Blažena Petrlíková - strana 13

Jsme SŠ, příspěvková organizace zřízená ÚSC. Nejsme plátci DPH, účetnictví vedeme ve zjednodušeném rozsahu. Ráda bych se zeptala na účtování materiálových zásob, konkrétně pohonných hmot, které účtujeme způsobem A, ale bez použití účtu 111, tzn.: nákup PHM hotově 112/221, spotřeba PHM na konci každého měsíce 501/112. Můžeme takto postupovat i nadále, je toto účtování v souladu s novým Českým účetním standardem č. 707?
Vydáno: 01. 05. 2011
Jsme SŠ, příspěvková organizace zřízená ÚSC. Nejsme plátci DPH, účetnictví vedeme ve zjednodušeném rozsahu. Lze zaúčtovat fakturu za autobus na lyžařský výcvik, kde je samostatně vyčíslena cena za dopravu žáků a pedagogů takto?: doprava žáků 518/321, doprava pedagogů 512/321 (hradit z přímých výdajů-účelový zdroj 33353,neboť je to součást nákladů na pracovní cestu, ale vyučující si jízdní výdaje nezahrnují do cestovního příkazu, protože je doprava hrazena fakturou) a nebo doprava pedagogů 518/321 (hradit z provozních prostředků-účelový zdroj 88888).
Vydáno: 01. 05. 2011
Škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Musíme dávat benzin, který je v nádrži našeho služebního automobilu k datu 31. 12. např. 2010 na sklad? Nemůžeme ho dát přímo do spotřeby?
Vydáno: 13. 04. 2011
Poskytli jsme zdarma zaúčtování stravovacích služeb delegátům partnerských škol v našem stravovacím zařízení. Jsme základní škola zřízená městem, příspěvková organizace, jsme plátci DPH. Poskytujeme stravovací služby žákům naší školy, zaměstnancům a cizím strávníkům. Ceny obědů dle platné kalkulace. Můžete mi prosím poradit jak zaúčtovat včetně dodanění.
Vydáno: 17. 03. 2011
Firma A vystavila fakturu na svého odběratele, ten však fakturu neuhradil. Po několika urgencích o zaplacení odběratel navrhl, ať vydanou fakturu vydobropisují a vyfakturují na jinou jeho firmu. Vydaná faktura je vystavena v květnu roku 2010 a odběratel by musel dobropis dobropisovat až v roce 2011 a fakturovat službu, která proběhla v roce 2010. Tento způsob není správný. Můžete navrhnout možné způsoby řešení? Např. postoupením závazku? Odběratel je nezisková organizace, a proto se snažíme navrhnout způsob, aby odběratel obdržel úhradu vystavené faktury co možná nejdříve a aby dodržel právní, daňové a účetní postupy a předpisy.
Vydáno: 09. 03. 2011
Jsme střední škola, příspěvková organizace. Součástí školy je domov mládeže a školní jídelna. Jaká je povinná dokumentace domova mládeže, jak řešit administrativně přihlášky žáků a jejich evidenci, jak u nově nastupujících a jak u pokračujících žáků? Je to správní řízení, vztahuje se na domov mládeže i školní matrika? Jak je to ve školní jídelně?
Vydáno: 03. 03. 2011
Účtování pořízeného majetku z dotace EU. Operační program Vzdělání pro konkurenceschopnost...,dotace nemůže být použita na investiční věci. Jsme Základní škola, příspěvková organizace zřízená městem. Z dotace jsme z první zálohy vyčlenili 1 mil.Kč na nákup výpoč. techniky a interaktivních tabulí v rámci výběr. řízení. U výpočetní techniky problém nemáme budou to převážně notebooky pro učitele, ale problém máme s interaktivními tabulemi. Z hlediska účetního můžeme rozdělit, aby jsme nedosáhli na investici tabuli zvlášť (Smart Board 39 900 Kč), dataprojektor (cca 18 000 Kč), ozvučení (reproduktory..)? Bylo by účetně zařazeno extra, ne jako soubor. Máme 2 stanoviska, jedno od právníka jisté firmy, který říká, že je možné zařadit každé zvlášť a další stanovisko od jiné firmy, že nelze.
Vydáno: 03. 03. 2011
Právnická osoba - s. r. o., plátce DPH, účetnictví. Firma chce darovat starší kopírku škole. Původní cena kopírky byla 15.000 Kč, účtováno bylo přímo do nákladů na účet 501. Odhad zůstatkové ceny (autorizovaným servisem) je nyní 6.000 Kč. Lze tento dar škole zaúčtovat 543/501 5.000 a 543/343 1.000 ?
Vydáno: 28. 02. 2011
Jsme právnická osoba odborová organizace a vedeme účetnictví. V r. 2010 jsem převzala účetnictví a v současné době, kdy probíhá uzavření r. jsem zjistila, že moje předchůdkyně zaúčtovala přijaté faktury (některé) 2x na účtech 5../325, poté zřejmě zjistila, že jsou duplicitní tak je z dokladů vyrušila, ale v účetnictví zůstaly. Tzn. že mě teď nesedí účet 325 je možné takto zaúčtované faktury odúčtovat? Já je opravit nemohu, protože jsem obdržela jen tištěné účetnictví z PC s doklady.
Vydáno: 16. 02. 2011
Právnická nezisková osoba - občanské sdružení, vede PÚ, je neplátce DPH prosí o radu v této záležitosti: občanské sdružení je jedním ze zakladatelů obecně prospěšné společnosti. V zakladatelské smlouvě se zavázalo, že nově vzniklé o. p. s. vloží movitý a nemovitý majetek a finanční prostředky. Do o. p. s. přejde i většina zaměstnanců. V podstatě se jedná o rozdělení společnosti, i když to takto v zakladatelské smlouvě není definované. Jak se bude vklad majetku účtovat u zakladatele - občanského sdružení? Bude hodnota vloženého majetku převedena u občanského sdružení na účet finančního majetku (obdobně jako vklad u obchodních společností)? Je třeba vyhotovit mezitímní závěrku k datu vzniku o. p. s.? Část majetku, který nebyl vyjmenován v zakladatelské smlouvě, bude na o. p. s. převeden formou daru. Jak bude občanské sdružení o tomto daru účtovat? Ovlivní nějak zakladatelský vklad a dar daňové přiznání občanského sdružení?
Vydáno: 27. 01. 2011
Jsme nezisková organizace, obecně prospěšná společnost, vedoucí podvojné účetnictví. V prosinci loňského roku obdržela naše společnost od nadačního fondu dle darovací smlouvy, uzavřené podle § 628 a násl. zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník peněžní dar v hodnotě 50 000 Kč. Dle smlouvy se obdarovaný zavazuje použít tento dar výhradně k tomuto účelu: úhrada vnitřních úprav v bytě určeném pro chr. bydlení Po provedení prací, převedl dárce dar přímo na účet zhotovitele. Konečná faktura byla na částku 50 133 Kč. O. P. S. doplatila zhotoviteli zbytek v hotovosti tj. 133 Kč Může O. P. S. o tomto daru účtovat jako o daru finančním, přestože jí částka neprošla ani pokladnou, ani bankou? Musí O. P. S. účtovat o tech. zhodnocení, když je ve smlouvě uvedeno slovo úprav, přestože po předchozím dotazu na příslušném staveb. úřadě bylo odpovězeno, že pokud se nebude v bytě hýbat s nosnými příčkami, nemusí být tyto práce staveb. úřadu oznamovány.
Vydáno: 27. 01. 2011
Zateplovali jsme panelový dům a požádali o dotaci fond život. prostředí. Stavební úřad vydal stavební povolení a po ukončení akce bylo dostačující, že bylo ukončeno i stavební řízení ohlášením. Stavebníkem bylo bytové družstvo, takže v případě kolaudace už není potřeba názorů dalších účastníků řízení v pozici vlastníků BJ se spoluvlastnickými podíly na společných částech domu.Podle názoru stavebního úřadu je ohlášení dostačující a stavba se může nadále užívat (zdůvodnění tím, že vlastně nebyla nikdy v situaci, že by se neužívala, ale že se užívala i v době, kdy se objekt zateploval). Podle názoru jednoho pracoviště státního fondu životního prostředí je však pro účely získání dotace potřeba kolaudační rozhodnutí. Pracovník SFŽP se odvolával na § 122/1 nového stavebního zákona. 1) Musí pro získání dotace kolaudace objektu být či nikoliv? 2) Je ohroženo přidělení dotace, když ke kolaudaci nedošlo nebo je ještě možnost dodatečně o kolaudaci požádat, když je ve schvalovacím řízení?
Vydáno: 27. 01. 2011
Příspěvková organizace má již několik let zřízen fond na reprodukci majetku, odměňování atd. Na těchto fondech eviduje příspěvková organizace zůstatky. Nyní by chtěla z těchto fondů čerpat finanční prostředky. Pokud bude organizace chtít z těchto fondů čerpat, odkud reálně vezme na toto čerpání finance? Má zřízen účet FKSP, mzdový a provozní. Účetně není problém, ale z jakého účtu má platit? Může čerpat z provozního účtu, nebo si musí zřídit nový bankovní účet na čerpání těchto fondů a tam průběžně převádět peníze? Jak se v praxi tyto případy řeší?
Vydáno: 05. 01. 2011
Jsem OSVČ a pracuji jako účetní pro příspěvkové organizace, nejsem plátce DPH. Potřebuji informaci - jak správně účtovat zálohy. Kontrola mne vytýká, že používám účet „321“. V žádných souvztažnostech jsem nenašla zákaz takto účtovat, naopak jsem našla příklad účtování 314/321. Já účtuji: - došla zálohová fa 314/321 - platba 321/241 došlé vyúčtování - fa zaúčtuji do nákladů a odečtu při platbě zálohu tj. např. 502/321 a platba je bez zálohy 321/241. Takto mám přehled o každé faktuře?
Vydáno: 21. 12. 2010
Příspěvková organizace zřízená obcí, vytvořila pracovní místo, na které záskala dotaci ze státního rozpočtu a Evropského sociálního fondu na pokrytí mzdových nákladů. Organizaci byla přiznána celková částka dotace a na základě měsíčního vyúčtování hrubých mezd a odvodů SP a ZP je poměrná část dotace poukazována na účet organizace. Dotace byla přiznána v říjnu a je na 6 měsíců. Jak správně o dotaci účtovat? Zaúčtovat předpis dotace na celou částu 671/349, nebo měsíčně dle vyúčtování? Jak to bude s časovým rozlišením?
Vydáno: 09. 12. 2010
Společnost s r. o. - nestátní zdravotnické zařízení poskytuje domácí zdravotní péči pro seniory. Je hrazená zdravotními pojišťovnami. Vystavuje měsíčně faktury ve výši provedených výkonů a ty předává pojišťovně. Prosím o sdělení, jak správně účtovat tyto vydané faktury, když se ve většině případů nikdy platba neshoduje s fakturou. Pojišťovny úhrady krátí nebo posílají měsíčně paušální platby a pak po 1/2 až 3/4 roce nějaký doplatek, většinou bez vyúčtování. Jak se budou účtovat vydané faktury v prosinci 2010, když nikdy dopředu nevíme, kolik pojišťovna poukáže - pohledávky nebudou odpovídat skutečnosti. Nebo se v tomto případě na účtu 311 k 31. 12. 2010 pohledávky vykazovat nebudou?
Vydáno: 09. 12. 2010
Dle vyhlášky č. 108/2005 Sb. se mají jednou za pololetí zúčtovat poplatky za domov mládeže. Odečtou se prázdniny, ředitelská volna, státní svátky, lyžařské výcviky apod. Je možné toto nedělat? Co bychom porušili a co by nám mohlo stát, kdybychom v rámci úspor toto přestali dělat a nic bychom nezohledňovali?
Vydáno: 26. 10. 2010
Jsme součást veřejné školy zajišťující ubytování a stravování studentů. Chtěli bychom správně postupovat při zadávání služby praní prádla externí firmě. Kdy a za jakých podmínek je potřeba vypisovat veřejnou zakázku a zda je více možností při takovémto zadávání služby externí firmě. (jednalo by se o roční náklady na tuto službu cca 900.000 Kč bez DPH)
Vydáno: 05. 09. 2010
Ve vnitřní směrnici máme nastaveny následující hranice pro účtování drobného hmotného majetku: - drobný dlouhodobý hmotný majetek v ocenění do 500 Kč vč. DPH se účtuje do spotřeby na účet 501xxx – Spotřeba materiálu bez další evidence, - drobný dlouhodobý hmotný majetek v ocenění od 501 Kč do 2.000 Kč vč. DPH s dobou použitelnosti delší než 1 rok se účtuje také do spotřeby na účet 501xxx bez další evidence a inventarizace, - drobný dlouhodobý majetek v ocenění od 2.001 Kč do 40.000 Kč vč. DPH s dobou použitelnosti delší než 1 rok se účtuje na majetkový účet 028xxx – Drobný dlouhodobý hmotný majetek, při zařazení do používání je 100 % odepsán, podléhá inventarizaci. Kolegyně druhou hranici ještě evidují na podrozvahových účtech 902. Zajímalo by mě: 1. jestli je to kontrolou napadnutelné, když DHM nevedeme na podrozvaze a tudíž ve výkaze „Příloha“ vykazujeme nulovou hodnotu, 2. jaké konkrétní zákonné ustanovení stanovuje povinnost vést DHM na podrozvaze?
Vydáno: 14. 07. 2010
Jsme krajská příspěvková organizace – dětský domov. Některé děti pobírají sirotčí důchody, které jim ukládáme na vkladní knížky s výpovědní lhůtou 1 měsíc. Knížky evidujeme na podrozvaze účet 903 – Ostatní majetek. Účet je prý použit nesprávně, protože to není majetek účetní jednotky. Nemáme žádnou smlouvu např. o výpůjčce, o správě apod. mezi dětmi a domovem. Jaký vhodnější podrozvahový účet použít? Nemáte informace o tom, že by se směrná účtová osnova ještě rozšířila o nové podrozvahové účty s větší vypovídací schopností?
Vydáno: 14. 07. 2010