Srážková daň - strana 19

Tuzemská právnická osoba - plátce DPH, uzavřela mandátní smlouvu s fyzickou osobou, která má sídlo v Německu a je také v Německu registrována k DPH. Na základě této smlouvy budeme zahraniční osobě vyplácet na základě fakturace provizi za aktivní zajišťování zakázek z oboru činnosti mandanta, jednání s potencionálními zákazníky, poradenství, zpracování podkladů ... Je možno z hlediska DPH uplatnit reverse charge? Bude se na takto vyplacené provize z hlediska daně z příjmů vztahovat povinnost srážkové daně v ČR?
Vydáno: 10. 12. 2007
Společnost s ručením omezeným má 2 společníky, z nichž jeden chce ukončit účast. Má 1/3 podíl. Společnost vznikla v roce 2006, kdy investovala do rekonstrukce, vytvořila ztrátu. V roce 2007 začala od května podnikat v pohostinství, odchodem společníka zůstane pouze 1. Prosím o radu: 1. Při ukončení účasti se vyplatí vložený 1/3 podíl anebo větší částka, kterou si nárokuje? Jak účtovat (411/221)? 2. Je povinností zbylého jednatele s. r. o. dorovnat vyplacený 1/3 podíl do 200 000 Kč základního kapitálu? Jak účtovat (221/411)? 3. Zbylý jednatel s. r. o. musí změnit Smlouvu a změnu nahlásit na Městský soud v Praze 2?
Vydáno: 31. 10. 2007
Jsme právnická osoba, společnost s ručením omezeným. Žádám o radu ve věci licenčních poplatků placených do zahraničí. Na základě smluv o zamezení dvojího zdanění, článku 12, prosím o radu, o výši sazby licenčních poplatků kulturních pro Slovinsko. Domnívám se, že je to 10 %, ale ráda bych si to ověřila.
Vydáno: 26. 10. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným. Nakoupili jsme krabicový software v Rakousku. Office LCS CAL Win NT CM - 250 kusů, MS Dskt Pro All Languages - 250 kusů. Bude úhrada podléhat srážkové dani?
Vydáno: 22. 10. 2007
Společnost se sídlem v ČR uzavřela franšízovou smlouvu se společností se sídlem v USA. Na základě této smlouvy má povinnost uhradit prvotní franšízový poplatek a dále pak po 6 měsících fungování další pravidelné platby. Má společnost povinnost srazit srážkovou daň z těchto poplatků a odvést je příslušnému finančnímu úřadu, nebo mohou být tyto platby zdaněny v USA příjemcem? Společnost se zabývá poskytováním služeb v oblasti školení a tyto služby poskytuje pod značkou americké společnosti a využívá k tomu jejich know-how.
Vydáno: 23. 08. 2007
Naše společnost (a. s.), pronajímá polské společnosti na území Polska hnací kolejová vozidla. V souladu se Smlouvou o zamezení dvojího zdanění, uzavřenou mezi vládou České republiky a vládou Polské republiky, uplatňuje polská společnost na příjem vyplácený naší společnosti daň stanovenou zvláštní sazbou daně ve výši 5 %, stanovenou v této smlouvě pro licenční poplatky. Naše společnost uvádí na faktuře za pronájem pro polskou společnost částku včetně české DPH. Polská společnost se obrátila na polské finanční orgány s dotazem, zda 5% daň vybíraná srážkou má být kalkulována ze základu daně zahrnující fakturovanou částku bez DPH nebo včetně DPH. Polské ministerstvo financí zaslalo polské společnosti stanovisko, z něhož vyplývá, že základem pro výpočet daně vybírané srážkou má být fakturovaná částka včetně české DPH. Ministerstvo odůvodňuje svoje stanovisko zněním příslušné smlouvy o zamezení dvojího zdanění, ve které je v případě příjmů z licenčních poplatků uvedeno, že částka daně je stanovena ve výši 5 % hrubé částky z licenčních poplatků, přičemž pojem hrubá částka vykládá ministerstvo jako fakturovaná částka včetně DPH. Je výklad polského ministerstva financí správný?
Vydáno: 10. 07. 2007
Platí stále sazba pro zálohu u dohody o provedení práce 15 % do 5 000 Kč, 20 % od 5 001 Kč? Příklad 1) Poplatník dostane hrubou odměnu 5 000 Kč, vypočtená sráž. daň je 750 Kč (15 %), ale podepsal prohlášení, takže sraženo mu bude pouze 150. 2) Poplatník dostane hrubou odměnu 7 000 Kč, vypočtená zál. daň je 1 400 Kč (20 %), nepodepsal prohlášení, sraženo mu bude 1 400 Kč.
Vydáno: 09. 07. 2007
Pracovník má hlavní pracovní poměr a zároveň přispívá autor. příspěvky do časopisu, jeho honorář je 4 000 Kč měsíčně. Jaké povinnosti má pracovník k finančnímu úřadu, musí platit sociální, zdravotní pojištění a musí mít živnostenský list na tuto činnost? Pokud jeho honorář nepřesáhne částku 3 000 Kč měsíčně je odvedena 10% srážková daň. Má ještě povinnost platit zdravotní pojištění z honorářů, které podléhají srážkové dani?
Vydáno: 03. 04. 2007
Dva společníci, občan ČR a občan Švýcarska založili české s. r. o., sídlo v Praze, správa a pronájem činžovního domu. Každý poskytl půjčku společnosti (úroky a kapitalizace v souladu s požadovanými pravidly). Úrok z půjčky v roce 2005, 2006 každému vyčíslen, účtován, nevyplacen, při výpočtu daně DPPO roků 2005 i 2006 z daňového základu vyloučen. Dotaz zní: pro českého účastníka bude daňová povinnost podle DPFO, § 8, v roce úhrady úroků v roce 2007. Současně bude možné zaplacené úroky uplatnit v daňovém přiznání DPPO v roce 2007. Výklad odborné literatury: u druhého společníka, švýcarského občana, bez trvalého pobytu na území ČR, podle Smlouvy o zamezení dvojího zdanění, by se měly údajně úroky účtovat do daňových nákladů již v roce 2005 i 2006 a to bez ohledu na jejich úhradu v roce 2007. Současně měly být zdaněny 15% srážkovou daní ke dni zaúčtování již v roce 2005 a 2006? Smlouva o zamezení dvojího zdanění, jak jsem z textu pochopil, by měla zajistit rovnoprávné postavení účastníkovi spol s r. o., stejně jako jsou práva českého účastníka na území ČR: V jednom s. r. o. se účtuje o úrocích podle typů společníka? Alespoň tak vyplývá z výkladů odborných článků.
Vydáno: 20. 03. 2007
Dohoda o provedení práce je limitována počtem hodin u jedné firmy. Tato podmínka byla dodržena. Hodiny byly odpracovány po cca 20 hod. za 5 měsíců po sobě jdoucích. Kontrola sociálního pojištění toto klasifikovala jako opakující činnost odpovídající dohodě o pracovní činnosti a chce doměřit sociální pojištění. Náš mzdový účetní je přesvědčen, že podmínka opakující se práce již v zákoně není. Jedná se o lékaře, fyzickou osobu, který sepsal DPP s uklizečkou na generální úklid. Další uklizečku, která pracuje na hlavní pracovní poměr má i se SP a ZP. Co je na názoru mzdového účetního pravdy? Jak postupovat, je-li dohodnutý úkol nedefinovatelný, co do času a rozložení určité doby (např. zpracuje projekt ve smluvní ceně x, předpoklad hodin nepřevýší 100 hodin za kalendářní rok), jedná-li se např. o studenta, který nemá živnost ani jinak nepodniká? Kdy odvést srážkovou daň, je-li dohoda za období 2. 11. až 25. 12. a je v listopadu vyplacena záloha. Je povinnost za listopad odvést daň ze zálohy či až za celou dohodu o provedení práce?
Vydáno: 29. 01. 2007
Podnikatel, podnikající na základě živnostenského listu podniká v oboru moderování. Je možno dávat mu do výdajů oblečení a uznávat DPH jako přijaté plnění (je čtvrtletním plátcem DPH), nebo je možno do výdajů dát pouze určitou výši např. 30 % a to samé u DPH? Je zde ještě problém, že pokud odměna za moderování nepřesáhne 3 000 Kč, zdaní ji zadavatel srážkovou daní, tudíž se podnikateli nezahrnuje do příjmů z podnikání. Pokud je vyšší než 3 000 Kč, je to příjem a musí z toho odvést i DPH. Jak tedy postupovat s výdaji a DPH.
Vydáno: 31. 10. 2006
Je možné sepsat dohodu o provedení práce na zpracování účetnictví s. r. o. na zdaňovací období, tj. na 1 rok (r. 2006), samozřejmě do 100 h ročně, s tím, že by byla odměna 20 000 Kč za celý rok, ale se sjednanými výplatními termíny každé čtvrtletí, tj. 5 000/Q (např. po zpracování DPH)? Jedná se mi o to, aby byl splněn limit 5 000 pro odvod srážkové daně 15 % nebo jestli je nutné uzavírat každé čtvrtletí novou dohodu o provedení práce s uvedením úkolu „zpracování DPH“ nebo „vedení účetnictví za ... čtvrtletí“.
Vydáno: 03. 05. 2006