Daňové výdaje (náklady) - strana 7

Při placení faktury z BÚ klienta došlo prolomení klíče KB a následně byly veškeré finanční prostředky na BÚ podvodně vyčerpány. Platbu zpracovávala jednatelka s. r. o., která má s klientem uzavřenou smlouvu na poskytování služeb. Na Policii je učiněno trestní oznámení, které není ukončené a klient na základě sdělení, že banka neudělala chybu požaduje finanční prostředky po s. r. o. a jednatelce. Prosím o sdělení zda finanční prostředky, které budou s touto činností zaplaceny, jsou daňově uznatelné výdaje v s. r. o. 
Vydáno: 20. 12. 2023
Firma s. r. o. v ČR se zabývá prodejem sypkých hmot. na svém pozemku, kde má také provozovnu. Firma zde vyhotovila výstavní expozici ve formě gabiónů(kamenů) a rostlin včetně kosodřevin jako reklamní vizitku, kdy se zde mohou návštěvníci deponie podívat, jak lze tyto materiály dále využívat na zahradách a v jiných prostorách pozemku. Je tento náklad jednorázový v roce pořízení, jestliže hodnota nepřesáhla částku 80 000 Kč bez DPH?
Vydáno: 20. 12. 2023
Firma dávala zaměstnancům v rámci stravného stravenky, nyní přešla na platební karty. Lze uplatnit do nákladů aktivaci a vedení účtů zaměstnanců? Lze uplatnit odpočet DPH? 
Vydáno: 20. 12. 2023
Koupíme v lednu 2024 osobní automobil v hodnotě 3 000 000 Kč bez DPH, DPH činí 630 000 Kč. Pro rok 2024 jsou stanoveny omezující limity. Hodnota pro odepisování 2 mil. Kč a pro DPH 420 000 Kč. 1. Rozdíl v uplatnění odpočtu DPH je 210 000 Kč. Na jaký účet se rozdíl proúčtuje a je daňově uznatelný? 2. Co se týká daně z příjmu: odepisuje se z částky 2 mil. Kč a co ta zbylá částka 1 mil. Kč? Jak se tato částka proúčtuje (jaký účet) a nebude asi daňově uznatelná? A nebo se eviduje na kartě majetku, a při případném prodeji se tato částka zohlední a nebo se jednorázově odepíše při pořízení majetku. Jsme s.r.o., vedeme účetnictví a jsme plátci DPH. 
Vydáno: 18. 12. 2023
Zaměstnanec – obchodní zástupce 0 často chodí s obchodními partnery na schůzky mimo provozovnu firmy. Někdy je schůzka včetně cesty delší než 5 hodin, tak vyplní formulář žádost o proplacení stravného včetně výpočtu a krácení o bezplatné jídlo, někdy je cesta kratší, tak donese pouze účtenky, které na cestě hradil a platil je ze svého, aby mu firma proplatila zpět (např. jízdenka, parkování, nutné výdaje). Jak je to ovšem s náklady za občerstvení z restaurace, často donese takové účtenky, kde je jídlo i pití za dvě osoby (obchodní zástupce a obchodní partner). Pokud by to bylo účtováno v rámci příkazu, tak by byla předkontace MD 512/D 3xx. Jedná se o daňově neuznatelný náklad v případě účtenky z restaurace za položky obchodního zástupce (zaměstnance) i za obchodního partnera (kterého pozval např. z důvodu, že chce zvýšit šanci na vydařený obchod), nebo může být daňově uznatelné? Je část útraty za našeho zaměstnance v restauraci osvobozena, nebo není předmětem daně, že se jedná o výdaje ve spojitosti s cestovními výdaji? A alkohol, který je pro zaměstnance se jako jediný zdaňuje? Bude tento režim stejný od 1. 1. 2024 kvůli novému konsolidačnímu balíčku?
Vydáno: 18. 12. 2023
Je možné dát do daňově uznatelných nákladů letenku, v případě, že zaměstnanec onemocní a letenka propadne? Jelikož firma nabízí jako benefit sick days, zůstane zaměstnanec doma touto formou. 
Vydáno: 18. 12. 2023
Zaměstnanci dostávají ve firmě hodnotu stravenky ve výši 180 Kč. Z této stravenky platí zaměstnanec 30 a zaměstnavatel přispívá 150 Kč. Účtujeme 527/213 daňově ve výši 99 Kč, 528/213 nedaňově ve výši 51 Kč a 331/213 ve výši 30 Kč. Do daňových nákladů tedy účtujeme 55 % hodnoty stravenky. Co bude daňovým nákladem zaměstnavatele v r. 2024 a do jaké výše to bude osvobozeno u zaměstnance? Jak by to bylo v případě, že zaměstnavatel by přispíval pouze 90 Kč a 90 Kč by si platil zaměstnanec sám?
Vydáno: 18. 12. 2023
Společnost (dále „Společnost“) drží podíly ve svých dceřiných společnostech, které nemají žádné zaměstnance. Zaměstnanci Společnosti pracují pro dceřiné společnosti a jejich skutečně odpracované hodiny jsou přefakturovávány na jednotlivé dceřiné společnosti. Společnost má dále přijaté úvěry od své mateřské společnosti, které následně přeposílá ve stejné výši svým dceřiným společnostem s přirážkou k úrokové sazbě (spread), která je pro ni zdanitelným výnosem – např. přijatý úvěr ve výši 100 poskytne obratem dceřiné společnosti ve výši 100. Jinou činnost Společnost nevykonává (Společnost drží podíly, přefakturovává odpracované hodiny zaměstnanců dceřiným společnostem a přijímá/poskytuje úvěry dceřiným společnostem). Společnost platí za pronájem kanceláří a má v majetku veškeré vybavení užívané jejími zaměstnanci (např. notebooky, stoly apod.). Může si Společnost uplatnit 100% daňový odpis i přesto, že zaměstnanci využívají dlouhodobý majetek jak pro účely dceřiných společností (z čehož plyne výnos), tak pro činnosti Společnosti? Jakým způsobem přistoupit k dalším režijním nákladům (např. nájem, elektřina apod.) – uznatelné v plné výši nebo jen nějakým poměrem?
Vydáno: 18. 12. 2023
OSVČ, neplátce DPH, si založil živnost v 8/2023. Má řemeslnou živnost a bude uplatňovat výdaje procentem 80 %. Do konce roku bude mít zaplaceno na fakturách 1 900 000 Kč. Platí limit 2 mil. Kč i pro část zdaňovacího období (nedochází ke krácení limitu 2 mil Kč, pokud je živnost založena během roku), takže si může uplatit výdaje 80 % z 1 900 000 Kč?
Vydáno: 18. 12. 2023
Společnost má bankovní úvěr, kde ručení za tento úvěr poskytl jednatel firmy ve formě zástavy svého rodinného domu. 1. Banka požadovala alespoň základní pojištění této nemovitosti - pojistníkem je firma, firma toto pojištění ročně hradí. Je toto pojištění daňovým nákladem pro společnost? Je toto pojištění případně nepeněžitým příjmem pro jednatele? 2. Společnost jako pojistník zároveň uzavřela pojistku, kde hlavním pojištěným je jednatel firmy (který poskytl ručení), a to pro případ smrti. Zároveň je firma v pojistné smlouvě jedinou obmyšlenou osobou pro případ smrti jednatele (nikoliv případní pozůstalí). Je toto pojistné, které firma hradí nepeněžitým plněním, které by měl jednatel přidanit ke svému příjmů (má příjem dle par. 6 ZDP)?
Vydáno: 14. 12. 2023
Společnost připravovala výstavbu nových hal v areálu A namísto starých, které plánovala zdemolovat. V souvislosti s tímto projektem vynaložila od roku 2018 náklady na studii EIA, náklady na projekt na bourací práce, náklady na prověření záměru a dopravní dostupnost. Všechny tyto náklady byly zúčtovány na účet 042. Nyní se společnost rozhodla stavět z důvodu lepší dopravní dostupnosti v jiné lokalitě a v areálu A výstavbu prozatím nerealizovat. Je možné vynaložené náklady zúčtovat jednorázově do daňově uznatelných nákladů případně odepisovat jako nehmotný majetek ?
Vydáno: 14. 12. 2023
Společnost vlastní pozemky a zažádala ČEZ distribuci o budoucí připojení. Provozovatel distribuční soustavy zaslal smlouvu o uzavření budoucích smluv o připojení, dle které je společnosti povinna uhradit částku 78 000 Kč jako „podíl na oprávněných nákladech spojených s připojením odběrných zařízení...“ budeme účtovat na 518 a z pohledu daně z příjmů jde o daňový náklad? 
Vydáno: 14. 12. 2023
Společnost s r. o., plátce DPH, provozovatel ubytovacího zařízení zakoupil (od s. r. o., plátce DPH) elektrokolo ve výši 150 000 Kč bez DPH. Kolo budou využívat ubytovaní hosté. Předpokládám, že se tím pádem bude jednat o daňový náklad a že budeme mít nárok na odpočet DPH. Jelikož je vstupní cena vyšší než 80 000 Kč, budeme muset kolo odepisovat. Do jaké skupiny toto kolo zařadit? Jelikož je faktura vystavena dne 4. 12. 2023 můžu kolo zařadit a odpisovat ještě letos? Ještě z hlediska účtování - budu účtovat klasicky pořízení dlouhodobého majetku? Plyne z tohoto nákupu ještě nějaká další povinnost? 
Vydáno: 14. 12. 2023
Firma v rámci svých CSR aktivit vytvořila propagační materiály (video z akcí, fotky zaměstnanců během neziskové činnosti, apod.) s cílem použitý materiál zveřejnit na webových stránkách a sociálních sítí, a tím zlepšit povědomí o značce vůči potenciálním klientům. Pro výrobu propagačních materiálu si firma najala profesionální služby kameramana a fotografa. Lze tyto náklady související s propagací CSR aktivit firmy považovat za daňově uznatelné?
Vydáno: 14. 12. 2023
Společnost s r. o. uhradila za jednatele, který nepobírá žádnou odměnu za svůj výkon činnosti jednatele, individuální cestovní pojištění (zahrnuje léčebné výlohy, úraz, zavazadla, odpovědnost za škodu). Je tento náklad pro společnost daňově uznatelný? Jednatel byl na služební cestě. 
Vydáno: 14. 12. 2023
Firma Naučto s.r.o., poskytuje přípravu žáků na víceletá gymnázia, střední školy, k maturitám a doučování. Kurzovné zahrnuje provozní náklady spojené s výukou v učebně, lektory. Jedná se o více hodinové akce. Někdy za účasti rodičů. V ceně kurzovného je zahrnuta paušální částka na občerstvení - voda, čaj, ovoce, případně lehká svačina. Tento náklad je „fakturován“, lze tedy uplatnit tento vymezený limit na dítě jako daňový náklad doložený nákupy těchto potravin ? Rodiče, pokud jsou u menších dětí přítomni, si mohou uvařit kávu, čaj, pití. Lze kávovar a kapsle, cukr, mléko účtovat jako náklad? Tyto režijní náklady jsou součástí kurzovného. Nebo je lepší snížit o pár korun kurzovné a tyto náklady vyloučit? Systém, kdy by další osoba osoba obsluhovala rodiče a inkasovala za posluhu, by byl daleko dražší. Pokud jde vedoucí kurzu s některým rodičem na pracovní oběd (osobní konzultace s rodiči), účtujeme celé jako reprezentaci. 
Vydáno: 07. 12. 2023
Je možné si uplatňovat do daňově uznatelných nákladů výdaje za stravenky, i když jsou předávány lidem, kteří nejsou kmenovými zaměstnanci ani dohodáři zaměstnavatele? Jsou stravenky tedy určeny, z pohledu daňové uznatelnosti, pouze pro zaměstnance?
Vydáno: 07. 12. 2023
Zaměstnanci s. r. o., kteří jsou zároveň jednateli, vykonávají činnosti autoškoly na základě pracovní smlouvy v zaměstnaneckém poměru. Oba mají 6hodinovou pracovní směnu. Lze jim v rámci stravenkového paušálu vyplácet za každý odpracovaný den paušál ve výši 107,10 Kč s tím, že v rámci s. r. o. je možno uplatnit celou částku jako náklad na stravné? Je potřeba dokládat faktury za stravné, nebo lze stravenkový paušál uplatnit bez prokazování skutečně vynaložených výdajů na stravování?
Vydáno: 06. 12. 2023
Jak zaúčtovat a daňově posoudit případ úhrady výkupného (v bitcoinech) po hackerském útoku? Společnost oznámila napadení na Policii ČR, tedy existuje protokol. Můžeme posuzovat náklady na výkupné jako daňově uznatelný náklad ? Má na daňovou uznatelnost vliv, kdy je případ uzavřen z titulu neznámého pachatele?
Vydáno: 04. 12. 2023
Může zaměstnavatel zaměstnanci zaplatit stravenkovou kartu v plné výši? Je toto pro zaměstnance plně osvobozeno od daně z příjmů FO stejně jako stravenky?
Vydáno: 04. 12. 2023