Ing. Marta Ženíšková - strana 20

Chtěla bych pomoci dceři s dítětem. Nastoupila na mateřskou dovolenou, ale dostali se svým partnerem do finančních potíží. Jediné východisko je, aby oba pracovali a dítě, které je velice malinké nemá kde být a s kým. Požádali mne tedy, zda bych mohla celodenně o něj pečovat. Zajímalo by mne, zda mám nárok na nějakou podporu, když se jedná o celodenní péči?
Vydáno: 12. 11. 2012
Zaměstnankyni bylo vyplaceno odstupné ke dni, ke kterému jí končila výpovědní doba. Tato se jí však prodlužuje z důvodu nemoci, kterou započala 5 dní před uplynutím výp. doby. Odstupné tedy vyplaceno být nemělo. Jak je to s odvody? Na internetu jsem získala informace, že takto vyplacené odstupné není považováno za odstupné a proto se na něj vztahují odvody soc. a zdrav. pojištění. Původně vyplacené odstupné bude tedy započteno s odstupným, na které vznikne nárok v době skutečného ukončení prac. poměru, jak to bude s odvody? Měli bychom k již vyplacenému odstupnému odvody dopočítat a doodvést?
Vydáno: 29. 10. 2012
  • Článek
Nájemné za pozemky Ing. Marta Ženíšková Jsem osoba samostatně výdělečně činná (dále jen „OSVČ“) a zároveň zaměstnanec, vedu daňovou evidenci. Jako soukromá osoba, vlastním pozemky, které nemám v obchodním...
Vydáno: 17. 07. 2012
V ID dotazu č. 326/11 zdanění neprodaných zásob při přerušení živnosti uvádí autorka, že \\\"od 1.1.2009 se vyměřovací základ pro SP a ZP řídí vypočteným základem daně dle § 5 a § 23, takže z hodnoty nespotřebovaných zásob odvádíte i SP a ZP.\\\" V ID č. 361/11 dodanění neuhrazených pohledávek stejná autorka uvádí\\\"od 1.1.2009 se vym. základ peo soc. pojištění řídí také § 5 a 23 zákona o daních z příjmů, proto jste povinna podat dodatečný přehled i na českou správu soc. zabezpečení. Dodatečný přehled na zdravotní pojištění se nepodává, vyměřovací základ na zdravotní pojištění se řídí skutečnými příjmy a výdaji.\\\" Neodporují si tyto odpovědi? Jak je to tedy správně?Děkuji za odpověď. Ještě prosím o odpověď na otázku, zda je opravdu možné v DE dát do výdajů jednorázově částku třeba 170 000 Kč za licenční poplatek (nehmotný majetek?)Není to třeba časově rozlišit - když je na období 6 let? Ještě jednou děkuji.
Vydáno: 20. 03. 2012
Jsem fyzická osoba podnikatel, plátce DPH. Prosím o upřesnění při vyplňování Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2011 co je "daňový základ" pro OSSZ a VZP- jaké je to číslo řádku z "Přiznání k dani z příjmů fyzických osob"? Počítá se i se ztrátou z minulých let tj. řádek 45 je daňový základ nebo řádek č. 42.
Vydáno: 20. 03. 2012
Jak správně vyplnit tiskopis Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti u zaměstnankyně, která měla v průběhu pracovního poměru tři celé kalendářní měsíce neplacené volno? Bude tato doba z důchodového pojištění vyčleněna?
Vydáno: 24. 02. 2012
Od letošního roku se náhrada zaplacená zaměstnavatelem bude účtovat na účet č. 521. Bude se z této částky odvádět zdravotní a sociální pojištění a příděl FKSP?
Vydáno: 20. 02. 2012
Jsem OSVČ a zároveň zaměstnanec, vedu daňovou evidenci. Jako soukromá osoba, vlastním pozemky které nemám v obchodním majetku OSVČ. Pronajímám je zemědělskému družstvu které mi platí roční nájemné. Tento příjem (vč. ostatních) zdaňuji. Nejsem si ale jistá, zda tento příjem vstupuje do vyměřovacího základu pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění, které odvádím jako OSVČ.
Vydáno: 06. 02. 2012
Podnikatelce byl přiznán starobní důchod k 25. 5. 2011. Jak se bude vyplňovat Přehled na OSSZ a zdr. pojišťovnu? Za 5 měsíců hlavní činnost a 7 měsíců vedlejší? Příjmy se uvedou matematicky na měsíce, nebo dle skutečnosti dle daňové evidence.
Vydáno: 26. 01. 2012
Po 25 letech odcházím na čas z aktivního pracovního procesu (jako zaměstnanec). Vlastním ideální polovinu domu, v němž pronajímám byty. Můj čistý měsíční příjem z pronájmu činí průměrně 20 000 měsíčně, záleží na momentální obsazenosti bytů. Daňové prohlášení mám jako fyzická osoba s příjmem z pronájmu. Nebudu mít však další příjem ze zaměstnání, ani nemám zkušenosti s placením sociálního a zdravotního pojištění. Kam se mám přihlásit a jak se určí výše plateb pojištění? Mám v péči dva studující syny ve věku 18 a 21 let, jejich otec na ně platí celkem 5000 měsíčně. Mám nárok na to, si odečíst z daní nějaké prostředky na péči o syny, případně na svou obživu? V případě, že ano, jak se tato částka vypočítá?
Vydáno: 26. 01. 2012
OSVČ má předčasný důchod.Má malé příjmy v podnikání. Ale nemohu se na PSSZ dozvědět maximální částku pro zachování předčasného důchodu, aby OSVČ o něj nepřišla v roce 2011. Myslím tím nejvyšší vyměřovací základ, který ještě tolerujepředčasný důchod. (např. 28 000 Kč – to by mohlo pro rok 2011 být, ale to jen odhaduji).
Vydáno: 11. 01. 2012
Jsme základní škola, zřizovatel město. Platíme zaměstnancům 100 Kč měsíčně z FKSP na penzijní připojištění. Můžeme tento příspěvek zasílat i zaměstnankyni, která je na rodičovské dovolené? Jaké by to mělo důsledky. Vím, že dříve to nebylo doporučováno vzhledem k ELDP a s tím souvisejícími záležitostmi.
Vydáno: 01. 01. 2012
Jsme základní škola, zřizovatel město. Platíme zaměstnancům 100 Kč měsíčně z FKSP na penzijní připojištění. Můžeme tento příspěvek zasílat i zaměstnankyni, která je na rodičovské dovolené? Jaké by to mělo důsledky. Vím, že dříve to nebylo doporučováno vzhledem k ELDP a s tím souvisejícími záležitostmi.
Vydáno: 01. 01. 2012
Musím jako OSVČ (hlavní zdroj příjmů) platit zálohy na sociálním pojištění při nástupu na rodičovskou dovolenou. Platím minimální zákonné zálohy na sociální pojištění. Podotýkám, že nemám nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), tudíž bych měla rovnou pobírat rodičovský příspěvek ode dne porodu dítěte (srpen 2011).
Vydáno: 01. 01. 2012
Musím jako OSVČ (hlavní zdroj příjmů) platit zálohy na sociálním pojištění při nástupu na rodičovskou dovolenou. Platím minimální zákonné zálohy na sociální pojištění. Podotýkám, že nemám nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), tudíž bych měla rovnou pobírat rodičovský příspěvek ode dne porodu dítěte (srpen 2011).
Vydáno: 01. 01. 2012
Jsem na rodičovské dovolené/zvolená alternativa do 2 let dítěte/ a pobírám rodičovský příspěvek. Mám možnost nastoupit na úvazek 0,2 u jiného zaměstnavatele, než jsem zaměstnaná, nový zaměstnavatel je v Německu. Chci se informovat, pokud bydlím a hlavní pracovní poměr mám pořád v Čechách, zda mohu při rodičovské dovolené pracovat u jiného zaměstnavatele a jak by to bylo s pojištěním, pokud budu nadále bydlet v Čechách a chtěla bych být pojištěna nadále.
Vydáno: 05. 10. 2011
Jaké částky nás čekají zaplatit od 1. 1. 2011 1) Jak se změnil vyměřovací základ pro OSVČ? 2) Starobní důchodce, který pracuje jako OSVČ. Do jaké minimální částky platit SP nemusí. 3) Žena na mateřské dovolené do 4 let věku dítěte, sama nepodniká z důvodu péče o dítě, ale má zaměstnance, který za ní podniká. Za zaměstnance bude odevzdávat SP v kumulaci ze mzdy zaměstnance + odvod firmy dle zákona pro malé organizace. Jaké SP bude muset platit ona? Díky zaměstnanci bude mít z § 7 příjmy, tedy i výdaje a prostým odečtem vznikne základ daně. 4) Jaké minimální SP musí platit od 1. 1. 2011 podnikatel, který nemá jiné příjmy než příjmy dle § 7? 5) Jaké minimální SP musí platit od 1. 1. 2011 podnikatel, který má příjem dle § 6 a též podniká (vedlejší příjem) 6) V čem vzniká rozdíl při posouzení zda je podnikání OSVČ jako hlavní či vedlejší příjem? Osoba má příjmy z § 6 (pracovní poměr 4 hod. s platem, který odpovídá minimální mzdě), příjem z podnikání vyšší)
Vydáno: 08. 02. 2011
Mohu použít formulář ELDP stažený ze stránek CSSZ – tiskopisy - ELDP09 v papírové podobě (vytištěný na barevné tiskárně)? PSSZ mi to vrátila, že to nejsou originály.
Vydáno: 20. 07. 2010
Zaměstnanec pracuje na dohodu o pracovní činnosti od 12. 10. 2009 do 30. 4. 2010 jako obsluha plynové kotelny. Jeho příjem činí cca 3.000 měsíčně v závislosti na odpracovaných hodinách. V dubnu příjem dosáhl jen 1.500,- Kč. Z této částky jsem neodvedla zdravotní ani sociální pojištění. K jakému datu mám zaměstnance odhlásit u OSSZ a jaké údaje uvedu na evidenčním listu - 31. 3. 2010 nebo 30. 4. 2010?
Vydáno: 07. 06. 2010
Zaměstnáváme zaměstnance, který má invaliditu 1. stupně. Je od 30. 4. 2010 nemocný a půjde na složitou operaci. Chtěla jsem se zeptat, zda je pro tyto invalidy nějak zkrácená podpůrčí doba, popřípadě, co se děje po vyčerpání podpůrčí doby. Zda se žádá o její prodloužení (jako normálně v jiných případech) a posléze o přidělení invalidity 2. nebo 3. stupně? Jaký je postup?
Vydáno: 07. 06. 2010