Ing. et Ing. Milan Blatný - strana 20

Podnikatel musí opravit omítku v nebytovém prostoru, který používá k podnikání. Protože je omítka vlhká, bude zároveň provedena úprava proti vnikání vlhkosti (do navrtaných otvorů bude vpravena injektáž - látka, která bude zamezovat pronikání vlhkosti). Jedná se v tomto případě o rekonstrukci - změnu technických parametrů, nebo jde o opravu za použití jiné technologie?
Vydáno: 18. 07. 2007
Jsme plátci DPH, společnost s ručením omezeným, vedeme podvojné účetnictví. Pronajali jsme část budovy, kterou nájemce technicky zhodnotil. Nyní ukončil smlouvu o nájmu a my, na základě znaleckého posudku, přijímáme technické zhodnocení do svého majetku. Je faktura za znalecký posudek (popř. i částky za právní úkony vztahující se k vyřešení tohoto případu) součástí technického zhodnocení, nebo se jedná o službu účtovanou do služeb na účet 518?
Vydáno: 04. 07. 2007
Zemědělec, vlastnící osvědčení na hospodaření v lesích, zdědil vzrostlý les a vložil si tento les do obchodního majetku. Je možno lesní porost daňově odpisovat? Nebo se bere osázený vzrostlý les jako součást pozemku a odpisovat nejde? Pouze při případném prodeji by se odečetla od příjmu za prodej vstupní cena tohoto lesa.
Vydáno: 28. 06. 2007
Jsem fyzická osoba, plátce DPH a vedu daňovou evidenci. V loňském roce jsme zakoupili nemovitost do firmy. Část budov je ve velmi špatném technickém stavu, ale nejsou prostředky na rekonstrukci, proto provádíme jen nutné opravy: výměna rozbité krytiny, prohnilých trámů, oprava zborcené zdi a podobně. Dále bylo nutno provést drenáž kolem objektu z důvodu odvlhčení celého objektu a bylo provedeno zpevnění příjezdové cesty. Tyto úpravy budou celkem dělat cca 60 000 až 80 000 Kč. Můžeme toto odepsat přímo do režie, nebo je nutno technické zhodnocení? Budova bude užívána jako sklady. A další rekonstrukce, aby zde mohlo být centrum firmy s kancelářemi a pod. bude řešeno cca za 4 roky.
Vydáno: 28. 06. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným a minulý rok jsme koupili nemovitost. Všechny náklady spojené s ní jsme zatím dávali rovnou do nákladů. Další faktury však budou technickým zhodnocením. Jakým způsobem máme o technickém zhodnocení účtovat? Je možno si odečítat DPH?
Vydáno: 11. 06. 2007
Je možné uplatnit přímo do nákladů elektrickou přípojku v hodnotě do 40 000 Kč? Jedná se o společnost s ručením omezeným účtující v podvojném účetnictví.
Vydáno: 31. 05. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným, vedeme účetnictví. Vlastníme nájemní dům (část bytové a část nebytové prostory). U domu samozřejmě byli hotové veškeré sítě, protože je starý asi 100 let. V letošním roce jsme prováděli opravu kanalizace a přípojky vody, protože stávající bylo poškozené. Na práce byl zhotoven projekt (rekonstrukce kanalizace), faktura byla vystavena na opravu kanalizace. Nevím, zda se to bude účtovat jako technické zhodnocení nebo oprava. Já bych to zaúčtovala jako opravu, ale nejsem si jistá, protože samozřejmě stávající trubky nejdou \"opravit\", ale musí se dát nové o kousek vedle. Pokud by to bylo technické zhodnocení, tak nevím, jestli to patří do zhodnocení domu nebo se to má evidovat zvlášť jako sítě.
Vydáno: 24. 05. 2007
Podnikatel, fyzická osoba, který účtuje v podvojném účetnictví, postavil pro účely podnikání v roce 1997 budovu. Jako střešní krytina byl zvolen a realizován bonský šindel (v té době moderní propagovaná krytina). Postupem času se však ukázalo, že do oblastí s větším množstvím sněhu v zimě a s nižším sklonem střechy se nehodí. Po pěti letech začalo každou zimu zatékat a postupně došlo i k lámání krytiny a k prohnívání rámů u některých střešních oken. V roce 2004 byl na doporučení stavební firmy zpracován projekt na opravu a byla v souladu se zákonem č. 593/1992 Sb. § 7 tvořena v letech 2004-6 rezerva na opravu ve výši 1 296 000 Kč. V letošním roce došlo k opravě střechy. Střecha byla celá opravena. Za krytinu byla zvolena pálená taška (bramac). Součástí opravy byla i výměna všech 16 ks původních střešních oken a navíc bylo jedno střešní okno nově vytvořené. Okna byla vyměněna z důvodů toho, že pro bonský šindel byl jiný druh konstrukce než pro pálenou tašku a navíc některá již byla pohnilá. Výměnou oken došlo také k úpravě sádrokartonu obloženého okolo každého okna a bezprostředně i k vymalování. Stará okna byla nabízena k odprodeji, ale v okolí o ně nebyl zájem. V tomto případě se pravděpodobně nebude jednat jen o opravu, ale také o technické zhodnocení. Jakým způsobem, stanovit hranici co je ještě oprava a co už technické zhodnocení, které navýší hodnotu budovy a podléhá odpisům?
Vydáno: 24. 05. 2007
Jak správně účtovat nákup licencí k operačnímu systému Office, výukovým programům? Jako technické zhodnocení na 549 nebo nákup softwaru na 518? Nakoupili jsme licence k antivirovému programu v celkové ceně cca. 20 000 Kč pro 20 počítačů nebylo u toho žádné CD, měli jsme si stáhnou z internetu. Dále jsme nakoupili licence k SW Office 24 ks v celkové hodnotě cca. 45 000 Kč a k tomu máme instalační CD v ceně 165 Kč. Přidělíme CD inventární číslo, jestliže ano, v jaké hodnotě?
Vydáno: 24. 05. 2007
Společnost s ručením omezeným, plátce DPH, vede účetnictví. Firma zakoupila PC za 38 000 Kč bez DPH společně s tiskárnou za 6 000 Kč bez DPH. Koupená tiskárna se připojí k zakoupenému počítači. Je možné evidovat každou položku zvlášť a obě zařízení jednorázově v plné výši uplatnit do daňově uznatelných nákladů? Nebo se jedná o soubor movitých věcí, které se musí odpisovat jako hmotný majetek?
Vydáno: 27. 04. 2007
V naší budově se provádí na chodbách pokládka lina marmolette tloušťky 2,5mm včetně barevného řešení. Současně se z tohoto materiálu provádí pokládka na schodišti vč. ukončení kovovými hranami, provedení soklů na chodbě i na schodištích. Původně na chodbách a schodišti bylo nalepené lino, které už bylo zničené, podél stěn ve výši jedné řady byly nalepeny kachle, které byly demontovány. Původní lino bylo odstraněno. Jedná se o opravu nebo technické zhodnocení?
Vydáno: 27. 04. 2007
Jsme právnická osoba, společnost s ručením omezeným, jsme plátci DPH a vedeme účetnictví. Naším účetním obdobím je hospodářský rok, tj. od 1. 4. 2006 - 31. 3. 2007, od 1. 4. 2007 - 31. 3. 2008 atd. Obdrželi jsme od dodavatele fakturu, která byla vystavena 8. 1. 2007. Byl nám fakturován prodej licencí ESO 9 Profi pro 5 uživatelů - 1. polovina z ceny licencí, tj. 57 510 Kč bez DPH. 2. polovina licencí bude vyfakturována až v dalším hospodářském roce, tj. v červenci 2007. Nevíme, jak máme uvedenou fakturu zaúčtovat, zda se to bude odpisovat nebo to půjde celé do nákladů?
Vydáno: 27. 04. 2007
Žádám o vyjasnění posouzení, zda vypracování návrhu interiérových úprav v budově naší společnosti je považováno z hlediska účetnictví jako oprava nebo technické zhodnocení budovy.
Vydáno: 20. 04. 2007
Pronajali jsme část budovy. Nájemce provedl technické zhodnocení pronajatého majetku a ten odpisoval zrychleně. Nyní končí s nájmem. Po dohodě vystavil fakturu na technické zhodnocení, kterou uhradíme. Předal dokumentaci: účetní odpisy - zůst. hodn. 1 600 000 daňové odpisy - zůst. hodn. 1 260 000 faktura: 200 000 bez DPH Postup: Je správně zvýšit cenu budovy o 1 060 000 (1 260 000 - 200 000) a pokračovat v odpisech jako doposud? Nebo pokračovat ve zrychlených odpisech z částky 1 060 000 Kč samostatně?
Vydáno: 20. 04. 2007
Jsme příspěvková organizace, vedeme účetnictví a zařazujeme do užívání software nakoupený zvlášť bez hardwaru. Firma, od které nakupujeme program, nám účtuje současně se zakoupeným programem i roční upgrade na rok 2007. Je to součást ceny programu, když bez úhrady tohoto ročního servisu nemůžeme začít program používat? V dalších letech je nám jasné, že toto již nebude mít s cenou programu žádnou souvislost, ale v tomto roce si nejsme jisti.
Vydáno: 05. 04. 2007
V budově naší společnosti se provádí výměna dveří, a to jak dřevěné za dřevěné nebo skleněné místo dřevěných. Futra se nebourají, ale budou obloženy novými dřevěnými futry. Jak toto zaúčtovat, jako opravu nebo technické zhodnocení?
Vydáno: 05. 04. 2007
U rodinného domu, který je zčásti používán pro podnikání, jsem vybudoval zpevněnou plochu - parkoviště ze zámkové dlažby. Dům i pozemek mám evidován v obchodním majetku. Parkoviště slouží především pro firemní zákazníky. Jak mohu uplatnit výdaje na vybudování parkoviště z pohledu daně z příjmů? (Stavba - jaká odpisová skupina, technické zhodnocení pozemku - jak odpisovat, nebo ještě něco jiného?) Problematikou krácení těchto výdajů z důvodů částečného používání parkoviště i mimo podnikání se nemusíme zabývat, jsem si toho vědom.
Vydáno: 29. 03. 2007
I po dlouhém hledání se mi stále nedaří najít nějakou obsáhlou a podrobnou publikaci, která by se zabývala problematikou oprav a technického zhodnocení majetku. Můžete mi nějakou publikaci doporučit?
Vydáno: 23. 03. 2007
Soukromý zemědělec, který vede daňovou evidenci a je plátcem DPH, vytvoří vlastní činností chovná zvířata. Za jakou cenu můžeme zařadit a odpisovat tato zvířata? Musíme mít ke stanovení ceny znalecký posudek?
Vydáno: 23. 03. 2007
Jsme družstvo, vedeme účetnictví, jsme plátci DPH. Vlastníme budovu obchodního domu, kde jedna z prodejen má na svých vstupních dveřích namontován automatický dveřní otvírač. Ten vlivem opotřebení přestal fungovat a museli jsme zakoupit nový. Odborná firma fakturovala: dodávku a montáž: 1 ks - automatický dveřní otvírač (53 tis. Kč bez DPH) a 1 ks - radar (4 tis. Kč bez DPH ). Jak máme tento případ zaúčtovat? Jedná se o: - opravu, - technické zhodnocení budovy, - nebo pořízení samostatné movité věci?
Vydáno: 23. 03. 2007