JUDr. Vlasta Víghová - strana 35

Firma podniká již od roku 1992. Zatím žádné doklady nelikvidovala, ale už je nemá pomalu kam dávat. 1) Existuje zákon (prosím číslo) podle kterého je nutno postupovat nebo je možno doklady zkartovat např. roztříháním na malé kousky a odložit jako běžný třídění odpad? 2) Do kterého roku je možno zkartovat podklady ke mzdám? 3) Do kterého roku je možno zkartovat běžné účetní doklady (faktury, paragony, výpisy z účtů, smlouvy)? 4) Do kterého roku je možno zkartovat daňové doklady k DPH, je-li firma plátcem DPH?
Vydáno: 04. 03. 2010
Jediný společník s. r. o. je zároveň jednatelem i zaměstnancem s. r. o. .Souběžně i podniká - OSVČ. Má na svoje rodné číslo i IČO v podnikání pořízené osobní automobily . Některé z nich jsou na leasing. Tato auta používají další zaměstnanci s. r. o. v výkonu práce. Musí být i v tomto případě mezi majitelem auta a společností s. r. o. sepsána smlouva o nájmu dopravního prostředku za úplatu , v případě aut na leasing ještě se souhlasem leasingové společnosti?
Vydáno: 18. 02. 2010
Společnost s ručením omezeným změnila svůj název. Zapsáno v obchodním rejstříku bylo k datu 1. 10. 2009, zajímá mne jak dlouho se toleruje nebo se vůbec netoleruje nějaké přechodné období, než se podaří tuto změnu nahlásit v bance a svým obchodním partnerům. Bankovní výpisy mi i v prosinci chodí na starý název. Stejné je to i s fakturou za telefon. Jedná se mi hlavně o to zda z takového dokladu mohu odečíst DPH, jestli je to regulerní daňový doklad. Nestačí ke starému názvu připojit razítko s novým názvem, nebo adresu doplnit ručně do doby než se to podaří všude nahlásit? Případně jaké jiné řešení navrhujete.
Vydáno: 18. 02. 2010
Malé bytové družstvo (18 členů), vzniklé za účelem zprivatizování bytového domu, má mezi svými členy jedince, který již v minulosti dlužil družstvu 3 měsíční platby. Jedná se o měsíční platby na splácení úvěru (někteří členové neměli dostatečné finanční prostředky na splacení svého podílu, proto byl tento krok řešen úvěrem), do fondu oprav a zálohy na služby spojené s užíváním bytu. Dlužníka v té době zastupovali rodiče, kteří na základě uznání dluhu a dohody o splátkách celý dluh uhradili v řádných termínech. V současné době je dlužník trvale přítomen v bytě, ale již 2 x po sobě neuhradil předepsané měsíční platby. Zaslanou upomínku s vyčíslením dluhu a předpokládanou výši poplatku prodlení (platby do fondu oprav a zálohy na služby) a smluvní pokuty (splátky úvěru za družstevní podíl) nepřevzal. S družstvem prozatím žádnou dohodu o splátkách dluhu neuzavřel, ani se o to nepokusil. Jak postupovat při jeho vyloučení? Lze do dluhu započítat smluvní pokutu a poplatek z prodlení?
Vydáno: 18. 02. 2010
Jsme škola, která provozuje v rámci své doplňkové činnosti další služby, např. pronájem tělocvičny, hostinská činnost atd. Jak můžeme postupovat v případě, že např. Ti, kdo si pronajímají tělocvičnu kouří v prostorách školy, i když je to zakázáno. Jednak cedulky, jednak řád. (na základě zákona 379/2005 Sb. Můžeme těmto kuřákům udělovat nějaké poplatky, případně, kdo by jim je měl udělovat? Jaký postih mohou vůbec mít?
Vydáno: 04. 02. 2010
Fyzická osoba podnikatel, vedoucí daňovou evidenci si do obchodního majetku koupila osobní automobil. Tento automobil si pořídila z Německa, německý obchodník požadoval při převzetí automobilu platbu v hotovosti. Český podnikatel při převzetí automobilu zaplatil v hotovosti v Německu obchodníkovi částku vyšší než 15.000 EUR.Jak by se tato transakce posuzovala s ohledem na zákon o omezení plateb v hotovosti, pokud se jedná pouze o tuto jedinou transakci?
Vydáno: 04. 02. 2010
Zaměstnavatel nabízí zaměstnancům, že jim prodlouží pracovní smlouvu na dobu neurčitou, jen za podmínky, že se do budoucna tito zaměstnanci písemně vzdají odstupného v případě, že zaměstnavatel nebude tyto lidi moci pro nadbytečnost dále zaměstnávat. Je takováto DOHODA v souladu s právem?
Vydáno: 04. 02. 2010
Je povinné zřízení závodní rady u zaměstnavatele (a. s.) kde není odborová organizace?
Vydáno: 03. 02. 2010
Jsme s. r. o., plátce DPH. Poskytujeme svým zaměstnancům bezúplatně obědy v partnerské restauraci. V souvislosti se změnou zákona o DPH od 1. 1. 2010 a zavedením § 36a týkajícího se ceny obvyklé ve vztahu k mj. osobám v pracovněprávním vztahu uvažujeme o tom, že bychom od již zmíněné partnerské restaurace nakoupili stravenky a ty pak bezúplatně poskytli zaměstnancům. Můj dotaz se týká toho, zda naše partnerská restaurace může a při dodržení jakých podmínek, vydat vlastní stravenky, které by byly použitelné právě jen v tomto stravovacím zařízení, případně jakým předpisem se řídí takové vydávaní stravenek.
Vydáno: 03. 02. 2010
1) je pro následující činnosti nezbytné nějaké speciální oprávnění/koncese: - převozy cizích vozidel - bez přepravy osob, pouze vlastní vozidlo (např. převezení vozu zákazníka do servisu, na předváděcí akci, a pod...), - převozy vozidel typu \\\"Drink SOS\\\" - tedy převoz za přítomnosti majitele vozidla. 2) je nezbytné pro zaměstnance, zajišťující výše uvedené převozy (v našem případě na základě Dohody o provedení práce) zajistit nějaká odborná školení
Vydáno: 29. 01. 2010
V naší organizaci máme zřízeny dvě spisovny, které slouží k ukládání dokumentů. Zákon č. 499/2004 Sb. o archivnictví a spisové službě říká v § 68 odst. 4 a 4b, že v prostorách pro uložení dokumentů musí být umístěny práškové hasicí přístroje - viz zákon č. 190/2009 Sb. Naše organizace má zpracovánu požární dokumentaci podle § 4 zákona č. 133/1985 Sb. v platném znění a v návaznosti na § 28 vyhlášky č. 246/2001 Sb. Dokumentaci zpracovala osoba odborně způsobilá. V této dokumentaci nejsou spisovny zařazeny do zvýšeného požárního nebezpečí, jelikož nesplňují daná kritéria - viz zákon č. 67/2001 Sb., a příloha č. 2 vyhlášky č. 246/2001 Sb., kde spisovny mají zatížení 80 kg/m2 a proto ve spisovnách nejsou umístěny hasicí přístroje. Sdělte nám prosím, jak má naše organizace v tomto případě postupovat, abychom dodrželi ustanovení jednoho zákona a neporušili přitom ustanovení jiného zákona, k čemuž nás tato absurdní situace v podstatě nutí.
Vydáno: 27. 01. 2010
Pozemek parcela č. 1323/14 v Katastrálním úřadu Netín byl geometrickým plánem oddělen z pozemku dosud evidovaného ve zjednodušené evidenci parcela č. 1312. Geometrickým plánem byla zaměřena část areálu bývalého zemědělského družstva a současně byly vlastnicky identifikovány pozemky dosud evidované ve zjednodušené evidenci, která tato část areálu zabírá. Parcela je zapsána v Katastru nemovitostí na mně a manželku. Nyní chceme převést nemovitosti na dceru, ale notářka nechce převod uskutečnit, neboť nemám na tuto parcelu nabývací listinu (v postupní smlouvě ze dne 22. 8. 1969 není pod tímto číslem zapsána). Jak mám postupovat, abych mohl převod uskutečnit a eventuálně o parcelu nepřišel.
Vydáno: 12. 01. 2010
Společnost s ručením omezeným, vedoucí podvojné účetnictví evidovala nezaplacenou pohledávku splatnou 3. 4. 1999 vůči fyzické osobě - podnikateli. Dne 16. 2. 2001 tuto pohledávku dala k soudu. Účetní jednotka začala tvořit opravnou položku dle § 8a postupně až do výše 100% rozvahové hodnoty. Dne 17. 6. 2007 byla nařízena exekuce a dne 16. 5. 2009 byl vydán Exekuční příkaz k provedení exekuce srážkami ze mzdy (jelikož fyzická osoba - podnikatel ukončil podnikání a byl zaměstnán), exekuce probíhá nadále. Kdy je pohledávka promlčena pro účely rozpuštění opravné položky, je to po 10 letech po splatnosti nebo až po skončení exekuce? Jak dlouho bude (může) probíhat exekuce, jelikož částka vymáhání je vysoká a sražené částky nízké ?
Vydáno: 08. 01. 2010
Prosím o názor ohledně povinnosti pro tuzemské dopravce uvádět výši mýtného (§22c zákona 13/1997). Znamená to, že výši mýtného je nutno uvádět i na dokladech za mezinárodní přepravu?
Vydáno: 04. 01. 2010
Máme zaměstnance, který pobírá starobní důchod. Teď přišel na něj od soudu exekuční příkaz (přednostní pohledávka). Nevíme, zda máme soudu nahlásit,že zaměstnanec pobírá starobní důchod nebo zda si tyto informace musí soud zjišťovat sám?
Vydáno: 04. 01. 2010
Naše společnost s. r. o. má dva jednatele a protože se v současné době potýkáme s nedostatkem finančních prostředků /pozdní úhrady našich pohledávek/ chtějí oba jednatelé poskytnout firmě půjčku na 12 měsíců /každý po 100.000,--Kč/. Zajímá nás, zda je možné uzavřít smlouvu o půjčce bez úroků z půjčky anebo se musí sjednat nějaký úrok?
Vydáno: 18. 11. 2009
Může společnost s ručením omezeným založit dceřinou společnost ve Vietnamu? Myslím tím, zda dceřinou společnost nemohou zakládat jen akciové společnosti? Uvítala bych též radu, samozřejmě placenou, zda nevíte kdo by mi v takovém případě pomohl se zorientovat v dané problematice - daňově a účetně? Tip na člověka, či poradenskou firmu.
Vydáno: 13. 11. 2009
Prosím o radu. Společnost s. r. o. založena 11/2005 - vklad jediného společníka - jednatele ve výši 41 tis. Kč, 1/2006 další vklad 720 tis. Kč, 8/2009 další vklad 300 tis. Kč - na nákup nemovitosti. Vše jsem zaúčtovala na účet 365. Jedná se o půjčku a musím mít sepsanou smlouvu o půjčce a půjčené peníze vrátit? Nebo to mohu brát jako vklad do společnosti a bude to bez smlouvy a zůstane to na účtu, nic se nebude vracet, popř. jak to řešit. Jednatel měl tyto peníze, protože předtím podnikal jako FO.
Vydáno: 29. 10. 2009
Jsme občanské sdružení, které má na dobu určitou pronajatý nebytový prostor od městské části Praha 1. K 1. 1. 2010 dojde k založení o. p. s. Do této společnosti bude převeden provoz kavárny (jde o sociální službu - tréninková kavárna pro lidi s mentálním postižením), který probíhá právě v pronajatých prostorech. Zakladatelem obecně prospěšné společnosti bude občanské sdružení. Půjde o nástupnickou organizaci a dojde k přechodu nájmu nebo jde z právního hlediska o jiného nájemce a je nutné vypovědět nájemní smlouvu a uzavřít novou. Obáváme se, že pokud bychom museli smlouvu vypovědět, nová smlouva by nemusela být uzavřena za stávajících podmínek a zejména nájemné by se mohlo výrazně zvýšit.
Vydáno: 29. 10. 2009
Zaměstnanec pracuje u firmy již 5 let, ale firma mu dává smlouvu stále na dobu určitou, vždy na 1 rok, že prý se řídí kolektivní smlouvou. Může kolektivní smlouva mít přednost, před zákoníkem práce? Pokud ano, pak si mohou udělat vnitřní směrnici i malé firmy - neboli živnostníci se zaměstnanci? A nebo je to porušení zákona?
Vydáno: 19. 10. 2009