Paušální výdaje - strana 40

Lesní dělník – vlastní Harvestor, 90 % příjmů je z lesnické činnosti (těžba dřeva). Vede daňovou evidenci a mimo jiné je i zemědělský podnikatel (vlastní pozemky). Může použít paušální výdaje ve výši 80 %? Pokud ano, na jaký paušál 50 %?
Vydáno: 17. 12. 2008
V případě překladatelské činnosti na základě živnostenského zákona jsou paušální výdaje dle § 7 odst. 7 písm. c) ZDP ve výši 50 %, v případě překladatelské činnosti vykonávané na základě autorského zákona ve výši 40 % (§ 7 odst. 7 písm. d) ZDP). V případě překladů knih je situace jasná – autorský zákon. Ale jak je to v případě relativně odborně zaměřeného článku v časopisu určeného pro širokou veřejnost (např. botanika či lékaře o léčivých bylinkách, zoologa o zvířatech, astronoma o vesmíru...). Takovýto „odborně“ zaměřený článek může napsat např. i novinář nastudující si uvedenou problematiku. Kde je hranice tvůrčí činnosti autora článku? Překladatel a ani daňový úředník zřejmě není schopen posoudit podléhá-li takový překlad autorskému zákonu, či nikoli. Překlad takového článku bude uveřejněn obdobném časopise v cizině, nebo naopak. Je možno se domnívat, že vydavatel předá překladateli text k přeložení a zřejmě právě vydavatel musí vědět, zda podléhá tento text autorskému zákonu či nikoliv, tj. zda přeložením a šířením autorského díla porušuje autorský zákon. Je možno se proto tedy též domnívat, že nejjistější informaci o tom zda překládaný text podléhá autorskému zákonu je možno získat u zadavatele překladu? Nebo jakým jiným způsobem může poplatník daně poznat zda bude na příslušný příjem za překlad moci použít 50% či 40% paušálních výdajů?
Vydáno: 18. 07. 2008
Podnikatelka byla jako zahraniční osoba zapsána v obchodním rejstříku. K 22. 11. 2007 byla vzhledem k tomu, že v r. 2006 získala trvalý pobyt v ČR proveden výmaz z obchodního rejstříku. Její roční obrat činí cca 200 tis. Kč. Může od 1. 1. 2008 přejít na daňovou evidenci. Není plátcem DPH. Její aktiva tvoří pouze fin. majetek. Zásoby, pohledávky a závazky nemá. V zákoně o účetnictví nejasné ustanovení o povinnosti vést účetnictví po dobu 5 let. Může v roce 2008 uplatnit daň procentem?
Vydáno: 14. 04. 2008
Co si může zahrnout do nákladů pojišťovací agent? Jedná se o neplátce DPH, FO, vede daňovou evidenci. Od pojišťovny jsou mu připisovány provize, ty jsou samozřejmě zdanitelným příjmem a oproti tomu jsou možné náklady na počítač, pracovní cesty, kancelářské potřeby, telefon, i pracovní oděv (oblek?).
Vydáno: 10. 04. 2008
Osoba samostatně výdělečně činná vedoucí dobrovolně účetnictví, uplatňuje výdaje procentem (nákladní doprava 50 %). Úředník na FÚ mu sdělil, že FO vedoucí účetnictví nemůže uplatnit výdaje procentem a už vůbec ne, pokud je plátcem DPH.
Vydáno: 02. 04. 2008
Řeším problém, zda podnikatel z Polska podnikající na živnostenský list jako fyzická osoba, je zahraniční osoba a tudíž musí vést účetnictví, anebo stačí, když povede daňovou evidenci, popřípadě jen evidenci příjmů a výdaje uplatní % z příjmů?
Vydáno: 02. 04. 2008
Chtěla bych se informovat, jak postupovat v případě, když si fyzická osoba pořídila osobní automobil na leasing a nemá možnost v roce ukončení zahrnout tento majetek do firmy, protože zákon tak neumožňuje. Nákup osobního automobilu v r. 2005 - vedl daňovou evidenci, uplatnil si jako výdaj ovlivňující základ daně 129 046 Kč, v roce 2006 uplatňoval výdaje procentem z příjmů, tak leasingové splátky vedl jen evidenčně 172 062 Kč, v roce 2007 to stejné 172 062 Kč jen evidenčně, ale v roce 2008, kdy na základě smlouvy a dle splátkového kalendáře řádně ukončí leasing, ale protože mu to zákon neumožní, tak jej nemůže do majetku zavést, je skutečně nutné daňový základ navýšit o částky, které již ve výdajích byly uplatněny? A jestli to tak skutečně musí být, o jakou částku se tento základ daně zvýší? O 129 046 Kč za dobu kdy byl v DE a uplatnil si tuto částku jako výdaj ovliv. základ daně nebo musí základ daně navýšit i o další částky, které v následujících letech vedl jen evidenčně? A jak se pak postupuje v případě placení pojistného, ovlivňuje toto navýšení daňového základu i odvod na sociální a zdravotní pojištění? Pokud se uplatňují skutečné výdaje, tak o část leasingu, která snižuje základ daně, snižuji i základ pro odvod pojistného. Jak postupovat?
Vydáno: 25. 03. 2008
Fyzická osoba koupila nemovitost, ve které podniká (2/3 plochy) a 1/3 plochy pronajímá jiné firmě. Vede účetnictví. Postupuji správně pokud! NENÍ! budova zařazena do obchodního majetku?: - odpis v § 7 neuplatňuji, protože podniká ve svém, - v § 9 uplatním odpis jen z části, kterou podnikatel pronajímá pokud povedu skutečné výdaje, uplatním-li výdaje paušálem, pak je odpis součástí paušálu ve výši 30 % z dosažených příjmů, - daň z nemovitosti, opravu fasády nebo malování prostor dávám do daňově účinných výdajů podle plochy jak v § 7, tak v § 9 (vyloučila bych jen tu část, která by se používala pro soukromé účely, ale to podnikatel nemá), - v účetnictví, které vedu jedno, protože se jedná o jeden subjekt (podnikatel i občan = FO) eviduji v AE § 7 a v AE § 9, odpis účtuji 551001/082 ve výši, která se uplatňuje pro § 9 a 551999/082 (daňově neúčinné) pro § 7. Domnívám se, že tím mám na 551 rozděleny daňové a daňově neúčinné výdaje a na 082 vidím oprávky majetku.
Vydáno: 13. 03. 2008
Co je třeba zohlednit, při přechodu uplatňování výdajů % z příjmů na skutečné náklady u FO, která vede účetnictví? (V roce 2006 uplatňovala výdaje % a v roce 2007 chce uplatnit skutečné náklady.)
Vydáno: 04. 03. 2008
Živnost: činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců - paušální výdaje 40 % nebo 50 %?
Vydáno: 26. 02. 2008
Mám leasing na osobní automobil na 5 let. Konec leasingu v r. 2008. Za r. 2007 by se mi vyplatilo uplatnit výdaje procentem z příjmů - 50 %. Jsem plátce DPH, pohledávky za r. 2006 jsem přidanila a závazky nebyly. Do obchodního majetku bych automobil zařadila v r. 2008 návratem na skutečné výdaje. V článku, který se touto problematikou zabýval bylo napsáno, kdo neprozřetelně přejde u leasingu v jednou roce na výdaje procentem, musí se vrátit na výdaje skutečné. Potřebuji vědět, zda mám možnost v r. 2007 použít výdaje procentem a připomenout aspekty přechodu zpět na výdaje skutečné, aby bylo možno zařadit do obchodního majetku, neboť automobil bude mít zůstatkovou cenu 50 000 Kč a bude nutno odpisovat.
Vydáno: 12. 02. 2008
Podnikatel vedl v r.2004 DE a v r.2005 uplatnil výdaje paušálem.Jak vysoké je penále v případě,kdy byla pohledávka zahrnuta do ZD až v DP za rok 2005? Pohledávka roku 2004 zaplacená v roce 2005 je 80 tisíc. Daň zaplatil podnikatel vždy včas. Je možno v popsaném případě požádat správce daně o prominutí daně, když se nejednalo zjevně o úmysl?
Vydáno: 31. 01. 2008
Osoba samostatně výdělečně činná, která podniká v oblasti služeb pro zemědělskou výrobu, vlastní dům včetně oploceného pozemku, dům ani pozemek nejsou zahrnuty v jeho obchodním majetku. Jak postupovat při odvodu daně z příjmu, jestliže na plot bude umístěna nástěnná reklama a na pozemek bilboard? Firma, která tuto reklamu umístí, chce uzavřít s jmenovanou OSVČ nájem na cca 20 let. OSVČ by chtěla uplatňovat i u tohoto nájmu reklamních ploch paušál. Nevím, jestli jde v tomto případě o § 9 a % výdajů je 30 % nebo o § 10? U služeb pro zem. výrobu chce také OSVČ uplatňovat výdaje paušálem (50 %).
Vydáno: 19. 12. 2007
Otec a syn provozují na základě smlouvy o sdružení fyzických osob bez právní subjektivity řemeslnou živnost malířské a natěračské práce. Dle smlouvy je poměr příjmů a výdajů 60 : 40. Mohou uplatnit v daňovém přiznání za rok 2007 příjmy v poměru 60 : 40 a každý samostatně z těchto příjmů paušální výdaje 60 % a pojistné? Tento postup je výhodnější než skutečné náklady.
Vydáno: 10. 12. 2007
Podnikatel-fyzická osoba, vede DE, plátce DPH. V daňovém přiznání za r. 2006 jsme zvýšili základ daně o nezaplacené pohledávky a snížili o nezaplacené závazky jako přípravu na uplatnění výdajů v r. 2007 paušálem. Protože jsme plátci DPH, vedeme dál evidenci a zjišťujeme, že se nám nevyplatí uplatnit si výdajový paušál, ale skutečné výdaje. Je potřeba opravit daňové přiznání za r. 2006 pokud se rozhodneme pro skutečné výdaje? V případě, že bychom v r. 2007 uplatnili paušál a v r. 2008 chtěli uplatnit skutečné výdaje (věděli to dopředu) je potřeba opět zvýšit a snížit ZD o pohledávky a závazky v daňovém přiznání r. 2007?
Vydáno: 13. 11. 2007
Chtěla bych Vás požádat o radu, jak je to s uplatněním DPH u pohonných hmot, když podnikatel FO (plátce DPH) uplatňuje paušální výdaje, má z doby, kdy účtoval o skutečných výdajích firemní automobil, platí silniční daň a auto využívá nadále ke svému podnikání, nikdy je nepřevedl do svého osobního vlastnictví. Tak jak si uplatňuje odpočet DPH při nákupu materiálu a režijních výdajů, které potřebuje ke svému podnikání, tak může si rovněž uplatnit i DPH při nákupu pohonných hmot, když tento výdaj rovněž slouží k dosažení příjmů z podnikatelské činnosti?
Vydáno: 06. 11. 2007
Fyzická osoba podniká v oblasti provizního prodeje kosmetických výrobků do kadeřnických salonů. Měsíčně vystavuje fakturu, která obsahuje: smluvní provizi + přefakturace služeb (telefon - ve výši 5 000 Kč, PHM, drobné opravy auta - podle skutečných výdajů) + vyúčtování za použití služebního vozidla ve výši 14 000 Kč. Není plátce DPH. Od firmy následně dostane fakturu na 16 000 Kč za poskytnutí služebního auta. Tuto fakturu nehradí, ale firma si ji započte proti faktuře od prodejce. Takže prodejce na účet ve skutečnosti dostane o 14 000 Kč méně. Faktury od mobilního operátora nikdy nedosahují částku 5 000 Kč, tato částka je ale fixně hrazena bez ohledu na to, kolik se provolalo. Můj dotaz má dvě části: 1) Obrat pro účely DPH Bude správné, když do obratu pro účely DPH zahrnu provizi a k tomu rozdíl nákladů na telefon? (Např. příspěvek je 5 000 Kč provoláno jen 3 000 Kč do obratu mi vstoupí 2 000 Kč?) 2) Použití paušálních výdajů Co zahrnu v případě paušálních výdajů do příjmů? Bude správné, když zahrnu pouze skutečně přijaté peníze na bankovní účet s tím, že prosincová faktura, která bude hrazena až v lednu se zahrne do roku 2007? Nebo musím všechny položky z vydané faktury zúčtovat jako příjem?
Vydáno: 21. 09. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným, plátci DPH a vedeme účetnictví. Dle sdělení našich zaměstnanců nemusí v jiné velké firmě zaměstnanci, kteří mají přidělen vůz také k osobní potřebě, vyplňovat knihu jízd a soukromé jízdy jsou jim účtovány paušálem. Je to možné, je to správně? Pokud ano, jak správně postupovat?
Vydáno: 12. 09. 2007
Fyzická osoba si koupila družstevní byt za částku 320 000 Kč, do vybavení investovala 10 000 Kč a nyní ho bude pronajímat. Bytovému družstvu zaplatí měsíčně 800 Kč, zálohu na energii 200 Kč a pojištění 100 Kč. Od nájemce bude přijímat částku 5 000 Kč. Jak se tento příjem projeví na konci roku v daňovém přiznání? (Kterým paragrafem se řídí, kde se v přiznání objeví a jaká částka?)
Vydáno: 17. 04. 2007
Jaká výše příjmu má být vyplněna v daňovém přiznání fyzické osoby v příloze č. 1; ř. 101 v případě, že bylo v roce 2006 provedeno dodatečné daňové přiznání za rok 2005, kde byly dodaněny pohledávky k 31. 12. 2005, protože jsem přecházela na paušální výdaje (od roku 2006)? Zda má být v řádku 101 celý příjem za rok 2006, pak odečteny paušální výdaje 50 % a následně asi v řádku 106 zapsaná již zdaněná částka (dle dodatečného daňového přiznání). Nebo má být v řádku 101 částka již snížená o to co již bylo zdaněno. Jde i o to, aby to bylo správně pro PSSZ a zdravotní pojišťovnu. Při dodatečném daňovém přiznání jsem toto neupravovala na PSSZ a zdravotní pojišťovně.
Vydáno: 12. 04. 2007