Ing. Helena Machová - strana 7

Otevřeli jsme malý noční bar, kde prodáváme nápoje a drobné pochutiny a vedeme daňovou evidenci. Zajímalo by mě, jakým způsobem máme vést skladovou evidenci, především, kdy máme vyskladnit např. láhev alkoholu, pokud je načatá ještě několik dní. Máme provést výdej hned v okamžiku otevření lahve, nebo až po konzumaci? Jak vést skladovou evidenci o kávě, která se kupuje v kilogramech a prodává se na jednotlivé porce, nejsme schopni vést počet porcí z jednotlivých sáčků?
Vydáno: 17. 01. 2007
Fyzická osoba, vede daňovou evidenci a v knize faktur jsou zapsány nedobytné pohledávky. Je možné, nebyli-li přihlášeny do konkurzu, ani s nimi nijak nebylo nakládáno, je z evidence vyřadit? Pokud by chtěl podnikatel přejít na účetnictví (podvojné účetnictví), jak by měl o těchto pohledávkách účtovat, aby dostal alespoň část do nákladů, nebo je má nejdříve vyřadit v daňové evidenci a pak přejít na podvojné účetnictví? Není možno takový postup považovat za daňový únik?
Vydáno: 17. 01. 2007
Osoba samostatně výdělečně činná, vedoucí daňovou evidenci, hodlá koupit nemovitost - starší malou halu k provozování živnosti \\\"kovoobrábění\\\". V roce 2006 měla zatím výdaje: kolky, odměna notáři, odhadce. Ke koupi a převodu nemovitosti dojde ale až v letošním roce. Mohu výdaje z roku 2006 uplatnit do výdajů daňově uznatelných, nebo jako nedaňové a v letošním roce přičíst ke kupní ceně a začít odpisovat?
Vydáno: 17. 01. 2007
Započali jsem odpisy v roce 2002, v roce 2004 jsme je vynechali, protože nebylo z čeho odečítat. V roce 2005 zjišťuji, že mám od koeficientu odečteno jednou dva roky, a jednou tři roky. Jedná se o nakladač a vozidlo, které započali odpisy ve stejném roce. Tak mě mate, že u jednoho je započten rok, kdy se neodpisovalo a u druhého majetku ne. Odečítá se od koeficientu i rok, ve kterém se neuskutečnily? Nebo se odečítají od koeficientu jen roky kdy to bylo provedeno?
Vydáno: 16. 01. 2007
Osoba samostatně výdělečně činná vyráběla figurky Golema. Přihlásila se dědička autorského práva. Podnikatel výrobu ukončil a nastal dlouhý soudní spor, který v letošním roce skončil tím, že musel dědičce zaplatit 100 000 Kč a advokátní kanceláři za zastupování 50 000 Kč. Jedná se o daňově uznatelné výdaje?
Vydáno: 08. 01. 2007
Právnická osoba, s. r. o., plátce DPH. Pro reklamní a propagační účely byly zakoupeny lahve vína - tiché víno (cena pod 500 Kč/ks), které jsou označeny obchodním jménem firmy. Mohu tyto náklady zahrnout do daňově uznatelných? Mohu nárokovat odečet DPH? Jak je to s nárokováním odpočtu DPH u potravin , které jsou nakupovány pro občerstvení klientů?
Vydáno: 04. 01. 2007
Společník půjčil společnosti s r. o. v roce 2006 peníze. Smlouva je sepsaná jako výpůjčka bez úroků. Můžu evidovat pouze dluh u s. r. o. a nepočítat úroky? Společník také nemusí nic danit?
Vydáno: 04. 01. 2007
Jsem jednatelem naší společnosti a současně jejím zaměstnancem. Mám příjmy pouze ze závislé činnosti po celý kalendářní rok. V průběhu roku jsem měl i příjem z převodu členských práv a povinností družst. bytu, v němž jsem bydlel 20 let. Část peněz z tohoto příjmu jsem vzápětí použil na koupi členských práv a povinností menšího družstevního bytu. Budu tento příjem uvádět do daňového přiznání fyzických osob dle § 10 ZDP odst. 1c a zdaňovat, či mi moje firma provede výpočet daně pouze ze závislé činnosti? Jak je to se zdaněním příjmu z převodu člen. práv a povinností, bude tento příjem ovlivňovat výši mých příjmů pro další účely např. při žádosti o přídavky na děti, i když jsem měl náklady na nové bydlení?
Vydáno: 04. 01. 2007
Fyzická osoba, plátce DPH, účetní evidence. Můj klient v lednu 2005 řádně ukončil leasing na dodávku citroen Jumper a tudíž i řádně daňově během třech let odepsal a od leasingové společnosti odkoupil za zůstatkovou cenu 1 000 Kč. Nyní chce zakoupit vozidlo nové a stávající staré prodat a peníze použít na akontaci. Lze staré vozidlo prodat, aniž by můj klient musel získanou částku uvádět do účetnictví (DPH, DPFO)?
Vydáno: 09. 11. 2006
Právnická osoba - s. r. o. se stala v září 2006 plátcem DPH. Při této příležitosti provedla inventuru zboží a majetku k datu registrace a uplatnila si odpočet DPH při změně režimu u nákupů, provedených jeden rok zpětně. Tímto krokem se ale u obchodního majetku - konkrétně dlouhodobý majetek v odpisové skupině 2, zrychlené odpisování, pořizovací cena vč. DPH 49 852 Kč - změní jeho odpisovaná hodnota, protože s. r. o. dostane zpět částku 7 960 Kč jako 19 % DPH. Jakým způsobem a kdy mám upravit účetní a daňové odpisy tohoto majetku? Odpočet DPH při změně režimu byl proveden v rámci přiznání k DPH za 3.Q. 2006.
Vydáno: 09. 11. 2006
Mohu uplatnit v účetnictví jako daňově uznatelný výdaj zaplacení kurzu angličtiny pro zaměstnance? Kurzovné uhradila firma, zaměstnavatel angličtinu požaduje.
Vydáno: 09. 11. 2006
Fyzická osoba, plátce DPH podniká v dopravě. Požaduje po mě zaúčtování daňových dokladů na čerpání PHM v hotovosti, které přesahují cenu 10 000 Kč vč. DPH. Tankování je rozděleno na dvě částky - do 10 000 Kč a zbytek. Doklad je však jen jeden ve formě paragonu z pokladny na čerpací stanici. Na paragonu je kolonka odběratel ponechána volná. Je možné takový doklad po doplnění údajů o odběrateli včetně IČ a DIČ zaúčtovat jako běžný daňový doklad?
Vydáno: 31. 10. 2006
Jak to bude s příjmem studenta, který podepsal prohlášení a příjmy od jiného zaměstnavatele nemá a měsíčně bude příjem do 5 000 Kč hrubého na základě dohody o provedení práce? Lze použít 12% sazbu daně a slevy na dani?Jak nejlépe zaúčtovat tyto příjmy?
Vydáno: 10. 10. 2006