Ing. Marta Ženíšková - strana 21

OSVČ - živnostník je zároveň vlastníkem lesa - soukromý les není v majetku firmy. Příjmy z prodeje lesa se zdaňují jako příjmy podle § 7 ZDP. Je možné v daňovém přiznání uplatňovat příjmy a výdaje ze živnosti ve skutečné výši a příjmy z lesa paušálem? Bude příjem z lesa zahrnut také do příjmů pro výpočet SP a ZP?
Vydáno: 07. 06. 2010
Fyzická osoba ( 53 let) - OSVČ (zednické práce) uvažuje o přerušení podnikání - nedostatek práce. Chtěl by vědět,v jaké výši by si měl potom platit důchodové pojištění, aby měl nárok na důchod až dosáhne důchodového věku. V případě, že nebude mít žádné příjmy bude nebo nebude platit zdravotní pojištění?
Vydáno: 22. 03. 2010
Sdružení fakticky ukončilo podnikatelskou činnost 31. 12. 2009. Fyzické osoby sdružení založily s. r. o. a 01.01.2010 přefakturovaly veškeré zásoby do s. r. o. a jsou v něm zaměstnány. Odhláška z nemocenského a důchodového pojištění OSVČ k 01.01.2010 V průběhu roku 2010 jim budou ještě na účet sdružení přicházet platby za neuhrazené faktury z roku 2009. Otázka zní, bude potřeba dávat přehled za rok 2010 na ossz a zp, když činnost nebyla žádná, jen přicházely platby z faktur starých roků? Je možné, že příjmy budou i za rok 2011.
Vydáno: 01. 03. 2010
Pobírám rodičovský příspěvek - rychlé čerpání do 2 let věku dítěte. Pokud budu po tomto termínu 2 let věku dítěte zaměstnaná na Dohodu o provedení práce, příp. jinou smlouvu (o dítě budu dále celodenně pečovat sama), kdo za mě platí sociální a zdravotní pojištění? Do kolika let věku dítěte mohu být takto zaměstnaná, pokud za mě platí pojištění stát?
Vydáno: 12. 02. 2010
Jsem předseda SVJ - statutární orgán. V loňském roce jsem kromě daně z příjmu odvedl i ZP. ZP platilo z odměny také SVJ. Říkalo se na konci roku, že pro letoší rok se bude z této odměny odvádět i sociální pojištění. Bylo to uzákoněno?
Vydáno: 12. 02. 2010
Dostala jsem od svého šéfa za úkol zjistit informace o možnosti vrácení SP 26% za 1-6/2007. Pojistné, které jsme jako firma zaplatili činilo cca 600.000,-, v případě, že bychom soud vyhráli asi bychom stejně něco zaplatili právnímu zástupci nebo firmě, která chystá tzv. hromadnou žalobu, ale podstatné je, že bychom museli podat dodatečné daňové přiznání za rok 2007 a dodanili 24% DPPO + penále asi 17,5% ročně, kdyby soud skončil už např. v září letošního roku, bylo by to 2,5 roku (plus penále z nezaplacených zvýšených záloh v následujícím roce). 600.000-DPPO 144.000 - penále 2,5 roku 262500 = 193500, teď už to vypadá jinak, jestli to stojí zato se soudit, navíc zatím není jisté, jestli firmy, které zaplatili pojistné za 1. pol. 2007 vyhrají soud jako Ježek Software, který pojistné nezaplatil a nejspíš díky tomu soud vyhrál. Prosím o další informace ohledně možností vrácení SP.
Vydáno: 12. 02. 2010
Fyzická osoba má zbudovánu na svém rodinném domě fotovoltaickou elektrárnu, má udělenu licenci k jejímu provozování a má tedy příjmy z podnikání dle § 7, odst. 1, písm c, zákona o dani z příjmů. Vede účetnictví (podvojné), neboť ji to ukládá energetický zákon. Její příjmy jsou 5+1 rok osvobozeny, protože se tohoto osvobození nevzdala. Domnívám se, že do vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění nevstupují, protože OSVČ, která vede účetnictví, vychází při stanovení vyměřovacího základu ze základu daně dle §7 ZDP. Nejsem si ale jistá, zda nevstoupí do vyměř. základu pro důchodové pojištění podle § 5b, zák. 589/92 Sb. Nevím, k čemu se vztahuje tato část věty 1. odstavce uvedeného §: \\\"a to i v případě, kdy příjmy OSVČ jsou osvobozeny od daně z příjmů\\\". Nepochopila jsem, zda v tom případě vstupují či nevstupují do vyměřovacího základu pro důchodové pojištění.
Vydáno: 30. 11. 2009
Fyzická osoba nepodnikající si umístila na střeše svého domu fotovoltaickou elektrárnu. Od Energetického regulačního úřadu ji byla udělena licence na výrobu elektřiny.Tato fyzické osoba tudíž patří mezi osoby mající příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů § 7 odst.1 c) zákona 586/1992 Sb., ve znění p.p. Z toho plyne, že tato osoba se musí přihlásit i k zdravotnímu a sociálnímu pojištění?
Vydáno: 30. 11. 2009
Členem dozorčí rady naší a. s. je občan SR, který má na Slovensku hlavní pracovní poměr a odvádí zde i sociální a zdravotní pojištění, což doložil tiskopisem E 101. Za práci v dozorčí radě je mu vyplácena jednou ročně odměna za výkon funkce (cca 6.000,-). V souladu s Nařízením 1408/71 nepodléhá českým právním předpisům a jeho pojištění se řídí právními předpisy Slovenska. Prosím o radu, zda je naše organizace povinna se přihlásit jako plátce pojištění na sociální a zdravotní pojišťovně na Slovensku, odvádět zde pojištění z vyplácené odměny a každý měsíc zasílat hlášení (i když je nulové)?
Vydáno: 25. 11. 2009
Je povinnost platit pojistné na SZP u DPČ pod 2.000,-Kč? Setkala jsem se s oběma situacemi - jednou to zaměstnavatel neplatil a podruhé platil. V kterých případech je to povinné a kdy nepovinné?
Vydáno: 14. 10. 2009
Fyzická osoba podnikající podle zvláštních předpisů doposud v závislé činnosti odchází do starobního důchodu. Bude nadále podnikat. Je povinna a v jaké výši platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění?
Vydáno: 12. 10. 2009
Můj otec je ve starobním důchodu, ale pořád ještě pracuje, vždy na dobu určitou 1 rok - s hodinovou mzdou jako pomocný dělník. Chtěl by vědět, zda jako důchodce musí platit zdravotní a sociální pojištění?
Vydáno: 29. 09. 2009
Do 12. 8. 2009 jsem byla vedena jako student prezenčního studia na VŠ. 12. 8. 2009 jsem přestoupila na kombinované studium. A od 1. 9. 2009 jsem nastoupila do práce. Do kdy jsem vedena jako student, kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění? V práci mi tvrdí, že tím, že jsem přešla na dálkové studium, nejsem vedena jako student. Myslela jsem, že studentem jsem do 26 let (je mi 24). Nebo si musím zaplatit pojištění od 12. 8. do 1. 9.?
Vydáno: 29. 09. 2009
Fyzické osobě byla nabídnuta práce ve Švýcarsku. Jedná se o zabezpečení provozu objektu k bydlení. Pracovní doba je jeden měsíc, pak jeden měsíc volno, celková doba zaměstnání jeden rok, i déle. Jaká je třeba opatřit si povolení k takovéto práci? Je třeba při tomto způsobu zaměstnání se hlásit na cizinecké policii? Jaká potvrzení by měl pracovník očekávat od svého budoucího zaměstnavatele? Jakým způsobem je nejlepší zajistit si zdravotní pojištění? Je třeba zdravotní pojištění platit i v ČR po dobu pobytu ve Švýcarsku? Je třeba platit sociální pojištění a v jaké výši? Jako fyzická osoba by pracovník zřejmě podával daňové přiznání. Kde bude danit příjem ze Švýcarska? Je potřeba podávat přiznání i ve Švýcarsku?
Vydáno: 23. 09. 2009
Byl mi položen dotaz, ohledně placení mateřské dovolené. Paní je podnikatelka, platí pouze sociální a zdravotní pojištění a to v minimální výši, příspěvek na nemocenské pojištění neplatí vůbec. Vím, že před nástupem na mateřskou je třeba platit 270 pracovních dní, aby byl nárok na placenou mateřskou dovolenou. Neumím poradit, v jaké výši platit příspěvek na nemocenské pojištění, aby dotyčná brala co nejvyšší mateřskou dovolenou.
Vydáno: 21. 09. 2009
1. Zaměstnanec (nástup v roce 2008) chce dohodou ukončit pracovní poměr k 30. 09. 2009, mám jako zaměstnavatel nárok na slevu na sociálním pojištění za září 2009? 2. Zaměstnanec na dohodu o pracovní činnosti, ve smlouvě stanoven pracovní úvazek 20 hodin týdně, měsíční odměna 5.000 Kč, ve skutečnosti dostává někdy i více (odměny). Náleží sleva na pojistné nebo se DPČ bere jako zaměstnání malého rozsahu?
Vydáno: 21. 09. 2009
Společníci a jednatelé, jestliže pro společnost vykonávají práci, za kterou jsou touto společností odměňováni, jsou účastni důchodového pojištění jen v těch kalendářních měsících v nichž jim byl zúčtován příjem větší než rozhodný příjem - zákon o důchodovém pojištění - § 5 odst. 1 písm.w) a § 8 odst. 2). Jestliže je ale společník současně jednatelem, tak vykonává práci pro společnost jakožto společník a ještě současně funkci jednatele dle smlouvy o výkonu funkce (obchodně-právní vztah). Je v tomto případě pro účely důchodového pojištění (DP) považován zvlášť rozhodný příjem pro společníka a zvlášť rozhodný příjem pro jednatele, jako samostatný právní vztah dle § 8 odst. 3)? Bude-li mít např. jako společník příjem 10.000 Kč a jako jednatel příjem 5.000 Kč, tak je účasten DP z celkových 15.000 Kč, nebo bude účasten DP jako společník z 10.000 Kč a jako jednatel z 5.000 Kč nebude účasten DP?
Vydáno: 01. 09. 2009
Můžeme jako soukromá škola zapsaná v obchodním rejstříku pod názvem „Střední škola gastronomie a hotel. služeb, s. r. o.“ uplatnit slevu na pojistném, a to jak mimořádnou tak i řádnou? Naši zaměstnanci pobírají mzdu dle zákona o mzdě (ne o platě). Nevstoupili jsme do likvidace a ani nebylo vydáno pravomocné rozhodnutí o prohlášení konkurzu. Dotazuji se, protože jsem četla, že slevu nemohou uplatnit školy.
Vydáno: 01. 09. 2009
Dnes jsem byla na PSSZ pro Prahu 6 s dotazem, zda slevu na sociální pojištění je možné uplatnit i pro společníky a jednatele. Nevěděli. Údajně se mám zeptat později. Program, s kterým zpracovávám mzdy, vylučuje tuto skupinu plátců sociálního pojištění ze slevy.
Vydáno: 01. 09. 2009
Osoba, poživatel částečného invalidního důchodu, není povinna platit zdravotní pojištění, pokud je bez příjmů, které nezakládají povinnost přihlásit se k zdravotnímu pojištění. Pokud přijme nějakou výdělečnou činnost, jaká je měsíční hranice v Kč pro příjem, od níž je povinnost se přihlásit ke zdravotnímu pojištění? Důchodové pojištění není povinné pro osoby pobírající částečný invalidní důchod. Nemá-li příjmy, nemusí platit žádné pojistné. Pokud přijme nějakou výdělečnou činnost, jaká je měsíční hranice v Kč pro příjem, od níž je povinnost se přihlásit k důchodovému pojištění?
Vydáno: 24. 08. 2009