Ing. Martin Svoboda - strana 17

Při prodeji zboží do třetí země - naše firma jako prodávající nechce zajišťovat dopravu a proclení, ale zároveň chceme uplatňovat při prodeji osvobození od DPH. Je možné uskutečnit vývoz s osvobozením v případě, že si kupující ze třetí země zajistí vývoz sám a následně nám poskytne JSD jako potvrzení, že vývoz byl uskutečněn? To by zřejmě byla dodací podmínka EXW. Zboží by se v tomto případě určitě nepředávalo v CZ kupujícímu, ale jím pověřené přepravní společnosti. Smluvně by byla ošetřena povinnost doložit vývozní doklad (JSD), ale zřejmě by jako vývozce figuroval kupující a ne naše společnost jako prodávající. Bylo by v tomto případě možno osvobodit? A je vůbec možné, aby vývozce byla společnost ze třetí země? 
Vydáno: 19. 09. 2018
Český plátce (odběratel A) nakupuje zboží od českého plátce (dodavatele B) a uplatňuje si odpočet DPH (nárok na odpočet ř. 40). Za určité množství zboží má odběratel A nárok na bonus. Ale tento bonus mu vyplácí českému plátci A polský plátce C - „nepřímý bonus“ od polského plátce. Na doklad o poskytnutém bonusu uvedl polský plátce C pouze svoje DIČ a částku. Jak se tento případ vykazuje v přiznání k DPH a kontrolním hlášení?
Vydáno: 04. 09. 2018
Společnost koupila seno. Čáska je účtována bez DPH. Na faktuře je uvedeno: "Režim přenesené daňové povinnosti v první snížené sazbě". Patří opravdu seno do tohoto režimu? Není povinnost uvést na daňovém dokladu i konkrétní ustanovení zákona o DPH, který toto nařizuje?
Vydáno: 29. 08. 2018
Zákazník z Německa si zajistí demontáž stroje a přepravu z ČR sám. Bude prodej tohoto stroje osvobozen od DPH a dle jakého paragrafu? Jak zjistím, že stroj skutečně odvezl kupující do Německa?
Vydáno: 26. 08. 2018
Pokud identifikovana osoba prechazi na platce dane v prubehu mesice, musi podavat dve separatni DPH priznani - prvni za cast mesice, kdy byla identifikovana osoba, a druhe za cast, kdy byl platce? Predpokladejme ze v prvni casti mesice prijal nekolik sluzeb od zahranicnich osob povinnych k dani ci firem registrovanych k DPH v jinych EU zemich - tzn. pokud je cesky podnikatel jen identifikovaná osoba, pak DPH musi uvest jen na vystupu. A pokud prijme takove sluzby v druhe polovine mesice, uz si k podobnym fakturam muze odecist i DPH na vstupu.
Vydáno: 22. 08. 2018
Česká firma si objedná přepravu u českého dopravce ke svému zákazníkovi v Německu. Český přepravce zaplatí v Německu mýtné. Jakým způsobem by jej měl ve své faktuře vyúčtovat? Má přepravce zahrnout německé mýtné do ceny přepravy a vše zdanit českou sazbou DPH ve výši 21 %, nebo může přefakturovat zaplacené mýtné v Německu s nulovou sazbou české DPH a sazbu DPH 21 % uplatnit pouze na částku své služby (svého výnosu)? Je potřeba na fakturu uvést nějaký konkrétní odkaz na ustanovení zákona o DPH? 
Vydáno: 20. 08. 2018
Česká firma A, plátce DPH v ČR, fakturuje zboží slovenské firmě B, plátci na Slovensku. Pokud sjedná dopravu na Slovensko firma A přímo k zákazníkovi (firma C) na Slovensku, fakturuje firma A bez DPH? Pokud sjedná dopravu na Slovensko firma C, tedy konečný zákazník, fakturuje firma A bez DPH?
Vydáno: 17. 08. 2018