Srážková daň - strana 16

Máme nenáhodnou reklamní propagační soutěž (ne loterii), rozdáme nepeněžní výhry v hodnotě 200 000 Kč + DPH, 100 000 Kč + DPH a 10 x 1 000 Kč + DPH. Výherci jsou právnické i fyzické osoby. Jak platit srážkovou daň, kdy a z jaké ceny (vč. DPH, brutovat + 15 %)? Z jaké hodnoty odvést DPH, pokud vůbec - nebo lépe při nákupu věcných výher nenárokovat? Jak zdanit příjem u výherců? U naší DPPO doufáme, že výhry vč. DPH, srážková za výherce a náklady na propagaci soutěže jsou daňově účinné náklady. A jak se zaúčtuje? Zajímá mě, zda u srážkovky a DPH na výstupu, se daní z nákupní ceny nebo ceníkové (prodejní ceny) a proč? A zda lze využít ustanovení § 13 odst. 8 písm. c) ZDPH o obchodních vzorcích (DPH na výstupu by se neodvedlo vůbec).
Vydáno: 20. 11. 2013
Fyzická osoba má příjmy plynoucí z následujících zdrojů: 1)      Fyzická osoba vlastní ochranné známky evidované Úřadem průmyslového vlastnictví ČR. Tato osoba uzavřela s právnickou osobou licenční smlouvu, jejímž obsahem je souhlas k výkonu práv z držení ochranné známky za účelem výroby a distribuce výrobků na území ČR. Za poskytnutí těchto práv získává fyzická osoba licenční poplatky a to po dobu užívání této ochranné známky právnickou osobou. Licenční poplatek je vypočten jako určité procento z obratu prodaného zboží. 2)      Fyzická osoba napsala knihu a každý rok získává od nakladatelství licenční honorář (na základě licenční smlouvy) vypočtený jako určité procento z prodaných výtisků. 3)      Fyzická osoba přispívá do novin svými články a jako autor dostává příspěvky, které jsou a)      do 7 000 Kč za měsíc a jsou zdaňovány zvláštní sazbou daně z příjmů (srážková daň) a nebo b) jsou nad 7 000 Kč za měsíc a pak jsou zdaňovány v § 7 ZDP. Všechny uvedené příjmy zdaňuje fyzická osoba ve svém daňovém přiznání v § 7 (kromě příjmů uvedených v bodě 3/b). Dotaz zní, které příjmy (případně za jakých podmínek) budou podléhat sociálnímu a zdravotnímu pojištění?
Vydáno: 01. 11. 2013
Zaměstnanec s. r. o, které má „matku“ v Německu, bývalý dlouholetý jednatel společnosti, se chystá odejít ke konci tohoto roku z firmy. Již delší dobu je poživatelem starobního důchodu. V původní smlouvě s majiteli z Německa měl domluveno, že má po určitých odpracovaných letech nárok na jakousi výsluhovou penzi při odchodu do důchodu. Podmínky nároku splnil. Měsíčně by se jednalo o částku do 300 EUR. Jakým způsobem na takovou výsluhu nahlížet, jak ji vyplácet? Nebude to výsluhová penze, která se zdaňuje 15% srážkovou daní, že? Pak ji tedy brát jako výplatu ze zisku (účtováno jako nedaňový náklad), vyplácet přes mzdy jako odměnu a zdaňovat jako příjem + platit sociální a zdravotní pojištění?
Vydáno: 30. 10. 2013
Jedná se o srážkovou daň – stavebnictví, elektro práce (Německo). Nezažádali jsme si včas (před započetím prací v Německu) o osvobození od povinnosti platit srážkovou daň. Proto náš odběratel zaslal na Finanční úřad v Chemnitzu 15 % námi fakturované částky za práce provedené v Německu. 1)     Existuje nějaká lhůta, po které si teprve můžeme zažádat? 2)     Můžeme si vše zařídit sami (v německu nemáme provozovnu, poradce – nic takového) nebo je nutno mít daňového poradce? 3)     Co vše je nutno doložit finančnímu úřadu v Chemnitzu? 4)       Lze vše zaslat poštou nebo elektronicky s elektronickým podpisem?
Vydáno: 24. 05. 2013
Jsme s. r. o. a vyplácíme autorské honoráře za články do časopisu i autorům na Slovensko. Jak je to se srážkovou daní z těchto honorářů? Srážíme ji my jako vydavatelství nebo si ji sráží a odvádí autoři sami na Slovensku? Zatím jsme ji vždy sráželi my a na dotaz od autorů jsme jim sdělili, že jsme daň srazili a odvedli a oni nemusí nic odvádět. Nejsem si ale jista jestli je to správně a pokud ne, tak co s tím?
Vydáno: 17. 05. 2013
Jsme česká nadace (nezisková organizace ) máme v majetku ochranou známku, kterou chceme za úplatu poskytovat subjektům mimo ČR v rámci EU, musíme se řídit smlouvou o zamezení dvojího zdanění, nebo lze najít cestu jak odstranit nutnost platit srážkovou daň? Pokud ji cizinec zaplatí, jak pak postupovat při nároku na její vracení ? Např. se jedná o platby ze Slovenska.
Vydáno: 06. 05. 2013
Spol. s r. o. měla termínovaný vklad na rok. Období 12 měsíců zasahovalo do r. 2012 a 2013. Výši přijatých úroků jsem časově rozlišila na obě období. Na konečném výpisu z banky po ukončení vkladu byla stanovena celková výše úroků, ale nebyla odečtena srážková daň z těchto úroků. Můžete mi prosím poradit, jak tuto daň zaúčtovat a do jakého období? Stejný problém mám u spořicího účtu, úroky nabíhají, ale srážkovou daň banka neodečítá.
Vydáno: 16. 04. 2013
Jsme s. r. o. a vydáváme časopis. Příspěvky od autorů do 7 000 Kč daníme 15% srážkovou daní, nad 7 000 Kč si daní autoři sami. Jak je to u poskytnutí fotografií k užití do časopisu? Jedná se také o příspěvek do časopisu, který se daní dle § 7, odst. 6 zákona o daních z příjmů? Fotografie nakupujeme jak od fyzických osob, tak i od právnických osob, které se např. zabývají pořádáním zájezdů nebo fotografickými službami a fotografie nabízejí na svých webových stránkách a pošlou nám fakturu s textem "ve smyslu autorského zákona účtuji honorář za převod práva užití v časopise".
Vydáno: 26. 02. 2013
Prosím o radu při vyplnění vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně u s. r. o.: 1) dohoda za období 3/2012, která byla vyplacena zaměstnanci v 4/2012 bude v tomto vyúčtování uvedena do řádku březen nebo duben? 2) to samé platí i při výplatě podílu na zisku, pokud byly tyto podíly vyplaceny v 11/2012 (valná hromada se konala v 11/2012), tak daň uvedu do řádku listopad nebo prosinec? 3) když vyplácím dohodu o PP za měsíc 3/2012 zaměstnanci dne 15. 4. 2012 na BÚ, tak srážkovou daň z této dohody musím odvést nejpozději do 31. 5. 2012 na účet FÚ? Jsou tyto termíny v pořádku?
Vydáno: 22. 02. 2013
Jsme s. r. o. a probíhá u nás daňová kontrola DPFO ze záv. činnosti za 2010 a 2011. V rámci kontroly nám bylo zjištěno finančním úřadem pochybení, v důsledku toho dojde ke zvýšení měsíční sražené daně ze ZČ. Vlastním auditem jsme zjistili, že v celoročním výpočtu daně, které zaměstnanec žádal, bude dodatečně doměřená daň nižší. Musí finanční úřad provést kontrolu a dodatečně opravit i výpočet daně a daňové zhodnocení za celý rok - které je pro nás výhodnější, doměrek bude nižší nebo může finanční úřad doměřit jen sraženou daň na mzdových listech?
Vydáno: 01. 02. 2013
Jsme právnická osoba, s. r. o., plátci DPH, vedeme účetnictví, společnost z Kypru nám poskytuje službu - pronájem domény. 1) Máme povinnost z této služby platit srážkovou daň a případně v jaké výši? 2) Jaký je postup při vyčíslení a zaúčtování této daně? 3) Stejný princip i výše daně by byl, kdybychom podobnou službu obdrželi z Bulharska (tedy je stejný princip i výše daně pro všechny státy EU?)
Vydáno: 21. 01. 2013
Jsme právnická osoba s. r. o., plátci DPH. Chci se zeptat, zda a jaká je srážková daň při platbě poplatku licenčních (jde o pronájem loga) z ČR na Maltu?
Vydáno: 16. 01. 2013
Právnická osoba s. r. o. vyplácí provize za zprostředkování obchodu jednotlivých klientům (klienti nakupují u obchodníků, kteří jsou v systému firmy a za to, že využívají nasmlouvané obchodníky, dostávají provize z nákupu = forma odměňování na principu multilevel marketing). Jelikož tyto provize se mohou vyplácet všem registrovaným zájemcům a těch může být až 2 000, 5 000 i více a mohla by jim vzniknout povinnost podávat daňové přiznání, tak firma uvažuje o zjednodušení a chtěla by tyto příjmy vyplácené klientům zdanit jednorázově srážkovou daní, aby nevznikala klientům povinnost podávat daňové přiznání. Je možné, aby s. r. o. tyto vyplácené příjmy zdanila formou srážkové daně? Vyplácení provizí se může podle nákupů vyplácet měsíčně, takže by to byl opakující se příjem na straně klientů.
Vydáno: 10. 01. 2013
Společníci mající podíl v s. r. o. se na valné hromadě rozhodli vyplatit si podíl na zisku ve výši 5mil. Kč, srážková daň je 15 % tu srazí a zaplatí s. r. o., mám dotaz zda částka po zdanění vstupuje do základu na sociální a zdravotní pojištění společníků - jen jeden z nich je zaměstnaneckém vztahu. Vím, že daň je nutné srazit nejpozději do 3měsíců od konání valné hromady a zaplatit následující měsíc. Co ale v případě, že bude podíl vyplacen v průběhu 3 - měsíců od konání valné hromady? Jak to bude s předpisem a placením srážkové daně? Je možné ji předepsat a uhradit postupně, nebo ihned celou při první splátce?
Vydáno: 01. 01. 2013
Společníci mající podíl v s. r. o. se na valné hromadě rozhodli vyplatit si podíl na zisku ve výši 5mil. Kč, srážková daň je 15 % tu srazí a zaplatí s. r. o., mám dotaz zda částka po zdanění vstupuje do základu na sociální a zdravotní pojištění společníků - jen jeden z nich je zaměstnaneckém vztahu. Vím, že daň je nutné srazit nejpozději do 3měsíců od konání valné hromady a zaplatit následující měsíc. Co ale v případě, že bude podíl vyplacen v průběhu 3 - měsíců od konání valné hromady? Jak to bude s předpisem a placením srážkové daně? Je možné ji předepsat a uhradit postupně, nebo ihned celou při první splátce?
Vydáno: 01. 01. 2013
Sestavuji přiznání na odvedenou srážkovou daň. Jak je to se srážkovou daní za prosinec 2010, zaplacenou v lednu 2011? Objeví se mi v přiznání za rok 2011? Začínám první řádek tedy vyúčtováním prosince 2010 nebo až ledna 2011? Termín podání vyúčtování srážkové i zálohové daně je 20. 2. 2012?
Vydáno: 01. 01. 2013
Sestavuji přiznání na odvedenou srážkovou daň. Jak je to se srážkovou daní za prosinec 2010, zaplacenou v lednu 2011? Objeví se mi v přiznání za rok 2011? Začínám první řádek tedy vyúčtováním prosince 2010 nebo až ledna 2011? Termín podání vyúčtování srážkové i zálohové daně je 20. 2. 2012?
Vydáno: 01. 01. 2013
Firma se rozhodla přispívat zaměstnanci na jeho životní pojištění. Byla v tomto smyslu uzavřena smlouva mezi pojišťovnou, zaměstnavatelem a zaměstnancem, která splňuje podmínky uznatelnosti pojistného do daňových nákladů - mimo jiné i výběr peněz nejdříve ve věku 60 let. Pojišťovna však (ve smlouvě to není zmíněno, ale pojišťovna se tím netají) umožňuje zaměstnanci každý měsíc vybrat část uhrazeného pojistného (pojišťovna to nazývá například investiční odkup), tuto částku pojišťovna sama zdaní zaměstnanci srážkovou daní z příjmu. Pojišťovna tvrdí, že tento postup není v rozporu se zákonem o dani z příjmu a nenarušuje daňovou uznatelnost pojistného placeného firmou. Je to tak?
Vydáno: 12. 12. 2012
Jsme s. r. o. Ve vyúčtování daně z příjmů fyzických osob vybíraných srážkou dle zvláštní sazby (dále jen srážková daň) za rok 2011 jsme vykázali celkový přeplatek 12 000 Kč. V průběhu roku 2011 nevznikla ani v jednom měsíci povinnost srážkovou daň hradit, každý měsíc jsme k 20. omylem odvedli na účet srážkové daně určitou částku. Vyúčtování srážkové daně za 2011 jsme podali 18. 3. 2012. K jakém datu vzniká přeplatek srážkové daně? Vzniká ke dni podání vyúčtování srážkové daně nebo vzniká přeplatek pokaždé ke dni splatnosti srážkové daně za každý měsíc nebo jinak?
Vydáno: 09. 10. 2012
Poplatník vlastní několik koňů, které se zúčastňují dostihů jak v ČR, tak v zahraničí. 1) Zdaňuje pořadatel dostihu v ČR výhru srážkovou daní - na účet majitele přijde vždy částka nižší než je stanovená výhra, např. z výhry 60 000 Kč přišlo na účet 54 000 Kč., tj. 10 % méně? 2) Odvádí majitel koně - plátce DPH z výhry DPH, pokud ano, z jaké částky (viz výše)?
Vydáno: 29. 06. 2012