Registrace k DPH

Máme majetek na účtu 042 - ke dni registrace není zařazen ani nemůže. Máme možnost při registraci DPH odpočet z přijatých plnění na tuto nemovitost? 
Vydáno: 24. 03. 2024
Mám povinnost stát se identifikovanou osobou, pokud poskytuji služby dentální hygieny pro polskou zubní ambulanci (i když činnost dentální hygieny je v ČR osvobozena od DPH)? 
Vydáno: 19. 03. 2024
Provozuji e-shop v ČR jako neplátce DPH, občas na tomto e-shopu nakupují i Poláci. Mám povinnost stát se identifikovanou osobou? Děkuji.
Vydáno: 19. 03. 2024
1. Plátce s DIČ CZ pořizuje zboží z Německa od dodavatele s VAT DE . Má plátce vyměřit DPH jako u pořízení zboží s nárokem na odpočet? Poté zboží odešle do Německa zboží (fólie) k otestování nové výrobní linky (Plátce CZ objedná dopravce z ČR do Německa). Firma Plátce CZ bude výrobní linku kupovat a testuje se nová výrobní linka. Domníváme se, že plátce CZ nemá povinnost registrovat se v Německu z důvodu "dodání zboží", neboť fólie nebude "prodána", ale testována na výrobní lince. 2. Plátce s DIČ CZ pořizuje zboží z České republiky od dodavatele s DIČ CZ. Má pořizovatel nárok na odpočet? Zboží (fólie) jsou přepraveny do tuzemska a poté odeslány do Německa k otestování nové výrobní linky (Plátce CZ objedná dopravce z ČR do Německa). Firma Plátce CZ bude výrobní linku kupovat a testuje se nová výrobní linka. Domníváme se, že plátce CZ nemá povinnost registrovat se v Německu z důvodu "dodání zboží", neboť fólie nebude "prodána", ale testována na výrobní lince. Výrobní stroj bude po otestování instalován v ČR. 
Vydáno: 14. 03. 2024
Vznik společnosti s r. o. dne 1. 11. 2023, plátce DPH od 20. 2. 2024. 1) Společnost zaplatila zálohu v prosinci 2023 ve výši 100 000,- na nákup automobilu, který bude dodán během roku 2024. Musím uplatnit DPH ze zálohy v prvním přiznání k DPH za únor, nebo lze uplatnit celé DPH z konečné faktury? 2) Společnost nakoupila v roce 2023 drobný majetek > 10.000,-, na dokladu samozřejmě neuvedené DIČ. Mohu uplatnit DPH z těchto dokladů > 10.000,- v prvním přiznání k DPH? Nebude problém v kontrolním hlášení? Popř. je potřeba žádat o opravné doklady, kde bude již uvedené DIČ? 
Vydáno: 14. 03. 2024
Firma s r. o. chce ukončit registraci k DPH. Splňuje podmínky pro ukončení registrace jen chci ověřit nákup pozemků. Pozemky byly nakoupeny v roce 2017 od občana a při nákupu nebyla uplatněna DPH, tím pádem se DPH ani nebude odvádět. Důvodem nákupu pozemků bylo na těchto pozemcích vybudovat bytový komplex. K tomuto záměru ovšem nedošlo a již nedojde. V souvislosti s tímto záměrem vynaložila spoustu nákladů, které jsou zaúčtovány na účtě 042 a byl u nich uplatněn odpočet DPH. Má uplatněný odpočet DPH u těchto nákladů nějaký dopad při ukončení registrace plátcovství DPH?
Vydáno: 14. 03. 2024
OSVČ-zedník, dosud uplatňuje paušální výdaje, tudíž nemá žádný obchodní majetek, je neplátce DPH. V letošním roce plánuje nákup dodávky, chtěl by se stát plátcem DPH kvůli odpočtu DPH z tohoto auta. Požádá o dobrovolnou registraci, jestli jej FÚ zaregistruje, je otázka. Zajímalo by mě však, pokud auto pořídí před datem případné registrace, má nárok na odpočet DPH při změně režimu, pokud toto auto zařadí do obchodního majetku - jak ale postupovat, když uplatňuje paušální výdaje, a majetek tedy nemá? Případně co řešit při nákupu auta, aby byl nárok na odpočet DPH možný, když ještě není plátce, a zda bude moci nárokovat celých 100 % DPH (bude používat pouze k podnikatelské činnosti). 
Vydáno: 08. 03. 2024
Správce z registračního oboru FÚ nám sdělil, že společnos, plátce DPH, má hlásit všechny bankovní účty, které používá ve své ekonomické činnosti. Je to tak?
Vydáno: 07. 03. 2024
OSVČ podnikatel neplátce poskytuje služby za inovativní vzdělávání. Služby poskytuje občanům neplátcům a to jak v zemích EU, tak do třetích zemí. Jak je to s povinností stát se osobou povinnou k dani? Předpokládám, že pokud jsou služby poskytované neplátci v EU i do třetích zemí, není povinnost se registrovat k DPH. Jinak by to bylo v případě, že by služba byla poskytnuta osobě registrované k DPH v zemích EU. Tam se stává automaticky osobou povinnou k dani?
Vydáno: 04. 03. 2024
OSVČ, neplátce DPH, provádí stavební úpravy na nemovitosti v Holandsku. Tyto práce fakturuje slovenské firme plátce DPH. Plyne pro OSVČ nějaká povinnost registrace z pohledu DPH? 
Vydáno: 22. 02. 2024
Firma vlastní nemovitost, na které probíhá od roku 2020 rekonstrukce. K 1.1.2024 se firma stala plátcem DPH. Může použít § 79 odst. 2 a uplatnit si odpočet z faktur za rekonstrukci i když ta bude ukončena až v průběhu roku 2024? Příjmy z budoucího nájmu budou podléhat DPH, takže krácení odpočtu nebude.
Vydáno: 21. 02. 2024
Společnost uzavřela smlouvu s klientem o zajištění a vyřízení přecenění státní pohledávky. To se stalo. Došlo k výplatě odměny, státní pozemkový úřad ale podal opravný prostředek, dovolání k soudu. Vše se tedy ještě může změnit a čistě teoreticky může být přecenění pohledávky zrušeno. Kdy tuto odměnu zahrnout do daně z příjmu? Ještě v roce 2023, kde došlo k přecenění a nebo až v roce 2024, kdy dojde k dořešení dané záležitosti a soud buď "přecenění" posvětí nebo zamítne. Má se tato částka odměny v roce 2023 chovat jako záloha? Pokud by soud rozhodnutí zvrátil, tato odměna by se vracela (je to smluvně ošetřeno). Druhá otázka zní, protože tímto společnost překročila obrat pro povinnou registraci k DPH, kdy je ten okamžik, kdy se stane plátcm? Okamžik kdy došlo k přecenění a následné výplatě odměny, tedy ještě v roce 2023 a nebo až v roce 2024, kdy vznese soud nějaké konečné rozhodnutí, kde přecenění buď potvrdí nebo zamítne? (Zareaguje na dovolání, na podaný opravný prostředek)
Vydáno: 16. 02. 2024
Máme klienta, italskou firmu. V ČR prodává oblečení (jde o prodej fyzickým osobám nepodnikatelům, a to např. 2× ročně na trzích). Jsou registrováni k DPH v ČR. Musí podávat přiznání každý měsíc, nebo je potřeba podat jen (v tomto případě) 2×x ročně? Je nějaká výjimka z měsíčního podávání přiznání a kontrolního hlášení pro tyto neusazené zahraniční subjekty? 
Vydáno: 16. 02. 2024
Když česká s. r. o. nakupuje zboží od slovenských dodavatelů-právnických osob v režimu přenesení daňové povinnosti a dále toto zboží prodává zpět na Slovensko odběratelům-právnickým osobám opět v režimu přenesení daňové povinnosti, není zde nějaký problém, co se DPH týče? Jak odběratelé, tak dodavatelé jsou vždy plátci DPH. Jedná se o cca 5 faktur za měsíc za stroje/vybavení v průměrné hodnotě 10 000 EUR bez DPH u jedné faktury, takže celkový objem za měsíc dosahuje zhruba 50.000 Euro. Nemá česká společnost nějakou povinnost spojenou s DPH, nemusí se registrovat na Slovensku a platit DPH tam, může takto fungovat v režimu přenesení daňové povinnosti, tzn. u faktur přijatých DPH zahrne do přiznání k DPH a souhrnného hlášení a u faktur vydaných opět uvede do souhrnného hlášení k DPH?
Vydáno: 02. 02. 2024
V roce 2023 jsem z příjmů z podnájmu dle § 9 ZDP přesáhl částku 2 mil. Kč. Musím se registrovat jako plátce DPH? 
Vydáno: 02. 02. 2024
Společnost CZ plátce DPH poskytuje službu v hodnotě 400 tis. Kč (datum vystavení dokladu 31.12.2023) na Slovensko osobě do té doby neregistrované k DPH. Slovenský příjemce služby (odměna za poskytnutí práva uzavírat lic. sml.) se stal osobou registrovanou k DPH 10.1.2024 a prý dle slovenských pravidel se nemusí stát osobou identifikovanou na tak krátkou dobu a máme si DPH odvést v ČR. Prosím o vyjádření, jak postupovat. 
Vydáno: 28. 01. 2024
Jaké povinnosti vyplývají OSVČ (neplátce DPH) při pravidelné fakturaci softwarových služeb do zemí EU z hlediska různých hlášení a zda může nastat povinná registrace na finančním úřadě v tuzemsku nebo v zahraničí?
Vydáno: 11. 01. 2024
Neplátce nakupuje zboží z EU (Německa) od plátce. Plátce vystavuje neplátci faktury včetně DPH. Český neplátce se v roce 2023 stane překročením limitu 326 000 kč identifikovanou osobou. Rozhodne se, že se stane dobrovolným plátcem DPH. Pokud se stane plátcem DPH ještě v roce 2023, může si požádat německou stranu - finanční úřad o vrácení DPH, které v Německu zaplatil ještě před tím než se stal plátcem DPH, tzn. zpětně? 
Vydáno: 07. 12. 2023
Stavební firma, plátce DPH, provádí na Slovensku práce pro slovenského plátce. Materiál nakupuje na Slovensku. Faktury jsou vystaveny se slovenskou DPH. Jak se s tím vypořádat v českém přiznání k DPH? Vyčetla jsem, že např. paragony na PHM a materiál hrazené vč. DPH přímo na Slovensku (hotově nebo platební kartou) se dají do nákladů celé a do DPH se vůbec neuvádějí. S fakturami za materiál nakoupený i spotřebovaný na stavbě na Slovensku je to jinak?
Vydáno: 29. 11. 2023
Fyzická osoba v r. 2022 podnikala v rámci samostatné činnosti a danila příjmy v § 7 ZDP. Svou činnost ukončila k 31. 12. 2022 a založila si s. r. o. Od r. 2023 podnajímá nemovitost svému s. r. o. Dále tomuto s. r. o. pronajímá osobní automobil. Ve faktuře za podnájem je zvlášť rozúčtovaný podnájem a zvlášť energie. Příjmy bude danit v § 9 ZDP. Nyní této fyzické osobě FÚ udělal zpětnou registraci k DPH od 1. 1. 2023. Z čeho musíme zpětně DPH odvést? Myslíme si, že pouze z pronájmu auta – odvedli bychom DPH zpětně z konečné ceny (přes koeficient). Podnájem by byl osvobozený (ř. 50 DAP) a energie bychom na konci roku zúčtovali – nenárokovali bychom si odpočet ani neodváděli na výstupu. Je naše úvaha správná? Musíme podat zpětně 10 daňových přiznání a 10 kontrolních hlášení za každý měsíc zvlášť?
Vydáno: 29. 11. 2023