Paušální výdaje - strana 38

S. r. o., plátce DPH, vedení podvojného účetnictví. V případě, kdy bych chtěla uplatnit paušál 5.000,-Kč./měs. na osobní automobil, používaný pouze pro služební účely, zpětně za rok 2009. Co provést s daňovými doklady za PHM, které jsou již v nákladech za rok 2009 a kde již bylo uplatněno DPH. Je potřeba vést evidenci jízd?
Vydáno: 01. 02. 2010
Příjmy a výdaje v daňové evidenci rozděluji na spolupracující manželku 50/50. V případě přechodu na výdaje uplatňované dle § 7 odst. 7) ZDP, tj. „paušálem“ se do základu daně spolupracující manželky zahrnují: 1 - pouze převedené příjmy (50%) a převedené výdaje (50%) a celá úprava základu daně dle § 23 odst. 8) jde na vrub podnikatele a nebo 2 - se na spolupracující manželku převádí i polovina pohledávek, závazků, zásob a v daňovém přiznání pak manželka vyplňuje i řádky č. 105 a 106?
Vydáno: 27. 01. 2010
Fyzická osoba, daňová evidence. Auto ve SJM, nezahrnuté v obchodním majetku, registrováno na podnikajícího manžela. S tímto autem jezdí pracovní cesty: a) - pouze spolupracující manželka, b) - manžel nebo spolupracující manželka, c) - manžel nebo spolupracující syn. V kterém případě je a v kterém případě není možno uplatnit paušál na dopravu u takového auta. Auto ve SJM, nezahrnuté v obchodním majetku, registrováno na nespolupracující a nepodnikající manželku. S tímto autem jezdí pracovní cesty podnikající manžel, pro osobní potřebu manžel i manželka. Je možno uplatnit krácený paušál na dopravu?
Vydáno: 27. 01. 2010
Podnikatelka fyzická osoba si píše cesťáky na svoje soukromé auto. Chce si nyní začít uplatňovat výdaje na auto paušálem. V technickém průkazu je jako vlastník vozidla zapsán manžel podnikatelky. Manželé mají bezpodílové vlastnictví. Lze si uplatnit paušál ve výši 4.000,- , když: 1. manžel podnikatelky je nepodnikající občan a auto používá k soukromým účelům, 2. manžel podnikatelky je podnikatel, ale nebude si uplatňovat ani cesťáky ani paušál, 3. manžel podnikatelky je zaměstnanec jiné firmy a jezdí tímto autem na služební cesty - dostává proplaceny cestovní náhrady, 4. manžel podnikatelky je podnikatel a chce si též na auto uplatnit nějaké výdaje (skutečné či paušál).
Vydáno: 26. 01. 2010
Fyzická osoba, od r. 2007 plátce DPH, paušální výdaje. Fyzická osova v r. 2009 vykonává zprostředkovatelskou činnost na území ČR (jedná jménem a na účet jiné osoby) pro osobu registrovanou k dani v jiném členském státě EU-NSR. Na základě § 10 odst. 13 je místo plnění v NSR. Fyzická osoba vykazuje uskutečněné plnění na řádku 21 daňového přiznání a uplatňuje si odpočet u přijatých plnění, které souvisí se zprostředkováním (telefony, kancelářské potřeby apod.). Pro rok 2009 byla doplněna do § 6 odst. 2 definice obratu o ustanovení \\\"s místem plnění v tuzemsku\\\". Mám tomu rozumět tak, že se výše uvedené zprostředkování nezahrnuje do sledování obratu, neuvádí se do daňového přiznání a nemám nárok na uplatnění odpočtu DPH ze zboží a služeb k tomu pořízených. Pokud tato zdanitelná plnění se nepočítají do obratu a v r. 2009 jsem jiné výstupy (mimo zprostředkování pro pláce z EU) neměl mohu podat žádost o zrušení registrace k DPH?
Vydáno: 19. 01. 2010
Fyzická osoba, doposud vede daňovou evidenci. Zvažujeme možnost uplatnění paušálních výdajů v r. 2009 a v této souvislosti mám následující dotazy: 1) Je hostinská činnost řemeslná, na kterou se vztahuje možnost uplatnění 80 % výdajů? 2) Patří závazek z placení úroků z úvěru k závazkům, o které se musí upravit základ daně v předch. období? 3) Nastane nějaký problém, v případě, že má podnikatel leasing? (Předpokládám, že při případném přechodu opět na daňovou evidenci bude pokračovat jako předtím, bez jakýchkoli změn, pouze přeskočí uplatnění čas. rozliš. splátek v období uplatnění paušálních výdajů.) Pokud skončí leasing v době, kdy uplatňuje paušální výdaje, jaké nastanou problémy? 4)Při přechodu z uplatňování paušálních výdajů na daňovou evidenci se řídí dle § 23 odst. 8 bodu 3.? Čili neupravuje základ daně v předch. období o závazky? 5) V případě plátce DPH musí stále vést evidenci výdajů z důvodu uplatnění odpočtu DPH?
Vydáno: 18. 01. 2010
Jako účetní si vedu daňovou evidenci. V letošním roce jsem si chtěla uplatnit paušální výdaje 60 %. Dočetla jsem se ale, že bych musela udělat dodatečné daňové přiznání za rok 2008, neboť v pohledávkách jsem měla 70 tis. Kč, a tyto bych musela dodanit. Nyní jsem byla na školení, a tam mi bylo řečeno, že se to týká pouze OSVČ, která vede účetnictví, nikoliv daňovou evidenci. Je to pravda?
Vydáno: 18. 01. 2010
Fyzická osoba, plátce DPH, daňová evidence. Může si plátce DPH uplatnit odpočet DPH z nakoupených PHM v případě, že uplatňuje paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem dle novely platné od října 2009 u vlastního vozidla nezařazeného do obchodního majetku? V druhém případě vlastní vozidlo nemá zařazené v obchodním majetku a uplatňuje výdaje dle § 24 odst. 2 písm. k) tzn. zákl. náhradu a náhradu výdajů PHM. a je plátce DPH. Může si uplatňovat za předpokladu, že bude mít daňové doklady odpočet DPH z nakoupených PHM. V zákoně č. 588/1992 Sb. byl přímo zákaz uplatnění odpočtu DPH u náhrady za spotřebované PHM a v současně platném zákoně č. 235/2004 jsem toto ustanovení, které neumožňuje odpočet DPH v případě uplatňování náhrad nenašel.
Vydáno: 14. 01. 2010
Naše společnost má v majetku osobní automobil, na který chce využít výdaje na dopravu paušálem. Dále eviduje ještě jeden automobil (v leasingu), u kterého se paušální výdaje nevyplatí, protože skutečné náklady jsou vyšší. Je možné u jednoho automobilu použít paušál a u druhého skutečné výdaje? Je součástí paušálních výdajů na dopravu také servis automobilu, mytí auta a např. leasingová splátka nebo pouze náklady na PHM a parkovné?
Vydáno: 12. 01. 2010
OSVČ je FO, plátce DPH, vede DE, poskytuje zemědělské služby. V majetku firmy má kombajn a pro účely podnikání používá svoje auto, které nemá v majetku firmy a svoji motorku, kterou také nemá v majetku firmy. Náklady na kombajn uplatňuje podle skutečnosti, náklady na osobní auto a motorku by rád uplatňoval paušálně - auto 4 000 Kč za měsíc, ale jak motorku? Také 4.000 Kč za měsíc? Je kombajn považován jako vozidlo? Může se jedno vozidlo uplatňovat paušálními výdaji a druhé podle skutečnosti?
Vydáno: 11. 01. 2010
Pokud si OSVČ bude chtít uplatnit výdaje paušálem na automobil v roce 2009, musí platit silniční daň z tohoto automobilu? A musí být automobil v jeho vlastnictví?
Vydáno: 11. 01. 2010
Měla bych dotaz ohledně zdaňování vydaných faktur. Fyzická osoba nevede daňovou evidenci, uplatňuje si výdaje paušálem. Vystavuje pouze vydané faktury. Na konci roku 2009 vystaví fakturu, která bude mít splatnost 15. 1. 2010 a také bude uhrazena v tomto roce. Ve kterém daňovém přiznání zařadí tuto fakturu ke zdanění? V tom, ve kterém ji vystavila nebo v roce uhrazení?
Vydáno: 30. 11. 2009
Jedná se o veřejnou obchodní společnost. Společníci používají svá soukromá vozidla také pro služební účely. Může společnost vyplácet společníkům paušální náhradu ve výši 4.000 Kč na automobil, popř. i náhradu za opotřebení automobilu? Jakým způsobem toto vyplácení evidovat u v. o. s.?
Vydáno: 23. 10. 2009
Vedu knihu jízd a jsem denně na cestách více než 12 hodin. Jak tuto dobu prokáži pro uplatnění stravného paušálem? Jedná se o OSVČ.
Vydáno: 06. 10. 2009
Fyzická osoba, plátce DPH, vede daňovou evidenci - chce si uplatnit výše uvedený paušál. Jak bude plátce DPH postupovat ? 1) Auto používá jen zčásti k podnikání, má ho zařazen do obchodního majetku - musí vést nadále knihu jízd za účelem krácení odpočtu DPH z dokladů za provoz vozidla (PHM, opravy atd.)? 2) Pokud fyzická os. používá vozidlo jen k podnikání, jak bude prokazovat tuto skutečnost nebo prokazovat opak?
Vydáno: 22. 09. 2009
Žádám Vás o následující radu. Pokud bude zaměstnanci svěřeno osobní auto i k soukromým účelům a firma neuplatní paušál 4.000 CZK na pohonné hmoty + parkovné (měsíční náklady na pohonné hmoty jsou vyšší přes 6.000 CZK) Jak se prosím bude postupovat, když se budou uplatňovat výdaje na pohonné hmoty dle daňových dokladů od CCS ? Doposud jsem dávala zaměstnanci, který má auto i v osobním používání 1 % z pořizovací ceny včetně DPH do mzdy ke zdanění, to bude snad i dále platit. V roce 2009 je odváděno z této částky sociální + zdravotní pojištění? Na pohonné hmoty jsem vystavila doklad o použití včetně DPH, zaměstnanec tyto náklady za soukromě ujeté km uhradil. DPH jsem měsíčně odváděla Finančnímu úřadu. Na základě dokladu o použití jsem účtovala MD 211 / DAL 648, MD ..../ DAL 343 Jak to bude s ostatními náklady (opravy, silniční daň, pojistné)? Prosím, sdělte mi jak mám postupovat od 1. 10. 2009.Vedení knih jízd prý má být zákonem zrušeno od 1. 1. 2010.
Vydáno: 18. 09. 2009
Prosím o následující odpověď. Od letošního roku nemusím jako drobný podnikatel (plátce DPH, vedoucí daň. evidenci) vést knihu jízd a použít paušál 5.000,- Kč (nebo 4.000,- Kč při použití soukromích jízd). Co můžu použít do nákladů (pojištění vozidla, silniční daň, opravy, náhradní díly, atd.) a co ne?
Vydáno: 14. 09. 2009
Novela o dani z příjmu zavádí paušální výdaj na dopravu motorovým vozidlem ve výši 5.000 Kč. Uvádí, že se použije pro zdaňovací období roku 2009. Znamená to, že na jedno vozidlo lze v roce 2009 uplatnit výdaj 60.000 Kč? V případě uplatnění paušálu nelze uplatnit skutečné výdaje na pohonné hmoty, jak je to s uplatněním DPH z nakoupených pohonných hmot, lze uplatnit DPH na vstupu či ne?
Vydáno: 11. 09. 2009
Jsme s. r. o. a čtvrtletní plátci DPH. Vzhledem k tomu, že paušální výdaje na auto lze uplatnit již v roce 2009 a protože jsme do 30. 6. 2009 (poslední přiznání k DPH) uplatňovali náklady na auto ve skutečné výši, lze od 1. 7. 2009 začít uplatňovat paušální výdaje na auto? Lze tedy u jednoho automobilu první půlrok uplatňovat skutečné výdaje a druhý půlrok paušální výdaje?
Vydáno: 03. 09. 2009
Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se budou uplatňovat paušální náklady na použití os. automobilu. Chápu dobře, že automobil vložený do firemního majetku, budu dále odepisovat dle odpisového plánu a odpisy budou daňově účinný náklad? Paušální částka se bude týkat jen pohonných hmot a parkovného bez DPH? A co případné opravy, budou daňově účinné, nebo jsou již obsaženy v paušální částce? Podnikatel je fyz. osoba,měsíční plátce DPH.
Vydáno: 23. 07. 2009