Dagmar Masná - strana 13

Na základě sankčního ujednání smlouvy o dílo chci fakturovat smluvní pokutu ve smlouvou dané výši. Jedná se o plnění s DPH nebo jde o osvobozené plnění?
Vydáno: 12. 11. 2008
Fyzická osoba-neplátce DPH pronajímá nemovitost společnosti s ručením omezeným (plátci DPH). Společnost s r. o. provedla na nemovitosti technické zhodnocení a jelikož budovu používá k ekonomickým činnostem, u kterých odvádí na výstupu DPH, uplatnila si u technického zhodnocení DPH na vstupu. Následně se s. r. o. dohodla s fyzickou osobou na změně placení nájemného. Nadále bude nájemné hrazeno nepeněžní formou, a to až do výše provedeného technického zhodnocení. Bude muset s. r. o. v tomto případě nějakým způsobem pokrátit DPH, které si uplatnila na vstupu u technického zhodnoceni? Nebo bude muset odvést DPH při přeúčtování části technického zhodnocení k 31. 12. každého kalendářního roku jako kompenzaci nájemného na pronajímatele (tzn. neplátce DPH)? S tím, že pronajímatel (fyzická osoba) na druhou stranu provede vyúčtování nájemného jako nepeněžního plnění.
Vydáno: 26. 10. 2008
Česká společnost se sídlem v ČR prodává svým klientům osobní analýzy, které zpracovává ve spolupráci s americkou společností se sídlem v USA. Klient odpoví prostřednictvím online dotazníku na otázky, které jsou následně zpracovány v USA a výsledky odeslány zpět do ČR, kde je česká společnost přeloží a předá klientovi. Jaký je postup v tomto případě s ohledem na DPH, bude uplatněn tzv. reverse charge a měla by být srážena srážková daň? Služby jsou účtovány za konkrétní vyplněné dotazníky a spolupráce s americkou společností tudíž bude pokračovat nepravidelně po celou dobu podnikání.
Vydáno: 02. 10. 2008
Česká firma (s. r. o) vystavila fakturu italské firmě „za propagaci produktů na území ČR“.Obě firmy jsou registrovány ve svých zemích k DPH. Je správně faktura bez DPH a nebude česká firma uvádět ve svém daňovém přiznání?
Vydáno: 26. 09. 2008
Jsme firma vedoucí DE a jsme měsíčními plátci DPH. Který den si zapíši do DE jako den nároku na DPH na vstupu, pokud daň. doklad byl vystaven 5. 9. 2008? Datum UZP je 31. 8. 2008 a my jsme přijali fakturu 7. 9. 2008.
Vydáno: 26. 09. 2008
Akciová společnost zabývající se provozem hotelu poskytuje ubytování pro firmy, tyto firmy si většinou včetně ubytování a stravy pronajímají salonek, který používají ke konání školení pro své zaměstnance. Při vyúčtování za ubytování a stravu se u tohoto krátkodobého pronájmu salonku použije sazba DPH 19 % nebo to lze použít jako balík služeb spojených s ubytování, které je dominantní a uplatní se sazba DPH 9 %?
Vydáno: 01. 09. 2008
Společnost s r. o., plátce DPH, provozuje mimo jiné bazar. Nakupuje od neplátců DPH použité zboží např. za 100 Kč a bez DPH dále prodá za 100 Kč. Na faktuře je tedy uveden tento prodej ve stejné ceně (bez DPH) a marže pak zvlášť vyčíslena, a to s DPH. Je nutné částku objemu bez DPH (v našem případě 100 Kč) přičítat na řádek 510 Přiznání k DPH? Jinde pak se snad těch 100 Kč v Přiznání k DPH neobjeví?
Vydáno: 20. 08. 2008
Fyzická osoba, daňová evidence, plátce DPH má ke svému podnikání pronajatou část budovy od své matky, část je jeho majetkem. Jen se chci ujistit, zda postupujeme správně, když si podnikatel uplatňuje z faktur za služby (elektřina, voda apod.), které se vztahují k podnikání, DPH. Pronajímatel ─ matka nepodniká a ve smlouvě mají sjednáno, že nájemce je povinen hradit veškeré náklady spojené s užíváním pronajatých prostor a tyto bude hradit přímo dle příslušných dodavatelských dokladů. Pronajímatelka tedy nic nepřeúčtovává. Jinak by zřejmě jako neplátce ani nemohla vystavit daňové doklady a DPH by nemohl podnikatel uplatnit?
Vydáno: 07. 07. 2008
Právnická osoba, plátce DPH, uskutečňuje pro plátce DPH, právnickou osobu, výstavbu 3 půdních bytů. Celková podlahová plocha bytů je: 58m2, 63m2 a 129m2. Výměra jednoho z bytů tudíž přesahuje 120m2. Jakým způsobem je uplatňována DPH – 9 % nebo 19 % – u dodávek služeb a zboží, které jsou společné pro všechny budoucí byty? (Například vybourání a odvoz suti, zateplení, zesílení podlahy, stropních konstrukcí, stavební práce.) Prosím uveďte i odkaz na příslušné ustanovení zákona, pokyn ministerstva atd.
Vydáno: 01. 07. 2008
Dle dikce zákona o DPH má plátce nárok na odpočet u přijatých zdanitelných plnění, která použije pro uskutečnění svých zdanitelných plnění v rámci své ekonomické činnosti. Plátce DPH (právnická osoba), který v současné době neuskutečňuje z různých důvodů žádná zdanitelná plnění, má nevyhnutelné náklady jako telefon, provoz auta, nájemné atd. Firma vymáhá momentálně své neuhrazené pohledávky a tudíž zaznívá argument, že má související nutné náklady. Toto však není ekonomická činnost daného plátce a taktéž potenciální úhrada pohledávky není zdanitelným plněním. Má v tomto případě plátce nárok na odpočet DPH u přijatých zdanitelných plnění jako jsou pohonné hmoty, oprava auta, telefon apod.?
Vydáno: 01. 07. 2008
Jsme společnost s ručením omezeným s předmětem podnikání obchodní činnost (velkoobchod). Dále vlastníme nájemní dům, kde výnosy tvoří jen nepatrnou část z výnosů celé firmy. Z činnosti pronájmu dochází k uskutečňování plnění osvobozených od daně bez nároku na odpočet § 51 odst. e). V domě jsou bytové i nebytové prostory (které se bohužel pronajímají neplátcům). Další nebytové prostory vznikají v důsledku investic tj. předělání bytových prostor na nebytové (rekolaudace), ale zatím není jasné, zda se budou pronajímat plátcům nebo neplátcům. Dále v domě dochází i k opravám bytů i společných prostor (stupačky, sklep, střecha...). Mohu si odečíst DPH na vstupu z oprav a investic a poté krátit DPH na vstupu koeficientem dle § 72 odst. 4 a následně použít § 76 z celkové činnosti firmy? Nebo si nemohu uplatnit DPH z oprav a investic vůbec z důvodu, že na výstupu jde o plnění osvobozená bez nároku na odpočet?
Vydáno: 16. 06. 2008
Setkala jsem se s výkladem, že český plátce DPH může pořídit v jiné zemi EU (konkrétně Německo) od tamního plátce osobní automobil starší 1 roku v ceně bez DPH. Tento cizí plátce si údajně uplatnil při pořízení auta odpočet DPH ve své zemi (nejedná se o prodejce automobilů). Při prodeji do jiné země EU využije osvobození a zároveň český plátce údajně nemusí DPH vypořádat na území ČR jako při pořízení jiného zboží. DPH by musel odvést pouze v případě pozdějšího prodeje automobilu nebo vyřazení z majetku do osobního užívání. Vzhledem k tomu, že dle našeho zákona o DPH nelze uplatnit odpočet DPH u osobních automobilů, není mi jasná tato záležitost a prosím o stanovisko vč. případných paragrafů řešících tuto problematiku.
Vydáno: 27. 05. 2008
Jsem fyzická osoba, plátce DPH a vedu daňovou evidenci. V roce 2004 jsem si koupil nový nákladní automobil a uplatnil DPH. V roce 2007 jsem automobil daňově odepsal. V dubnu 2008 jsem musel ukončit podnikání. Je možné automobil k 1. 1. 2008 vyřadit z evidence a dále používat pro své soukromé účely? Musím odvést DPH a pokud ano, z jaké částky? Jak mám správně postupovat?
Vydáno: 27. 05. 2008
K této problematice jsem slyšela a četla řadu protichůdných názorů. Existuje zde jednoznačné vysvětlení? Pracovník předloží k vyúčtování pracovní cesty takovéto doklady (ale mohlo by se jednat i o parkovné služ. auta, nákup mapy města...): Ubytování 1 090 Kč (1 000 + 90 DPH) Jízdenka ČD 545 Kč (500 + 45 DPH) Stravné bylo vypočteno na 271 Kč. Celkem zaměstnanci proplaceno jako cestovní náhrada 1 906 Kč. Zaměstnavatel (s. r. o.), je plátcem DPH a plnění bylo použito pro uskutečnění jeho ekonomické činnosti. Doklady mají náležitosti daňových dokladů. Může zaměstnavatel uplatnit v daňovém přiznání odpočet DPH ve výši 135 Kč? V nákladech zůstane pouze částka bez DPH. Prosím o odkazy na konkrétní ustanovení zákona.
Vydáno: 12. 03. 2008
Žádám o informaci ohledně refakturace mzdových nákladů. Zaměstnankyně pracovala 2 měsíce pro jiného zaměstnavatele, než u kterého je v řádném pracovním poměru. Obě strany se dohodly, že si vyrovnají mzdové náklady. Je správný postup, když se refakturují mzdové náklady (DPH 0 %) a na vystavené faktuře je uveden text: „refakturace mzdových nákladů v období....“?
Vydáno: 12. 03. 2008
Jsme občanské sdružení, plátci DPH. Hlavní činností je integrace lidí s mentálním postižením do společnosti. Naší ekonomickou činností je zejména provoz kavárny. Nyní jsme dostali grant z ESF na kampaň podporující zaměstnávání lidí s mentálním postižením. V rámci kampaně proběhnou spoty v televizi, rozhlase, budou zveřejněny plakáty a inzeráty na pronajatých veřejných plochách. DPH na vstupu uplatňujeme z nákladů souvisejících s provozem kavárny a potom ze společných nákladů sdružení, u kterých uplatňujeme pouze 21 % (poměrná část nákladu vázajících se na ekonomickou činnost). Je nějaká možnost uplatnit DPH na vstupu u nákladů na výrobu a průběh kampaně?
Vydáno: 04. 03. 2008
Společnost s ručením omezeným, plátce DPH, s oprávněním na nákup a prodej, fakturovala v r. 2007 montáž a prodej fotovoltaických panelů (solární články). Montáž zajistila prostřednictvím třetí osoby (fyzická osoba, neplátce). Jaká sazba DPH se na tento prodej vztahuje? Jde o samostatnou dodávku - ne stavební práce - se zajištěním instalace. Je pro stanovení sazby podstatné, jestli firma zajišťuje montáž vlastními silami, nebo prostřednictvím objednávky u jiné firmy?
Vydáno: 04. 03. 2008
Společnost s ručním omezeným, podvojné účetnictví, plátce DPH. Nakupujeme u cizí firmy obědy pouze pro naše zaměstnance. Dodavatelská firma nám obědy doveze v námi poskytnutých jídlonosičích. Dodavatelská firma vystaví fakturu za odběr obědů + 5 % DPH. Uplatníme 5% odpočet DPH. Hodnota 55 % z ceny jednoho jídla za jednu pracovní směnu (max. však do výše 70 % stravného při trvání pracovní cesty 5 až 12 hodin) je pro firmu daňově uznatelný náklad. Zbytek hodnoty ceny jídla firma hradí ze svého zisku, zaměstnanec nic nedoplácí. Má firma odvádět na výstupu DPH? Když ano, tak z jaké částky. Když ne - prosím o uvedení, dle kterého paragrafu zákona o dani z přidané hodnoty.
Vydáno: 25. 02. 2008
Jak správně účetně postupovat při obdržení dodavatelské faktury s datem zdanitelného plnění 2007, ale faktura přijde po odevzdání daňového přiznání za 12/2007, tj. po 25. 1. 2008? Je nutné pro odpočet DPH podat dodatečné daňové přiznání za 12/2007, nebo lze účtovat dle dne přijetí dokladu, tedy třeba 10. 2. 2008 a DPH odečíst v tomto přiznání? I na školeních mají lektoři různé názory jak postupovat, aby FÚ byl spokojen a neudělil pokutu při případné kontrole.
Vydáno: 25. 02. 2008
Manželka vede daňovou evidenci, je plátce DPH a podniká v zemědělské výrobě. Manžel vede daňovou evidenci, je plátce DPH a podnikal v poskytování služeb v zemědělské výrobě. Manžel v r. 2007 neměl ze své podnikatelské činnosti žádný výstup (příjem) a začal spolupracovat s manželkou (50:50, § 13 zákona č. 586/1992 Sb.). Má v obchodním majetku evidován automobil kategorie N1. Může manžel uplatňovat ve svém DP k DPH vstupy spojené s používáním automobilu (benzín, opravy a udržování apod.) pro činnost manželky? V případě, že nelze, tak jak to řešit z důvodu, že fakturace (placení) mezi manžely je dle výkladů nemožná (manželé vše vlastní v SJM).
Vydáno: 19. 02. 2008