Ing. Vladimíra Kraftová - strana 9

Jsme právnická osoba, příspěvková organizace, základní škola. Součástí je také školní jídelna, která vaří pro žáky v rámci hlavní činnosti. Pro zaměstnance škol a důchodce vaříme na základě hostinské činnosti. Je správné, když tržby z prodeje obědů důchodců nezapočítávám do obratu pro DPH? Sociální pomoc, osvobozeno. Zatím nejsme plátci DPH a obrat pouze sledujeme.
Vydáno: 01. 06. 2007
V roce 2006 jsem měla jako náklad PHM, ze kterého jsem si uplatnila DPH. Na konci roku jsem část PHM vyňala z nákladů, neboť se jednalo o soukromé jízdy. Musím vrátit i DPH?
Vydáno: 02. 05. 2007
Bude provedena cese osobního automobilu, kde nebyl (ani nemohl) být uplatněn odpočet DPH. Podléhá tato cese DPH, resp. jde o zdanitelné plnění? Domnívám se, že ne, protože nebyl-li uplatněn odpočet na vstupu neuplatňuji ani na výstupu. Kolegyně od budoucího nájemce, chce neustále k cesi připočítat DPH. V zákoně o DPH nemůžu tuto situaci najít, a chápu to tak, že pokud se nemění vlastník vozidla (leasingová společnost) nejde o zdanitelné plnění.
Vydáno: 02. 05. 2007
Podnikatel vystavil fakturu za prodej zboží a vypočetl chybně výši DPH: základ daně 1 460 Kč, 19 % 321,30 Kč. Lze toto nějakým způsobem opravit?
Vydáno: 24. 04. 2007
Jsem fyzická osoba, měsíční plátce DPH. Uplatňuji na vstupu DPH z nákupu pohonných hmot u firemních vozidel. U těchto firemních vozidel vykazuji i soukromé km ujeté mnou jako podnikatelem - fyzickou osobou. Podle knihy jízd vždy spočítám nárok spotřeby PHM na firemní km a ze soukromých km vrátím na výstupu DPH z PHM na základě dokladu o použití. Mohu tento doklad o použití vypracovat vždy jen třeba za každé čtvrtletí k poslednímu dni čtvrtletí s tím, že i nárok na DPH z PHM uplatním za celé čtvrtletí najednou k poslednímu dni čtvrtletí. To znamená, že nárok na odpočet i daň na výstupu bude v posledním měsíci čtvrtletí, nebudu to propočítávat v každém měsíci. Vím že správně by to mělo být měsíčně, ale když i nárok na odpočet neuplatním měsíčně ale až čtvrtletně, vlastně tím nikoho neokradu, jen u sebe si posunu nárok na vrácené DPH z těchto PHM. Mohu tedy takto postupovat?
Vydáno: 24. 04. 2007
Započítávají se do obratu pro povinnou registraci k DPH přijaté zálohy? Jedná se o právnickou osobu s. r. o. U fyzické osoby vedoucí daňovou evidenci by byl postup ve věci přijatých záloh stejný?
Vydáno: 22. 03. 2007
Kontrolou finančního úřadu nám nemá být přiznán nárok DPH u přijatých plnění se zdůvodněním, že firma, která nám vystavila fakturu není kontaktní a na výstupu DPH neodvádí. Jakou máme povinnost na naší straně tyto věci u dodavatele ověřovat? Máme řádně sepsanou smlouvu na dodavatelské práce, předávací protokoly o převzetí práce a faktury jsou vystaveny se všemi náležitostmi. Část faktury je dokonce hrazena bankovním převodem.
Vydáno: 22. 03. 2007
Firma poskytuje služby - provádí měření u zákazníků (odběratelů). Následně z těchto měření vyhotovuje posudky, protokoly. Na základě posudků, protokolů se vystavuje účetní faktura. Na přelomu roku se stává, že měření probíhá v prosinci a posudky se vyhotovují až v lednu. Pokud do smlouvy uvedu, že zdanitelné plnění je uskutečněno dnem vyhotovení posudku, mohu na faktuře uvést den zdanitelného plnění např. 20. 1. 2007, i když se měřilo ve 12/2006?
Vydáno: 02. 03. 2007
Český plátce DPH si pronajal stánek na veletrhu v Bratislavě a česká firma - plátce DPH mu bude přímo v Bratislavě instalovat vystavované vzorky. 1. Jak bude firma fakturovat služby poskytnuté na Slovensku z pohledu DPH? 2. Jak by se fakturovalo v případě, že česká firma, poskytující služby na Slovensku by nebyla plátce DPH v ČR? 3. Za pronájem stánku zaplatil český plátce DPH slovenské firmě částku včetně slovenské DPH. Lze nějakým způsobem tuto DPH nárokovat?
Vydáno: 02. 03. 2007
Osoba samostatně výdělečně činná, zapsaná do živnostenského rejstříku dne 21. 11. 2006, plátce DPH od 11. 12. 2006, přišla faktura za mobilní hovorné od 13. 11. 2006 do 12. 12. 2006, DUZP je 12. 12. 2006. Jak mohu uplatnit nárok DPH?
Vydáno: 22. 01. 2007
Jsme společnost s r. o., plátce DPH. Jakou výši sazby DPH musíme přiznat, jedná-li se o pravidelnou čtvrtletní kontrolu = revizi na zařízení EPS (elektronická požární signalizace) v objektu Domu s pečovatelskou službou? Revize EPS se provádí v pravidelných termínech určených smlouvou o dílo.
Vydáno: 22. 01. 2007
Stavební firma (plátce DPH) rozprodává byty z novostavby bytového domu. Bytů je v domě 20, garážových stání 10. Jak postupovat z hlediska sazby DPH u prodeje těch bytů, které se prodávají včetně garážových stání (ty luxusnější byty mají toto garážové stání v ceně bytu).
Vydáno: 01. 12. 2006
Společnosti s r. o. byl poskytnut leasing na osobní automobil, kde nelze uskutečnit odpočet DPH. Tato společnost ale nechce toto vozidlo jako svůj majetek, ale jako zboží, to znamená, že po ukončení leasingu bude vozidlo prodáno jako zboží. Je možné si v tomto případě z leasingových splátek odečítat DPH?
Vydáno: 01. 12. 2006
Firma v r. 2003 pořídila nemovitost za účelem pronájmu plátcům a neplátcům DPH, kolaudace v 06/2003, při pořízení uplatnila na vstupu DPH - kráceno koeficientem. V prosinci 2006 nemovitost prodá. Dle § 56 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH je tento prodej osvobozen. Pokud by byl při pořízení nemovitosti na vstupu uplatněn nárok na odpočet dle § 72 (který v r. 2003 ještě neexistoval), byli bychom povinni provést úpravu odpočtu dle § 78 odst. 3 písm. b) zákona č. 235/2004 Sb. Je pravda, že žádnou úpravu nemusíme provádět a DPH z tohoto osvobozeného majetku nebudeme odvádět?
Vydáno: 28. 11. 2006
Jsem fyzická osoba, vedu DE a jsem plátce DPH. Pokud uzavřu smlouvu o pronájmu reklamní plochy na rok (tzn. na období 1/07 - 12/07), jak postupovat z hlediska vystavení fa, data uskutečnění zd. plnění. Kdy by měla být vystavena fa? Musí být vystavena hned v lednu na celou částku (tzn. DUZP 1. 1. 2007)? Nebo může být vystavena na celou částku i v červnu (tzn. DUZP 1. 6. 2007). Samozřejmě ve smlouvě by bylo uvedeno, že faktura bude vystavena k 1. 6. 2007. Jak to bude správně z hlediska odvodu DPH?
Vydáno: 28. 11. 2006
Stavební firma, právnická osoba, plátce DPH provádí zakázku - dle stavebního povolení zní: \"přístavba a stavební úpravy rodinného domu\". Tato přístavba nebude použita pro podnikání, jen pro bydlení. Jedná se o stavební úpravy ve stávajícím přízemním rodinném domě a dojde k provedení přístavby, která bude provozně propojena se stávající částí rodinného domu. Přístavba je tvořena: v 1. nadzem. podlaží - přístřešek pro automobil a dílna, v podkroví - dva pokoje. Pro fakturaci stavebních prací nám není jasné s použitím § 48 odst. 2 věta 2 – zákona č. 235/2004 Sb., o DPH jakou sazbu DPH použít. Jak fakturovat stavbu komína, který prochází garáží v dolní části přístavby a bude sloužit k vytápění horní části přístavby, tj. dvou pokojů. Zda fakturovat strop garáže a dílny s DPH 19 %, i když tvoří podlahu obytného patra?
Vydáno: 14. 11. 2006
Vztahuje se ustanovení § 54 odst. 4 a 5 ZDPH i na podnájem nebytových prostor? Máme najaty nebytové prostory a dále je podnajímáme své dceřiné společnosti. Podnájem fakturujeme s DPH neboť se domnívám, že se nejedná o plnění osvobozené, ale zdanitelné. Souhlas FÚ jsme si nezajišťovali.
Vydáno: 14. 11. 2006
Podnikatel – fyzická osoba, čtvrtletní plátce DPH zakoupil na leasing nákladní automobil. Může uplatnit ve zdaňovacím období odpočet DPH z mimořádné splátky nájemného, z platby za vypracování LS a dále uplatňovat čtvrtletně odpočet ze zaplacených leasingových splátek?
Vydáno: 31. 10. 2006
Jsem podnikatel, fyzická osoba, vedu daňovou evidenci a jsem plátce DPH. Mám živnostenský list na nákup a prodej zboží. V roce 2004 došlo k vyloupení mého obchodu a odcizení části zboží. Od policie za měsíc přišlo vyrozumění, že pachatel je neznámý. Pojišťovna mi ukradené zboží proplatila, ale pouze základ daně. Při nákupu tohoto zboží jsem uplatnil nárok na odpočet DPH. Zajímalo by mě, jestli musím DPH z tohoto odcizeného zboží vrátit. Který zákon toto řeší?
Vydáno: 31. 10. 2006
Máme smlouvu o bezplatné zápůjčce části technologie s tuzemskou firmou. Provedli jsme na ní testy a zároveň získali potencionálního zákazníka v Itálii. Smlouva o zápůjčce obsahuje možnost podnájmu 3. osobě za účelem dalšího prodeje. Můžeme toto zařízení \"podnajmout\" italskému plátci a fakturovat za tento podnájem dle § 10 odst. 6 písm. f) jako plnění s místem plnění mimo ČR tedy bez DPH na výstupu? Uvádí se takové plnění přepočtené na Kč v řádku 510 DAP?
Vydáno: 03. 10. 2006