Dagmar Masná - strana 16

Jsme cestovní kancelář, která vede daňovou evidenci - fyzická osoba, plátce DPH. Prodáváme zájezdy pro jiné cestovní kanceláře - služby jménem a na účet jiné osoby. Po odjetí zájezdu si fakturujeme provizi za uskutečněný zájezd, v EU vyčíslujeme 19 % DPH, mimo EU bez DPH. Některé cestovní kanceláře začali poskytovat provizi i za zprostředkování cestovního pojištění klienta. Toto cestovní pojištění nezajišťujeme u pojišťovny my, ale cestovní kancelář, která zajišťuje zájezd a ta nám z tohoto pojištění dává provizi. Takže my fakturujeme provizi za uskutečněný zájezd a zvlášť provizi za pojištění klienta. Tato provize z pojištění se fakturuje s DPH 19 % nebo je osvobozena a musí se potom počítat koeficient? Pokud ano, jak se tento koeficient počítá? Doplňující otázka: Cestovní pojištění je v rámci celkového zájezdu samostatná fakultativní služba, přesně vyčíslená. Není součástí celkové ceny zájezdu, ale je jeho samostatnou položkou, ze které my si samostatně fakturujeme provizi (jenom z pojištění). Máme fakturovat provizi ze samostatného pojištění s DPH 19 %, nebo bez DPH a vyčíslovat koeficient?
Vydáno: 09. 01. 2007
Osoba samostatně výdělečně činná, podnikající v oblasti nákladní dopravy, poskytuje své služby svým nákladním automobilem pro spediční společnosti se sídlem ve Slovenské republice, a to na přepravu zboží ze Slovenska do Česka. Jaká sazba DPH se uplatní při poskytnutí takovéto služby?
Vydáno: 09. 01. 2007
Akciová společnost, plátce DPH. Z § 100 zákona o DPH - evidence pro daňové účely vyplývá, že plátce DPH je povinen vést evidenci daňových dokladů v takovém členění, aby sestavil daňové přiznání. Znamená to, že ke každému přiznání DPH musíme mít soupis jednotlivých daňových dokladů s uvedením základu a částky DPH? Stává se nám, že k jednomu výdajovému pokladnímu dokladu je několik zjednodušených daňových dokladů (např. zaměstnanec si v pokladně nechá proplatit několik drobných nákupů pro společnost). V tomto případě nám náš účetní software sečte údaje z těchto daňových dokladů a v evidenci k přiznání k DPH je potom uveden jednou částkou součet základů a jednou částkou součet DPH z těchto několika zjednodušených daňových dokladů. Je to tak správně z hlediska § 100? Nebo musíme na každý zjednodušený daňový doklad udělat zvlášť výdajový pokladní doklad, aby v evidenci daňových dokladů tyto zjednodušené daňové doklady byly uvedeny jednotlivě?
Vydáno: 14. 12. 2006
Firma zakoupila v roce 1997 zemědělské pozemky. Nyní je chce v nezměněném stavu prodat. Účet 641 bude vykazovat částku vyšší než 1 000 000 Kč. Ostatní výnosy firmy jsou cca 200 000 Kč ročně. Vznikne firmě povinnost registrace DPH?
Vydáno: 14. 12. 2006
Jsme plátci DPH, naše společnost nedávno koupila pozemek s budovou a přestěhovala se tam. Podle zákona o DPH § 28 odst. 2a musí běžný daňový doklad obsahovat kromě uvedených náležitostí sídlo nebo místo podnikání plátce. Naše stará adresa byla a zatím dosud je v Obchodním rejstříku 1. května 1111, Česká Lípa, kde jsme působili v pronájmu. Fyzicky již však jsme Česká 2222, Česká Lípa. Jaký údaj tedy máme uvádět na daňové doklady: Česká 2222, Česká Lípa či 1. května 1111, Česká Lípa či jen Česká Lípa? Od kdy a čím bude podložený? V katastru již zápis proběhl. Nyní jsou podklady pro změnu do OR u právníka. Co představuje pojem \"sídlo\" nebo \"místo\" podnikání, celá adresa či jen město?
Vydáno: 28. 11. 2006
Česká firma, právnická osoba, plátce DPH fakturuje německé firmě, plátce DPH tuto službu, která byla provedena na území ČR: nahrávání ve studiu, včetně vystoupení hudebníků z firmy ČR. Tato služba bude použita pro výrobu CD německé firmy v Německu. Kde je místo plnění a kdo zaplatí v kterém státě DPH?
Vydáno: 28. 11. 2006
Obdrželi jsme fakturu ze Švýcarska za poskytnutí reklamní služby. Jak je to s DPH, máme rozpočítat na základ a 19 % DPH a uplatnit si DPH na vstupu a zároveň odvést na výstupu a na jakém řádku v daňovém přiznání toto uvést?
Vydáno: 10. 11. 2006
Žádám o radu, kdy dochází ke zdanitelnému plnění: - advokát uplatní nárok na náhradu nákladů řízení za klienta (popřípadě nárok na odměnu ex offo), kterou mu soud přiznal. Kdy dochází ke zdanitelnému plnění - poskytnutím právní služby nebo právní mocí rozhodnutí soudu, kterým se přiznává náhrada (je tam velký časový odstup a náhrada nemusí být přiznaná v plné výši) a jak je to s DPH u náhrad podle § 13 a 14 advokátního tarifu?
Vydáno: 10. 11. 2006
Jsme střední škola, plátce DPH. Budeme pořádat zájezd do Holandska. Dopravu nám vyfakturuje česká dopravní firma. Prý musíme něco dělat s DPH po Německu. Nějak se tam přihlásit. Je to pravda a jak budeme postupovat? My si žádnou DPH nebudeme uplatňovat, protože to použijeme pro osvobozené plnění DPH.
Vydáno: 01. 11. 2006
Novozélandská firma bude účtovat tuzemskému plátci letenky podle zákona platného na Novém Zélandu. Pokud by naúčtovala i DPH, je možnost odpočtu?
Vydáno: 01. 11. 2006
Jsme fyzická osoba vedoucí účetnictví a plátce DPH. Zajišťujeme stravování zaměstnanců jiným objektem, tzn. dovážíme si obědy v přepravkách ze školní jídelny. Když je školní jídelna neplátcem DPH, máme povinnost odvádět daň na výstupu, nebo-li připočítávat DPH k doplatku zaměstnanců za stravné? Cena obědu: 40 Kč, zaměstnavatel hradí 50 %, 50 % doplácí zaměstnanec.
Vydáno: 10. 10. 2006
Podnikatel (FO, plátce DPH, vede DE) vyrábí plastová okna a dveře. Na zpracování zakázek (výpočet druhů a množství potřebného materiálu) používá software, který zakoupil od tuzemské firmy (uplatnil si odpočet DPH). Hlavní dodavatel materiálu na výrobu těchto oken a dveří (rakouská firma, registrovaný plátce DPH v Rakousku - v ČR nikoliv) přislíbil uhradit část nákladů na nákup výše uvedeného software. Jakým způsobem tyto náklady rakouské firmě vyúčtovat (vystavit fakturu s textem \"přeúčtování nákladů na pořízení software\")? Bylo by takovéto přeúčtování předmětem české DPH? Zůstal by zachován nárok na odpočet DPH u pořízeného software? Je výše uvedený postup možný a v případě, že ne, jak správně v takovémto případě postupovat?
Vydáno: 10. 10. 2006
Společnost s ručením omezeným (plátce DPH) má ve svém vlastnictví byt, který chce nyní prodat. Je podle zákona o dani z přidané hodnoty § 56 odst. 1 osvobozen od DPH, jestliže vlastní předmětný byt déle než tři roky, pokud nesplňuje tuto podmínku tak má povinnost odvést DPH ve výši 5 % dle § 47 odst. 4 násl. § 48 odst. 1?
Vydáno: 03. 10. 2006
Naše firma vyrábí stroje na štípání kamene. Tyto stroje vyvážíme do zemí EU (Polsko, Německo, Rakousko..). Jsme plátci DPH a zahraniční odběratelé jsou také plátci DPH ve své zemi. Naši zaměstnanci jezdí na opravy těchto strojů - členské státy EU. Jak máme tyto služby fakturovat, můžou být faktury bez DPH? A odběratel si připočítá DPH a odvede ve své zemi?
Vydáno: 03. 10. 2006
Sportovec, podnikající dle zvláštních předpisů (výhry) a ŽL na reklamní činnost se přihlásil jako plátce DPH. Budou jeho příjmy z výher zdanitelným plněním pro DPH a jak je to v případě výher při soutěžích v zahraničí?
Vydáno: 19. 09. 2006
Jak se postupuje z hlediska DPH u daňového dobropisu ze země EU? Našemu dodavateli na Slovensku jsme vraceli část odebraného zboží, protože mělo vady, a on nám na toto vrácené zboží vystavil dobropis. U tohoto dobropisu jsem postupovala stejně jako u původního daňového dokladu (samovyměření DPH a následný odpočet), s tím rozdílem, že částky byly záporné. Za zdaňovací období jsem považovala období, kdy jsme dobropis obdrželi a kurz jsem použila z původního daňového dokladu (k datu vystavení). V daňovém přiznání se toto plnění promítlo do stejných řádků jako původní - s minusovým znaménkem. Je tento postup správný?
Vydáno: 19. 09. 2006
OSVČ, zabývající se zámečnickými pracemi, plátce DPH, občas provede nějaké práce na území ČR, pro firmu z Německa, která je v Německu plátcem DPH a v ČR buď vlastní nebo provádí nějaké služby. Musí táto OSVČ fakturovat práci s DPH (materiál nevkládá do této služby)?
Vydáno: 01. 09. 2006
V listopadu 2005 byla přijata záloha na dodávku a montáž NTL plynovodu do RD, kde byla odvedena snížená sazba DPH. Teprve nyní v srpnu budeme vystavovat konečnou fakturu, kde jsme ale zjistili pochybení v sazbě, jelikož se jedná o venkovní plynovod, kde se používá sazba základní. Jakým způsobem provést v tomto roce opravu? Máme vystavit dobropis na daňový doklad o záloze a vystavit nový a nakonec vystavit finální fakturu se správnou sazbou DPH a podat dodatečné přiznání k DPH za měsíc listopad 2005?
Vydáno: 01. 09. 2006
Jsme společnost s r. o. Jakou sazbu daně uplatnit při kompletní stavební dodávce rodinného domu včetně elektroinstalace a svítidel? Předpokládám, že na veškeré práce snížená sazba a na svítidla základní sazba.
Vydáno: 28. 08. 2006
Jsme společnost s r. o., lze uplatnit odpočet DPH při nákupu motorky, která bude vedena jako služební vozidlo firmy?
Vydáno: 28. 08. 2006