Expertní odpovědi - strana 115

Společnost s ručením omezeným (která má v předmětu podnikání: velkoobchod, pořádání odborných kurzů a stomatologickou laboratoř) provozuje stomatologickou laboratoř. Její obrat za tuto činnost překračuje 1 000 000 Kč za rok. Společnost je registrována jako plátce DPH. Postupujeme tak, že tržby za výrobky stomatologické laboratoře jsou zdravotnickými službami a zbožím podle § 58 zákona o dani z přidané hodnoty a jsou tedy podle § 51 odst. 1 od daně bez nároku na odpočet daně osvobozeny. DPH na vstupu ani na výstupu z těchto plnění tedy neuplatňujeme. Společnost bude mít určité tržby z pořádání odborných kurzů pro zubní techniky a může výjimečně prodat jiné než stomatologické výrobky a služby. Tržby z pořádání kurzů a výjimečný prodej jiných než stomatologických (zdravotnických) výrobků a služeb však v žádném případě nepřekročí hranici 1 000 000 Kč ročně. Musí být tato společnost registrována k DPH? Pokud ne, co musí splnit, aby mohla registraci k DPH zrušit. Může si registraci ponechat?
Vydáno: 27. 06. 2006
Zdědila jsem po zemřelé mamince nějaké věci (bez hodnoty, jak konstatoval notář) a malou chatu, byla jsem jediná dědička. Nyní se na mě obrátil finanční úřad (zaslal mi výzvu k úhradě daňového nedoplatku), a chce po mně uhradit nějaký nedoplatek. Myslím si, že na to nemá právo, protože, jak jsem slyšela, měla bych být od daně dědické osvobozena, a ostatně ani mi nevystavil platební výměr a rovnou mi zaslal výzvu k úhradě nedoplatku), to si měl vyřídit s maminkou, dokud ještě žila. Je to tak?
Vydáno: 23. 06. 2006
Zdědila jsem po tetě chatu, takže budu muset podat daňové přiznání k dani dědické. Slyšela jsem, že si musím najít znalce a nechat si na tuto chatu zpracovat znalecký posudek. Je to pravda ?
Vydáno: 15. 06. 2006
S. r. o. podnikající v oblasti prodeje počítačů, počítačového servisu, počítačových sítí, internetových stránek apod. má časté výjezdy ke klientům. S ohledem na problematický provoz v Praze uvažuje o koupi motocyklu, neboť doufá, že jednostopé vozidlo k cíli dorazí rychleji. Firma je plátce DPH a předpokládá, že motocykl zařadí do užívání v ceně bez DPH a uplatní si odpočet DPH. První dotaz zní k odpočtu DPH. V platné legislativě není, na rozdíl od osobních automobilů, u motocyklů odpočet zakázán. Je možné si tedy DPH odečíst? Firma samozřejmě předpokládá, že při prodeji tohoto motocyklu se bude jednat o zdanitelné plnění a z prodejní ceny odvede DPH na výstupu. Pokud si však pořídí motocykl starší od neplátce DPH naopak předpokládá, že při jeho prodeji se nebude jednat o zdanitelné plnění a DPH na výstupu odvádět nebude. Pokud si firma pořídí jako dopravní prostředek auto, z hlediska finančního úřadu není problém. Druhý dotaz směřuje k tomu, zda firma musí vůči finančnímu úřadu specificky zdůvodňovat, proč zvolila jako dopravní prostředek motocykl. Třetí dotaz směřuje k prodeji tohoto motocyklu, až bude plně odepsán (bude zařazen do 2. odpisové skupiny) a vyřazen z obchodního majetku firmy. Pokud bude motocykl prodán, postačí jako doklad kupní smlouva? Nebo je zapotřebí znalecký posudek? Jak nejlépe při stanovení prodejní ceny postupovat?
Vydáno: 23. 05. 2006
Jak se má postupovat při vyplňování přiznání k DPPO v případě, je-li v běžném roce zaplacena dodatečná DPPO za minulá období? V přiznání za rok 2005 jsem do ř. 10 uvedla rozdíl všech výnosů a nákladů 7004 tis. (tj. účetní hospodářský výsledek), včetně dodatečně vyměřené DPPO za rok 2003 v částce 14 tis. Na ř. 20 jsem uvedla těchto 14 tis. a na zvláštní příloze jsem vysvětlila, že se jedná právě o dodatečnou DPPO za rok 2003. Dále jsem na ř. 40 uvedla součet všech ostatních nedaňových nákladů z přílohy č. 1 a součet řádků 20 a 40 na řádek 70. Po výpočtu ř. 10 + ř. 70 mi vyšel základ daně, z kterého DPPO za běžný rok činila 1833 tis. Pracovnice FÚ v Praze mi volala, že mi nesouhlasí ř. 10 z daňového přiznání s řádkem 41 ve výsledovce (výsledek hospodaření před zdaněním), neboť na tomto řádku byla uvedena částka 7018 tis. Namítla jsem, že tyto řádky nemohou souhlasit, neboť ř. 41 ve výsledovce neobsahuje dodatečnou DPPO z účtu 595. Ta je uvedena v ř. 33 zároveň s DPPO za běžný rok z účtu 591 (14 tis. + 1833 tis. = 1847 tis.). Výsledek hospodaření za účetní období pak vychází z obou výkazů stejně: daňové přiznání: ř. 10 (7004 tis.) - DPPO (1833 tis.) = 5171 tis. výkaz zisku a ztráty: ř. 41 (7018 tis.) - ř. 33 (1847 tis.) = 5171 tis. Paní z FÚ jsem sdělila, že tento postup jsem před lety konzultovala s jednou pracovnicí FÚ v Hradci Králové. Ona však trvala na tom, že ř. 10 a 41 u těchto dvou výkazů musí souhlasit, a dohodly jsme se, že zákazník k ní přijde opravit daňové přiznání takto: ř. 10 povýší o 14 tis. na 7018 tis. ř. 20 opraví na 0 Kč ř. 70 sníží o 14 tis. Prosím o vyjádření k tomuto problému, neboť nevím, z jakého důvodu bych měla na ř. 10 v daňovém přiznání z rozdílu mezi příjmy a výdaji vyřadit dodatečnou DPPO, když její zaúčtování na účtu 595 je také nákladová položka.
Vydáno: 23. 05. 2006
Koupila jsem zboží v zahraničí - EU a jsem plátce DPH. Jak vypočítat a uplatnit DPH v daňovém přiznání? Jak pro DE, tak i pro PÚ.
Vydáno: 22. 05. 2006
Dopravce se sídlem v ČR občas provádí i dopravu mezi ČR a SR. K provádění dopravy po SR se zaregistruje na DPH ve SR. - Přiznání k DPH bude podávat čtvrtletně. Lze v tomto přiznání uplatnit i nárok na odpočet DPH (např. při nákupu nafty)? Je nutné podávat přiznání i v případě nulového základu daně v období? - Daň z příjmu bude danit v ČR (na základě smlouvy o zamezení dvojího zdanění se SR). Je to správně? - Týká se nás i silniční daň ve SR? - Jelikož nemáme v SR provozovnu, podnikání se týká jen automobilu přítomného na území SR, předpokládáme, že na živnostenském úřadu nemusíme nic hlásit.
Vydáno: 17. 05. 2006
Podnikatel - plátce DPH, vede daňovou evidenci je majitelem nákladního automobilu Ford Transit D 100L. Tento automobil používal do roku 2000 k podnikání, ale nevložil ho do majetku firmy, ale uplatňoval si cestovní výdaje. V roce 2005 tento automobil daroval svému synovi - který začal podnikat v silniční motorové dopravě nákladní. Jaké pro něho vyplývají povinnosti ohledně daně darovací? A musí syn tento automobil vložit do podnikání nebo si může uplatňovat jen cestovní výdaje? Pokud je musí vložit, tak jak, v jaké ceně a lze ho odpisovat? Syn vede daňovou evidenci. Pokud by uplatňoval daňové výdaje paušálem 50 %, tak jak by to bylo s vložením automobilu?
Vydáno: 23. 03. 2006
Občanské sdružení je založeno jako náboženská společnost, ale není registrováno jako náboženská společnost ani církev. Ve stanovách toto sdružení má poskytování sociální, charitativní, humanitární činnosti. Na provoz tohoto sdružení dávají lidé dary. Toto je jediný zdroj příjmu. Z těchto darů je placeno - pronájem nebytového prostoru, energie, jeden člověk (pastor), sociální, charitativní činnost. Lze si uplatnit dar jako nezdanitelnou částku ZD podle § 15 v plné výši (omezeno 10 % ZD), když občanské sdružení není registrovaná církev, ani náboženská společnost a výdaje tohoto sdružení nejsou pouze pro účely sociální, charitativní, humanitární, ale i pronájem nebytového prostoru, energie, člověk, který toto řídí (pastor), nebo lze vystavit potvrzení pouze do výše prokazatelně vynaložené na sociální, humanitární, charitativní činnosti a výdaje na placeného člověka (pastora) a pronájem včetně energie NE, i když bez těchto výdajů by činnost nebyla možná.
Vydáno: 20. 02. 2006