Gabriela Magsumová

  • Článek
Prováděcí nařízení Rady (EU) č. 282/2011 ze dne 15. března 2011, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, nabylo účinnosti 1. července 2011. Takzvané Prováděcí nařízení patří mezi ty právní předpisy Evropské unie (dále jen „EU“), které se nemusí transponovat („přepsat“) do českého zákona. To znamená, že neprochází standardní schvalovací procedurou v Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu a je ihned po schválení Radou v plném rozsahu závazné a přímo účinné na celém území EU. Zde je nutné odlišovat od tzv. přímého účinku směrnice, neboť nařízení je účinné nejen vertikálně (mezi soukromou osobou a členským státem EU), ale i horizontálně, tj. dovolávat se ho mohou i např. dva plátci v soukromoprávním vztahu; dále také neplatí předpoklad užívaný při přímé účinnosti směrnice, totiž že přímým účinkem směrnice se nezhorší postavení jednotlivce. Pokud by se případně dostal text nařízení do rozporu s jiným národním předpisem stejné či nižší právní síly (zákon, pokyn D atd.), jsou zúčastněné subjekty v souladu s principem aplikační přednosti práva EU povinny postupovat dle textu nařízení.
Vydáno: 23. 02. 2012
  • Článek
Ručení, starším názvem rukojemství, je jedním ze způsobů zajištění závazku, který spočívá v tom, že ručitel, osoba vždy odlišná od dlužníka, na sebe vezme povinnost uspokojit pohledávku věřitele, jestliže tak neučiní dlužník. Jde o dohodu mezi věřitelem a ručitelem, kterou vznikne nový závazek a ručitel se dostane do pozice velmi podobné dlužníkovi. Ručení se nejčastěji používá u úvěrů a půjček, u kterých věřitel jejich zajištění obvykle vyžaduje, protože dlužník není schopen ihned sám plnit.
Vydáno: 24. 01. 2012
  • Článek
Cashpooling je výraz, se kterým se setkáváme často u firem holdingového typu s matkou v zahraničí; oblíbený je cashpooling zejména v německy mluvících zemích. Co však tento pojem znamená a jaké jsou s ním spojené nejčastější problémy v daňové oblasti? Cashpooling (nebo často také psáno „cash pooling“) je z hlediska jazykového formou sdílení peněžních prostředků. Pokud byste však tento výraz hledali v naší legislativě, bude vaše námaha marná 1. Z ekonomického hlediska se jedná o jeden z nástrojů cash managementu, který představuje soubor činností a opatření, které vedou k zajištění podniku hradit své závazky2. Cashpooling sám o sobě představuje řízení finančních zdrojů několika ekonomických subjektů - může se jednat o právnické osoby, provozovny, střediska atd., důležitá je v tomto pohledu ekonomická samostatnost. Podstatou je koncentrace finančních zdrojů za účelem dočasného dorovnávání rozdílů mezi debetními a kreditními zůstatky. Účelem je centralizovat řízení hotovosti a přitom zachovat jednotlivým subjektům potřebnou míru autonomie hospodaření. Cashpooling může omezit úrokové i měnové riziko v případě velkých nadnárodních korporací. Dochází ke snížení transakčních nákladů a zpřehlednění situace umožní efektivnější finanční plánování.
Vydáno: 22. 11. 2011