Daňový rezident - strana 8

Mám zaměstnané Slovenky. Mají povolení, ale nemají nahlášený trvalý pobyt v Čechách.Jsou svobodné - nedá se určit, kde je jejich rodina. Budou v roce 2008 rezidenti? Podepíšou \\\"Prohlášení\\\" takže budou mít zálohovou daň, mohu uplatnit slevu na dani již za leden/2008 nebo až po 183 dnech. Kdo jim může udělat roční zúčtování daně, když budou zaměstnány jen u jednoho zaměstnavatele a po celý rok.
Vydáno: 31. 01. 2008
Dočetla jsem se ve Finančním, daňovém a účetním bulletinu IV/07 v článku věnovaném závislé činnosti na str. 54 o změně v uplatňování slevy na dani dle § 35ba zákona o dani z příjmů - na poplatníka. Jedná se o nerezidenty ČR, kteří mají příjmy ze závislé činnosti a dosud mohli tuto slevu uplatňovat měsíčně u zaměstnavatele při zúčtování mzdy. V případě uplatňování dalších slev museli podat přiznání k dani z příjmů. Dle novely §35 ba byla do odstavce 2 zahrnuta i tato základní sleva s vazbou na zdaňovací období a výši příjmů (více jak 90 %). Vzhledem ke změnám ve zdaňování a výši slevy od 1. 1. 2008 se jedná o poměrně významnou změnu pro tyto poplatníky, s kterou nejsou spokojeni. Prosím o potvrzení této skutečnosti, že již nelze měsíčně uplatnit základní slevu u zaměstnavatele a že tito zaměstnanci musejí podat v případě uplatňování slev dle odst. 2 daňové přiznání.
Vydáno: 22. 01. 2008
Jsme právnická osoba, společnost s ručením omezeným. Žádám o radu ve věci licenčních poplatků placených do zahraničí. Na základě smluv o zamezení dvojího zdanění, článku 12, prosím o radu, o výši sazby licenčních poplatků kulturních pro Slovinsko. Domnívám se, že je to 10 %, ale ráda bych si to ověřila.
Vydáno: 26. 10. 2007
Jsme stavební firma - právnická osoba, plátci DPH, vedeme podvojné účetnictví. Na jedné ze staveb, které v současnosti provádíme, nám vypomáhal občan SR - fyzická osoba, neplátce DPH, slovenský živnostenský list. Stavba se nachází v Česku. Na základě vystavené faktury jsme mu uhradili částku, kterou nám fakturoval. Vyplývá nám z tohoto nějaká daňová povinnost? Odvedeme z tohoto jeho příjmu my nějakou daň tady v ČR, nebo si to on zdaní v SR?
Vydáno: 11. 06. 2007
Občan USA, trvale se zdržující v USA, vlastní v ČR část movitého majetku - domu, tento je pronajímán. Za rok 2006 podá daňové přiznání, základ daně činí cca 40 tis. Kč. Musí tento příjem zdanit rovněž v USA, případně jaký doklad mu k tomu je třeba vystavit?
Vydáno: 10. 05. 2007
V roce 2006 nám na Slovensku vznikla organizační složka - stálá provozovna. Účetnictví vede stálá provozovna ve SK, k 31. 12. 2006 transformujeme účetnictví této provozovny do účetnictví naší společnosti, a to přepočtem kurzu k 31. 12. 2006. Provozovna podá daňové přiznání na Slovensku a zaplatí daň z příjmů. Jak zaúčtovat tuto daň v našem účetnictví a kde se zaplacená daň na Slovensku promítne v daňovém přiznání za celou naší společnost, tj. na kterých řádcích daňového přiznání? Musím v této souvislosti vyplňovat tabulku I daňového přiznání (jedná se o úplný zápočet?), nebo jenom promítnu zaplacenou daň na ř. 320. Musím mít potvrzení finančního úřadu ze Slovenska, že daň byla zaplacena? Pokud ano, uhrazena bude až v roce 2007.
Vydáno: 10. 04. 2007
Žádám o pomoc, při výpočtu daňového přiznání fyzické osoby s příjmy ze zahraničí. Slovenská občanka pracovala část roku 2006 v Rakousku jako zaměstnanec a část roku v Čechách jako zaměstnanec. V Čechách bude podávat daňové přiznání na finanční úřad. Jde mi hlavně o příjmy z Rakouska, na kterých řádcích a přílohách se objeví v daňovém přiznání? Na co si dát pozor?
Vydáno: 27. 02. 2007
Sportovec vede daňovou evidenci, je plátce DPH. Příjmy z reklamy v tuzemsku a z výher na závodech tuzemsko i zahraničí. Závodí po celém světě. Někdy má příjmy potvrzené pořadatelem a zaslané na běžný účet (tam přijdou v českých korunách). Někdy dostane valuty v hotovosti a někdy dostane potvrzení, že z vyhrané částky už byla zaplacena v daném státě daň z příjmu. Jak toto účtovat v daňové evidenci?
Vydáno: 24. 01. 2007
Žádám o odpověď na následující dotaz k § 22 a § 38e zákona o daních z příjmů: Firma chce proniknout na trh v Bulharsku a Rumunsku a nechá si tam udělat průzkum trhu, marketingové studie ve výši po přepočtu 100 000 Kč. Dostala fakturu. Je potřeba srazit nějakou daň, kterou odvedu na finanční úřad a o tuto daň zaplatit méně za fakturu? Dále firma zaměstnává člověka z Rumunska, který nyní pobývá v ČR, práci vykonává v sídle české firmy, dostává mzdu, ze které jsou odváděny zálohy na daň z příjmu. To, že je Rumun - nesráží se mu ještě něco navíc z této mzdy? Můžu mu na konci roku udělat vyúčtování daně? Můžu uplatnit odpočty na dítě, které je však s manželkou v Rumunsku?
Vydáno: 09. 01. 2007
Jsme stavební firma a máme na Slovensku zřízenou organizační složku. Všichni zaměstnanci mají pracovně právní vztah uzavřen s mateřskou organizací - českou společností. Patnáct našich zaměstnanců od 8. 11. 2006 pracuje na stavbě na území Slovenské republiky pro organizační složku. Jejich mzda bude nákladem organizační složky na území Slovenské republiky. Dle informací OSSZ a zdravotních pojišťoven budeme odvody odvádět na území ČR. Není nám jasné zdanění mezd závislou činností. Budeme závislou činnost odvádět na uzení ČR nebo SR? Jak postupovat v případě, že část pracovního měsíce budou naši zaměstnanci pracovat na území ČR pro mateřskou společnost a část měsíce na území Slovenska pro registrovanou organizační složku? Bude moci zaměstnanec podat daňové přiznání z příjmu FO a na území kterého státu? Jak budeme řešit výše popsanou problematiku?
Vydáno: 27. 11. 2006
Německá mateřská společnost (100 % podílu na s. r. o. se sídlem v ČR) se rozhodla převést obchodní podíly na švýcarskou společnost (a. s.). Obracím se na Vás tímto s dotazem, zda výše uvedený převod obchodních podílů vede k daňové povinnosti k dani z příjmů právnických osob, případně jiným daním jak české společnosti, jejíž podíly se převádějí , tak i dnešní mateřské německé společnosti a švýcarské společnosti nabývající výše uvedené podíly.
Vydáno: 31. 08. 2006
V současnosti jsem daňovým rezidentem v Irsku (příjem § 6 ZDP). Letos mi byla darována část rodinného nemovitého majetku (příjem § 9 ZDP). Zajímalo by mě, ve které zemi mám, jako český občan v současnosti žijící a pracující v Irsku, povinnost odvést daň z příjmu z této nemovitosti.
Vydáno: 22. 05. 2006