Expertní odpovědi - strana 432

Fyzická osoba, nepodnikatel, odveze do výkupu 10x ročně kovový odpad v celkové hodnotě 80 000 Kč (22 tun celkem). Podléhá tento příjem zdanění na straně fyzické osoby nepodnikatele? Jedná se o odpad, který zůstal z výstavby rodinného domu pro soukromou potřebu. 
Vydáno: 09. 09. 2020
Dobrovolníci, členové a předseda spolku zaměřeného na sportovní a taneční aktivity dětí , nejsou za svou činnost spolkem nijak odměňováni. Jaké daňové dopady má tato situace na spolek, jeho členy, dobrovolníky včetně předsedy v následujících situacích: 1) V případě bezplatného výkonu funkce předsedy spolku a bezplatného vedení sportovních kroužků pro děti jeho členy případně dobrovolníky je potřeba jejich bezplatnou práci „ocenit“ a v účetnictví spolku ji zachytit, a to v podobě výnosů a současně nákladů (např. jako dar tomuto spolku ve výši této bezplatné aktivity a na straně druhé jako náklad v podobě bezplatné práce? (Zatím toto není nijak v účetnictví spolku zachyceno.) Případně jaké je možné jiné řešení této situace? 2) Pokud tento spolek pořádá sportovní soustředění na horách pro děti, dobrovolníci, členové a předseda spolku opět za svou činnost nejsou nijak odměněni, ale je za ně plně uhrazena doprava, ubytování a strava spolkem. Má tento fakt nějaké daňové dopady pro dobrovolníky, členy spolku a předsedu, když tedy nevystupují v pozici zaměstnanců spolku?
Vydáno: 09. 09. 2020
Společnost s r. o., zdravotnické zařízení, vlastní nově dokončenou nebytovou jednotku, ve které bude provozovat lékařskou ambulanci. Nebytová jednotka se nachází ve víceúčelovém nebytovém domě. Majitel ji vybavil vestavným nábytkem nezbytným k provozu takového zařízení, jako jsou regály, skříně či kuchyňská linka. Jednotka byla kolaudována jako komerční prostor - ambulantní lékařské zařízení. Vestavný nábytek byl instalován po udělení kolaudačního souhlasu. Dotaz zní, zda je nutné považovat vestavný nábytek za technické zhodnocení, resp. za součást vstupní ceny jednotky, nebo jej lze považovat za účelové zařízení zdravotnického zařízení, které dle pokynu GFŘ D-22 je samostatnou movitou věcí i přesto, že je pevně spojen s budovou nebo se stavbou, a to s přihlédnutím ke stavebně-technickým parametrům, funkci a účelu budovy. Jsme si vědomi také toho, že pokyn na jiném místě uvádí výslovně vestavný nábytek jakou nedílnou součást stavebního díla. Pro shrnutí uvádíme, že: • Při demontáži nábytku dojde vždy k určitému estetickému i hodnotovému znehodnocení jednotky. • Vestavný nábytek nebyl součástí celkové dodávky nebytové jednotky při výstavbě. Bez problémů však může být nahrazen volně stojícím nábytkem. • Nábytek slouží pouze dané ordinaci. • Vybavení ordinace vhodným nábytkem vyžaduje např. vyhláška 92/2012 Sb., o požadavcích na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče. Nábytek může být i volně stojící, nemusí být vestavný. Je toto důvod, proč považovat vestavný nábytek jako věc umožňující funkci a účel stavebního díla?
Vydáno: 09. 09. 2020
Společnost zaplatila reklamní agentuře 150 000 Kč za vytvoření loga společnosti, které je následně používáno na korespondenci a web stránkách společnosti. Jedná se o nehmotný majetek ve smyslu zákona o dani z příjmu?
Vydáno: 09. 09. 2020
Společnost s. r. o. by chtěla přímo hradit externím subdodavatelům - fyzickým osobám ve stavebnictví ubytování? Tito subdodavatelé jsou fyzické osoby, které pro společnost fakturují pokládání kamenných dlažeb na území ČR dle dohodnuté ceny s tím, že by jim společnost sro platila mimo tuto fakturaci ubytování v ČR přímo ubytovateli? Lze tento druh nákladu na ubytování zahrnout jako daňový náklad společnosti nebo naopak? 
Vydáno: 09. 09. 2020
Je zapsaný spolek - sportovní oddíl osobou povinnou k dani z přidané hodnoty, jestliže jeho obrat je tvořen: a) sponzorskými dary (v hodnotě cca 100 000 Kč) b) členskými příspěvky (vybíranými dle stanov, na základě členství se členové - převážně děti - účastní treninků) - ve výši přesahující 1 mil Kč?
Vydáno: 08. 09. 2020
Lze přesně určit hranici, kdy se v účetnictví jedná o službu a kdy o majetek? Konkrétní případ: Objednáme si u truhláře vestavěnou skříň za 50 000 Kč. Truhlář hlavní komponenty skříně vyrobí, sestaví a přiveze do sídla firmy. A zde skříň sestaví (vlastně jen přišroubuje a doplní o pár maličkostí). Jedná se o majetek nebo o službu? Co je tam rozhodující? 
Vydáno: 08. 09. 2020
Zaměstnanec měl pracovní úraz. Zaměstnavatel bude doplácet zaměstnanci rozdíl mezi nemocenskými dávkami a jeho průměrným výdělkem. Bude tato náhrada po dobu pracovní neschopnosti podléhat zdanění a odvodu sociálního a zdravotního pojištění? Po skončení pracovní neschopnosti požádá Kooperativu, kde povinně platí úrazové pojištění, o proplacení náhrad mzdy.
Vydáno: 08. 09. 2020
Naše firma zaměstnává 4 zaměstnance a splňuje podmínky na prominutí pojistného dle programu Antivirus C. Za měsíc červenec bylo snížení uplatněno, v řádném termínu jsme podali přehled a zaplatili pojistné ve výši 6,5 % vyměřovacího základu. Po termínu jsem však zjistil, že u jednoho zaměstnance při výpočtu mzdy vypadla z výpočtu dovolená a jeho mzda tak byla spočítána chybně. Jedná se o malý rozdíl a nyní bychom měli podat opravný přehled a doplatit OSSZ pojistné ve výši 44 Kč. Nepřijdeme kvůli tomu o prominutí pojistného, neboť všude se píše, že podmínkou prominutí pojistného je to, aby pojistné, které se počítá ve výši 6,5 % ze mzdy zaměstnance, bylo odvedeno ve správné výši a v termínu do 20. srpna, což v našem případě nebude. Nedaří se mi dohledat zákonnou úpravu. 
Vydáno: 08. 09. 2020
Společnost, která točí film, uzavře koprodukční smlouvu, na základě které obdrží příspěvek, který bude dostávat ve splátkách po dobu tvorby filmu. Jak bude tento koprodukční příspěvek účtován u firmy, která točí film?
Vydáno: 07. 09. 2020
Obdrželi jsme opravný daňový doklad na změnu sazby daně z 15 % na 10 %. Výsledkem je snížení daně na vstupu. Je naší povinností podle daňového řádu vystavit dodatečné daňové přiznání na vyšší daňovou povinnost za měsíce květen, červen, červenec?
Vydáno: 07. 09. 2020
Společnost nakoupila reklamní předměty (zápisníky), které chce rozdávat obchodním partnerům - pořizovací cena zápisníku je 300 Kč/kus bez DPH. Zápisníky jsou opatřeny logem společnosti. Lze jednomu obchodnímu partnerovi věnovat jako reklamní předmět 2 zápisníky s tím, že půjde o daňově uznatelný náklad a DPH na vstupu je možné uplatnit? Bere se v potaz celková cena "balíčku" 2 zápisníků darovaná jedné osobě nebo se posuzuje cena za kus?
Vydáno: 07. 09. 2020
Počtem zaměstnanců jsme dosáhli velikosti středního podniku. Do té doby jsme spadali do kategorie velkého podniku. U jakých institucí máme tuto změnu povinnost hlásit? Jedná se nám o to, kam všude se tato změna hlásí – bez ohledu na dotace apod. Jen abychom předešli nějaké pokutě či postihu z toho, že jsme změnu nenahlásili.
Vydáno: 07. 09. 2020
Zaměstnankyně má 8 dnů dovolené z roku 2019. V lednu odpracovala 24 dnů + vyčerpala 2 dny dovolené a od 31. 1. 2020 je nemocná. Od října půjde na mateřskou dovolenou. Jaký bude mít nárok na dovolenou za rok 2020? Lze krátit dovolenou za dobu nemoci i z roku 2019? 
Vydáno: 07. 09. 2020
Klient, automechanik, nakoupil diagnostický přístroj pro osobní a nákladní automobily bez SW. Následně dokoupil SW a také aktualizaci tohoto SW (přes 65 000 Kč) a také různé adaptéry, přechody, propojení a notebook nutný pro vyhodnocení informací ze zařízení (bez SW to stálo celkem 90 000 Kč). Mám toto zařízení zatřídit zvlášť SW a HV nebo jako celek? Do které odpisové skupiny to bude patřit - zda do 1 nebo 2 [našel jsem v 1 skupině - (1-21) 26.51 Měřicí, kontrolní, zkušební, navigační a jiné přístroje a zařízení, pokud nejsou uvedena v jiné položce této přílohy], ale nejsem si jistý, zda to v tomto případě splňuje. Jak by se účtovalo v účetnictví a jak v daňové evidenci s ohledem na cenu softwaru nad 65 000 Kč? 
Vydáno: 07. 09. 2020
Produkční společnost na základě uzavřené smlouvy s účastníky (herci, technici, zvukaři) jim platí také ubytování (ve jmenovitě uzavřené smlouvě s nimi), aby mohlo proběhnout natáčení, jelikož jsou účastníci z různých koutů republiky. Společnost má v činnosti podnikání zajištění chodu celého natáčení. Bylo by tedy logické, když uzavřená smlouva je včetně ubytování, že je považován tento výdej pro tuto společnost daňově účinný?
Vydáno: 07. 09. 2020
Jak má vypadat doklad, aby byl správně vyplněn a uznatelný: Řidiči si chtějí nechat proplatit od firmy příjmový doklad, který jim vystaví lékař za výpis ze zdravotní dokumentace nebo školitel za absolvovaní školení. Na koho má být doklad vystaven a co má být uvedeno, za co to je? Má být doklad vystaven na zaměstnance nebo na firmu? Nebo je to jedno? Důvod platby má být uvedeno za co to a jméno v případě, že je doklad na firmu? U školení, datum absolvování školení? Nebo to tam být nemusí? 
Vydáno: 04. 09. 2020
Fyzická osoba, nepodnikatel, chce prodávat dřevo napadené kůrovcem ze svého lesa různým odběratelům. Lze tuto činnost provádět bez živnostenského oprávnění jako soukromá osoba? Může vystavovat faktury? Bude tato činnost zdaněna podle § 10 zákona o daních z příjmů? Může být uplatněn paušální výdaj ve výši 80 %? Současně má ještě příjmy z pachtovného. Může se stát z důvodu prodeje dřeva plátcem DPH? V případě, že ano, budou se počítat do obratu i příjmy z pachtů?
Vydáno: 04. 09. 2020
Společnost s r. o. koupila v roce 2019 nemovitost. Do pořizovací ceny byla zahrnuta i daň z nabytí nemovitých věcí a z ní byly vypočteny odpisy. Vklad na katastrálním úřadě byl povolen v prosinci 2019. Pokud bude zrušena tato daň z nabytí a koupě nemovitosti bude od ní zpětně osvobozena, jak v roce 2020 opravím pořizovací cenu, kterou bych měla snížit o tuto daň? Muselo by se podávat dodatečné přiznání k dani z příjmů kvůli snížení odpisů, nebo by se oprava mohla zaúčtovat v roce 2020?
Vydáno: 04. 09. 2020
Jsme obchodní společnost provozující internetový obchod se spotřebním zbožím - náhradní díly. Každý den posíláme velké množství balíků zákazníkům. Občas se stane, že klient objednané zboží nedostane - balík ztratil dopravce nebo se jeho ztrátu nepodaří objasnit. Protože však je s vyřizováním reklamací u dopravní společnosti spojeno spousta administrativy, náhradu zboží po dopravci nežádáme, ztracený balík zaúčtujeme jako daňový náklad na účet 548 a zákazníkovi pošleme zboží nové? Je to tak správně?
Vydáno: 04. 09. 2020