Blažena Petrlíková - strana 15

Nezisková organizace - Český rybářský svaz. Hospodář byl na školení aktivu hospodářů. Má nárok na parkovné, pokud jel vlastním vozidlem, které není majetkem rybářů? Může si parkovné dát do výdajů fyzická osoba - OSVČ, která také nemá vozidlo v obchodním majetku? Doplňující otázka: Hospodář neziskové organizace a ostatní členové jsou v organizaci dobrovolně, nemají uzavřen pracovní poměr. Na konci roku si dávají odměny, které jsou zdaněny srážkovou daní. Hospodář použil na cesťák základní náhradu 3,80 Kč a nechal si vyplatit i parkovné. Nyní jsem vyčetla, ale je to z roku 2004, že pokud není zahrnut v obchodním majetku a použil základní náhradu a za spotřebované PHM, pak by poplatek za parkovné nemohl zahrnout do daňových výdajů, protože veškeré náklady spojené s provozem vozidla kromě spotřeby PHM jsou zahrnuty v částce základní náhrady. Jsme právnická osoba, ale účtujeme v jednoduchým účetnictví. Nejsme plátci DPH.
Vydáno: 03. 12. 2007
Podle zákona musíme použít prostředky z hospodářského výsledku vložené do rezervního fondu do tří let pro potřeby příspěvkové organizace. Jak mám postupovat v případě, že jsme tak neučinili v roce 2005 (z hospod. výsledku r. 2002) a v roce 2006 (z hosp. výsledku za rok 2003). Máme toto provést dodatečně, tzn. v roce 2007 za roky 2002, 2003 a 2004? Nebo máme tyto prostředky v rezervním fondu ponechat a v letošním roce vyčerpáme pouze za rok 2004?
Vydáno: 03. 12. 2007
Jsme příspěvková organizace, zřízená OÚ. Provozujeme hospodářskou činnost-vaření pro cizí strávníky (důchodce) v rámci sociálního programu zřizovatele, čili bez zisku. Zaplacené stravné účtuji na účtu 314-přijaté zálohy. Tento účet vykazuje přeplatek nebo nedoplatek stravného. Můžu mít na konci roku nedoplatek? Nebude to neoprávněné čerpání finančních prostředků, když za takto získané finanční prostředky nakupuji potraviny? Doplňující otázka: Na základě již zodpovězeného dotazu prosím o odpověď. Již minule jsem se tázala na nedoplatek na stravném tzn. neuhrazené zálohy. Vy jste mi zodpověděli přeplatek - ten je mi jasný i účtování odděleně a náklady zúčtované v tom roce i účtování pomocí účtů 5. a 6. účtové třídy.
Vydáno: 28. 11. 2007
Pracuji jako účetní ve firmě a zároveň pracuji ve výboru SRPŠ při středí škole. Chtěli bychom, jako firma, přispět studentům IV. ročníku na maturitní ples, neboť studenti u nás vykonávali bezplatnou povinnou praxi. Jako protislužba bude na plese uvedeno logo firmy. Na tuto službu bude uzavřena smlouva. Domnívám se, že bych tento účetní případ zaúčtovala do daňových výdajů na účet 518 a jako doklad bych použila fotografii z plesu, kde by bylo vidět vyvěšené logo. Jedná se mi však i o správný postup účtování v organizaci SRPŠ jako neziskové organizaci. Jedná se o občanské sdružení při škole, které samozřejmě nemá živnostenský list na provádění reklamy. Ale firmám, které poskytnou finanční příspěvek poskytuje reklamu pouze v den maturitního plesu.
Vydáno: 27. 11. 2007
Jsme příspěvková organizace, zřizovatelem je kraj, vedeme podvojné účetnictví. Hasicí přístroje jsou podle pokynu D-300 součástí budovy. Jestliže byly ale celou dobu pořizovány a také vyřazovány jako DDHM, jak nejlépe to napravit? Vyřadit z DDHM - 028/- 088 a při dalších jejich výměnách odbornou firmou účtovat jako službu - účet 518?
Vydáno: 15. 11. 2007
Příspěvková organizace, zřizovatel město. Žádám o upřesnění účtování: náklady na školení řidičů, prohlídky řidičů, kvalifikační kurs pečovatelky, semináře - účtovat na účet č. 518 nebo 528?
Vydáno: 15. 11. 2007
Jsme základní škola, zřizovatel je město. Příležitostně škola organizuje sběr papíru. Převážná část sebraného papíru je od žáků z domova. Je možné tržby zaúčtovat do tržeb školy, nebo jaké účetní postupy a na jakých účtech byste doporučili? Uvažovali jsme i tom, jestli by se daly tyto peníze pojmout jako dar rodičů (dětí), který by byl pak použit na odměny žákům za reprezentaci školy nebo za dobré výsledky?
Vydáno: 24. 10. 2007
Jak účtovat účetní případy typu pořízení zboží, služeb, které jsou dávány k úhradě žákům: např. faktura za školní mléko, faktura za autobus - doprava na plavání, faktura za ubytování na školním výletě apod.? Je nutné tyto případy při pořízení účtovat do nákladů a při jejich úhradě od žáků do výnosů? Nebo je možno je účtovat jako pohledávku (MD) proti závazku zaplatit dodavateli? Považují se tyto případy za tzv. akce školy, které je nutno účtovat do nákladů a výnosů? Jiný případ zřejmě bude např. faktura za pracovní sešity nebo za potřeby do výtvarné výchovy, za něž je požadována úhrada od žáků - zde zřejmě je při dojití faktury možnost účtovat na MD pohledávku za rodiči žáků, D 321.
Vydáno: 17. 09. 2007
Neustále narážím na rozpor v názvosloví účtu 916: - vyhláška č. 505/2002 Sb., příloha č. 4 - Směrná účtová osnova - fond reprodukce majetku - zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech ÚSC - fond investiční Děkuji za objasnění nebo názor.
Vydáno: 14. 09. 2007
Na našem osmiletém gymnáziu se vyučuje od letošního školního roku v primě podle ŠVP. Pro studenty chceme zakoupit šanony pro zakládání portfolií. Je to možné zaplatit z ONIVu?
Vydáno: 11. 09. 2007
Jsme státní příspěvková organizace, plátci DPH, máme bytový fond. S nájemníkem jsme uzavřeli smlouvu, kdy nám uhradil 200 000 Kč jako finanční spoluúčast na rekonstrukci bytu, kterou provede naše organizace jako pronajímatel (celková výše není zatím známa). Úhrada za spoluúčast na rekonstrukci bude započtena proti platbám nájemného za byt. Jak správně účtovat? Pozn. Měsíčně účtujeme předpisy nájemného 311/602.
Vydáno: 05. 09. 2007
Trochu tápeme při realizaci finanční kontroly na škole. Žádáme o radu, zda existuje nějaká publikace, nebo kde bychom našli nějaké vzory pro stanovení kritérií hospodárnosti a podobně?
Vydáno: 13. 08. 2007
Jsme příspěvková organizace zřízená ÚSC, vedeme podvojné účetnictví. Od žáků vybíráme příspěvky na zájmové útvary (kroužky). Co lze z těchto peněz v rámci kroužku hradit? Je možno zakoupit například i občerstvení pro žáky při příležitosti ukončení činnosti kroužku na konci školního roku apod.?
Vydáno: 13. 08. 2007
Rekonstrukce majetku HČ města bude kofinancováno z dotace KÚLk a vlastních zdrojů HČ. Vlastní zdroje je nutné převést do rozpočtu města zálohově z HČ. Jak postupovat účetně. Budu v HČ účtovat MD 314/D 241, po skončení akce zúčtuji investici do majetku města MD 021/D 042 a jak vypořádám zálohu HČ MD 691/D 314? Nemohu ji účtovat do nákladů, protože se jedná o investici!
Vydáno: 30. 07. 2007
Příspěvková organizace zřízená městem, dům s pečovatelskou službou, pořídila před domem, kde sídlí kancelář a bydlí klienti domu, plůtek kolem malé zahrádky za 16 624 Kč. Jak zaúčtuji tento náklad? a) Jako drobný majetek, b) jako službu? Jak to bude z daňového hlediska - daňově uznatelný náklad? Dům i pozemek, na kterém je postaven zmíněný plůtek je ve vlastnictví města, tj. zřizovatele a uvedená příspěvková organizace jej nemá ani ve správě. (Nevím, jestli by neměl být plot součástí budovy nebo pozemku.) Při jednání o tom, kdo zaplatí plot, se zřizovatel vyjádřil tak, aby to zaplatil ze svých prostředků dům s pečovatelskou službou.
Vydáno: 09. 07. 2007
Základní škola - příspěvková organizace zřizovaná obcí, vyhlásí a zorganizuje sběr léčivých bylin žáky školy. Na konci školního roku byliny vybere, zváží a prodá odběrateli. Jednotlivým žákům pak vypočítá a vyplatí finanční obnos (ve výši prodané váhy bylin x cena za váhovou jednotku), nejlepším sběračům poskytne věcné dárky. Jak o celé akci bude správně účtovat?
Vydáno: 09. 07. 2007
Město D., právnická osoba, není plátcem DPH, vede podvojné účetnictví viz vyhláška č. 505/2002 Sb. Dodavatel tepla doposud neuhradil vyčíslený přeplatek za vyúčtování tepla roku 2006, nyní je podepsán splátkový kalendář na zálohy roku 2007, které navrhujeme započíst oproti přeplatku roku 2006. Můžeme započítávat zálohové platby na teplo, které nejsou doposud vyúčtovány (není faktura) a sepsat zápočet pohledávek a závazků, kde na straně pohledávek města by byl přeplatek za teplo 2006 a na straně závazků zálohy za teplo 2007?
Vydáno: 02. 07. 2007
K 31. 12. 2006 jsem zaúčtovala předpoklad daně z příjmů příspěvkové organizace 591-341 ve výši 46 tis. Kč. Vzhledem k termínu odevzdání výkazů zřizovateli se jednalo pouze o odhad. Po konzultaci s daňovým poradcem však daň bude činit pouze 29 tis. Kč, účtováno bude 341-241. Jak se zbavit zůstatku účtu 341? Mínusem na 59x a nebo do výnosů? Je vůbec možné, aby se zaúčtovaná daň k 31. 12. lišila od skutečně zaplacené daně v následujícím roce?
Vydáno: 02. 07. 2007
Jsme příspěvková organizace, zřízená ÚSC, jsme plátci DPH. Žáci jezdí na školní výlety, faktura za dopravu je vystavena na adresu školy a je zaplacena z bankovního účtu. Žáci hradí fakturu za dopravu v plné výši do pokladny školy. Lze účtovat přijatou fakturu na pohledávku, nebo se musí účtovat na účet 518 a příjem od žáků do pokladny na účet 602/649?
Vydáno: 21. 06. 2007
Jsme příspěvková organizace zřízená ÚSC, jsme plátci DPH. U přijatých faktur, např. na nákup potravin do ŠJ (účtujeme způsobem A), je na faktuře vyčíslen rozdíl ze zaokrouhlení před konečnou částkou, jedná se o haléře. Na který účet správně účtovat?
Vydáno: 21. 06. 2007