Ing. Vladimíra Kraftová - strana 8

Základní škola, zřizovatel je město, má hlavní činnost při výnosu 1 000 000 Kč a doplňkovou činnost asi 300 000 Kč za rok 2007, jak je s DPH u škol? Musí se přihlásit škola nebo zřizovatel k DPH, nebo se na ně DPH nevztahuje?
Vydáno: 03. 04. 2008
Jsme stavební firma – společnost s ručením omezeným, plátce DPH, vedeme účetnictví. Provádíme stavby jak pro bydlení, tak i stavby ostatní. Není nám zcela jasný § 48 a 48a zákona o DPH. Nyní pracujeme na zakázce - rekonstrukce RD, ve kterém se bude nacházet lékařská ordinace - 1. podlaží: ordinace, 2. podlaží byt. Dole v RD se nachází sklepy patřící k bytům. Dle našeho názoru se jedná o bytový dům. Jaké DPH uplatnit u rekonstrukce ordinace? Jaké DPH u fasády na celém RD (9 %)? Dále si zákazník v rámci rekonstrukce u nás objednal dodávku myčky a vestavěné trouby, kterou zabudujeme do kuchyňské linky (nejsou to předměty umístněné ve volném prostoru), můžeme zde použít sníženou sazbu DPH? Poslední část našeho dotazu se týká rekonstrukce bazénu, který se nachází ve výše uvedeném domě. Zákon uvádí, že i stavební a montážní práce prováděné na bytovém domě, včetně jejího příslušenství se uplatní snížená sazba DPH? Žádáme o objasnění této problematiky.
Vydáno: 01. 04. 2008
Závodní výbor odborové organizace vysoké školy, pořádá ročně 3 běhy letního dětského tábora. Obrat přesáhl 1 mil. Kč. ZV hradí velké opravy, např. výstavbu ČOV, hradí pronájmy okolních pozemků, vlastní celé zařízení, přispívá na provoz zařízení. Z ceny LTD, které hradí rodiče se uhrazuje strava, odměny personálu, provozní náklady, náklady na program a drobné náležitosti. LTD nebyl, není a nebude ziskovým ve svém součtu. Je určen pro děti odborářů, zaměstnanců školy a veřejnosti. Lze uplatnit § 57 odst. 1 písm. g)?
Vydáno: 01. 04. 2008
Dvě fyzické osoby A a B uzavřeli sdružení bez právní subjektivity, plátci DPH, vedoucí účetnictví. Dohodli se, že účetnictví za sdružení povede subjekt A. Většina daňových dokladů je vystavována na tento subjekt A, ovšem některé doklady jsou vystaveny i na subjekt B. V daňovém přiznání k DPH jsou všechna zdanitelná plnění sdružení uvedena u subjektu A a subjekt B podává negativní daňové přiznání. Je toto možné v rámci sdružení, nebo je nutné doklady vystavené na subjekt B zahrnout do daňového přiznání k DPH subjektu B?
Vydáno: 25. 02. 2008
Obchodní společnost, plátce DPH, vlastní pozemek, který nechá na katastru rozparcelovat, vybuduje inženýrské sítě, které je povinna předat: kanalizaci městu, rozvody plynu plynárnám atd. Dohodne si s těmito společnostmi a městem prodejní cenu ve výši řádově 10 - 50 tis. Kč a uplatní sazbu DPH 19 %. Má nárok na odpočet DPH na vstupu u těchto sítí, i když jejich cena byla daleko vyšší a tím pádem i DPH? Kromě toho budou zájemci o koupi pozemku platit obchodní společnosti kromě ceny pozemku i právo na užívání inženýrských sítí s 19 % DPH, které bohatě vynahradí ztrátu z povinného převodu těchto sítí energetickým společnostem. Od vstupu ČR do EU již v zákoně o DPH neplatí institut ceny obvyklé a tak si myslím, že i převod inženýrských sítí pod pořizovací cenou je zdanitelné plnění a nemusí se odvádět DPH z ceny obvyklé.
Vydáno: 25. 02. 2008
Poplatník je čtvrtletním plátcem DPH. V průběhu podnikání měl zatím jen jednu kontrolu na DPH v roce 2003. V roce 2005 proběhlo na jeho firmě místní šetření. K žádnému problému nedošlo. 1) Které roky je možno již archivovat a které skartovat? 2) Jaká lhůta pro uchování dokladů je třeba k předložení pro další kontroly v případě, kdy firma zaměstnance nemá? 3) Změnila by se lhůta pro doložení dokladů k DPH pro povinnou archivaci, když by firma zaměstnance v dalším období měla?
Vydáno: 19. 02. 2008
Fyzická osoba, plátce DPH, má ve své restauraci umístěny hrací automaty a ruletu. S majiteli zařízení je uzavřena smlouva na nájem prostor pro tyto automaty a na obsluhu. Každý měsíc fakturuje FO majitelům automatů jednak odměnu za služby - konstantní částka včetně 19 % DPH. Nájem se stanovuje určitým % z dosažených tržeb v uplynulém měsíci. Jedná se cca o 70 000 měsíčně. Z této částky se DPH neodvádí, fakturuje se jako plnění osvobozená - nájem. Fyzická osoba podává čtvrtletní přiznání k DPH, kde uvádí pouze tržby z restaurace a faktury za obsluhu automatů. Faktury na nájemné nikde v přiznání k DPH neuvádí a ani nekrátí nárok na odpočet - např. u energií, které automaty spotřebovávají. Jak by měla správně vypadat fakturace FO, z čeho je povinen DPH odvádět a pokud fakturuje osvobozená plnění, je povinen je uvádět v přiznání k DPH a krátit daň na vstupu koeficientem buď v příslušných kvartálech nebo jednou ročně? Znám nálezy z kontrol FÚ, které zastávají jisté stanovisko, ale ráda bych znala i názory dalších odborníků.
Vydáno: 19. 02. 2008
Instalatérská firma provádí instalatérské práce v rodinných domech. Jakou má použít sazbu DPH, pokud např. montuje boiler, radiátor či WC (tato zařízení má nakoupeno s 19% sazbou DPH) a fakturuje tento materiál včetně montáže? Setkali jsme se s názorem, že např. boiler je snadno odmontovatelný, a proto se musí v rodinném domku, i pokud je fakturován vč. montáže, použít sazba 19 % DPH. A jak je to s vybudováním plynové přípojky k rodinnému domku? Protože je to venkovní práce, použije se sazba 19 % DPH?
Vydáno: 18. 02. 2008
Jsme společnost s ručením omezeným, plátce DPH, dodáváme zboží do jiného členského státu osobě registrované k dani. Nyní má dojít k situaci, že tento zákazník chce od nás vystavit fakturu, zaplatit ji a zboží ponechat v našem skladě v tuzemsku a odvézt později. Je možné vystavit doklad o přijetí platby na plnění osvobozené od daně, když zboží bude přemístěno do jiného členského státu až třeba po 3 měsících a pak vystavit daňový doklad k tomuto plnění? Jak postupovat správně vzhledem k DPH?
Vydáno: 18. 02. 2008
Podnikatel-fyzická osoba, má činnost jako homeopat, činnost lékaře pro zdravotní pojišťovny, obchodní činnost-prodej potravin. doplňků a nyní výhradní prodejce diagnost. přístrojů od polské firmy, která je v Polsku plátce DPH. Tento lékař není plátce DPH, ale díky obchodní činnosti by mohl přesáhnout limit 1 mil. a plátcem se stát. Zajímá mě jak toto řešit. 1. Od polských dodavatelů v tomto roce koupil 1 přístroj v hodnotě 162 000 Kč, na faktuře nebylo uvedeno DPH. Nevzniká mu nějaká povinnost u nás DPH zaplatit i když není plátce? 2. Co se u něho počítá do hodnoty obratu pro stanovení povinnosti se registrovat jako plátce v ČR? 3. Jak je to s krácením odpočtu v případě, že plátce provozuje jak osvobozená plnění, tak i zdaňovaná?
Vydáno: 12. 12. 2007
Co zahrnuje pojem příslušenství sociálního bydlení z pohledu snížené DPH? Budou do této kategorie zahrnuty přípojky (el., voda, plyn), ploty, příjezdové cesty, bazén, garáž?
Vydáno: 12. 12. 2007
Chtěla jsem se zeptat na odvod DPH. Jsme společnost s ručením omezeným a jsem čtvrtletní plátci DPH. Za 3Q jsem odvedla státu DPH 153 945 Kč, ale dnes jsem si všimla, že jsem vyměřila u jedné faktury DPH špatně a o 2 Kč jsem dala méně státu. Tedy měla jsem odvést 153 947 Kč. Musím i na tak malou částku dělat opravné přiznání k DPH, nebo stačí na konci roku tyto 2 Kč dát do výnosu firmy a zdanit je?
Vydáno: 28. 11. 2007
Mám klienta, který provozuje výkupnu druhotných surovin, přesněji vykupuje od občanů šrot a kovy a prodává je firmám, které tento šrot zpracovávají a recyklují. Tento klient vede daňovou evidenci a nyní překročil limit tržeb pro plátcovství DPH. V Zákoně o DPH jsem nikde nenašla paragraf, kterým by se řešil výkup druhotných surovin. Předpokládám tedy, že je můj klient povinen se zaregistrovat k DPH. Zdá se mi to nespravedlivé, neboť nemá příležitost si uplatnit z odkoupeného šrotu DPH na vstupu. Chci se tedy zeptat, zda se opravdu musí k DPH zaregistrovat. Není k tomuto tématu třeba nějaký pokyn MF, o kterém bych nevěděla, a který by tuto problematiku zmiňoval?
Vydáno: 28. 11. 2007
Naše firma bude dodávat osvětlení (materiál i montáž) v obci. S jakou sazbu DPH budeme tuto dodávku účtovat? A jaká bude sazba DPH při opravách osvětlení v obci?
Vydáno: 09. 11. 2007
Ráda bych věděla, jestli si můžeme odečíst DPH z osobního automobilu, který jsme koupili v roce 2006 jako osobní - odpočet nešel - a v roce 2007 jsme nechali udělat přestavbu na N1. V TP je nyní jako N1.
Vydáno: 09. 11. 2007
Společnost s ručením omezeným zakoupila diamant za pořizovací cenu vč. DPH. Toto bude sloužit jako finanční investice. Je možné provést odpočet DPH na vstupu? Byl by možný odpočet DPH v případě, že by bylo zakoupeno umělecké dílo a zaúčtováno na účet 032 - umělecká díla?
Vydáno: 17. 08. 2007
Kdy se stává fyzická osoba-podnikatel plátcem DPH, při dosažení obratu 750 000 Kč ve třech za sebou jdoucích měsících, či v jednotlivém kvartálu?
Vydáno: 17. 08. 2007
Plátce DPH-fyzická osoba, advokát, často cestuje pracovně do zahraničí. Při jedné ze služebních cest si nechal opravit automobil v Německu. Jakým způsobem může uplatnit odpočet DPH? Daňový doklad na opravu má všechny náležitosti daňového dokladu. Tentýž případ nastal, když byl na semináři EU v Bruselu. I za tento seminář má daňový doklad. DPH u tohoto případu je poměrně vysoké, přes 600 EUR. Je možno uplatnit odpočet DPH?
Vydáno: 18. 07. 2007
Advokát, plátce DPH, používá ke služebním cestám (jedná se o cesty k soudním jednáním mimo hlavní město Prahu) automobil, který není v majetku advokátní kanceláře. Jedná se o soukromý automobil administrativní pracovnice (není plátcem DPH), která pro něj vykonává práci na ŽL. Sám nevlastní řidičský průkaz. Tyto náklady jsou uplatňovány u příslušných soudů a jsou vypočítány způsobem – základní sazba náhrady plus průměrná spotřeba pohonné hmoty za 1km cesty, tak, jako by šlo o použití soukromého vozidla zaměstnance pro potřeby zaměstnavatele. Soudu jsou pak účtovány tyto náklady bez DPH. V některých případech je cestovné účtováno přímo klientovi. Základní sazba náhrady plus průměrná spotřeba pohonné hmoty bez DPH, DPH je uplatněno pouze u sazby za promeškaný čas. Je tento postup uplatnění DPH správný?
Vydáno: 18. 07. 2007
Jsme cestovní kancelář, která vede daňovou evidenci - fyzická osoba, plátce DPH. Prodáváme zájezdy pro jiné cestovní kanceláře - služby jménem a na účet jiné osoby. Prodali jsme klientovi ubytování v Itálii prostřednictvím cestovní kanceláře, která má sídlo v Itálii. Obdrželi jsme fakturu z Itálie, kde je vyčíslena celková částka v EUR a odečtena naše provize. Chceme se zeptat, zda musíme z provize odevzdávat 19 % DPH? Dále, zda jsme povinni vystavovat do Itálie daňový doklad na provizi (tak jako to děláme u všech CK v ČR)? Nebo nám stačí vnitřní doklad, kde uvedeme provizi a z ní DPH.
Vydáno: 04. 06. 2007