Ing. Lukáš Taragel - strana 16

Klient prováděl výměnu starého plynového kotle za nový v bytě (v bytovém domě) a vystavil fakturu na montáž a dodání nového kotle v 15% sazbě DPH (což je v pořádku dle našeho názoru). Nyní doúčtoval zákazníkovi prodlouženou záruku, kdy uvedl sazbu DPH 21%. Je tato sazba správná nebo má použít 1. snížené sazby (stejně 15 %) jako u kotle?
Vydáno: 26. 10. 2021
Jsme právnická osoba, čtvrtletní plátci DPH. Ve třetím čtvrtletí jsme uskutečnili zdanitelné plnění až v měsíci září. V měsíci srpnu jme nakoupili kancelářské potřeby. Doklad jsem zařadila do účetnictví až v měsíci září a podala kontrolní hlášení. Za měsíc srpen jsem kontrolní hlášení nepodala. Je to takto možné provést, pokud by ve čtvrtletí bylo uskutečněné plnění pouze poslední měsíc, zařadit přijaté platby z celého čtvrtletí do tohoto měsíce a posílat jenom jedno kontrolní hlášení? 
Vydáno: 25. 10. 2021
Jsme s. r. o., plátci DPH v ČR se sídlem pouze v ČR. Dostali jsme práci na Slovensku, jedná se o stavbu nemovitosti - Obchodního centra v Bratislavě. Některé montáže na dané nemovitosti provádíme sami, některé pro nás dělá formou subdodávky jiná česká s.r.o., která má sídlo jen v ČR a také jsou plátci DPH v ČR. Obdrželi jsme od této české s.r.o. fakturu za provedené montáže na nemovitosti - stavbě Obchodního centra v Bratislavě. Na této faktuře je uvedena sazba DPH 0% s jejich sdělením, že dané práce byly provedeny na nemovitosti na Slovensku, proto je na faktuře uvedena sazba DPH 0%. Je daná faktura v pořádku? A jestli ano, musíme ji uvést do přiznání k DPH (případně kontrolního hlášení) a do jakého řádku? 
Vydáno: 20. 10. 2021
CZ plátce DPH vyrábí jednoúčelové stroje. Stroje prodává do EU plátci DPH. Obchodní vztah je formulován v objednávce takto. Celková cena díla je stanovena. CZ plátce má dle objednávky fakturovat : 1/ 30% z celkové ceny po schválení designu (SW práce, nic ještě není vyrobeno ani vyvezeno) 2/ 60% z celkové ceny po dodání do sídla zákazníka v EU (dílo bylo přemístěno na území EU) 3/ 10% z celkové ceny po finální přejímce – předávací protokol. Jedná se o dodání zboží s instalací a montáží (zaměstnanci spol. realizují na místě zakázky montáž a instalaci). Zařízení je teprve na místě (EU) smontováno, instalováno a probíhá odzkoušení, zda stroj funguje dle zadaných parametrů. Poté je vystaven předávací protokol ( to je finální přejímka). EU obchodní partner neakceptuje zálohové faktury (nabízelo by se v bodě 1) Dotaz: Fakturuji dle bodu 1-3 (vystaveny 3 faktury k jedné zakázce). DUZP uvádím jako datum splnění podmínky pro fakturaci specifikovaný v objednávce (1-schválení designu, 2-přemístění do sídla odběratele na území EU, 3-finální přejímka – předávací protokol). V případě všech tří „dílčích“ plnění uvádím v přiznání na ř. 26 (dodání zboží s instalací nebo montáží) – nevstupuje do souhrnného hlášení. Osvobození – jsem schopná prokázat až v momentě naplnění bodu 2/ tj přemístění na území jiného členského státu. Je to takto správně, event. jak mám správně postupovat?
Vydáno: 20. 10. 2021
FÚ nás zaregistroval zpětně k DPH (po křekročení limitu 1mio v 7/21) plátce DPH od 1. 9. 2021. Dne 6. 10. 2021 FÚ zaslal dopis, kde sdělují, že jsme plátci DPH od 1. 9. 2021, ale již máme vystavené a odeslané faktury zákazníkům bez DPH. Jak máme tyto faktury opravit (opravné doklady?) a můžeme si uplatnit DPH zaplacenou celnici za nakoupené zboží od 1. 1. 2021 ze třetích zemí?
Vydáno: 06. 10. 2021
Společník a jednatel s. r. o. v jedné osobě začal pobírat starobní důchod a rozhodl se nadále již pro společnost pracovat bezplatně, a tedy neuzavřít smlouvu o výkonu funkce jednatele. Společnost nemá žádné zaměstnace. Narazila jsem na názor, že pak ale může dojít v případě kontroly finančním úřadem k napadení nákladů tedy k jejich daňovému neuznání (zejména prý nákladů na telefon, nájem kanceláře, auto atd). Je tu opravdu takové riziko?
Vydáno: 06. 10. 2021
Plátce DPH (odtahová společnost) zajišťuje pro poskytovatele asistenčních služeb (asistenční společnost) odtahy vozidel. Náklady s tím spojené jsou plátcem fakturovány této asistenční společnosti. Plátce předběžně vyčíslí náklady a zašle jejich soupis asistenční společnosti, náklady jsou schvalovány a prověřovány pracovníkem asistenční společnosti. Teprve pak může plátce zaslat asistenční společnosti fakturu. Dochází často k tomu, že plátce není schopen do 15 dnů ode dne poskytnutí služby (odtah vozidla) vystavit daňový doklad, neboť ještě nedošlo k odsouhlasení zásahu a souvisejících nákladů, není mu ani známa přesná výše úplaty (některé náklady asistenční společnost po přezkoumání zcela nebo zčásti neuzná). Lze za den uskutečnění zdanitelného plnění v tomto případě považovat např. den odsouhlasení asistenčního zásahu a daňový doklad vystavit teprve až ve vazbě na schválení výše nákladů ze strany asistenční společnosti?
Vydáno: 04. 10. 2021
V přiznání k DPH jsme si našli chybu, a tak jsme ho opravili ještě před termínem, tj. formou opravného přiznání k DPH. Opravné přiznání je na nižší daňovou povinnost, ale DPH jsme již uhradili, takže nám u finančního úřadu vznikl přeplatek na DPH. Je možné ho jen příští měsíc započíst se vzniklou daňovou povinností, či je nutné poslat oficiální žádost o vrácení přeplatku nebo žádost o jeho započtení s novou daňovou povinností? 
Vydáno: 22. 09. 2021
Jsme s. r. o., plátce DPH, a přijali jsme fakturu za software z Irska. Irský dodavatel je taky plátce, ale bohužel na faktuře nám DPH vyčíslil a změnit ji prý už nemůže. Poradíte, prosím, co s tím? Předpokládám, že udělat reverse charge z částky bez DPH? Ještě na faktuře je uvedena věta: Output VAT in Buyer's Country a co je zvláštní sazba DPH je 21 % a faktura je psaná česky. Přitom dodavatel River Digital z Irska a má i irské VAT. 
Vydáno: 17. 09. 2021
Společnost s r. o. zabývající se úklidy (hlavní ekonomická činnost) - roční obrat cca 100 mil. Kč - nakoupila obchodovatelné akcie za 11 mil. Kč. Tyto akcie v průběhu následujících měsíců prodává a znovu nakupuje jiné. Každý měsíc proběhne nákup i prodej akcií. Prodej uvádí do přiznání k DPH jako osvobozený od DPH ř. 50 - nejsme si jisti, zda v tomto případě, kdy pohyb je každý měsíc, se jedná o doplňkovou činnost prováděnou příležitostně a musíme uvádět i do ř. 51 bez nároku na odpočet nebo v tomto řádku nevykazovat (zda se prodej CP do výpočtu koeficientu zahrnuje nebo ne). 
Vydáno: 13. 09. 2021
Firma nakupuje zboží od českých plátců a ze zahraničí (EU i USA). V červenci překročila obrat a stala se zákona plátcem DPH od 1. 9. 2021. (nikdy nebyla evidována jako identifikovaná osoba k DPH, nepřekročila limit). Na začátku dne 1. 9. 2021 má zboží na skladě a zboží na cestě (fakturačně vlastník již v srpnu, ale dodávka ještě fyzicky nedorazila na sklad) a chce si v přiznání za září k tomuto zboží odečíst DPH díky tomu, že se stala plátcem a při prodeji bude ze všeho následně DPH odvádět. Je možné odečíst DPH nejen z přijatých faktur od tuzemských plátců (pokud má 1.9. toto zboží v obchodním majetku), ale i z faktur od dodavatelů z EU a USA? U pořízení zboží z EU dříve žádné DPH neodvedla, u dovozů z USA (platila české DPH přepravní společnosti, která zajišťovala proclení zboží). Ze zákona podle mého názoru vyplývá spíš, že obou případů DPH lze odečíst , nicméně to není výslovně zmíněné.
Vydáno: 03. 09. 2021
Vlastníme od roku 2017 byt. V roce 2021 jsme koupili pozemek, získali hypotéku a stavímí rodinný dům. Příští rok chceme byt prodat. Protože došlo k velkému nárustu cen materiálů, nepostačí nám k dostavbě hypotéka, ale chceme peníze z prodeje bytu použít na dofinancování nové bytové potřeby. Vztahuje se na nás § 4 odst. 1 a § 4b odst.1 písm. a) o osvobození příjmu z prodeje bytu? Bydliště máme delší než 2 roky, ale jak prokážeme FÚ, že jsme peníze použili na novou bytovou potřebu? Třeba ani nebude nutné použít celou částku, jak se zdaní v tomto případě?
Vydáno: 02. 09. 2021
Poplatníkovi byl přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně. V roce 2018 začal pobírat starobní důchod. Za rok 2018 podal přiznání daně z příjmů fyzických osob a uplatnil slevu - sleva na dani § 35ba odst. 1 písm. d). Finanční úřad jej vyzval k doložení uplatněné slevy. Poplatník doložil. V daňových přiznáních za roky 2019, 2020 uplatnil opět slevu, ale již finančnímu úřadu nic nedokládal. Uvedený postup se mi jeví v souladu ze zákonem. Nehrozí poplatníkovi případné doměření daně? 
Vydáno: 01. 09. 2021
Fyzická osoba s francouzským DIČ pro naši společnost myje výlohy provozovny v Praze. Jakou správnou DPH má použít? Českou, protože služba je v ČR nebo přenesení, protože se jedná o fakturaci od francouzského DIČ? 
Vydáno: 18. 08. 2021
Naše s. r. o. je plátcem DPH. V jakém režimu máme fakturovat dodávku elektroinstalačních prací a telekomunikačních služeb firmě se sídlem na Slovensku (s. r. o.) bez registrace k DPH? Místo plnění je v tuzemsku.
Vydáno: 18. 08. 2021
Dva spoluvlastníci mají v katastru nemovitostí zapsaný bytový dům tak, že každý z nich vlastní 1/2 - dle tohoto poměru také budou zdaňovat své příjmy a výdaje - tzn. každý zdaní 50 % příjmů a odečte 50 % výdajů. Jeden ze spoluvlastníků má ve výhradním vlastnictví také byt (umístěný v jiné nemovitosti), který dále pronajímá. U tohoto bytu chce uplatnit výdaje % z příjmů (30 %) - domnívám se, že musí výdaje % z příjmů uplatnit i u příjmů ze spoluvlastnického podílu. Je toto možné bez ohledu na to, jakým způsobem bude zdaňovat příjmy a výdaje druhý spoluvlastník? Tzn. je možné, aby jeden ze spoluvlastníků uplatnil prokazatelně vynaložené výdaje a druhý pak výdaje % z příjmů? Jak by se postupovalo v případě, kdyby se spoluvlastníci rozhodli na základě smlouvy rozdělit své příjmy a výdaje v jiném poměru než jak je uvedeno v katastru nemovitostí - např. 80 % příjmů a výdajů u jednoho a 20 % příjmů a výdajů u druhého. Případně v úplně odlišném poměru příjmů a výdajů - 80 % příjmů a 20 % výdajů u jednoho a 20 % příjmů a 80 % výdajů u druhého z nich. Jestli jsou tyto varianty vůbec možné.
Vydáno: 26. 03. 2014
Fyzická osoba je zaměstnána od 1. 1. 2013 do 30. 9. 2013 (od 1. 10. 2013 do 31. 12. 2013 je vedena na pracovním úřadu) u rozhodčí společnosti, od které pobírá klasickou mzdu. Vedle toho má s touto společností uzavřenu Smlouvu o výkonu činnosti rozhodce, na jejímž základě může být určen jako rozhodce (tedy jako rozhodce ho navrhne rozhodčí společnost, nikoliv smluvní strany). Na základě této smlouvy dostal celkem za 9 měsíců 42 500 Kč na odměnách rozhodce. Nikdy jsem se s tímto nesetkala, a tak nevím, kam odměnu zařadit v daňovém přiznání a jestli vůbec je zdanitelným příjmem? Přijde mi to jako podnikání, a tedy do § 7, avšak na tuto činnost dle živnostenského zákoníku není potřeba živnostenské oprávnění. Můžete mi prosím poradit jak správně příjem zařadit a zdanit?
Vydáno: 17. 03. 2014
Manželé si pořídili byt na hypotéční úvěr. V minulosti si rozdělili BSM (dnes SJM). Z tohoto důvodu jsou zapsáni na katastru nemovitostí jako podíloví vlastníci každý jednou polovinou. Byt od roku 2012 pronajímají. V roce 2012 uplatnil manžel k 50 % příjmů dle § 9 skutečně vynaložené výdaje ve výši 50 % a odpisy ve výši 50 %. Manželka uplatnila z 50 % příjmů dle § 9 paušální výdaje ve výši 30 %. Manžel by chtěl v roce 2013 uplatnit výdaje procentem z příjmů. Musí dělat nějaké úpravy základu daně?
Vydáno: 14. 03. 2014
V roce 2012 jsem uplatňovala daňové výdaje paušálem 80 %. Měla jsem k 31. 12. 2012 neuhrazené pohledávky, závazky a neprodané zásoby. Od roku 2013 přejdu na skutečné výdaje. Musím zpětně za rok 2012 provést nějaké úpravy základu daně, a pokud ano, které úpravy zvyšují základ daně a které snižují základ daně? Mají tyto úpravy vliv i na sociální a zdravotní pojištění? Pokud se mi zásoby podaří dodatečně prodat, budu ještě zdaňovat jejich prodej?
Vydáno: 11. 03. 2014
Vlastním byt v soukromém vlastnictví (nabytí koupí), který pronajímám dle § 9. K příjmu z pronájmu uplatňuji skutečné výdaje. Nejsem si jistá, jestli jsem neudělala chybu, když v roce 2012 byl byt pronajat po dobu 1. 1. - 30. 9. 2012 a odpis bytu jsem uplatnila za rok 2012 v plné výši. V roce 2013 byl byt pronajat pouze v období 1. 8. - 31. 10. 2013, pak nájemník odešel a nevím, zda mohu za rok 2013 uplatnit odpis opět v plné výši, když jsem zatím dosud nenašla nového nájemce a byt bude určitě ještě v březnu roku 2014 prázdný. Žádný dluh na nájemném nemám, vše bylo uhrazeno v termínu. Vzhledem k tomu, že podnikám, ztráta z pronájmu (díky vyššímu odpisu než je příjem z pronájmu) mi pomáhá snížit celkový základ daně a tím celkovou roční daň.
Vydáno: 05. 03. 2014