JUDr. Marie Salačová - strana 19

Zákoník práce udává v § 163, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci stravné nejméně ve výši 58 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin. A dále pak uvádí další výše stravného podle délky trvání pracovní cesty. Jak si mám vysvětlit slovo \\\"nejméně\\\"? Lze zaměstnanci poskytnout vyšší stravné (a v jaké výši), aby to na straně zaměstnance nebyl zdanitelný příjem a na straně zaměstnavatele aby to byl výdaj uznatelný daňově?
Vydáno: 15. 02. 2008
Manžel (fyzická osoba) měl auto zařazené do obchodního majetku své firmy, které pak vyřadil a převedl do osobního majetku. Nyní auto občas používá manželka (také fyzická osoba) pro svou firmu, může si do výdajů zahrnout i sazbu základní náhrady?
Vydáno: 31. 01. 2008
Zaměstnanec použil k služební cestě vlastní vozidlo, ale nemá doklad o nákupu PHM. Vozidlo jezdí na LPG. Jakým způsobem určím cestovní náhrady? Je někde vyhlašována průměrná cena pro LPG?
Vydáno: 31. 01. 2008
Zaměstnavatel vyslal zaměstnance na služební cestu a nařídil mu použití vlastního vozidla. Zaměstnanec měl své vozidlo v opravně, proto použil vypůjčené vozidlo, u kterého není vlastníkem v technickém průkazu. Může mu zaměstnavatel vyplatit základní sazbu 3,80 Kč?
Vydáno: 18. 01. 2008
Společník společnosti s ručením omezeným byl na služební cestě v Srbsku. Veškeré náklady včetně pohonných hmot hradil platební kartou z účtu zmíněné společnosti. Na služební cestu však použil osobní automobil, který patří jiné společnosti s ručením omezeným. V knize jízd společnosti, které automobil patří musím tedy vykázat SC pro jinou firmu. Je nutné, aby se tato firma ještě dále finančně srovnávala se společností pro kterou vozidlo jelo? Jak? Na služební cestě byl pán, jež je společníkem v obou firmách.
Vydáno: 09. 01. 2008
Jednatel pracuje pro společnost s ručením omezeným bez pracovní smlouvy a bez nároku na odměnu. Je možno mu proplatit náhrady při zahraniční služební cestě (nocležné a stravné)?
Vydáno: 26. 11. 2007
Fyzická osoba, daňová evidence. Ráda bych se ujistila, zda si může nadále i v roce 2007 uplatňovat podnikatel daňově zahraniční stravné - základní sazba plus 40 % zvýšení. V zákoně o daních z příjmů § 24 odst. 2 písm. k) bodu 2. se mluví pouze o tuzemském stravném.
Vydáno: 13. 11. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným, plátci DPH. Potřebuji poradit v oblasti výše stravného - SRN. Vyplácím našemu řidiči 34 EUR na jeden den, ale zřejmě chybně (45 EUR kráceno o 25 %). V zahraničí pobývá nad 6 hodin, ale ne přes 12 hodin, takže bych asi měla krátit 1/2 sazby. Lze zachovat výši 34 EUR, když horní hranice stravného není stanovena s tím, že bych např. upravila vnitropodnikovou směrnici nebo část stravného oddělila jako kapesné? Jedná se cca o 7 cest v roce.
Vydáno: 14. 09. 2007
Jsme příspěvková organizace - SOU a naše pracovnice (učitelka odborného výcviku), má v pracovní smlouvě sjednané místo výkonu práce \"SOU Sedlčany\". Od 1. 9. 2007 bude se svým souhlasem pracovat jako učitelka odborného výcviku na pracovišti odborného výcviku SOU Sedlčany (školní kadeřnictví), které se nachází v Příbrami. Bude mít nárok dle zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce § 152 písm. d) na cestovní náhrady?
Vydáno: 12. 07. 2007
Fyzická osoba, plátce DPH, daňová evidence. Naše firma získala zakázku cca 150 km od místa podnikání. Zaměstnanci firmy byli přes týden ubytováni v penzionu v místě akce (cca 3 měsíce). Lze úhradu za ubytování zaměstnanců zahrnout do nákladů?
Vydáno: 27. 06. 2007
Fyzická osoba, zabývající se výstavářskou činností je velmi často služebně v zahraničí. Může si do nákladů dávat zahraniční stravné a kapesné ve výši jako zaměstnanci v podnikatelské sféře?
Vydáno: 01. 06. 2007
Podnikatel, fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci, několikrát v měsíci jezdí do Polska nakupovat zboží. Cesta trvá vždy 20 až 24 hodin. Může si uplatnit v nákladech stravné a kapesné za tyto cesty?
Vydáno: 03. 04. 2007
Fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci požívá soukromé vozidlo s pohonem LPG. Nemá však účtenky a nenalezla jsem pokyn MF k vyúčtování spotřeby LPG. Je zde samozřejmě možnost vypracovat spotřebu na BA Natural (dle TP). Setkali jste se již s tímto problémem?
Vydáno: 03. 04. 2007
Fyzická osoba, podnikatel, podniká v kamionové dopravě. Má nárok na stravné?
Vydáno: 20. 03. 2007
Jsme právnická osoba, družstvo, plátci DPH, vedeme účetnictví. Naši pracovníci jezdí na zahraniční služební cesty. Chceme pro rok 2007 volit tento způsob vyplácení stravného a kapesného: Stravné - při zahraničních cestách poskytovat plné stravné bez krácení - a to i v případě, že bude pracovníkům poskytnuto bezplatně jídlo, které má charakter snídaně, oběda, večeře či jejich kombinací. Kapesné - 40 % zahr. stravného. Bude kapesné a nezkrácené stravné v těchto případech daňovým nákladem družstva a současně nezdanitelným příjmem zaměstnance?
Vydáno: 09. 03. 2007
Byl zrušen zákon o cestovních náhradách č. 119/1992 Sb., kde bylo v § 13 kapesné. Nyní je nahrazen § 156 - 189 v zákoníku práce, tam se objevuje kapesné jen u státní sféry, příspěvkových organizací apod. - Hlava III § 180. Znamená to, že v podnikatelské sféře se již kapesné (daňově uznatelné) nemůže poskytnout?
Vydáno: 07. 03. 2007
Žádám o radu ve věci zaokrouhlení průměrné spotřeby pohonných automobilů, dle údajů ve velkém technickém průkazu. Pokud jsou to údaje, ze kterých je nutno vypočítat průměr, jaký údaj se pro další výpočet náhrady cestovních výdajů bere. Údaje o spotřebě jsou uvedeny 9,7/6,2/7,4, z toho vychází aritmetický průměr 7,7666. V zákoně č. 119/1992 Sb. ani v novém zákoníku práce jsem nenašla pravidlo zaokrouhlení tohoto údaje. Zaokrouhlení jsem tedy hledala v zákoně č. 337/1992 Sb. v § 46a, kde v odstavci 3 je uvedeno, že výpočet se provádí s přesností na dvě desetinná místa. 1. Je stanoveno pravidlo, jak zaokrouhlit průměrnou spotřebu při aritmetickém průměru v zákoně č. 119/1992 Sb., o cestovních náhradách do 2006 a novém zákoníku práce (popř. od 2007)? 2. Pokud není stanoveno, tak se použije ustanovení zákona č. 337/1992Sb., o správě daní a poplatků? 3. Pokud má být výpočet proveden s přesností na 2 desetinná místa, myslí se tím zaokrouhlení matematicky, tj. 7,77?
Vydáno: 26. 02. 2007
Máme významné obchodní partnery a chceme je pozvat na firemní vánoční akci. Budeme jim hradit dopravu (taxi, letenka) a ubytování (hotel). Faktura za ubytování bude na jméno firmy a ubytovaní lidé budou z části tito obchodní partneři a z části naši zaměstnanci. Podobně účtenky za taxíky budou zahrnovat svezení obchodních partnerů a zaměstnanců dohromady. Letenka bude na jméno obchodního partnera. Jak je to s daňovou uznatelností těchto nákladů?
Vydáno: 26. 02. 2007
Je možné uplatňovat do daňových výdajů náklady s provozem vozidla? 1) Fyzická osoba: místo podnikání (uvedeno v ŽL), je to rovněž místo trvalého pobytu a pravidelné pracoviště - Slavkov, pronajatá kancelář v Brně - 2 dny v týdnu využívaná k provozování živnosti, automobil firemní, jsou cesty ze Slavkova do Brna daňově uznatelné? 2) Společnost s ručením omezeným má v majetku tři užitkové automobily, které využívají zaměstnanci a jednatel k pracovním cestám, sídlo společnosti je v Brně, tam vozidla parkují, společnost má prodejny a sklad v Boskovicích, cesty z Brna ze sídla společnosti do Boskovic do provozoven uplatňujeme jako daňově uznatelné, je to správně? 3) Společnost s ručením omezeným má sídlo v Brně a v majetku jeden automobil, v Brně má prodejny a pronajatý sklad v Jabloňanech, kde má jednatel trvalé bydliště, je cesta z Brna do skladu do Jabloňan náklad daňově uznatelný?
Vydáno: 26. 02. 2007
Mám vozidlo ve svém podnikání. Je již odepsané, ale jezdím s ním i pro jiné subjekty. Tyto jízdy mám v knize jízd označeny jako soukromé a alikvotně krátím všechny náklady na automobil. Je možné si při uplatnění cestovného pro jiný subjekt započítat i náhradu 3,80 Kč?
Vydáno: 20. 12. 2006