Expertní odpovědi - strana 437

Lze přesně určit hranici, kdy se v účetnictví jedná o službu a kdy o majetek? Konkrétní případ: Objednáme si u truhláře vestavěnou skříň za 50 000 Kč. Truhlář hlavní komponenty skříně vyrobí, sestaví a přiveze do sídla firmy. A zde skříň sestaví (vlastně jen přišroubuje a doplní o pár maličkostí). Jedná se o majetek nebo o službu? Co je tam rozhodující? 
Vydáno: 08. 09. 2020
Zaměstnanec měl pracovní úraz. Zaměstnavatel bude doplácet zaměstnanci rozdíl mezi nemocenskými dávkami a jeho průměrným výdělkem. Bude tato náhrada po dobu pracovní neschopnosti podléhat zdanění a odvodu sociálního a zdravotního pojištění? Po skončení pracovní neschopnosti požádá Kooperativu, kde povinně platí úrazové pojištění, o proplacení náhrad mzdy.
Vydáno: 08. 09. 2020
Naše firma zaměstnává 4 zaměstnance a splňuje podmínky na prominutí pojistného dle programu Antivirus C. Za měsíc červenec bylo snížení uplatněno, v řádném termínu jsme podali přehled a zaplatili pojistné ve výši 6,5 % vyměřovacího základu. Po termínu jsem však zjistil, že u jednoho zaměstnance při výpočtu mzdy vypadla z výpočtu dovolená a jeho mzda tak byla spočítána chybně. Jedná se o malý rozdíl a nyní bychom měli podat opravný přehled a doplatit OSSZ pojistné ve výši 44 Kč. Nepřijdeme kvůli tomu o prominutí pojistného, neboť všude se píše, že podmínkou prominutí pojistného je to, aby pojistné, které se počítá ve výši 6,5 % ze mzdy zaměstnance, bylo odvedeno ve správné výši a v termínu do 20. srpna, což v našem případě nebude. Nedaří se mi dohledat zákonnou úpravu. 
Vydáno: 08. 09. 2020
Společnost, která točí film, uzavře koprodukční smlouvu, na základě které obdrží příspěvek, který bude dostávat ve splátkách po dobu tvorby filmu. Jak bude tento koprodukční příspěvek účtován u firmy, která točí film?
Vydáno: 07. 09. 2020
Obdrželi jsme opravný daňový doklad na změnu sazby daně z 15 % na 10 %. Výsledkem je snížení daně na vstupu. Je naší povinností podle daňového řádu vystavit dodatečné daňové přiznání na vyšší daňovou povinnost za měsíce květen, červen, červenec?
Vydáno: 07. 09. 2020
Společnost nakoupila reklamní předměty (zápisníky), které chce rozdávat obchodním partnerům - pořizovací cena zápisníku je 300 Kč/kus bez DPH. Zápisníky jsou opatřeny logem společnosti. Lze jednomu obchodnímu partnerovi věnovat jako reklamní předmět 2 zápisníky s tím, že půjde o daňově uznatelný náklad a DPH na vstupu je možné uplatnit? Bere se v potaz celková cena "balíčku" 2 zápisníků darovaná jedné osobě nebo se posuzuje cena za kus?
Vydáno: 07. 09. 2020
Počtem zaměstnanců jsme dosáhli velikosti středního podniku. Do té doby jsme spadali do kategorie velkého podniku. U jakých institucí máme tuto změnu povinnost hlásit? Jedná se nám o to, kam všude se tato změna hlásí – bez ohledu na dotace apod. Jen abychom předešli nějaké pokutě či postihu z toho, že jsme změnu nenahlásili.
Vydáno: 07. 09. 2020
Zaměstnankyně má 8 dnů dovolené z roku 2019. V lednu odpracovala 24 dnů + vyčerpala 2 dny dovolené a od 31. 1. 2020 je nemocná. Od října půjde na mateřskou dovolenou. Jaký bude mít nárok na dovolenou za rok 2020? Lze krátit dovolenou za dobu nemoci i z roku 2019? 
Vydáno: 07. 09. 2020
Klient, automechanik, nakoupil diagnostický přístroj pro osobní a nákladní automobily bez SW. Následně dokoupil SW a také aktualizaci tohoto SW (přes 65 000 Kč) a také různé adaptéry, přechody, propojení a notebook nutný pro vyhodnocení informací ze zařízení (bez SW to stálo celkem 90 000 Kč). Mám toto zařízení zatřídit zvlášť SW a HV nebo jako celek? Do které odpisové skupiny to bude patřit - zda do 1 nebo 2 [našel jsem v 1 skupině - (1-21) 26.51 Měřicí, kontrolní, zkušební, navigační a jiné přístroje a zařízení, pokud nejsou uvedena v jiné položce této přílohy], ale nejsem si jistý, zda to v tomto případě splňuje. Jak by se účtovalo v účetnictví a jak v daňové evidenci s ohledem na cenu softwaru nad 65 000 Kč? 
Vydáno: 07. 09. 2020
Produkční společnost na základě uzavřené smlouvy s účastníky (herci, technici, zvukaři) jim platí také ubytování (ve jmenovitě uzavřené smlouvě s nimi), aby mohlo proběhnout natáčení, jelikož jsou účastníci z různých koutů republiky. Společnost má v činnosti podnikání zajištění chodu celého natáčení. Bylo by tedy logické, když uzavřená smlouva je včetně ubytování, že je považován tento výdej pro tuto společnost daňově účinný?
Vydáno: 07. 09. 2020
Jak má vypadat doklad, aby byl správně vyplněn a uznatelný: Řidiči si chtějí nechat proplatit od firmy příjmový doklad, který jim vystaví lékař za výpis ze zdravotní dokumentace nebo školitel za absolvovaní školení. Na koho má být doklad vystaven a co má být uvedeno, za co to je? Má být doklad vystaven na zaměstnance nebo na firmu? Nebo je to jedno? Důvod platby má být uvedeno za co to a jméno v případě, že je doklad na firmu? U školení, datum absolvování školení? Nebo to tam být nemusí? 
Vydáno: 04. 09. 2020
Fyzická osoba, nepodnikatel, chce prodávat dřevo napadené kůrovcem ze svého lesa různým odběratelům. Lze tuto činnost provádět bez živnostenského oprávnění jako soukromá osoba? Může vystavovat faktury? Bude tato činnost zdaněna podle § 10 zákona o daních z příjmů? Může být uplatněn paušální výdaj ve výši 80 %? Současně má ještě příjmy z pachtovného. Může se stát z důvodu prodeje dřeva plátcem DPH? V případě, že ano, budou se počítat do obratu i příjmy z pachtů?
Vydáno: 04. 09. 2020
Společnost s r. o. koupila v roce 2019 nemovitost. Do pořizovací ceny byla zahrnuta i daň z nabytí nemovitých věcí a z ní byly vypočteny odpisy. Vklad na katastrálním úřadě byl povolen v prosinci 2019. Pokud bude zrušena tato daň z nabytí a koupě nemovitosti bude od ní zpětně osvobozena, jak v roce 2020 opravím pořizovací cenu, kterou bych měla snížit o tuto daň? Muselo by se podávat dodatečné přiznání k dani z příjmů kvůli snížení odpisů, nebo by se oprava mohla zaúčtovat v roce 2020?
Vydáno: 04. 09. 2020
Jsme obchodní společnost provozující internetový obchod se spotřebním zbožím - náhradní díly. Každý den posíláme velké množství balíků zákazníkům. Občas se stane, že klient objednané zboží nedostane - balík ztratil dopravce nebo se jeho ztrátu nepodaří objasnit. Protože však je s vyřizováním reklamací u dopravní společnosti spojeno spousta administrativy, náhradu zboží po dopravci nežádáme, ztracený balík zaúčtujeme jako daňový náklad na účet 548 a zákazníkovi pošleme zboží nové? Je to tak správně?
Vydáno: 04. 09. 2020
Pokud manžel a manželka mají oba 1/2 nemovitosti na Slovensku. Mají zde trvalý pobyt a žijí zde. Nyní manžel zemřel a manželka po něm zdědí jeho polovinu. Vše v případě v přepisu na katastru zajistí notář, resp. soud, tj. bude to přepsáno automaticky nebo si bude muset nějakým způsobem manželka "oběhat" přepis nemovitosti sama? V případě, že si toto bude muset manželka zajistit sama - jaký bude muset vykonat postup, resp. jaké papíry k tomu bude potřebovat?
Vydáno: 04. 09. 2020
Fyzická osoba, zaměstnanec (pracovní poměr na HPP 40 hod/týden - poměr nebude ukončen), by si chtěla zřídit živnostenské podnikání na vedlejší činnost (živnost vázaná), avšak neplňuje celé 3 roky praxe v oboru (od zaměstnavatele má udělený souhlas k činnosti, a potvrzenou část praxe). Z daného důvodu si našla odpovědného zástupce (není to zaměstnavatel), ale jiná podnikající osoba (OSVČ). Mezi podnikatelem (FO) a odpovědným zástupcem musí být založen smluvní vztah - jaký smluvní vztah byste v tomto případě doporučili, pokud je FO mezitím zaměstnaná na HPP? Může to být napříkladě fakturace za 100 Kč/měsíc nebo DPP s 0 Kč/měsíc? Odpovědný zástupce by vykonával svou funkci bezplatně.
Vydáno: 04. 09. 2020
Firma A, plátce DPH, v ČR bude prodávat zboží do Ruska firmě C, plátci DPH, ale zboží koupí na Slovensku u firmy B, plátce DPH a ze Slovenska se poveze rovnou do Ruska. V ČR tedy zboží nikdy nebude. Jak vystavit fakturu do Ruska (jde mi o DPH) a jak to v účetnictví správně zavést (jak nákup, tak prodej), aby bylo vše správně v DPH?
Vydáno: 04. 09. 2020
Bude se na příbalové letáky (příloha č. 3a - 4901 letáky příbalové), které se balí do krabiček na léky, vztahovat sazba 10 %? Leták informuje pacienty o vedlejších účincích a podává instrukce podle SÚKL 
Vydáno: 04. 09. 2020
Česká s. r. o., plátce DPH, by chtěla koupit jako investici budovu, která je na Slovensku. Jak se tento nákup projeví účetně a daňově?
Vydáno: 04. 09. 2020
Jak mám postupovat, jestliže jsem obdržel z FÚ rozhodnutí o zrušení registrace k silniční dani? Bude se muset podat daňové přiznání k silniční dani? Pokud ano, tak kdy? Nyní se musí podat za období 01-09/2020 nebo až v lednu 2021? 
Vydáno: 04. 09. 2020