Expertní odpovědi - strana 6

Mám příjmy z podnikán podle § 7 odst. 7 ZDP jako technický dozor staveb, na tuto činnost mám odpovědného zástupce. Jaké výdaje procentem mám použít 40 % nebo 60 %? Mám i živnostenský list, ale technický dozor staveb spadá do podnikání podle zvláštních předpisů. Hraje roli ve zdanění, když mám odpovědného zástupce, protože nejsem zapsaný v seznamu autorizovaných osob, podle autorizačního zákona.
Vydáno: 06. 03. 2023
Zaměstnanec přinesl po provedeném ročním zúčtování daně potvrzení o zdanitelných příjmech dle § 9 zákona 586/92 o daních příjmů, ve znění pozdějších předpisů za r. 2022. Jedná se o podíl zdanitelných příjmů z pronájmu střechy související s osobním vlastnictvím bytu v bytovém domě. Potvrzení vystavilo společenství vlastníků. Potvrzení zároveň obsahuje větu: slouží jako doklad ke zpracování daňového přiznání. Jedná se o částku nižší než 6 000 Kč. Dá se tento příjem považovat za příjem z příležitostné činnosti? Má zaměstnanec povinnost podat si daňové přiznání?
Vydáno: 06. 03. 2023
V roce 2022 jsem měla příjmy jak ze zaměstnání, tak z podnikání. Musím podat přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Od zaměstnavatele jsem si vyžádala Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti. Přestože jsem již několik let nepřetržitě v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele, obdržela jsem Potvrzení za rok 2022 dvě. Za období prvního pololetí roku a za období druhého pololetí stejného roku. Bylo mi to vysvětleno tím, že se v pololetí roku 2022 změnila externí firma, která zpracovává mzdy. A každá firma vystavila potvrzení pouze za období, které zpracovávala. Je tento postup správný? Bude finanční úřad akceptovat jako přílohu mého daňového přiznání dvě potvrzení?
Vydáno: 06. 03. 2023
Daňový rezident ČR má příjmy ze závislé činnost v ČR (dva HPP) a každý rok má povinnost podat daňové přiznání. V roce 2022 daňový rezident pracoval víkend v Bratislavě a nyní dostal od slovenského zaměstnavatele: Potvrdenie o zdanitelných prijmoch. Je zde úhr vyplatených príjmoch: 95. Čiastkový základ daně 95 a uhrn preddavkov na dan: 18,05 (Jsou to částky v eurech). Je tento postup správný při zpracování českého přiznání? Na ř. 31 uvede rezident částky ke zdanění včetně přepočteného zahraničního příjmu (ten přepočte Jednotným kurzem 24,54 Kč/EUR). Dále pak vyplní přílohu č. 3 a na řádku 311 uvede příjmy pouze z ČR (tedy po vynětí). A dále ještě vyplní seznam, kde uvede zahraničního zaměstnavatele, Slovensko, daň v EUR a v KČ (přepočtenou Jednotným kurzem) a přepočtené příjmy do Kč. Jakou částku přepočtenou uveden do přiznání - jak zaokrouhlenou, resp. do toho seznamu, tj. částku 2 331,3 - zaokrouhlenou na 2 332 Kč nebo 2 331 Kč? To samé jakou uvede částku přepočtené daně - na celé Kč zaokrouhlené nahoru nebo dolů? Děkuji za objasnění této problematiky.
Vydáno: 06. 03. 2023
1) Náš zaměstnanec měl u nás podepsáno daňové prohlášení, neměl v roce 2022 žádnou sraženou daň. Nemusí tedy žádat o zúčtování daně nás, jako zaměstnavatele, (měl příjmy, ze kterých po odpočtu slevy na poplatníka nezbyla žádná daň) ani si nemusí podávat daňové přiznání sám. Je to prosím tak? 2) Měl u nás podepsáno daňové prohlášení, měl i uhrazenou zálohovou daň, ale o zúčtování daně si nepožádal, ani si sám žádné daňové přiznání nepodal. Řekla bych, že v tomto případě mohl maximálně ošidit sám sebe. Je to prosím tak v pořádku z pohledu např. finančního úřadu? Nehrozí mu žádný postih?
Vydáno: 06. 03. 2023
Pokud mám dva příjmy z pronájmu, kdy jeden má výdaje vyšší než příjmy a druhý má jen příjmy, jak správně vyplnit do přílohy 2 přiznání DPFO. Mohu na jednu nemovitost uplatnit skutečné výdaje a na druhou výdaje procentem? Do přílohy 2 pak příjmy a výdaje sečtu, nebo budu vyplňovat dvě přílohy?
Vydáno: 06. 03. 2023
Zaměstnankyně si uplatňovala daňové zvýhodnění na vnučku, jelikož její dcera v době narození nebyla plnoletá na základě soudního rozsudku o jmenování poručníka. V červenci 2022 dovršila dcera 18 let a zaměstnankyně mi donesla Potvrzení o studiu na SŠ. V měsíci září 2022 mi zaměstnankyně oznámila, že dcera ke dni 15. 9. 2022 přerušila studium. Daňové zvýhodnění bylo zrušeno od října 2022. Jak to bude dál s daňovým zvýhodněním na vnučku? Nový rozsudek o zrušení poručnictví mi zatím nebyl dodán. Musí mi zaměstnankyně dodat Potvrzení od dcery, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na vnučku, jelikož je již plnoletá? 
Vydáno: 02. 03. 2023
Poplatník uhradil v roce 2022 částku ve výši 9 000 Kč za zkoušku DVPP- Studium pedagogiky pro asistenty pedagoga podle § 20 odst. e) zákona č. 563/2004 Sb. a § 4 vyhlášky č. 317/2005 Sb. Lze tuto úhradu za zkoušku považovat za nezdanitelnou částku základu daně dle § 15 odst. 8 ZDP a odečíst ji od základu daně? Dále si poplatník platí školné na soukromé obchodní akademii - kombinované studium. Lze tuto částku odečíst od základu daně v daňovém přiznání?
Vydáno: 02. 03. 2023
Fyzické osobě, která má již 2 roky pozastavené podnikání, byla ze zákona zřízena datová schránka. Je tato osoba povinna podat daňové přiznání jen přes datovou schránkou, pokud příjmy, ze kterých podává daňové přiznání plynou pouze ze závislé činnosti? Nebo lze podat přiznání i v listinné podobě (datová schránka je zřízena na IČO a nikoli na rodné číslo). Podnikající fyzické osobě ke dni sestavení daňového přiznání ještě nebyla zřízena datová schránka, ale tato datová schránka bude zřízena mezi okamžikem sestavení daňového přiznání a jeho podáním, je nutno přiznání podat datovou schránkou?
Vydáno: 02. 03. 2023
Jednatel a jediný společník s. r. o. má s touto s. r. o. uzavřenu pracovní smlouvu na druh práce jako účetní s měsíční mzdou 55 000 Kč, kde má také i podepsané „Prohlášení poplatníka daně z příjmů“ a současně s touto s. r. o. má uzavřenu smlouvu o výkonu funkce jednatele společnosti s fixní odměnou 5 000 Kč měsíčně. Jak se bude danit daný příjem jednatele ze smlouvy o výkonu funkce a pracovní smlouvy? Z obou příjmů se srazí sociální + zdravotní pojištění a zálohová daň? A jak by vypadalo zdanění příjmu výše uvedeného příkladu, pokud odměna dle smlouvy o výkonu funkce jednatele by byla měsíčně třeba jen 3 000 Kč?
Vydáno: 21. 02. 2023
Jsem aktivní OSVČ, obdržel jsem přihlašovací údaje do datové schránky a zaktivoval jsem si datovou schránku. V jakém formátu mám odeslat: a) DPFO na FÚ - formát PDF, anebo musím ve formátu XML; b) přehledy za rok 2022 pro OSSZ a VZP mohu odeslat ve formátu PDF přes datovou schránku?
Vydáno: 21. 02. 2023
Zaměstnanec má kromě příjmu ze zaměstnání § 6 ZDP, také příjmy z nájmu bytu. V rámci § 9 ZDP (nájmu) by chtěl uplatňovat skutečné výdaje. Lze uplatnit jako daňový náklad poplatek do fondu oprav, který každý měsíc platí a krácený paušál za použití soukromého vozidla (12 měsíců x 4 000 Kč)? Lze podat daňové přiznání v papírové formě, když není evidován jako podnikatel?
Vydáno: 20. 02. 2023
OSVČ podnikající má soukromě uzavřenou smlouvu o investování (pravidelné měsíční investování), smlouvu má i manželka rovněž OSVČ (tato je v paušálním režimu). Nyní obdrželi daňový výpis, ve kterém jsou uvedeny příjmy a výdaje z prodeje cenných papírů, z měnového zajištění a souhrn úrokových příjmů. Je třeba všechny tyto příjmy uvést v daňovém přiznání, i když dílčí základy nepřesáhnou částku 6 000 Kč (dílčí základy jsou nulové, nebo v mínusu, kromě úrokových). Pokud ano může toto uvést v daňovém přiznání manžel za sebe i manželku, aby ona neporušila podmínky paušálního režimu? Nemají rozdělený majetek.
Vydáno: 14. 02. 2023
V roce 2022 jsem byla zaměstnaná na HČ. U zaměstnavatele jsem podepsala prohlášení k dani. Zároveň jsem celý rok pracovala na DPP (druhý zaměstnavatel) do 10 000 Kč měsíčně a byla mi zaměstnavatelem srážena srážková daň. V roce 2023 jsem u zaměstnavatele na HČ nepožádala o zúčtování daně za rok 2022, protože jsem si myslela, že musím sama podat daňové přiznání z příjmu FO. Dostala jsem potvrzení o příjmech i sražených zálohách od obou zaměstnavatelů a zpracovala jsem si daňové přiznání z příjmu FO za rok 2022. Vyšlo mi, že by mi FÚ vracel 60 Kč na dani. Musím daňové přiznání podat? Existuje povinnost ze zákona podávat daňové přiznání, když jsem si nezažádala u svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně, ale své daňové povinnosti odvodem daně prostřednictvím svých dvou zaměstnavatelů jsem splnila?
Vydáno: 07. 02. 2023
Podnikatel s příjmy dle § 7 a 9, plátce DPH, uplatňoval dosud výdaje paušálem a to jak u § 7, tak u nájmu. Nyní zjistil, že by mu v roce 2022 lépe pasovala daňová evidence v § 7. Když není dosud podané Přiznání k dani z příjmů za rok 2022, může v tomto roce přejít na daňovou evidenci?  Pokud ano, chápu to tak, že podáme dodatečné Přiznání k dani z příjmů za rok 2021, kde dodaníme pohledávky k 31. 12. 2021, které ale bohužel nebudou podléhat paušálním výdajům, tzn. budou daněné celé v základu daně sazbou 15 %. V roce 2022 by potom měl daňovou evidenci, závazky z roku 2021 uhrazené v 2022 budou nedaňové. Uvažuji takto správně - § 23 odst. 8 písm. b)? A pokud by v roce 2023 opět přecházel na výdaje paušálem, tak by opět dodatečným přiznáním dodanil pohledávky a závazky k 31. 12. 2022?   Může poplatník v roce 2022 vést daňovou evidenci na příjmy dle § 7 a zároveň uplatňovat výdaje paušálem pro příjmy dle § 9?
Vydáno: 06. 02. 2023
Fyzická osoba podává každý rok přiznání k dani z příjmů zapomněla za rok 2020 a 2021 uplatnit zaplacené úroky z hypotéky jako odčitatelnou položku od základu daně podle § 15 ZDP. Lze tuto odčitatelnou položku uplatnit zpětně v dodatečném daňovém přiznání?
Vydáno: 06. 02. 2023
Manželé jsou oba OSVČ. Při výpočtu daňové povinnosti se jeví jako výhodné udělat z manžela spolupracující osobu ženy, tj. převést na něj část jejích příjmů (manžel má příjem ze živnosti pouze vedlejší, je zaměstnán, manželce při výkonu její SVČ vypomáhá). Je možné toto udělat přesto, že manžel nebyl na začátku roku registrován jako spolupracující osoba? Dopředu to nebylo zřejmé, vyplynulo to až z výpočtů. Hrozí za to nějaký postih, pokuta?
Vydáno: 02. 02. 2023
Vlastním byt na hypotéku. Tento byt jsem začala pronajímat od 1. 8. 2022 (tj. do července 2022 jsem tam i bydlela). Ráda bych uplatnila v přiznání k dani z příjmů FO úroky z hypotéky. Je možné uplatnit poměrnou část úroků za prvních 7 měsíců (7/12), kdy jsem v bytě ještě bydlela, jako odčitatelnou položku od základu daně? A zbytek úroků, za 5 měsíců pronájmu, zahrnout do skutečných nákladů při zdanění příjmů z pronájmu (nebudu uplatňovat paušál na výdaje)?
Vydáno: 02. 02. 2023
Klientka dostala darem byt od svojí matky, která byt vlastnila cca 3 roky. Klientka byt získala v 06/2022. Dle znaleckého posudku měl byt k datu darování tržní hodnotu 2.130.000 Kč. Klientka byt prodala v 12/2022 za 2.290.000 Kč. Provize realitní kanceláři činila 90.000 Kč. Klientka neměla v roce 2022 žádný vlastní příjem, pobírá rodičovský příspěvek. Jedná se o příjem podle § 10 a základem daně je 70.000 Kč? Lze uplatnit slevu na poplatníka? Výsledná daň bude 0? Musí klientka přiložit k přiznání k DPFO za 2022 znalecký posudek a smlouvu na prodeji bytu?
Vydáno: 02. 02. 2023
Zaměstnavatel má ve firmě na hlavní pracovní poměr zaměstnaného zaměstnance od 1. 4. 2022 dosud. Jedná se o Ukrajince. Vyhodnotili jsme, že je od tohoto data daňový rezident ČR a chtěli bychom udělat roční zúčtování, kde bychom dodatečně uplatnili daňové zvýhodnění na dítě. Od 1. 1. 2022 do 31. 3. 2022 pobíral příjmy na Ukrajině. Máme tedy brát, že do 31. 3. 2022 je daňovým nerezidentem a od 1. 4. 2022 je daňovým rezidentem ČR? Před změnou domicilu dítě uplatňovat nebudeme a po změně rezidence (příjmy má pouze ze závislé činnosti od nás) uplatníme dańové zvýhodnění tedy 9 měsíců. Je to takto správně? Myslíme si, že by vlastně vůbec nemělo být roční zúčtování provedeno a Ukrajinec by si měl sám podat daňové přiznání na FÚ. Zde by ale už musel doložit i příjmy z Ukrajiny a provést metodu prostého zápočtu nebo využít vynětí zahr. příjmů ze zaměstnání na Ukrajině, což je dost problematické. Tak jaká je nejlepší možnost uplatnit daňové zvýhodnění na dítě?
Vydáno: 01. 02. 2023