Ing. Antonín Jeřábek - strana 6

Převzali jsme účetnictví. Minulá účetní nezaúčtovala základní kapitál, na účtu č. 411 tedy není žádná částka, ačkoliv dle výpisu z obchodního rejstříku je 100 % základního kapitálu zaplaceno. Jednatel neví, jakým způsobem byla kdysi částka zaplacena. Jaké jsou možnosti účetního narovnání tohoto stavu?
Vydáno: 30. 10. 2013
1)      Jak optimálně stanovit cenu produkce stelivové slámy a hnoje v zemědělství? Slámu neprodáváme, spotřebuje se v živočišné výrobě jako stelivo. Hnůj se spotřebuje jako hnojivo na poli. 2)      Jak ovlivní cenu výrobku zemědělská dotace? Má se účtovat přímo na plodinu nebo mohu mít dotace na samostatném účtu (bez vlivu na náklady dané plodiny)?
Vydáno: 21. 10. 2013
Firma koupila ideální 1/2 nemovitosti. Tato nemovitost nebude sloužit jako majetek, ale po určitých právních krocích bude prodána či nabídnuta do dražby. Tím pádem je o ní účtováno jako o zboží. Účtujeme metodou A a prodej se uskuteční nejdříve až v následujícím zdaňovacím období. Jak zaúčtovat pojištění - pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti, pojištění vandalismu a pojištění odpovědnosti na škodu - vztahující se k dané nemovitosti? Lze to účtovat přímo do nákladů nebo je nutno o toto pojištění zvýšit účet 132?
Vydáno: 09. 10. 2013
Jak správně účtovat výnosy ve zdravotnickém zařízení (s. r. o. - ambulantní odborná péče), jestliže toto zařízení vystaví faktury na zdravotní pojišťovny, ale úhrady faktur od těchto pojišťoven jsou vždy odlišné – někdy nižší, někdy vyšší dle vyúčtování pojišťoven. Navíc se stává, že zdravotnické zařízení obdrží např. v červnu vyúčtování za předchozí rok, kdy po něm pojišťovny žádají část plateb vrátit, výjimečně je tam doplatek. Lze faktury vystavené zdravotnickým zařízením účtovat jako zálohové a teprve dle vyúčtování od pojišťoven účtovat do výnosů?
Vydáno: 07. 10. 2013
Jsme příspěvková organizace zřízená MÚ. Při veřejnosprávní kontrole nám auditorka vytkla, že některé z přijatých faktur obsahují v adrese mimo správně uvedeného názvu organizace, adresy organizace a identifikačního čísla, také jméno zaměstnance, který si zboží nebo službu objednal. Jméno zaměstnance je uvedeno až pod názvem organizace. Je postup auditorky správný? Podle jakého předpisu nesmí účetní doklad obsahovat jméno zaměstnance?
Vydáno: 30. 09. 2013
Firma s. r. o., plátce DPH, která vede podvojné účetnictví, vlastní zařízení (DCM), které slouží pro přenos televizních programů v digitální formě. Pro přenos jednoho televizního programu (napři CT1-HD) bylo nutno zakoupit software, který reguluje datový tok tak, aby byl přenos programu kvalitní. Jeden tento software představuje částku 5 416 Kč bez DPH. Přes toto jedno zařízení (DCM) budeme v současné době distribuovat celkem 18 programů ve vysoké kvalitě (tj. 5 416 Kč software x 18 programů = 97 488 Kč), ke každému programu bude nahrán jeden software. Zároveň jsme dokoupili ještě náhradní software, protože okruh programů ve vysoké kvalitě neustále roste a při zakoupení více kusů jsme obdrželi slevu. Tímto způsobem máme ještě navíc (12 ks softwaru x 5 416 = 64 992 Kč). 1)      Je možné účtovat o software jednotlivě, každé je samostatně na CD a má své sériové číslo. Tímto způsobem účtovat přímo na 518 a evidovat v OE? 2)      Musím účtovat jako jeden celek (souhrn software) a evidovat na 013 s odpisem 36 měsíců? 3)      Jak účtovat o software, které máme navíc? Příjem na sklad a výdej při potřebné instalaci.
Vydáno: 16. 09. 2013
Jsme zastavárna s. r. o., neplátci DPH. Kromě zástavy, vykupujeme použité zlomkové zlato a mince pro jeho následný prodej. Jak mohu tento výkup zaúčtovat proti pokladně M?/D211? Následně převod na sklad, výdej ze skladu a prodej. Mohu účtovat stejně jako o nákupu zboží, sklad a prodej?
Vydáno: 11. 09. 2013
Společnost zabývající se chovem masného skotu oceňuje příchovky a přírůstky ve vlastních nákladech. Dnem narození mláděte se ze zásob (mladých zvířat) stává DHM (dospělé zvíře – základní stádo). Společnost, v současné době převážně navyšuje stav základního stáda, a proto k prodeji zásob ve velkém rozsahu nedochází. Na základě kalkulace vlastních nákladů, cena zásob a z toho vyplývající cena DHM několikanásobně převyšuje prodejní – tržní cenu. Ekonomicky je tento provoz možný, jen díky dotacím. Dotace však, dle názorů NUR nevstupují do ocenění zásob (nelze snížit). Jak správně vykázat zásoby a DHM v účetnictví podniku? Je lépe u takovýchto zásob a DHM využít opravných položek nebo odpisu? (ocenění je zřejmě trvalého charakteru). V případě odpisu – je takový odpis daňově uznatelný?
Vydáno: 04. 09. 2013
Jsme začínající Zastavárna s. r. o. a vedeme podvojné účetnictví. Jak mám správně účtovat v pokladně? Příjem věci do zástavy = pokladna výdej - půjčení peněz (MD/D). Výdej věci ze zástavy = pokladna příjem - vrácení peněz (MD/D). Úroky z půjčky peněz = pokladna příjem (MD/D). Následně - propadlá věc v zástavě a její následující prodej. Zatím nejsme plátce DPH.
Vydáno: 26. 07. 2013
Společnost ABC s. r. o., v roce 2001, koupila pohledávku. Na základě porušení právních povinností (konkrétní paragrafy občanského zákoníku jsou nepodstatné) postupitele XYZ vznikla ABC s. r. o. škoda ve formě ušlého zisku za účetní období 2001. Tento ušlý zisk - náhradu škody ABC s. r. o. dle patřičných paragrafů obchodního zákoníku vyčíslila a vyúčtovala postupiteli XYZ. Bude se o tomto typu náhrady účtovat, případně jak?
Vydáno: 23. 07. 2013
Měli jsme doposud účetní rok = kalendářní rok, nyní jsme přešli na hospodářský rok. Jak je to prosím se lhůtou, když jeden z účetních roků je zkrácené období (6 měsíců) kvůli přechodu na hospodářský rok? Např. lhůta 3 + 0 pro vyměření daně, úschova dokladů, úschova odpisových plánů atd. (myslím si, že se nám lhůty tímto zkráceným rokem prodlužují, ale nevím jak počítat). Daňové odpisy při zkráceném období (6 měsíců) se musí přerušit (ve zkráceném období nelze neuplatnit, jen účetní odpisy) nebo v jaké výši je zle uplatnit v tomto zkráceném období?
Vydáno: 23. 07. 2013
Zákonem č. 239/2012 Sb., byl novelizován § 30 zákona o účetnictví. V původním znění § 30 odst. 4 bylo stanoveno, že fyzickou inventuru hmotného lze provádět nejdříve 4 měsíce před rozvahovým dnem a nejpozději do 1 měsíce po rozvahovém dni. Toto ustanovení provádění dokladových inventur neomezovalo. Novela řeší tuto problematiku v § 30 odst. 6, zde se již ovšem hovoří pouze o inventuře a časový limit ukončení inventury se posunul na 2 měs. po rozvahovém dni. Z uvedeného ustanovení lze dovodit, že provádění veškerých inventur je nyní omezeno skončením do 2 měsíců po rozvahovém dni. Je tomu skutečně tak? V praxi totiž takový postup v řadě případů ani není z časových důvodů možný.
Vydáno: 08. 07. 2013
Podnikatel účtuje již několik let a jeho hospodářský výsledek se kumukluje na účtu 491. Začíná to být již docela veliké číslo. Jak se tohoto čísla zbavit, když v pokladně peníze nemá? (má vysoké pohledávky)
Vydáno: 10. 06. 2013
Je vhodnější nakoupené pozemky pro zemědělské podnikání (orná půda, louky) včetně výdajů za kolky, ověřené podpisy na smlouvách a provize real. kanc. zahrnout do obchodního majetku, i když se neodepisují, anebo je do obchodního majetku nezařazovat, nechat jen jako daňově neuznatelné výdaje? Vedeme daňovou evidenci.
Vydáno: 29. 05. 2013
Jsme a. s., plátci DPH, od fyzické osoby jsme nakoupili pozemky. Ve smlouvě je uvedeno, že daň z převodu nemovitosti zaplatíme za prodávajícího. Kupní cenu pozemku uvedenou ve smlouvě jsem zaúčtovala na účet 031, daň z převodu nem. na účet 538 nedaňově. Takto jsem účtovala v roce 2012 a vzhledem k tomu, že letos budeme nakupovat další, ráda bych věděla, zda mohu takto účtovat nebo zda patří daň z př. nem. na účet 031 a co pak tedy s rokem 2012. Správní poplatky Katastrálnímu úřadu patří též do ceny pozemku?
Vydáno: 24. 05. 2013
S. r. o. vede PÚ plátce DPH provozuje hos. čin.. Firma má uzavřenou smlouvu s pivovarem o podpoře prodeje. Pokud odebere určité množství piva má nárok na vyplacení bonusu, který je splatný jedenkrát za rok. Pokud zákazník neodebere potřebné množství piva porušil článek 7. 5. smlouvy a cituji ze smlouvy - poskytovatel je oprávněn od zákazníka požadovat úhradu sankce. Firma za rok 2012 potřebné množství neodebrala a od pivovaru dostala toto oznámení. Poskytovatel informuje zákazníka, že nesplnil podmínky pro poskytnutí příslušné části fin. bonusu a v této souvislosti je zákazník povinen ve smyslu čl. 7. 5. smlouvy zaplatit sankci Kč 45 000,--. Poskytovatel tímto prohlašuje, že požaduje od zákazníka úhradu sankce pouze v částečné výši a to v částce Kč 3 808,-- a dále závazně prohlašuje, že se svého nároku na úhradu zbývající části sankce tímto vzdává. S jakou částkou mám pracovat v účetnictví s částkou Kč 45 000,-- nebo Kč 3 808, jak tento případ zaúčtovat a předpokládám, že sankce není předmětem DPH.
Vydáno: 17. 05. 2013
Spol. s r. o. podala v prosinci 2012 dodatečné přiznání k dani z příjmu za roky 2009, 2010, 2011 z důvodu neuplatnění slevy na dani za zaměstnávání osob ZTP. Přeplatek celkem činí 102 000 Kč a byl vrácen v roce 2013. Jak bude tento přeplatek zaúčtován?
Vydáno: 24. 04. 2013
  • Článek
Uplatnění DPH, archivace dokladů Ing. Ladislav Pitner Ing. Antonín Jeřábek Fyzická osoba, plátce DPH - kolik let zpětně lze uplatnit DPH na vstupu a uplatnit výdaj do nákladů? Fyzická...
V roce 2005 nám nebyla uhrazena pohledávka 11 000Kč.Předali jsme k řešení právníkovi. Později jsme zaúčtovali MD 558 Tvorba zák. OP a D 391 OP k pohledávkám. Náš dlužník byl stále hledán. Nyní jsme se od právníka dozvěděli, že exekuce nebude úspěšná, neboť dlužník má zablokované účty, ale na nich majetek není a on pracuje v Německu. Můžeme pohledávku zrušit zápisem MD 391 a D 311 nebo se bude neustále evidovat, i když ji již nevymůžeme?
Vydáno: 18. 04. 2013
Společnost s ručením omezeným rozvázala pracovní poměr se zaměstnancem dohodou bez odstupného v loňském roce. Zaměstnanec po návštěvě úřadu práce přinesl předvyplněné tiskopisy, které vedení společnosti podepsalo a ani pečlivě neprostudovalo. Po určité době úřad práce vyzval společnost k úhradě odstupného, které úřad ve výši 60 % zaměstnanci vyplatil. Zaměstnavatel se odvolal. V letošním roce úřad práce ve správním řízení odvolání nevyhověl a vyzval zaměstnavatele k zaplacení uvedené částky. Jednatel už se dále nechce soudit a odstupné úřadu uhradí. Do kterého období zaúčtovat náklad odstupného a příslušnou daň ze závislé činnosti, do loňského nebo letošního roku?
Vydáno: 18. 03. 2013