Ing. Marta Ženíšková - strana 18

Musí se přihlásit zaměstnavatel k zákonnému pojištění (Kooperativa), v případě pracovního poměru na DPP výše výdělku do 10 000 Kč bez podepsaného prohlášení dani z příjmů?
Vydáno: 08. 09. 2014
Prosíme o informaci, jaký den je považován za den podání Přehledu na ČSSZ při zasílání toho Přehledu poštou? Zda den, kdy byla zásilka podána na poště nebo den, kdy pošta doručila na ČSSZ?
Vydáno: 10. 07. 2014
Zdravotní sestra byla zaměstnána u obvodního lékaře. Ten nyní náhle zemřel. Chtěla se přihlásit na úřadu práce, ale tam ji řekli, že ji mohou přihlásit až po třech měsících od úmrtí zaměstnavatele. Jak to bude do té doby se mzdou, kdo za ni zaplatí zdravotní a sociální pojištění. Jak se tedy postupuje v takovém případě?
Vydáno: 23. 06. 2014
Žena, narozena v ČR, trvalé bydliště také v ČR, pracovala a byla pojištěná v ČR (SP, ZP). Na 3 roky odcestovala s manželem do zahraničí, kde nepracuje, ale je pojištěná kvůli lékařskému ošetření. 1)      Musí si i teď během těch 3 let platit pojištěni v ČR (SP, ZP)? 2)      Pokud ne, stačí, když přijede do ČR "jako na dovolenou" na 2-3 měsíce, zaplatit na ty 3 měsíce minimum SP, ZP? Aby mohla jít případně ke svým lékařům, u kterých je stále evidovaná na ošetření? Potřebuje k tomu nějaké zvláštní formuláře, nebo stačí jen částku uhradit na MSSZ? 3)      Do ČR se bude za 1 rok vracet. Když nesežene práci, bude evidovaná na UP a po tu dobu bude u SP, ZP pokryta. Pokud bude zaměstnaná, je to jasné.
Vydáno: 19. 06. 2014
Osoba provozuje samostatnou výdělečnou činnost jako činnost vedlejší. Její příjmy z hlavní činnosti několikanásobně přesahují minimální vyměřovací základ. Předpokládám, že zálohy na zdravotní pojištění v prvním roce činnosti platit nemusí. Jak je to se zálohami na sociální pojištění? Rovněž se nemusí platit? V jaké výši se pak platí pojistné (jak zdravotní tak sociální), pokud ze své vedlejší činnosti nedosáhne minimálního vyměřovacího základu? Ze skutečného vyměřovacího základu (když bude nižší než minimální) anebo bude muset v tomto případě odvést pojištění z minimálního vyměřovacího základu?
Vydáno: 14. 05. 2014
OSVČ, hlavní činnost, neplatí nemocenskou. Od června 2014 začne pobírat rodičovský příspěvek. Jak to bude s placením záloh na sociální zabezpečení (SP) a zdravotní pojištění (ZP) od měsíce června? Z Přehledů za rok 2013 jí vyšla povinnost platit zálohy na SP ve výši 2100 Kč. Na ZP ve výši 980 Kč, jelikož se jednalo o hlavní činnost, minimální zálohu na ZP musí v roce 2014 platit ve výši 1752 Kč. Domníváme se, že od června bude muset platit zálohu na SP stále ve stejné výši tj. 2100 Kč, na ZP ve výši 980 Kč, jelikož se její činnost stane vedlejší. V případě, že přeruší živnost na 3 měsíce od černa do srpna, nebude za tyto měsíce platit žádné zálohy. Teprve od září opět zálohy ve výši uvedené v přechozí větě. Je tato domněnka správná?
Vydáno: 16. 04. 2014
Máme vojáky z povolání, kteří jsou ve služebním poměru (pojistné odváděno na Vojenský úřad sociálního zabezpečení) a dále zaměstnance v pracovním poměru (pojistné odváděno na ČSSZ). Dochází u nás k tomu, že voják ukončil služební poměr např. k 28. 2. 2013 a následně s ním byl uzavřen pracovní poměr od 1. 3. 2013. Sčítají se mu pro účely dosažení maximálního vyměřovacího základu vyměřovací základy na sociální pojištění za služební i pracovní poměr, popř. kdyby měl DPČ, DPP, dohromady? V případě, že nejsou VZ za služební a pracovní poměry sečteny, dojde k přeplatku? Jak se řeší přeplatek pojistného za zaměstnance a jak za zaměstnavatele? Zaměstnanec si za rok 2013 podává daňové přiznání, má přeplatek pojistného vliv i na základ daně? Jak máme toto řešit?
Vydáno: 28. 03. 2014
Chci se zeptat, zda je povinnost mít mzdové výpočty v písemné podobě (vytištěné), nebo stačí je uchovávat elektronicky. Jde mi o všechny tisky ke mzdám, tedy měsíční rekapitulace, oznámení ZP a ČSSZ (které podávám elektronicky), výplatní pásky (kopie u zaměstnavatele), mzdové listy, apod. Je jasné, že co je potřeba podepsat od zaměstnance, např. kopie ELDP, musí být vytištěné. Když jdu na kontrolu sociálního/zdravotního pojištění, mohu jim předložit pouze tyto elektronické dokumenty, nebo mají právo cokoliv chtít vytištěné?
Vydáno: 28. 03. 2014
  • Článek
Starobní důchod Ing. Marta Ženíšková Má člověk nárok na starobní důchod i v případě, že neodpracuje nyní potřebných 35 let? Započítává se do oněch 35 let i studium po...
Vydáno: 20. 03. 2014
  • Článek
Započtení studia do doby pro účely výpočtu starobního důchodu Ing. Marta Ženíšková Započítávaní studia do odpracované doby pro účely výpočtu starobního důchodu. Maturovala jsem v roce 1973. Po prázdninách...
Vydáno: 20. 03. 2014
Za rok 2013 uplatníme ze zisku ztrátu z roku 2008. Ovlivní tato ztráta i daňový základ pro OSSZ a VZP nebo zde se uvádí k výpočtu záloh zisk před uplatněním ztráty z předchozích let?
Vydáno: 11. 03. 2014
Má člověk nárok na starobní důchod i v případě, že neodpracuje nyní potřebných 35 let? Započítává se do oněch 35 let i studium po 18. roce věku, mateřská, atd.? V případě, že nemůže být starobní důchod přiznán, na jakou jinou dávku, případně jiný důchod má člověk nárok při dosažení důchodového věku?
Vydáno: 03. 03. 2014
Započítávaní studia do odpracované doby pro účely výpočtu starobního důchodu. Maturovala jsem v roce 1973. Po prázdninách jsem byla přijata na Státní jazykovou školu v Praze s týdenní výukou v rozsahu 40 hod. a uceleným školním rokem září 1973 – červen 1974. Rodičům byly též přiznávány po celou dobu školního roku přídavky na dítě – příprava na budoucí povolání. Škola byla zakončena třemi státními zkouškami. Jaké potvrzení je třeba doložit, aby tato doba byla započítána do doby pro výpočet starobního důchodu?
Vydáno: 28. 02. 2014
V ČR žije hodně Ukrajinců. Někteří pracují jako OSVČ, někteří jsou zaměstnáni u firem. Jaký je rozdíl mezi podnikatelem – OSVČ a zaměstnancem firmy ve zdravotním a sociálním pojištění? Slyšeli jsme, že zdravotní pojištění pro OSVČ – cizinec není povinné, či dokonce ani nelze sjednat jinak než jako komerční s „předplacením“ na 2 roky. Je pro sociální a zdravotní pojištění rozdíl v tom, když Ukrajinec – OSVČ má trvalý pobyt v ČR nebo dlouhodobý pobyt v ČR?
Vydáno: 24. 02. 2014
Jsem Slovenska žijící s manželem, který je Angličan, skoro 4 roky v ČR. Minulý rok jsme tady koupili nemovitost, ve které žijeme. Chtěli bychom si změnit trvalý pobyt - já z SK na ČR a on z Anglie na ČR. Je pravda, že o trvalý pobyt v ČR si můžu požádat nejdřív po vypršení lhůty 5 let života v ČR? Neexistují nějaké výjimky, pokud jsme tady koupili nemovitost? Momentálně jsem taky těhotná, pracuji od začátku příchodu do ČR u stejného zaměstnavatele, tedy již 4 roky. Bude mi mateřská a pak rodičovská vyplácena tady v ČR, i když mám trvalý pobyt stále na Slovensku? Předem děkuji za jakékoliv informace.
Vydáno: 18. 02. 2014
Od r. 2014 by měla OSVČ si zřídit datovou schránku kvůli podání „Přehledu příjmů a výdajů“ sociálního pojištění. Jelikož nikdo neumí řádně vysvětlit, jak postupovat, obracím se na vás. Jsem účetní, která zpracovává daně a Přehledy jednou ročně více podnikatelům (15). Těmto podnikatelům vyhotovím „Přehled za rok 2014“ a jak ho mám poslat? Oni-podnikatelé nebo živnostníci OSVČ - si určitě nebudou zakládat nebo pořizovat „Datovou schránku“. Mnozí jsou tak malí podnikatelé, že ani s počítačovou technickou neumějí disponovat. To znamená, že já – jako účetní – budu ze své datové schránky zasílat jim na PSSZ „Přehled“? Půjde to, nebo jak se to bude provádět?
Vydáno: 06. 02. 2014
Podnikatel má celkové příjmy v roce 2013 Kč 212 000 Kč. Výdaje použije paušálem ve výši 40 %. Na manželku chce rozdělit jako na spolupracující osobu 30 % svých příjmů a výdajů. Podnikatel je zaměstnán, podniká tedy jako vedlejší bez účasti na nemocenském pojištění. Manželka je důchodce. Bude zisk z podnikání podléhat sociálnímu a zdravotnímu pojištění?
Vydáno: 22. 01. 2014
Podnikatel, který je OSVČ jako vedlejší bude vyplňovat přehled o příjmech a výdajích pro ZP a SP. Od jaké částky bude mít povinnost platit sociální pojištění? Berou se v úvahu jen příjmy nebo příjmy po odečtení výdajů nebo vyměřovací základ? Zůstává pro rok 2013 vyměřovací základ 50% ze základu daně nebo se % změnilo? Jedná-li se o starobního důchodce, má povinnost podávat přehled?
Vydáno: 22. 01. 2014
Má důchodce - podnikatel povinnost platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění: 1) Pokud je OSVČ a má starobní důchod? 2) Pokud je zaměstnán + OSVČ + starobní důchodce? 3) Jaký termín platí pro zálohu za leden pro zdravotní pojištění a pro sociální pojištění?
Vydáno: 22. 01. 2014
Potřebovala bych poradit, jak mám správně formulovat žádost o prominutí penále na OSSZ. Co by žádost měla obsahovat? Dneska mi bylo řečeno, že pokud zaplatím pojistné, tak můžu žádost o prominutí podat.
Vydáno: 22. 01. 2014