Ing. Martin Svoboda - strana 16

Je možné uznat jako daňový náklad a odečíst si DPH u nákupu chytrých hodinek? Hodinky zakoupila firma, s. r. o., plátce DPH zabývající se finanční činností, pro své jednatele.
Vydáno: 26. 11. 2018
Jak má postupovat OSVČ, neplátce DPH, při vystavení faktury pro zahraniční firmu z EU (plátce i neplátce DPH)? OSVČ pro zahraničního klienta na základě objednávky vyhledával v ČR vhodné objekty pro investiční záměr. Jaké náležitosti musí mít faktura vystavovaná do členského státu a kdy se z něj stane identifikovaná osoba? Bude místo plnění v ČR? Pokud bude OSVČ fakturovat českému odběrateli, zůstává i nadále neplátcem DPH?
Vydáno: 23. 11. 2018
Český plátce DPH provedl na Slovensku čištění lesní cesty. Jedná se o úsek cca 10 km, ale jsou tam dva majitelé. Oba dva jsou podnikatelé, ale jeden je plátcem slovenské DPH a druhý je neplátce slovenské DPH. Jak prosím vystavit faktury? Na jakém řádku našeho přiznání se částky objeví? Musíme vystavit faktury na každého zvlášť?
Vydáno: 20. 11. 2018
Firma, plátce DPH přijala fakturu za službu z EU. Služba je specifikovaná jako výroba zboží na území Rumunska bez dopravy do ČR, tu si zajišťujeme sami. Místo plnění je tedy v EU a faktura nebude v přiznání figurovat? Pokud by to bylo jinak, např.: plátce, plátci a zboží nám bude v rámci služby doručeno do ČR na provozovnu? 
Vydáno: 16. 11. 2018
Společnost A, plátce DPH pronajímá prostory a krátí koeficientem. V rámci své činnosti ale pravidelně vypomáhá i jedné společnosti B, od které vykupuje pohledávky pod jejich jmenovitou hodnotou (klasické výnosové pohledávky, nominální hodnota např. 100, nákup za 95), věřitel následně hradí již na účet společnosti A, jedná se o pohledávky před lhůtou splatnosti. Ve smlouvě je zároveň uvedeno, že společnost B ručí za jejich dobytnost, pokud by dlužník neuhradil, tak společnosti A bude uhrazena částka co uhradila společnosti B. Společnost A tak v podstatě nenese riziko a ani aktivně nevymáhá pohledávky, jen pomáhá společnosti B zabezpečit likviditu (věřitel totiž má nastaveny dlouhé lhůty splatnosti). Má společnost A nějak "řešit" DPH z titulu této pohledávkové činnosti - v současnosti rozdíl mezi nákupem a inkasem pohledávky účtuje do výnosů, toť vše.
Vydáno: 15. 11. 2018
Společnost s r. o. poskytuje zápůjčky. Jaký je den zdanitelného plnění DPH u přijatých úroků? Hradí se podle smlouvy čtvrtletně, ovšem někdy se stane, že dlužník úrok neuhradí včas. Den zdanitelného plnění je den úhrady nebo den, uvedený ve smlouvě?
Vydáno: 15. 11. 2018
Fyzická osoba, plátce DPH, má v obchodním majetku 3 automobily. Tyto automobily hodlá vyřadit do osobního užívání. První automobil je zcela odepsán a při nákupu nebyla uplatněna DPH. Druhý automobil je taktéž odepsán, ale při nákupu byla uplatněna DPH v plné výši. Třetí automobil vlastní 3 roky a není zcela odepsán a při nákupu byla uplatněno DPH v plné výši. Podle jakého ustanovení se řídit a dorovnat DPH při vyřazení do osobního užívání - zda dle § 78, nebo dle § 13 odst. 4 písm. a) ZDPH. 
Vydáno: 08. 11. 2018
Česká společnost, plátce DPH nakoupí výrobky v Itálii od italského plátce DPH. Tyto výrobky jsou ale přepraveny do Německa, kde na nich německý plátce DPH provede úpravy. Následně jsou tyto trubky přepraveny k nám do ČR. Postupujeme správně, když z faktury od italské společnosti samovyměříme DPH jakožto pořízení zboží z JČS a z faktury za úpravu od německého plátce DPH rovněž samovyměříme podle obecného pravidla § 9 odst. 1 zákona o DPH?
Vydáno: 31. 10. 2018
Při registraci k DPH je možné dle ustanovení § 79 uplatnit nárok na odpočet z přijatého zdanitelného plnění, pokud je toto plnění k tomuto dni součástí obchodního majetku. Osoba, která se registruje k DPH, pořídila v uplynulých 12 měsících automobil na leasing. Z měsíčních splátek si začne plátce uplatňovat nárok na odpočet DPH až od data registrace. Jak je to ale u mimořádné splátky, která byla zaplacena na počátku leasingu - je možnost uplatnit nárok na odpočet z poměrné části, a to za období od data registrace?
Vydáno: 26. 10. 2018
Plátce DPH obdržel objednávku na zhotovení vánočních balíčků. Balíček bude opatřen logem a názvem odběratele. Odběratel nakoupí v režimu reklamního předmětu v ceně do 500 Kč bez DPH. Jaká má být sazba DPH u balíčku? Prodávat budeme totiž 1 000 ks balíčků, za jednotkovou cenu 450 Kč bez DPH s tím, že součástí balíčku jsou potraviny a nápoje. Veškeré součásti balíčku jsou v sazbě 15 %, ale součástí je také tiché víno, které je v sazbě 21 %. Poměr vína na celkové ceně je cca 25 %. Je možné celý balíček, protože objednán byl balíček, nikoliv samostatné položky, zdanit sazbou 15 %?
Vydáno: 26. 10. 2018
Firma zakoupila v Rakousku EET pokladnu. Do léta 2018 dostávala z Rakouska měsíčně faktury za software k této pokladně s uvedením reverse charge (na faktuře se uvádí české DIČ odběratele a rakouské DIČ dodavatele). Od léta 2018 však rakouská firma začala na téže faktury uvádět rakouské DPH. Vzhledem k tomu, že firma dostala v létě fakturu i od irské firmy za software (Adobe Reader) s uvedením irského DPH, ačkoliv bylo i na této faktuře české DIČ odběratele i irské DIČ dodavatele, rádi bychom věděli, zda nedošlo v létě k nějaké změně v zákoně o DPH, týkající se dané problematiky.
Vydáno: 23. 10. 2018
Dotaz se týká zákona o DPH § 21, odst. 8, platnost od roku 2017 (je-li poskytováno plnění po dobu delší než 12. měsíců, považuje se zdanitelné plnění za uskutečněné nejpozději posledním dnem každého kal. roku následujícícho po kal. roce, ve kterém bylo poskytování tohoto plnění započato) Stavební firma provádí stavební práce, kromě těchto prací v lednu r. 2017 zakoupila pozemek a začala stavět rodinný domek, který plánuje v budoucnu prodat. Veškeré náklady na stavbu domku účtuji na nedokončenou výrobu, z jednotlivých nákupů uplatňuji odpočet DPH . Domek se nestaví pro konkrétního odběratele. Až se stavba dokončí (předběžně koncem listopadu 2018), stavební firma začně domek nabízet k prodeji. Jelikož se jedná o vysokou nedokončenou výrobu, prosím o odpověď, kdy nastane datum UZP s odvodem DPH. 1. varianta - v r. 2018 se najde konkrétní odběratel, ale domek se předá a prodá až v r. 2019, 2. varianta - v r. 2018 se nenajde konkrétní odběratel, domek se prodá až v r. 2019.
Vydáno: 20. 10. 2018
Fyzická osoba, plátce DPH nakoupil v r. 2016 osobní automobil v bazaru, kde byl při nákupu použit zvláštní režim. Automobil následně zahrnul do obchodního majetku. Může být při prodeji použit zvláštní režim, když auto nebylo nakoupeno za účelem dalšího prodeje, ale bylo používáno pro ekonomickou činnost a odepisováno? Pokud má být při prodeji odvedeno DPH, tak z jaké ceny?
Vydáno: 16. 10. 2018
Firma s. r. o. podnikající ve službách IT má smlouvu o dodávce IT služeb. Ve smlouvě je uvedeno, že fakturovat firma může po schválení akceptačního protokolu odběratelem. Platnost smlouvy je půl roku. Každý měsíc jsou provedené nějaké práce. Akceptace se provádí měsíčně. Většinou se fakturuje měsíční paušál a k tomu několik hodin víceprací. Jejich počet se mění. Práce jsou odvedeny například v září. Odběratel podepíše schválený akceptační protokol 10. 10. 2018 Prosím o informaci, jaké je správné DUZP z hlediska DPH při vystavování faktury. Je to 30. 09. 2018 nebo 10. 10. 2018 ? Služby uskutečňují zaměstnanci firmy, v některých případech musí ale firma najmout odborného specialistu, kterého práci pak pouze přeprodá s určitou provizí (dle smlouvy). Fakturace opět probíhá na základě akceptačního protokolu - kde odběratel udá počet hodin v daném měsíci, které u něj odborný specialista odpracoval. Opět akceptační protokol s udanými hodinami podepíše až 10. 10. (práce byly odvedeny v září). Bude DUZP 30. 9. 2018 nebo 10. 10. 2018? 
Vydáno: 12. 10. 2018
Rakouský dodavatel vína, plátce DPH, nám odmítl nadále dodávat zboží v režimu reverse charge, i když jsme plátci DPH. Dle sdělení jejich daňového poradce to není možné a můžeme si prý požádat rakouský finanční úřad o vrácení DPH. Na dodavatelské faktuře je uvedeno jejich DIČ i naše DIČ, ale je tam vyčíslené 13% rakouská DPH. Máme nějakou šanci se bránit? Mají na to právo? Jediný problém, který by mohli mít, je to, že si zboží vyzvedáváme sami přímo u dodavatele v Rakousku a oni nemají možnost zkontrolovat, jestli zboží překročilo hranici. Jiní rakouští dodavatelé s tím ale problém nemají. Když dostanu fakturu včetně rakouského DPH a potřebuji do českého přiznání k DPH uvést základ daně a českou daň, mám jako základ daně uvést částku bez rakouského DPH? A mohu žádat o vrácení rakouského DPH? Nebude mi žádost zamítnuta z důvodu, že se měl použít reverse charge?
Vydáno: 08. 10. 2018
Klient má hlavní příjem z pracovního poměru - zaměstnanec. Jako OSVČ podniká na vedlejší činnost a je plátce DPH.Od roku 2018 je majitelem rodinného domku po rodičích, který pronajímá a má pravidelný měsíční příjem. Z hlediska DPH - nemovitá věc není v obchodním majetku firmy a pronajímá ji občanovi? A kdyby nemovitou věc pronajímal firmě, co s DPH? Můžete mi vysvětlit tuto problematiku? Já osobně si myslím, že DPH z pronájmu rodinného domu odvádět nemusí. 
Vydáno: 04. 10. 2018
Naše s. r. o. se zabývá "dovozem" osobních ojetých aut z Německa. Nakupujeme ve zvláštním režimu. Po dovozu auta je uzavřena zprostředkovatelská smlouva (dle § 2445 a násl. zákona č. 89/2012 Sb.). s autobazarem na prodej vozidla. Za toto zprostředkování se platí provize. Celou dobu je vozidlo majetkem našeho s. r. o. Autobazar prodává vozidlo v zastoupení našeho s. r. o. Smlouva o zprostředkování prodeje je uzavřena např. 10. srpna 2018 a autobazar prodá vozidlo 30. 9. 2018. Kdy je pro naše s. r. o. den zdanitelného plnění? 
Vydáno: 03. 10. 2018
OSVČ, neplátce DPH, vyrobila v tuzemsku pro Slovenskou televizi videoreportáž. Plynou této osobě nějaké povinnosti z hlediska DPH? 
Vydáno: 02. 10. 2018
Provádíme servisní práce na námi dodaném zařízení u odběratele registrovaného na Slovensku se sídlem na Slovensku a v rámci servisu instalujeme náhradní díl, cena dílu je v řádech desetitisíců. Jak máme toto plnění vykázat do přiznání k DPH, řádky 20 a 21, nebo celá částka řádek 26 a jak případně vykázat dodávku do souhrnného hlášení?   
Vydáno: 02. 10. 2018
Firma, plátce DPH, vlastní nemovitou věc, jejíž části pronajímá. Plátcům DPH na faktuře vyčísluje i DPH, občanům nájem fakturuje bez DPH jako plnění bez nároku na odpočet. Na vedení účetnictví celé firmy a právní rady využívá firma externí služby odborníků, kteří jsou plátci DPH. V souvislosti s uvedenými fakty si firma není jistá, zda musí DPH na vstupu krátit i u faktur za účetnictví a právní služby.
Vydáno: 24. 09. 2018