částky zvlášť za nájem a zvlášť za služby neplatná a finanční úřad může uplatněný náklad bez problémů doměřit. Jakým způsobem by bylo možno daňově ošetřit nájemní smlouvu s popsanými službami, aby byla daňově účinným nákladem? Účetní by nedosahoval příjmů, kdyby tento výdaj nevynaložil.
Vydáno: 22. 01. 2007
Česká montážní firma se sídlem v ČR vyjede do Evropské unie, kam přiveze svůj materiál a montéři ho zde smontují. Materiál je z ČR a zde nakoupený (vstup DPH uplatněn), montéři jsou zaměstnanci české firmy. Fakturuje česká firma zahraniční firmě do Rakouska s DPH nebo bez DPH? Jaký řádek daňového přiznání se uvádí?
Vydáno: 16. 01. 2007
V květnu 2006 mi zemřel otec, který byl osobou samostatně výdělečně činnou a podnikal v oblasti autodopravy na základě koncesní listiny pro vnitrostátní a mezinárodní dopravu. Otec byl na finančním úřadě zaregistrován k silniční dani, DPH, daně z příjmu a daně ze závislé činnosti, vedl daňovou dokumentaci. Po úmrtí otce jsem tyto registrace odhlásila a přihlásila na své RČ s tím, že budu v podnikatelské činnosti pokračovat. Na finančním úřadě mi bylo vydáno Rozhodnutí dle § 10 odst. 2 zákona č. 337/1992 Sb. a byla jsem ustanovena zástupcem za zemřelého otce. Na živnostenském úřadě jsem nahlásila pokračování činnosti. Na \"IČO\" otce mohu tuto činnost vykonávat do dubna 2007 a do tohoto termínu musím složit zkoušky, aby mi mohla být vydána koncese. IČO zůstane stejné. Já jsem zaměstnána a mám živnostenský list, nejsem plátce DPH. Otec měl v majetku firmy nákladní vůz, přívěs, osobní vůz Octavia a dále vlastnil další osobní vůz Octavia, který v roce 2003 po doplacení leasingu vyřadil z obchodního majetku. Octavii, která již není v obchodním majetku, ale ještě neuplynulo 5 let od vyřazení vozu, zdědila moje sestra. Jak mám tuto skutečnost zohlednit v daňovém přiznání?
Vydáno: 16. 01. 2007
V květnu 2006 mi zemřel otec, který byl osobou samostatně výdělečně činnou a podnikal v oblasti autodopravy na základě koncesní listiny pro vnitrostátní a mezinárodní dopravu. Otec byl na finančním úřadě zaregistrován k silniční dani, DPH, daně z příjmu a daně ze závislé činnosti, vedl daňovou dokumentaci. Po úmrtí otce jsem tyto registrace odhlásila a přihlásila na své RČ s tím, že budu v podnikatelské činnosti pokračovat. Na finančním úřadě mi bylo vydáno Rozhodnutí dle § 10 odst. 2 zákona č. 337/1992 Sb. a byla jsem ustanovena zástupcem za zemřelého otce. Na živnostenském úřadě jsem nahlásila pokračování činnosti. Na \"IČO\" otce mohu tuto činnost vykonávat do dubna 2007 a do tohoto termínu musím složit zkoušky, aby mi mohla být vydána koncese. IČO zůstane stejné. Já jsem zaměstnána a mám živnostenský list, nejsem plátce DPH. Otec měl v majetku firmy nákladní vůz, přívěs, osobní vůz Octavia a dále vlastnil další osobní vůz Octavia, který v roce 2003 po doplacení leasingu vyřadil z obchodního majetku. Mám podat dvě daňová přiznání? Jedno za svoje podnikání, na které mám živnostenský list a jedno za pokračování v činnosti za otce? Nebo všechny příjmy a výdaje uplatnit v jednom daňovém přiznání? Já nejsem plátce DPH a otec měl registraci k DPH. Pokud budu podávat dvě daňová přiznání, do kterého mám uplatnit svoje příjmy ze závislé činnosti?
Vydáno: 16. 01. 2007
V květnu 2006 mi zemřel otec, který byl osobou samostatně výdělečně činnou a podnikal v oblasti autodopravy na základě koncesní listiny pro vnitrostátní a mezinárodní dopravu. Otec byl na finančním úřadě zaregistrován k silniční dani, DPH, daně z příjmu a daně ze závislé činnosti, vedl daňovou dokumentaci. Po úmrtí otce jsem tyto registrace odhlásila a přihlásila na své RČ s tím, že budu v podnikatelské činnosti pokračovat. Na finančním úřadě mi bylo vydáno Rozhodnutí dle § 10 odst. 2 zákona č. 337/1992 Sb. a byla jsem ustanovena zástupcem za zemřelého otce. Na živnostenském úřadě jsem nahlásila pokračování činnosti. Na \"IČO\" otce mohu tuto činnost vykonávat do dubna 2007 a do tohoto termínu musím složit zkoušky, aby mi mohla být vydána koncese. IČO zůstane stejné. Já jsem zaměstnána a mám živnostenský list, nejsem plátce DPH. Otec měl v majetku firmy nákladní vůz, přívěs, osobní vůz Octavia a dále vlastnil další osobní vůz Octavia, který v roce 2003 po doplacení leasingu vyřadil z obchodního majetku. Po otci jsem dále zdědila polovinu rodinného domu, kterou jsem v listopadu 2006 prodala. Peníze z prodeje použiji příští rok na vyřešení své bytové situace. Jak mám tento prodej uplatnit v dani z příjmů fyzických osob?
Vydáno: 16. 01. 2007
Za IV.Q máme velký nadměrný odpočet. Pokud bychom ho neuplatnili a daň si odečetli až za I.Q 2007, museli bychom podat dodatečné daňové přiznání. Tedy i základ daně uplatnit až v roce 2007, nebo můžeme základ daně ponechat do roku 2006 a odpočet provést v roce 2007 v dodatečném daňovém přiznání. Tam musí být uveden základ daně i když byl započten do roku 2006? V případě, že raději neuplatníme odpočet a ponecháme jen daňový základ, je to pro případnou kontrolu bráno za postih?
Vydáno: 16. 01. 2007
Jsem podnikatel, fyzická osoba, vedu daňovou evidenci a jsem plátcem DPH. Je povinností mít doklad o směně peněz - výměna korun za eura? Pokud je povinností subjektu doložit směnu peněz dokladem, žádám o informaci podle jakého zákona a paragrafu.
Vydáno: 12. 01. 2007
Podnikám jako fyzická osoba na živnostenský list, plátce DPH. V přiznání za rok 2005 jsem naposledy uplatnil skutečné výdaje a rozhodl jsem se pro rok 2006 přejít na paušální výdaje. Proto jsem v odd. E Přílohy 1 přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2005 zvýšil daňový základ o pohledávku k 31. 12. 2005 nezaplacenou, dejme tomu o 50 000 Kč. Tato pohledávka mi byla zaplacena v roce 2006. Za práci v roce 2006 jsem vyfakturoval a dostal zaplaceno, dále dejme tomu 500 000 Kč, celkem tedy příjmy v roce 2006 činily 550 000 Kč. Oněch 50 000 Kč nebudu samozřejmě zdaňovat podruhé. Jak správně vyplnit přiznání za rok 2006? Do ř. 101 Přílohy č. 1 zapíšu rovnou pouze 500 000 Kč, i když jsem fakticky v roce 2006 přijal 550, anebo tam zapíšu 550 000 Kč a těch 50 000 Kč za už zdaněnou pohledávku někde (kde? v odd. E?) vykážu a odečtu?
Vydáno: 12. 01. 2007
Dne 17. 4. 2003 jsme zakoupili montážní vozidlo M1G za 821 516 Kč bez DPH. Dne 20. 9. 2006 jsme vůz prodali za 294 117 Kč bez DPH. Částku 294 117 Kč zaúčtuji do příjmů. Jakou částku zaúčtuji na konci roku 2006 jako výdaj snižující základ daně? Bude to zůstatková hodnota 228 198 Kč? Rozpis odpisů. Skupina 2 zrychleně, pořizovací cena 821 516 Kč Poř. Rok odpis zůstatková cena --------------------------------------------------------------- 1. 2003 136 920 Kč 684 596 Kč 2. 2004 228 199 Kč 456 397 Kč 3. 2005 228 199 Kč 228 198 Kč 4. 2006 152 133 Kč 76 065 Kč 5. 2007 76 065 Kč 0 Kč Dotaz č. 2: do jaké odpisové skupiny zařadit vůz, který má v technickém průkazu - nákladní automobil skříňový - kategorie N1G?
Vydáno: 10. 01. 2007
Žádám o odpověď na následující dotaz k § 22 a § 38e zákona o daních z příjmů: Firma chce proniknout na trh v Bulharsku a Rumunsku a nechá si tam udělat průzkum trhu, marketingové studie ve výši po přepočtu 100 000 Kč. Dostala fakturu. Je potřeba srazit nějakou daň, kterou odvedu na finanční úřad a o tuto daň zaplatit méně za fakturu? Dále firma zaměstnává člověka z Rumunska, který nyní pobývá v ČR, práci vykonává v sídle české firmy, dostává mzdu, ze které jsou odváděny zálohy na daň z příjmu. To, že je Rumun - nesráží se mu ještě něco navíc z této mzdy? Můžu mu na konci roku udělat vyúčtování daně? Můžu uplatnit odpočty na dítě, které je však s manželkou v Rumunsku?
Vydáno: 09. 01. 2007