Ing. Antonín Jeřábek - strana 9

Společnost s r. o. , plátce DPH. Poprvé budu účtovat o směně pozemku na základě Směnné smlouvy. Z dosažitelných zdrojů o způsobu účtování bych uplatnila následující postup (z pohledu kupujícího): Směňuje se pozemek o výměře 111 m2 za pozemek o výměře 19 m2. Kupující uhradí rozdíl 92 m2, který je ve smlouvě oceněn ve výši 7514,00 Kč 031/321, 321/221. 19 m2 nabytých směnou bych účtovala 031/641, převedený pozemek 641/031. Pořizovací cena není ve smlouvě sjednána. Stanovení reprodukční pořizovací ceny musí být tedy po dohodě obou smluvních stran? Mohu vycházet pro stanovení reprodukční pořizovací ceny z ceny kupovaného pozemku?
Vydáno: 04. 08. 2011
Firma zabývající se likvidací odpadu, před koncem roku za úplatu, přijme k likvidaci nebezpečný odpad, za tuto službu vyfakturuje výnos, např. 100. Následující rok po shromáždění, či úpravách tohoto odpadu, prodá odpad dále jiné firmě např. za 80. Jak správně účtovat zásobu nebezpečného odpadu k 31. 12.? Použít účet nedokončené výroby, účty časového rozlišení či jinak?
Vydáno: 21. 06. 2011
Ve firmě s. r. o., základní jmění 1 000 000 Kč, jednatel č. 1 vlastní 70% = 700 000 Kč obchodní podílu - který je splacen. Jednatel č. 2 vlastní 30% = 300 000 Kč obchodního podílu z toho má splaceno pouze 30 000 Kč. Jednatel č. 2 na základě smlouvy o převodu obchodního podílu svůj obchodní podíl ve výši 30 % převádí na jednatele č. 1. za cenu 30 000 Kč. Chtěla jsem se zeptat jak tuto účetní operaci zaúčtovat?
Vydáno: 21. 06. 2011
Společnost s r. o., plátce DPH. Společnost nakoupí cizoměnové pohledávky. Ke dni postoupení zaúčtuje pořizovací cenu v cizí měně a přepočte na Kč platným kurzem ČNB. První kurzový rozdíl tak vznikne ke dni úhrady závazku z pořizovací ceny vůči postupiteli (563/325/663). Dále k 31. 12. pohledávku ve výši dlužníkem neuhrazené pořizovací ceny přepočte kurzem ČNB a zaúčtuje kurzové rozdíly (563/315/663). Opravné položky k těmto pohledávkám bude, předpokládám, vytvářet jen v Kč z neuhrazené pořizovací ceny přepočtené k 31.12. Je tento postup správný? Jak správně účtovat o nominální hodnotě nakoupených cizoměnových pohledávek a příslušných zajišťovacích prostředků v podrozvaze? Je nutno rovněž účtovat i v cizí měně? Pokud ano, kdy a jak tyto podrozvahové pohledávky přepočítávat a jak přepočty zohlednit na podrozvahových účtech? Prosím o uvedení konkrétního příkladu.
Vydáno: 27. 01. 2011
Společnost s r. o., plátce DPH, vedoucí účetnictví s předmětem podnikání „Realitní činnost“ nakoupí 14 pozemků. Na pozemcích provede terénní úpravy, zasíťování (komunikace, osvětlení, voda, kanalizace a plyn). Na základě geometrického plánu dojde k přeparcelování na nové pozemky. Zhruba 16 % plochy (pozemky pod komunikací) daruje s komunikací obci a zbytek prodá jako 10 nových pozemků určených pro výstavbu rodinných domů (výstavbu společnost nezajišťuje). 1) Má se o nakoupených pozemcích účtovat jako o zboží, které bude v budoucnu prodáno. Nebo jako o hmotném majetku 031-Pozemky? 2) Jak se budou účtovat terénní úpravy, náklady za geometrický plán, náklady za znalecký posudek potřebný pro převod na katastru apod. Bude to součást pořizovací ceny pozemků nebo jejich technické zhodnocení. Nebo půjde o náklady, které souvisejí s pořízením zboží?
Vydáno: 14. 12. 2010
Nově vzniklá stavební společnost pořizuje větší množství drobného nářadí, nezbytného pro výkon práce svých zaměstnanců: - je třeba toto pořízené vybavení časově rozlišit do nákladů na více období? - jak stanovit na kolik období rozlišovat? - co se považuje za „větší množství“?
Vydáno: 15. 11. 2010
Společnost s r. o., obchoduje s polskou firmou, u které odebírá zboží za hotové. Zloté nakupují ve směnárně na hranici. Došlé faktury v polských zlotých přepočítávají na koruny dle „skutečného kurzu“ - lístky ze směnárny. Protože se snažíme nakoupit cizí měnu co nejvýhodněji, tak většinou nám zůstávají zlote v pokladně. Následující faktury jsou oceněny dle kurzu dokladu ze směnárny, který má zůstatek z úhrady předešlé faktury, až do vyčerpání celé částky dokladu. Každý doklad ze směnárny podrobně rozepisují, na úhrady kterých faktur byl použit. 1. Je-li takový způsob ocenění přípustný a v souladu se zákonem? 2. Jestli že ano, tak jestli je zapotřebí na konci účetního období přepočítat kurzovní rozdíl zbývající cizí měny, a dle kterého kurzu? A jaký kurz se má použít při ocenění tehdy v následujícím roce? 3. Jak se zaokrouhlí vypočítaný kurz polského zlotého ke koruně (výpočet na základě lístku z polské směnárny)? Na dvě desetinná místa nebo více?
Vydáno: 05. 11. 2010
Firma se rozhodla ukončit svoji činnost k datu 28. 2. 2011. Co z tohoto faktu vzniká za povinnosti pro účetní? Předpokládám, že řádná účetní závěrka se podá do konce března. (Povinnost je do l měsíce od ukončení činnosti firmy, takže to vlastně koresponduje s řádným přiznáním.) Dělají se ještě jiné výkazy s tímto faktem související? Předpokládám, že tímto úkonem pro účetní vše končí a nastupuje likvidátor.
Vydáno: 05. 11. 2010
Jsme CZ spol. s r. o., plátci DPH. Odběratelé nám platí v EUR nebo CZK, protože je menší objem plateb v CZK, 2x - 3x měsíčně provádíme konverzi měny prostřednictvím naší banky. Jedno CZ spol. s r. o., plátci DPH nám nabídli, že nám budou provádět pravidelně konverzi, protože nakupují EUR, za nějaký kurz, na kterém se obě strany dohodnou. Musí mít zmíněné spol. s r. o. nějakou licenci na „směnárenskou činnost“ nebo můžeme transakce provádět jen na základě nějaké dohody? Bude se jednat o pravidelné konverze a podle informací tyto směny by neprovádělo jen s naší společností. Co vše by bylo potřeba, aby byly tyto transakce v pořádku?
Vydáno: 10. 08. 2010
Koupili jsme od firmy (postupitel) jejich pohledávku v částce 10.000 Kč jako postupník. Ze třetí strany jsme vymohli za tuto pohledávku 11.984 Kč. Prosím jak máme tento případ zaúčtovat.
Vydáno: 30. 07. 2010
Jsme firma spol. s r. o., plátci DPH, sídlo firmy máme v rodinném domě. V měsíci 04 byla zakoupena nová lednice za 11.000 Kč + DPH. V měsíci 05 truhlář vystavil fakturu na dveře lednice + zabudování lednice do stávající linky za 1.900 Kč + DPH. Jak tyto dvě operace správně zaúčtovat? Nevím jestli během roku bude provedeno nějaké technické zhodnocení na rodinném domě, které bude přesahovat 40.000 Kč.
Vydáno: 27. 07. 2010
Společnost s r. o., plátce DPH, podvojné účetnictví, zásoby účtované B. Společnost prodala část podniku (jedno středisko). V kupní smlouvě se hovoří pouze o majetku, pohledávkách, závazcích, zaměstnancích, ale nic o účtech časového rozlišení a hlavně nic o komplexních nákladech. V minulých letech bylo účtováno na účty komlex. nákladů dle jednotlivých středisek. Když smlouva neošetřila nijak tuto oblast, zůstávají komplexní náklady týkající se daného střediska dál v účetnictví prodávajícího a budou se nadále rozpouštět dle původního plánu, ale bez účtování na původní středisko, nebo se má (musí) zůstatek ke dni prodeje rozpustit? Pokud ano, na jaký účet? Rovněž nevíme, jak se postupuje při prodeji zásob týkajících se dané části podniku, když společnost účtuje B? Na základě inventarizace ke dni předcházejícímu prodeji se rozpustí stav účtu 112 k 1. 1., navede se nový stav a ten se pak zaúčtuje proti účtu mimořádných nákladů?
Vydáno: 27. 07. 2010
Bylo mi předáno účetnictví ve kterém bych měla pokračovat, rozhodla jsem se, že zadám zpětně vše od ledna 2010, ale zjistila jsem, že rozvaha není vyrovnaná je tam rozdíl cca 27.000 Kč a můj PC program mě samozřejmě tuto rozvahu neuloží. Vůbec nevím co s tím mám dělat a pochybuji, že účetní, která toto účetnictví zpracovávala bude hledat chybu. A navíc rozvaha k 30. 6. 2010 má ještě větší rozdíl. Co s tím lze udělat?
Vydáno: 19. 07. 2010
Ráda bych se zeptala na to, jakým způsobem je třeba řešit pohledávky a závazky při prodeji obchodního podílu. Prodej nastane k 30. 6. 2010. Není nějakým způsobem možné, aby pohledávky a závazky vzniklé k tomuto datu mohl vymáhat a řešit ještě původní společník spol. s r. o.? Nebo je třeba tyto závazky a pohledávky nechat plynout a vymáhá si je již ten nový společník?
Vydáno: 20. 06. 2010
Jak mám přepočítávat lei na Českou korunu. Zda-li můžu používat denní kurz nebo pevný. Úhrady faktur v Eur chodí na učet v EUR. Jakým kurzem musím přepočítávat. Mám počítat kursové rozdíly?
Vydáno: 27. 04. 2010
Jsme fyzická osoba vedoucí podvojné účetnictví. V roce 2008 jsme měli povinnost dodanit polhůtní cizoměnový závazek z roku 2005, což jsme provedli. Závazek dále vedeme v účetnictví. Tento závazek není soudně vymáhán a je možné, že v budoucnu bude uhrazen. 1) V dalších letech tedy nadále povedeme závazek v účetnictví a vždy k rozvahovému dni ho přepočteme? 2) Nebo bychom mohli tento závazek v roce 2009 odúčtovat do podrozvahové evidence, aby nám nadále nevznikali kurzové rozdíly k rozvahovému dni? Který způsob je správný?
Vydáno: 15. 04. 2010
Společnost s ručením omezením, plátce DPH prodala auto v obchodním majetku. Vozidlo bylo prodáno za 17.000,-- Kč prodejní cena snížená o poplatky za prodej vozidla 2.000,-- Kč, vyplaceno 15.000,-- Kč. Pořizovací cena 122,-- Kč. Prosím o informaci jak prodej auta zaúčtovat.
Vydáno: 12. 04. 2010
Jsme s. r. o. účtující v podvojném účetnictví. Při rekonstrukci elektroinstalce domu firma způsobila škodu na majetku majitele domu, který ji vyčíslil a dopisem požádal o úhradu celkové škody (účtenky za opravy škod měl přiloženy). Firma je pojištěna a pojišťovna provedla šetření. S úhradou pojistné události souhlasila, kromě spoluúčasti. Můžete mi prosím poradit, jak zaúčtovat požadavek majitele domu na náhradu škody, jak účtovat předpis pro výplatu pojistné události a následné vyrovnání závazku vůči majiteli domu? Jak se zaúčtuje spoluúčast. Pojišťovna poukáže pojistné plnění na účet majitele domu.
Vydáno: 12. 04. 2010
Právnická osoba, podvojné účetnictví. V roce 2007 vykázala ztrátu, v roce 2008 vykázala zisk a uplatnila část ztráty jako úhradu z roku 2007. Měla bych dotaz, jak tyto pohyby postupně zaúčtovat: r. 2007 - ztráta převedena účtem 710 zisků a ztrát r. 2008 - převodem počátečního stavu zaúčtováno na účet 431. Zisk roku 2008 proúčtován přes 710. Jak správně zaúčtovat v roce 2008 ztrátu z roku 2007 a zisk roku 2008? Ztráta byla částečně uhrazena ziskem, účtuje se tato operace a jak? r. 2009 - ztráta, uzavře se rok, ztráta se převede do r. 2010 a jak se o ztrátě účtuje?
Vydáno: 06. 04. 2010
Jsme akciová společnost a v roce 2008 jsme vložili finanční prostředky do společnosti v Litvě (akciová společnost). Část vkladu byla zaplacena v roce 2008, zbylá část v roce 2009, obě platby v EUR. Vklad byl registrován v roce 2009 v měně státu Litva, tzn. Lt. Nevím, v jaké měně vést vklad na účtu 062. Zda za rok 2008 účtovat kurzový rozdíl. Pokud bude vklad v Lt, zda proúčtovat rozdíl přepočtu kurzu k 31. 12. 2009 a účtovat na účet 414. Prosím o postup účtování celého účetního případu.
Vydáno: 01. 04. 2010