Daňový rezident - strana 7

Můžu zaměstnanci (nerezident ze třetí země) udělat roční zúčtovaní nebo by měl podat daňové přiznání? V roce 2015 byl zaměstnán v české firmě (jsou to jeho jediné příjmy v ČR). Jeho dalšími příjmy je pouze důchod na Ukrajině.
Vydáno: 10. 03. 2016
Může daňový nerezident České republiky (daňový rezident Německa) se zdanitelnými příjmy dle § 22 odst. 1 písm. g) bodu 6 (odměny členů orgánů PO), zdaněných zvláštní sazbou daně, uplatnit základní slevu na poplatníka? Pokud ano, jakým způsobem (pouze v rámci daňového přiznání, případně měsíčně podepsáním prohlášení poplatníka)?
Vydáno: 09. 03. 2016
Občanka EU (Slovenka) byla v naší firmě zaměstnána na DPP do 10 000 Kč a nepodepsala prohlášení poplatníka. Je možné ji udělat daňové přiznání, kde by se jí srážková daň vrátila? Případně na jaký finanční úřad podávat, když má trvalé bydliště na Slovensku?
Vydáno: 04. 03. 2016
Občan ČR - rezident, pracoval od 1. 1.-29. 9. 2015 u lucemburské mezinárodní společnosti na palubě lodi - tanker. Od února do září měl v ČR dohodu o provedení práce, od října nastoupil v ČR do zaměstnání na plný úvazek. ČR má s Lucemburskem uzavřenou smlouvu o zamezení dvojímu zdaněním platnou dnem 31. 7. 2014. Příjem ze zahraničí byl dle této smlouvy zdaňován v Lucembursku společností, u které byl zaměstnán (čl. 14 odst. 4). Avšak výdělek nebyl takový, aby podléhala lucemburské dani, dle jejich ustanovení dostával "daňový bonus" 25 Eur/měsíc. Pro přiznání v ČR je tedy občan daňový rezident s příjmem z ČR a zahraničí. Příjem ze zahraničí tedy podléhá jen Lucemburské dani, spolu s přiznáním ji zašlu v příloze "seznam pro vyloučení dvojího zdanění", kde použiji metodu vynětí daně? Potvrzení o příjmu je ve francouzském jazyce a v EUR - musí být ověřený překlad? Jakým kurzem přepočíst - stačí průměrným ročním, nebo tím, kterým bylo vyplaceno?
Vydáno: 26. 02. 2016
Rakouský občan pracoval a bydlel v Německu, kde do 31. 7. 2015 pracoval. Poté se přestěhoval za rodinou do České republiky, kde si od 1. 8. 2015 zřídil živnostenský list a dojíždí do Německa pracovat jako OSVČ. Mám ho brát jako nerezidenta - v České republice žil méně než 183 dnů. V České republice má zdanit jen české příjmy dle § 7? A v Německu si udělá své vlastní vyrovnání daní? Nebo musí vše zdanit v Německu jako německý rezident - jak příjmy ze zaměstnání, tak příjmy OSVČ z Česka? V České republice ale daňové přiznání podat musí, je veden jako OSVČ podnikající v České republice. Za rodinou tady dojížděl už od května 2015 - manželka se již vrátila z Německa do České republiky, on zde dojížděl a opravovali si byt, aby se mohli natrvalo vrátit.
Vydáno: 23. 02. 2016
Klient - OSVČ podnikal na území České republiky do 31. 5. 2015, od 1. 6. podniká jako OSVČ v Irsku. Dle sdělení klienta, příjmy z Irska bude zdaňovat v Irsku podle jejich zákonů do konce října 2016. Jak zdanit příjmy z České republiky: 1. Pokud by OSVČ byl daňový nerezident (pobýval by na území Irska od 1. 6. – 31. 12. 2015, tj. 214 dnů)? 2. Pokud by OSVČ byl daňový rezident (v měsíci červenec – srpen 2015 pobýval na území České republiky, v Irsku jen červen, září – prosinec 2015). OSVČ má stálé bydliště v ČR.
Vydáno: 22. 02. 2016
Občan s trvalým pobytem v ČR, s pobytem v ČR nad 183 dní, tudíž rezident, pracoval na Slovensku 2 měsíce v r. 2015, donesl si potvrzení o zdanitelných příjmech na Slovensku. Ostatní měsíce už měl závislou činnost v tuzemsku. Bude tento občan podávat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za r. 2015 v tuzemsku? Do jakého oddílu se uvádějí příjmy ze závislé činnosti na Slovensku, včetně zaplacené daně na Slovensku?
Vydáno: 10. 02. 2016
Občan ČR s trvalým bydlištěm v ČR má příjmy ze závislé činnosti v ČR. V současné době dostal nabídku zaměstnání v Singapuru. V případě, že bude rezident v ČR pak bude danit všechny příjmy v ČR metodou progrese. Nastane-li však situace, že bude rezident v Singapuru více než 183 dnů v roce pak bude danit všechny příjmy v Singapuru? Jak se takové rezidentství prokazuje. Nebo bude příjmy ze zahraničí zdaňovat v Singapuru a příjmy z České republiky v České republice? Jak je to správné?
Vydáno: 08. 02. 2016
S. r. o. zaměstnává Poláky od 1. 4. 2015, kteří mají trvalé bydliště v Polsku. Jeden zaměstnanec první tři měsíce nikde nepracoval, další zaměsnanci první tři měsíce pracovali v Polsku. Chci se tedy zeptat: 1. Mohu zaměstnanci, který první tři měsíce nikde nepracoval, provést roční zúčtování daně v ČR? 2. Kde budou zaměstnanci, kteří pracovali první tři měsíce v Polsku, podávat daňové přiznáni?
Vydáno: 01. 02. 2016
Dlouhodobě zápasím u NNO s přijatými dary peněžními i nepeněžními, od neanonymních i anonymních dárců se stanovením účelu užití, ale i nestanovení účelu (bez účelu). 1)      Nerezident (FO) zaslal na bankovní účet NNO peněžní dar v EUR bez písemné smlouvy, dohody, účelu/užití. Jak zúčtovat tento přijatý dar v NNO včetně užití/účelu? Aplikace: Zápis-vedení NNO – včetně rozhodnutí použití daru na účel, krytí nákladů projektu. Jak zúčtovat tento přijatý dar v NNO včetně užití/účelu. Jako v navržených aplikacích? 2)      Nerezidenti (FO) při návštěvě regionu (Sudety) mezi sebou vybrali peněžní dar v EUR a hotově jej předali řediteli NNO – (nejedná se o standardní sbírku velikonoční, organizovanou např. církví ČR). Aplikace: Vyhotoven interní účetní/právní doklad – interní – zápis protokolární vedení NNO – včetně rozhodnutí o účelu užití. Jak zaúčtovat přijatý dar v NNO včetně užitím/účelu, když jde o anonymní dar? 3)      Nerezident (PO) ze Západní Evropy zaslal na bankovní účet NNO peněžní dar významné hodnoty (vyšší než 400 000 Kč) bez smlouvy, účelu/užití? Aplikace: Nerezident identifikován – požádán o podepsání písemně vyhotovené darovací smlouvy vypracované účetní jednotkou dle NOZ, kde si účetní jednotka sama uvedla účel, na který přijatý dar použije. Část daru na provoz a část na investici – je v jednání. Vedení NNO však oponovala, že nutit mecenáše k podpisu darovací smlouvy dle NOZ by v budoucnu ohrozilo jeho mecenáštví pro NNO, rozhodlo se postupovat v intencích československého práva a jako podklad k přijatému významnému daru vyhotovilo zápis z jednání vedení, kde uvedené projednala a rozhodlo o jeho úžití a účelu. Jak zúčtovat tento přijatý dar v NNO včetně aplikace užití/účelu výše navržené? 4)      Nerezident (PO) ze Západní Evropy zaslal koncem roku na bankovní účet NNO v EUR peněžní dar významné hodnoty (vyšší než 400 000 Kč) bez smlouvy, účelu/úžití. Aplikace: Nerezident identifikován – požádán o podepsání písemně vyhotovené Darovací smlouvy vypracované účetní jednotkou dle NOZ, kde si účetní jednotka sama uvedla účel, na který přijatý dar použije. Část na provoz v roce 2014 a část na provoz v roce 2015. Pro tento účel doporučeno NNO zvolit účtování přes časové rozlišení – výdaj příštích období. Možná alternativa by byla zaúčtovat přes vlastní jmění (účet 901). Jak posoudit výše navrženou aplikaci a jak doporučovala zúčtovat tento přijatý dar v NNO včetně aplikace užití/účelu výše navržené? 5)      Rezident (FO – občan ČR) zaslal na bankovní účet peněžní dar v CZK – bez písemné smlouvy, dohody, účelu/užití. Aplikace: Rezident identifikován, v NNO postupováno jako u bodu 3), poslední část – interní zápis vedení NNO k přijatému peněžnímu daru. Jak zúčtovat tento přijatý dar v NNO včetně aplikace užití/účelu?  
Vydáno: 12. 11. 2015
Občan ČR a Slovenska začnou pronajímat byt v Praze (příjmy z § 9 zákona o daních z příjmů). Jaké jsou jejich registrační povinnosti k dani z příjmů a kdy?
Vydáno: 19. 10. 2015
Fyzická osoba (český rezident, nepodnikatel): Nakupuje 100% obchodní podíl na českém s. r. o., a to od současných dvou vlastníků tohoto s. r. o., kterými jsou: a)      právnická osoba, rezident čl. státu EU a b)      právnická osoba, rezident tzv. třetí země (není smlouva o zamezení dvojího zdanění, neexistuje mezinárodní spolupráce). Jaká bude daňová povinnost obou prodávajících z hlediska zákona o daních z příjmů, a to zejména s ohledem na ustanovení § 22 odst. 1 písm. h), případně osvobození podle § 19 zákona o daních z příjmů (tzn. pokud by byla splněna podmínka pro osvobození a variantně i pokud by splněna nebyla). V případě nesplnění podmínky je prodávající povinen podat v ČR daňové přiznání k DPPO a případně uplatnit nabývací hodnotu jako daňový výdaj. V případě osvobození, je také povinnost podat daňové přiznání?   Nakupuje od stejných výše uvedených dvou daňových nerezidentů ČR „české“ pohledávky, které jsou: a)      jejich vlastní a b)      nabyté postoupením. Prosím o posouzení daňových povinností nerezidentů (prodávajících), a to zejména z pohledu § 22 odst. 1 písm. g) bod 11, případně § 36 či povinnost kupujícího z pohledu § 38e (zajištění daně). Pokud je tam povinnost zajištění daně, musí tuto provádět i uvedená fyzická osoba?  
Vydáno: 17. 09. 2015
Zaměstnáváme občany Slovenské republiky. Pracují u nás celý rok. Nemají v ČR vyřízený trvalý pobyt. Jeden zaměstnanec má v ČR vyřízený daňový domicil. Může nás tento zaměstnanec i ostatní slovenští zaměstnanci, kteří daňový domicil nemají vyřízený požádat o roční zúčtování daně, když neuplatňují žádné slevy na dani. Jsme povinni, pokud požádají jim toto zúčtování udělat? Během roku jim srážíme zálohy na daň.
Vydáno: 14. 04. 2010
Fyzická osoba, občan ČR, neplátce DPH. Společník s. r. o - Rusko. V roce 2007 vyplaceny podíly na zisku a sraženy 30% srážkovou daní v Rusku. Budou se tyto vyplacené podíly na zisku z Ruska uvádět do daňového přiznání fyzické osoby u nás v ČR? Pokud ano, kam se uvede v daňovém přiznání (§ 8 nebo v příloze č. 3) a jaké potvrzení potřebuje z Ruska?
Vydáno: 20. 07. 2009
Fyzická osoba, občan ČR, neplátce DPH. Společník s. r. o - Rusko. V roce 2007 vyplaceny podíly na zisku a sraženy 30% srážkovou daní v Rusku. Budou se tyto vyplacené podíly na zisku z Ruska uvádět do daňového přiznání fyzické osoby u nás v ČR? Pokud ano, kam se uvede v daňovém přiznání (§ 8 nebo v příloze č. 3) a jaké potvrzení potřebuje z Ruska?
Vydáno: 20. 07. 2009
Právnická osoba zaměstnává na základě povolení pracovního úřadu občana Ukrajiny. Zaměstnankyně nastoupila do zaměstnání dne 1. 9. 2008, pracovní poměr na dobu určitou 1 rok. Podepsala prohlášení k dani, měsíčně je uplatňována částka 2 070 Kč na popl. Požádala zaměstnavatele o zúčtování záloh na daň za rok 2008. Mohu této zaměstnankyni provést roční zúčtování záloh na daň za rok 2008 a v tomto zúčtování uplatnit zvýhodnění na dítě, nebo musí podat přiznání k dani z příjmů sama? Posuzuje se daňové rezidenství a nerezidenství pouze délkou pobytu na území nad 183 dnů v kalendářním roce? Jaká by byla situace v případě, že by do zaměstnání nastoupila 1. 1. 2008? Můžu u zaměstnance, občana SR s trvalým pobytem v SR měsíčně uplatnit daňové zvýhodnění na dítě a provést mu roční zúčtování záloh na daň nebo musí také přiznání podat sám?
Vydáno: 26. 03. 2009
Fyzická osoba je zaměstnána v Německu jako lékař. V ČR má rodinu, do Německa dojíždí – daňový rezident v ČR. V ČR má příjmy z pronájmu nemovitosti. Do roku 2007 předkládal potvrzení o příjmech z Německa, které jsem uváděla v daňovém přiznání a daň z příjmů se počítala tzv. progresí. Jak je to v roce 2008, když je jednotná sazba daně 15 %. Musí předkládat potvrzení o příjmech z Německa, nebo stačí uvést pouze příjmy z pronájmu v ČR a odvést 15 % daň?
Vydáno: 10. 03. 2009
Prosím o informaci k povinnostem daňového rezidenta. Jedná se o občana z Ukrajiny, který v ČR pobývá 2 roky. V první polovině r. 2008 byl zaměstnancem a od druhé poloviny pracuje jako OSVČ na živnostenský list. Vyplývají pro něj povinnosti zákonného sociálního a zdravotního pojištění v ČR? Registroval se pouze na FÚ a na OSSZ. Zdravotní pojištění nemá. Vyplývá mu ze zákona povinnost být zdravotně pojištěn?
Vydáno: 06. 03. 2009
Na základě Zmluvy o vytvorení diela podľa § 39 autorského zákona jsem obdržela odměnu ve výši 3 535 SK ze Slovenské republiky. Nejsem si jistá, jak postupovat při zdanění v ČR, kde jsem daňovým rezidentem a jako podnikatel jsem povinná podávat daňové přiznání. Odvádí se z této částky zdravotní a sociální pojištění? Domnívala jsem se, že dle Smlouvy o zamezení dvojího zdanění se SR, jsou ve státě zdroje (Slovensko) autorské honoráře osvobozeny. Nicméně na účtu mám uvedeny tyto částky: hodnota 2 792,- kurz, 85831, připsaná částka 2 396,40 Kč, odměna 3 535 SK.
Vydáno: 25. 02. 2009
Český občan, s bydlištěm na území ČR odjede na 9 měsíců pracovat do zahraničí. Je tím splněna podmínka, aby se stal daňovým nerezidentem?
Vydáno: 22. 12. 2008