Ing. Jan Ployer - strana 1

Stavební firma pořídila starý rodinný dům, který zbourala a na jeho místě nyní staví nový rodinný dům se záměrem ho ihned po dostavění prodat. V souvislosti s touto výstavbou nyní žádá o dotaci zelená úsporám. Pořízení původní nemovitosti nebylo účtováno jako dlouhodobý majetek, ale celá částka byla účtována na účet 121 - jako rozpracovaná zakázka (od začátku bylo počítáno s tím, že jde o nákup nemovitosti s cílem vystavět novou a prodat). Jaký bude teď správný postup účtování o této dotaci? Bude přijetí této dotace účtováno do výnosů a veškeré náklady související s pořízením a výstavbou nemovitosti pak přeúčtovány z nedokončené výroby přes účet 581 do nákladů?
Vydáno: 03. 05. 2024
Hned po koupi bytu do osobního vlastnictví začal občan byt pronajímat. Účetní mu od roku 2018 uplatňovala odpisy v 5. odp. skupině z kupní ceny. Znalecký posudek si nenechala zpracovat. Je nějaký postup, kterým by se dala vyčíslit cena pozemku, když je známá kupní cena bytu vč. pozemku a na LV je stanoven podíl 13/1000 z parcely o rozloze 653 m2. 
Vydáno: 18. 04. 2024
 Malá s. r. o. nakupuje podíly na nemovitostech (např. byty nebo rodinné domy). Udělá za rok např. 2 obchody. Nakoupí podíl 1/8 za 100 000 Kč a prodá ho za 150 000 Kč. Protože se jedná o zboží, tak vede skladovou evidenci a nakládá s podíly jako se zbožím. Nerozlišuje hodnotu nemovitosti a pozemku, který k tomu patří, protože to není pro účely zboží potřeba. Je nutné do hodnoty podílu započíst 2 000 Kč poplatek návrh na řízení o povolení vkladu: Jelikož se jedná o malé částky, tak by firma radši do pořizovací ceny zásob tento poplatek nedávala. Pokud je podíl (např. byt a související část pozemku patřící k bytu) evidován účetně jako zásoba, tak to znamená, že pro účely daně z příjmů nemá hmotný majetek, ale 1× zásobu - je to tak? Pro účely DPH nemá v tomto případě dlouhodobý majetek, protože pro účely DPH se dlouhodobý majetek definuje u staveb (jednotek) jako hmotný majetek z DPPO a pozemky jako pozemky dle zákona o účetnictví. To znamená, pokud podíl (byt + související pozemek) prodá, tak je to pro účely DPH dodání nemovité věci. Ale tyto nemovité věci pro účely zákona o DPH nedisponovala nikdy dlouhodobým majetkem pro účely jiných ustanovení. Pokud v DPH neudělá jinou ekonomickou činnost než prodej takových podílu, tak se nikdy nestane plátcem i za předpokladu, že překročí obrat 2 mil. Kč, protože uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně. Je navrhovaný postup správný? 
Vydáno: 10. 04. 2024
Stavební firma dělá přípravné práce pro stavbu nového RD (rodinného domu) a dále pokračuje přímo ve výstavbě RD. Nejprve na pozemku provede bourací práce na staré stodole, poté dělá terenní úpravy. Dále základy RD. Tyto plnění fakturuje postupně zvlášť – může u všech použít sníženou sazbu 12 % ? Stavební firma má subdodavatele, který provedl bourací práce stodoly v režimu PDP a napsal do faktury sazbu 21 %. Domníváme se, že subdodavatel měl správně fakturovat s 12 %, protože tyto bourací práce jsou vedlejším plněním k výstavbě RD (200 000 Kč) a celá akce je výstavba nového RD a měla by být použita snížená sazba 12 %. Jaký postup a sazba DPH je správná?
Vydáno: 02. 04. 2024
Společnost s r. o., plátce DPH, vlastní od r. 2007 nemovitost, ve které podniká. V roce 2011 proběhla rozsáhlá rekonstrukce a nová kolaudace. Letos hodlá společnost nemovitost prodat, a to celou (budovy,pozemky, ploty, zpevněná plocha). Kupcemc je občan. Prodej zprostředkovává realitní kancelář, která v kupní smlouvě uvede sice výčet budov a pozemků, ale prodejní cena bude nerozklíčovaná, jen jedna. Nebude to pro nás problém při vyřazování z karet? Vyřadím vše z jednotlivých karet v PC a zůstatkovou cenu zúčtuji případně v daňovém přiznání? Účet 641 bude jen jeden. Vzhledem k tomu, že kolaudace rekonstrukce proběhla před více než 10 lety, bude prodej celého objektu osvobozen od DPH? Nemá na daně vliv to, že objekt je veden v katastru jako rodinný dům? Měli by kupující a prodávající mezi sebou udělat podrobný seznam toho, co převádějí Některé věci z vybavení ponechá prodávající v budově (např. otop ve sklepě, koberec)?
Vydáno: 02. 04. 2024
Společnost A uzavřela smlouvu o dílo se společností B. Společnost B zaštiťuje celou zakázku společně se svými nasmlouvanými subdodavateli. Protože si v průběhu realizace stěžují subdodavatelé společnosti A, že společnost B jim neplatí, uzavře se dodatek ke smlouvě (mezi společnostmi A a B), že po dokončení konkrétní fáze díla bude vystavena faktura s jiným platebním místem (platba bude probíhat přímo na konkrétní účet subdodavatele - uvedeného na faktuře, která bude stále vystavována společností B). Před finálním dokončením a předáním díla (na které je vázána i poslední faktura s platebním místem konkrétního subdodavatele) padne společnost B do insolvence, je vydáno rozhodnutí o úpadku, ustanoven správce. Nedojde tedy k protokolárnímu předání díla a nemůže být vystavena zmíněná faktura. Insolvenční správce odmítá jakoukoli spolupráci, přestože je dílo fakticky hotové, mohlo by být předáno a vyfakturováno. Subdodavatel se obrací na společnost A se žádostí o úhradu faktury, protože své plnění splnil. Má společnost A nějakou možnost uhradit částku dle smlouvy přímo subdodavateli (bez vystavené faktury společnosti B) tak, aby to bylo z daňového hlediska v pořádku? Pokud ano, na základě jakého dokladu? Stačí pouze uzavřená smlouva se společností B a její dodatek o změně platebního místa? Nebo je nutné uzavřít smlouvu jinou? Na jakém základě by pak mohla být vyčísleno DPH na vstupu i výstupu (jedná se o přenesenou daňovou povinnost). Nemůže toto pak napadnout insolvenční správce, že se jedná o upřednostňování věřitele, přestože byl dodatek o změně platebního místa podepsán ještě před úpadkem? Společnost A je zprostředkovatelem díla pro mateřskou společnost, tudíž se nejedná o investici společnosti A, ta si potřebuje tento výdaj uplatnit jako daňový náklad. Existuje nějaká možnost vyřešit efektivně celou záležitost dříve než bude ukončeno insolvenční řízení společnosti B, aby bylo řešení v souladu s daňovými zákony? Děkuji.
Vydáno: 20. 03. 2024
Byly provedeny práce na jedné straně schodiště, a to odstranění gumové soklové lišty a nalepení soklu z keramického obkladu. Výchozí stav byl takový, že na jedné straně schodiště byl keramický sokl a na druhé straně gumová soklová lišta. Jedná se o opravu z důvodu, že jde pouze o výměnu materiálu, anebo je to technické zhodnocení budovy?
Vydáno: 13. 03. 2024
Klientka obdržela náhradu za zrušení věcného břemene užívání nemovitosti, jde o zrušení smluvní, zřejmě tedy není možno uplatnit žádné osvobození. Je možno uplatnit nějaké náklady, např. obvyklý nájem za 5 let, nebo je nutné zdanit příjem v plné výši, přestože jde reálně o ztrátovou situaci?
Vydáno: 26. 02. 2024
Klient koupil rodinný dům v 10/2019, v 9/2021 ho rozdělil na 2 jednotky. Pokud prodá v 10/2024 jednu jednotku, splní časový text del § 4 ZDP? Běží mu od 5 let od 10/2019, nebo 10 let od 9/2019?
Vydáno: 19. 02. 2024
Firma s. r. o., plátce DPH, zaplatila poplatek za patentová práva do Číny. Jaký to bude mít dopad na DPH? 
Vydáno: 16. 02. 2024
Společnost si dodavatelsky pořídila montáž FVE na střeše haly. Společnost obdržela fakturu v celkové částce (v této částce je zahrnuto jak technologická část- panely atd., tak stavební část- úprava střechy atd.). K této faktuře obdržela položkovou nabídku s rozpisem jednotlivých položek. Je mi jasné, že technologická část se bude odepisovat dle § 30b ZDP a stavební část se zařadí jako technické zhodnocení haly. Součástí položkové nabídky jsou ale i položky jako např.: doprava materiálu, manipulace, administrativa ERU, projektová dokumentace, revizní zpráva atp. Dále pak do pořizovací ceny investice vstupují náklady jako např.: stavební povolení, různé poplatky, popř. administrace žádosti o dotaci. Jakým způsobem by měly být zařazeny tyto výše uvedené náklady? Je možné tyto ostatní náklady rozdělit a zařadit např.: v poměru ceny technologické a stavební části investice? V případě, že společnost obdrží dotaci na realizaci investice v celkové výši (není specifikováno, zda na „stavební či technologickou část“), jakým způsobem potom snížit pořizovací cenu jednotlivých částí? Lze dle Vašeho názoru snížit pořizovací cenu stavební části a technologické části opět v poměru ceny technologické a stavební části investice?
Vydáno: 06. 02. 2024
Jaké sazbě DPH bude podléhat demolice stodoly? Stodola je u rodinného domu, ale samostatně stojící. Stodola je v havarijním stavu. Bude se pouze likvidovat, nebude souviset s novou výstavbou?
Vydáno: 28. 01. 2024
Klientka si koupila byt ve smlouvě je napsáno velikost bytu 74 metru plus 20 metru terasa. Co mam uvést do přiznání 74 metru nebo nebo 94 metru spolu s terasou? Také koupila parkovací místo v domě a sklep. Musí se to také danit? Není to uvedeno v katastru a ani ve smlouvě není jejich velikost. Musí se to vůbec uvádět v přiznání? Nebo je to osvobozené? 
Vydáno: 28. 01. 2024
1) Naše společnost s.r.o., plátce DPH vlastní objekt, který je v KN zapsaný jako rodinný dům, který pronajímáme fyzické osobě k trvalému bydlení. Na tomto objektu byly provedeny stavebně montážní práce firmou (plátci DPH). Daňový doklad nám byl vystaven v RPDP. Jaká výše sazby má být použita ? 2) Naše společnost s.r.o., plátce DPH vlastní objekt, který je v KN zapsaný jako rodinný dům a je využíván celý k naší ekonomické činnosti (slouží jako kanceláře). Ale je dále celý pronajímán jiné právnické osobě (plátci DPH). Jaká sazba bude použita u stavebně montážních prací v tomto případě ? Řídí se v obou případech výše sazby DPH zápisem v KN?
Vydáno: 26. 01. 2024
Právnická osoba (SRO) - neplátce prodá stavební pozemky se závazkem provést zasíťování, vybudování komunikace atd. Tím překročí obrat a stane se plátcem. Následně jako plátce nechá dodavatelsky zrealizovat výše uvedenou infrastrukturu. Z hlediska výstupu už dojde pouze k prodeji komunikace obci za symbolickou cenu, ze které bude DPH odvedena. Má u dodavatelských faktur-dańových dokladů nárok na plný odpočet DPH?
Vydáno: 15. 01. 2024
Jsme stavební firma, která provádí stavební práce na rekonstrukci nemovitosti, která je zapsaná v katastru nemovitostí jako jiná stavba. Dle stavebního povolení touto rekonstrukcí dojde ke změně - dojde k přestavbě na rodinný dům. Faktura je vystavována pro fyzickou osobu nepodnikatele. Můžeme uplatnit sníženou sazbu daně? Prosím dle jakého paragrafu ZDPH? Pokud dojde po kolaudaci k zapsání v katastru nemovitostí, že se jedná o RD můžeme uplatnit sníženou sazbu daně např. i v části rod. domu, která slouží jako provozovna - nebytový prostor?
Vydáno: 28. 12. 2023
Společnost ABC s.r.o. vlastnila automobil. Tento automobil za obvyklou cenu v 03/2023 odkoupil jednatel a zároveň společník této společnosti. Chce jej používat pro soukromé účely (nebude sloužit k podnikání). Tato osoba má ještě jednu společnost XYZ s.r.o (kde je také společník a jednatel) a zároveň je zde zaměstnaný. Uvažuje, že by toto koupené auto používal pro firmu XYZ s.r.o. pro účely výdajů na pracovní cesty ve výši sazbu základní náhrady a dále náhrady výdajů za spotřebované hmoty za 1 km soukromým vozidlem pro zaměstnance. Může použít pro tyto účely jak základní náhradu, tak náhradu za PHM? Nevadí, že auto kdysi bylo v obchodním majetku společnosti ABC, jde mi o § 24/2k/3?
Vydáno: 14. 12. 2023
Společnost s r. o. má pronajatý byt v bytovém domě a jednotlivé místnosti chce pronajímat jednak svým zaměstnancům a jednak cizím osobám. S cizími nájemníky uzavírá s. r. o. klasickou nájemní smlouvu. Jakou smlouvu uzavřít s vlastními zaměstnanci na toto poskytnuté ubytování, aby se jednalo na straně zaměstnance o „osvobozenou hodnotu přechodného ubytování, nejde-li o ubytování při pracovní cestě, poskytovaná jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům v souvislosti s výkonem práce, pokud obec přechodného ubytování není shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště, a to maximálně do výše 3 500 Kč měsíčně“? Problém je, že zaměstnanci mají trvalý pobyt na Ukrajině, ( pro získání povolení k pobytu v ČR je nutno uvést místo, kde se budou zdržovat - toto místo je shodné s místem tohoto bytu), splňují tedy podmínku jiné obce ubytování než kde mají bydliště?. S.r.o. hradí pronajímateli dle nájemní smlouvy částku nájemného a zálohu na služby a energie. Je tato záloha na energie součástí limitu 3 500 Kč, nebo do něj vstupuje jen holé nájemné a zaměstnanci musí tyto zálohy svému zaměstnavateli hradit (vzhledem k tomu, že s. r. o. pronajímá jen jednotlivé místnosti, nikoli celý byt najednou, částka za pronájem včetně záloh na energie nepřesahuje 3 500 Kč)?
Vydáno: 05. 12. 2023
Manželé vlastní v SJM byt, který budou pronajímat. K příjmům z nájmu chtějí uplatnit skutečné výdaje (např. odpisy bytu). Může se manžel a manželka střídat ve zdaňování těchto příjmů z nájmu např. po roce? Příjmy za rok 2023 zdaní manžel ve svém DP a příjmy z nájmu za rok 2024 manželka? Bude manželka volně pokračovat v odpisech bytu dle odpisového plánu?
Vydáno: 20. 11. 2023
Firma má najatý areál a nechala si na něm na svoje náklady udělat přípojku NN vč trafostanici 22/0,4kV. Nyní by to chtěla odepisovat. U přípojky si je jistá, že může odepisovat - vlastníkem je ten kdo uhradil ty její náklady. Ovšem u trafostanice si není jistá, zda je potřeba souhlas či tam není nějaký omezení, protože je na v najatém areálu. Dále řeší druhotný problém - faktura od dodavatele je dohromady s přípojkou a tady by odpisovala z opatrnosti i trafostanici ve 4. skupině (i když transformátor je pravděpodobně 3 odpisová skupina). Je nějaký problém s odpisy u trafostanice? Je nutné tyto dva majetky rozdělit - pokud k sobě patří? (formální souhlas vlastníka areálu je možný dostat, celé to bylo s ním konzultováno)
Vydáno: 02. 11. 2023