Ing. Vladimíra Kraftová - strana 6

Podnikatel, fyzická osoba, plátce DPH, účetní jednotka je společníkem s. r. o., rovněž plátce. Rozhodl se navýšit základní kapitál s. r. o. nepeněžním vkladem. Předmětem vkladu je nákladní vozidlo, u kterého byl uplatněn odpočet DPH a je součástí obchodního majetku fyzické osoby. Dle § 13 odst. 3, písm. f zákona o DPH je tento vklad zdanitelným plněním. Zároveň s. r. o. by měla mít nárok na odpočet daně na vstupu. Není mi jasné, ale na základě jakého dokladu a proč, když toto odvedené DPH nehradí? Fyzická osoba plátce vystaví doklad o použití a odvede DPH. S.r.o. si nárokuje odpočet DPH na základě dokladu o použití vystaveného fyzickou osobou?
Vydáno: 07. 10. 2009
Společnost s ručením omezeným, plátce DPH, pořídila v srpnu 2009 od neplátce daně v Německu nákladní automobil do obchodního majetku (jednalo se o pořízení od fyzické osoby). Jak to bude s DPH?
Vydáno: 07. 09. 2009
Chtěla bych se poradit ohledně DPH u dovozu zboží. Jsme s. r. o., plátci DPH. Naše firma dováží zboží z třetích zemí. Při přepravě přepravní společností FEDEX došlo ke zcizení zásilky. Toto zboží bylo zcizeno na území Společenství. Kontrolní činnosti celního úřadu bylo u společnosti Fedex zjištěno, že dovezená zásilka nebyla předložena celním orgánům k celnímu řízení. Tím došlo ke vzniku celního dluhu, tj. odpočet cla a DPH z fakturované částky. Celní dluh byl spol. Fedex přefakturován naší firmě. Zajímá mne, zda naše firma má povinnost uhradit clo i DPH, když zboží nebylo doručeno.V případě ,že tuto povinnost má, je nárok na odpočet DPH na základě platebního výměru? Mám povinnost přiznat DPH?
Vydáno: 21. 08. 2009
Pokud společnost vloží do dceřinné společnosti nemovitost (jako nepeněžní formu splacení upsaných akcií), je nutné krátit odpočet DPH? Vklad proběhl před uplynutím pěti let od pořízením nemovitosti u původního vlastníka - vkladatele. Obě společnosti jsou plátci DPH a u nového vlastníka bude nemovitost využívána k uskutečňování zdanitelných plnění (nájem).
Vydáno: 13. 08. 2009
Zaměstnanec ČNB byl vyslán jako expert do ECB (Frankfurt, SRN). Tam si chce zakoupil osobní automobil, kde nebude účtováno při prodeji německé DPH - zřejmě obdoba § 80 zákona č. 235/2004 Sb.(i když tam je uvedena možnost vrácení DPH a ne prodej bez DPH). Jaká bude jeho povinnost s registrací a příp.platbou DPH po jeho návratu zpět do ČR? Dovoluji si Vám přeposlat návrh prodejce aut a prosím o sdělení, zda je možné nakupovat bez DPH: /Váženy pane, pokud jste držitelem diplomatického pasu či zaměstnancem evropské (či jiné mezinárodní) instituce, můžeme Vám nabídnout koupi vozu v rámci Volvo Diplomat Sales. Ceny jsou účtovány v EUR, bez DPH. Záleží tedy na zemi určení, na zemi Vašeho působení a na pravidlech či zákonech dané země. Zejména pokud jde o použití tzv. dočasných švédských SPZ (na dobu max 12 měsíců) a provozu takového vozu v zahraničí. Taktéž je již věcí každého klienta ujistit se o svých zákonných možnostech pro následnou registraci vozu v ČR bez DPH./
Vydáno: 13. 08. 2009
Slovenský subjekt (registrovaný k DPH) objednal od českého subjektu (plátce DPH, právnická osoba vedoucí účetnictví) dodávku kontejnerů včetně montáže pro zákazníka na Slovensku. Kontejnery budou sloužit jako zařízení staveniště. Nebudou spojeny pevným základem se zemí, ale budou napojeny na rozvody elektřiny a vody. Montážní práce provede pro výše zmíněný český subjekt, externí česká firma (plátce DPH, právnická osoba vedoucí účetnictví) a tomuto českému subjektu je také vyfakturuje. Český subjekt následně vyfakturuje celou dodávku včetně montáže slovenskému partnerovi. Domníváme se, že místo plnění dodávky je na Slovensku. 1) Bude český dodavatel montážních prací fakturovat českému subjektu bez DPH? Musí odvést na Slovensku DPH? 2) Kdo odvede DPH na Slovensku při konečné fakturaci? Český subjekt (nutná registrace), nebo slovenský subjekt?
Vydáno: 11. 08. 2009
Jsem fyzická osoba, vedu daňovou evidenci a nejsem plátce DPH. Na jednoho ze zaměstnanců mi přispívá úřad práce měsíční příspěvek. Započítává se tento příspěvek do obratu ve vztahu k povinné registraci DPH ?
Vydáno: 11. 08. 2009
Fyzická osoba, vede daňovou evidenci, čtvrtletní plátce DPH. Od 2. čtvrtletí 2009 uskutečňuje zdanitelná plnění osvobozená od DPH s nárokem na odpočet daně podle § 64 odst. 1. Od kdy bude používat koeficient pro krácení odpočtu daně a jak se vypočítá?
Vydáno: 08. 07. 2009
Jsem fyzická osoba, prodejce nových vozů, plátce DPH. V minulém roce jsem nakoupil zboží-nové vozy, uplatnil odpočet DPH na vstupu a zboží mám na skladě. Pokud po 1. 4. 2009 budu chtít některý z těchto vozů zařadit do firemního majetku, znamená to, že na něj nebudu moci uplatnit odpočet DPH, naopak ho budu muset dodanit a DPH odvést? Pokud bych to samé zboží prodal někomu jinému, ten DPH uplatní, protože bude mít daňový doklad s datem UZP po 1. 4. 2009.
Vydáno: 10. 06. 2009
Jsem fyzická osoba-podnikatel, plátce DPH, vedu podvojné účetnictví. Mou živností je oprava motorových vozidel a opravuji vozidla i firmám na Slovensku, oprava probíhá na území ČR. Slovenské firmy jsou registrovány jako plátci DPH pouze na Slovensku. Opravy vozidel jim účtuji tedy bez DPH. Musím v daňovém přiznání k DPH uvádět tyto služby a na jakém řádku?
Vydáno: 10. 06. 2009
Fyzická osoba, provozující finanční činnost a pojišťující, překročí obrat 1 000 000 Kč, je povinna se přihlásit k DPH. Jak je to za rok 2008 a letos?
Vydáno: 22. 05. 2009
Prosím o vysvětlení případu: A) Slovenský plátce zajistí výstavu na Slovensku pro naši společnost v ČR (rovněž jsme plátci). Za tuto službu slovenský dodavatel vystaví fakturu bez DPH. Musí česká společnost v ČR k této faktuře za službu přiznat a odvést DPH? Pokud ano, na základě jakého paragrafu zákona o DPH? Je možné považovat poskytnutou službu za organizování výstavy jako „reklamní službu“? B) Pokud by naše společnost organizovala výstavu na Slovensku a následně fakturovala slovenskému plátci, kdo a kde by musel přiznávat DPH?
Vydáno: 04. 05. 2009
Fyzická osoba, vede daňovou evidenci, plátce DPH. Na vystavované faktuře je fakturováno zboží s 9% DPH, k tomu je na dalším řádku přeúčtováno poštovné, které bylo hrazeno České poště s 0% DPH. Bude při fakturaci správná sazba u poštovného 19% DPH? Jedná se o fakturaci na území České republiky.
Vydáno: 04. 05. 2009
Postupitel-fyzická osoba, daňová evidence, měsíční plátce DPH. V roce 2008 uplatnil odpočet DPH u částky akontace a pravidelných měsíčních splátek dle splátkového kalendáře leasingu nákladního automobilu. V lednu 2009 došlo k odsouhlasenému převodu leasingové smlouvy na postupníka – spol. s. r. o., jejíž 100% podíl vlastní postupitel. Odpočtenou DPH z akontace musí postupitel v přiznání k DPH za leden 2009 promítnout do výstupu?
Vydáno: 02. 04. 2009
Jsme společnost s ručením omezeným, plátci DPH, vedeme účetnictví. V r. 2002 jsme zakoupili automobil N1, u kterého jsme uplatnili nárok na odpočet DPH. Po 5 letech byla provedena přestavba na M1, tedy osobní automobil. Na základě § 13 odst. 4 písm. g) zákona o DPH, jsme z ceny zjištěné odvedli DPH. Nyní budeme tento (již osobní) automobil prodávat. Jak budeme postupovat ohledně DPH? Můžeme uplatnit § 62 zákona o DPH odst. 2? Při pořízení jsme sice nárok na DPH uplatnili, ale při přestavbě jsme jej již odvedli.
Vydáno: 02. 04. 2009
Spol. s r. o. pronajímá kancelář. V průběhu roku 2008 nájemce účtoval energii (elektřina, vodné, stočné) jako zálohu za služby bez výpočtu DPH. Společnost účtovala tyto částky na účet 314. V únoru 2009 jsme obdrželi fakturu s vyúčtováním, dle které máme přeplatek na zálohách. Náklady na energii se dají do nákladu loňského roku dohadnou položkou pasivní. Ale jak v tomto případě postupovat s DPH? Můžeme vůbec uplatnit odpočet DPH, v kterém roce, a jakým způsobem?
Vydáno: 05. 03. 2009
Jsem fyzická osoba, plátce DPH, vedu daňovou evidenci. Po zaplacení zálohy na plyn a elektřinu obdržím od dodavatelů daňový doklad k přijaté platbě, na němž je uvedeno, kromě jiného, datum přijetí platby a DPH. Mohu na základě takového dokladu uplatnit neprodleně odpočet DPH nebo musím na něco čekat?
Vydáno: 06. 02. 2009
Fyzická osoba, neplátce DPH, dokončí a předá službu 28. 1., 3. 2. vystaví fakturu a 10. 3. ji dostane zaplacenu. Do kterého měsíce se od roku 2009 bude započítávat obrat pro účely povinné registrace k DPH ? Do ledna, února či do března? Vlivem nesrozumitelnosti § 6 odst. 2 ZDPH jsem se již setkal v odborné literatuře se všemi třemi výše uvedenými možnostmi.
Vydáno: 26. 01. 2009
V roce 1997 společnost s. r. o., zabývající se autobusovou dopravou, zakoupila nové osobní vozidlo a zařadila ho do majetku v pořizovací ceně, tedy v ceně vč. DPH (v souladu se zákonem si neuplatnila odpočet DPH). V minulém roce, tedy roce 2008, toto vozidlo společnost prodala. Zajímalo by mne, zda při jeho prodeji má společnost povinnost odvést DPH, i přes to, že DPH neuplatnila při jeho pořízení či nikoli. Lze prodejní fakturu vystavit s cenou bez DPH, a tím neplatit DPH na výstupu?
Vydáno: 23. 01. 2009
Jsme tuzemská firma s. r. o.-plátce DPH, vyrábíme polygrafické stroje. V prosinci 2008 naše firma dodala polygrafický stroj firmě – Jednostka Wojskowa 4198, Zwirki i Wigury 1C, Warszawa 60, PL/VAT PL5221017208/ (VAT není platné) Je možné toto dodání stroje považovat za dodání dle § 68 odst. 9 písm. b) a tuto dodávku stroje považovat za osvobozené? Tzn., že se v našem přiznání k DPH toto dodání nikde neobjeví? Musíme mít nějaké doložení osvobození pro finanční úřad?
Vydáno: 21. 01. 2009