Ing. et Ing. Milan Blatný - strana 19

Jako společnost s ručením omezeným, stavíme novou budovu a máme podepsanou smlouvu s Eonem, že se budeme podílet milionem korun na výstavbě přípojky elektřiny, bude tento výdaj součástí pořízení investic, jaký bude mít daňový dopad a jak se bude účtovat tento podíl?
Vydáno: 09. 11. 2007
Firma si nechala zabudovat do najatého nebytového prostoru klimatizaci, která se skládá ze tří klimatizačních jednotek a příslušenství (potrubí... atd.). Jak postupovat při odpisování? Je možné klimatizaci považovat za soubor movitých věcí, nebo je nutné ji zařadit jako technické zhodnocení nebytového prostoru a zařadit ji do stejné odpisové skupiny jako nebytový prostor? Nevím, zda postupovat dle Pokynu D-300 \"k § 26\" bod 1, nebo dle stejného Pokynu \"k příloze č. 1\". V obou případech je klimatizace zmíněna, ovšem jednou jako samostatná movitá věc a jednou jako nedílná součást stavebních děl. Není mi jasný rozdíl mezi těmito dvěma částmi Pokynu D-300.
Vydáno: 09. 11. 2007
Naše společnost s ručením omezeným, plátce DPH, vedoucí podvojné účetnictví, ukončila původní výrobní činnost k 30. 6. 2007 a zahájila rekonstrukci objektu 40x60m, tak, aby pro jinou výrobní činnost mohla být pronajímána. Rekonstrukce budovy spočívá: - vybourání převážné části nenosných příček ve stávajících výrobních a skladových prostorách, - zhutnění podlah betonovým nánosem, - zrušení stávajících WC a jejich vybudování v jiných prostorách, - výměna vodovodního a teplovodního potrubí, - vybudování nového klimatizačního rozvodu, - usazení klimatizačních jednotek, - usazení 4 kusů nových plynových kotlů, - prodloužení přívodu plynu venkovní trasou po budově (dřívější vytápění z plynové kotelny mimo tento objekt - tato kotelna byla zrušena), - nové elektrické rozvody, částečná výměna zářivek - částečně nové osazení, - vybudování nové datové sítě, - vybudování transportní jámy na hranici budovy v jejím suterénu, - některé místnosti jsou opravovány (výměna podlahové krytiny, oprava elektrického rozvodu původně vedeného zdivem - nyní je veden na povrchu lištami, výměna zářivek, malba). Způsob využívání objektu se nezměnil - výroba, sklady. Účel využívání prostor bude jiný. Které části z této rekonstrukce jsou technickým zhodnocením budovy a které části jsou samostatnými movitými věcmi (na koho se obrátit s požadavkem správného zatřídění SKP, CZ-CC)? Lze část výdajů vyčlenit a zaúčtovat jako opravy? Uvedení majetku a TZ do užívání se provádí dle protokolu o předání a převzetí jednotlivých částí děl a vnitřních protokolů o uvedení do užívání. Je nutné i potvrzení stavebního úřadu o změně účelu užívání?
Vydáno: 01. 11. 2007
Klientka-fyzická osoba, plátce DPH. Má provozovnu na výrobu cukrovinek a nyní si pořídila nad touto provozovnou půdní byt. Nechala si udělat fasádu na tuto budovu v hodnotě cca 400 tis. Kč vč. DPH. Je možné doklad na fasádu dát přímo do nákladů, nebo tím dochází k zhodnocení budovy a částka by se stala součástí odpisů budovy?
Vydáno: 01. 11. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným, plátci DPH a vedeme účetnictví. Na základě kupní smlouvy jsme odkoupili zařízení tiskárny (drobné předměty, hmotný dlouhodobý majetek) za celkovou cenu 500 000 Kč. V příloze ke kupní smlouvě je seznam všech předmětů, které jsme koupili od židle až po dlouhodobý hmotný majetek v pořizovacích cenách. U hmotného majetku jsou uvedeny i zůstatkové účetní hodnoty, které jako celek převyšují 500 000 Kč. Jak správně rozklíčovat hodnotu těchto předmětů? Je možné pořizovací ceny převést v poměru ke kupní ceně 500 000 Kč a tyto přepočtené ceny pak zaúčtovat jako ceny pořizovací do našeho účetnictví, nebo jakou jinou metodu zvolit?
Vydáno: 01. 11. 2007
Jsem fyzická osoba a na svém pozemku jsem rekonstrukcí starého objektu (svou vlastní prací) získal obchod pro svou činnost. Nyní bych rád tuto nemovitost vložil do svého majetku. Jaké podklady musím mít v účetnictví a pro daňové účely pro určení vstupní ceny na odpisování nemovitosti a v jaké odpisové skupině budu odpisovat?
Vydáno: 26. 10. 2007
Naše družstvo zakupuje pokladní systém do maloobchodní prodejny. Na faktuře dodavatel fakturuje: počítač, notebook, scannery, monitor, tiskárnu, elektronické váhy, aplikační software, drobný materiál, práci, školení, dopravu. Jednotlivé položky nepřesahují limity dlouhodobého majetku (40 000 Kč, event. 60 000 Kč ). Můžeme jednotlivé položky účtovat jako daňové náklady, nebo je nutno zaúčtovat celé jako investici - celková částka je kolem 250 tis. Kč?
Vydáno: 25. 10. 2007
Společnost s ručením omezeným, plátce DPH, vede podvojné účetnictví. Firma převzala účetnictví od účetní firmy s odpisy majetku a to pouze daňovými. Je nutné vést jak daňové tak účetní odpisy? Kde je to stanoveno? Zatím firma vede pouze daňové s tím, že odpisy nemají vliv na hospodaření firmy - jedná se o nepodstatné položky. Prý je to v souladu se zákonem, nevíme ovšem, ve kterém zákoně je toto umožněno. Je možné počítat s postihem od finančního úřadu, že nejsou vedeny účetní odpisy?
Vydáno: 24. 10. 2007
Naše firma si nechala zhotovit kuchyňku na míru. Je to sestava skříněk, dřez s baterií, vestavěná chladnička. Celková částka je vyšší než 40 000 Kč. Myslím si, že bychom celou kuchyňku měli odpisovat jako jeden blok. Ale - chladničku jsme koupili výhodně zvlášť, ale už s cílem k zabudování do této sestavy (tedy s 5% DPH). Bylo by v rozporu se zákonem z příjmu, tuto chladničku jednorázově zaúčtovat do nákladů a nábytek kuchyňky pak jako sestavu odpisovat 5 let (2. odpisová skupina)?
Vydáno: 24. 10. 2007
Firma je právnická osoba, účtující podle vyhlášky č. 500. Firma pořídila ve 2/2003 software za 80 000 Kč a rozhodla o jeho účetním odpisu na 36 měsíců. Pro účely daně z příjmu se pro nehmotný majetek pořízený v roce 2003 postupuje podle § 24/2/v zákona o daních z příjmů - co účetně, to daňově. Firma k tomuto software dokupovala rozšíření, a to v roce 2004, 2005 i 2006. Vždy o tomto rozšíření účtovala jako o technickém zhodnocení, tj. zvýšila vstupní cenu a stanovila novou výši odpisů. Účetní odpisy však nestanovila tak, že by po zaúčtování technického zhodnocení rozdělila rovnoměrně zbývající dosud neodepsanou hodnotu na počet měsíců zbývajících do počtu 36, ale měsíční výše odpisů byla stanovena tak, že zvýšená vstupní cena byla dělena 36. Tím zákonitě není možné v období 36 měsíců při opakovaném technickém zhodnocení dosáhnout odepsání software. Dle mého názoru je možné, aby způsob odpisování byl stanoven tak, že účetně odpisuji nikoliv 36 měsíců, ale že odpisuji vždy ve výši 1/36 aktuální zvýšené vstupní ceny, což znamená, že se odpisování v čase prodlouží podle toho, jak ke zvyšování vstupní ceny postupně docházelo. Tedy nedošlo k odepsání v roce 2006, ale odepsání bude dosaženo v průběhu roku 2007. Pro účely daní by pořád platilo, že daňově účinné je v roce 2006 i 2007 to, co je v účetnictví podle § 24/2/v. Co se týče technického zhodnocení v roce 2006, dle mě pro nehmotný majetek pořízený v roce 2003 neplatí ustanovení § 32a zákona o daních z příjmů, tedy ani podmínka, že technické zhodnocení se musí odpisovat nejméně 18 měsíců, a software bude doodepsán účetně = daňově ve výši 1/36 posledně platné zvýšené vstupní ceny. Lze s tímto závěrem z hlediska zákona o účetnictví a z hlediska zákona o daních z příjmů souhlasit, nebo musí být jiný postup a jaký?
Vydáno: 20. 09. 2007
Firma má v dlouhodobém majetku 3 zařízení, které odpisuje. V současné době je nutné provést modernizaci všech 3 zařízení. Firma, která modernizaci bude provádět, požaduje zaslat základní modul do jejich firmy. Za tímto účelem byl zakoupen náhradní modul, jehož cena je cca 100 000 Kč. Protože uvedené zařízení nelze odstavit, bude tento modul postupně využíván za modul, který bude odeslán na modernizaci. Předpokládaná modernizace jednoho modulu dle vyjádření firmy, která bude modernizaci provádět je cca 2 měsíce. Po skončení modernizace bude náhradní modul vrácen pravděpodobně na sklad. Zajímá mě tento proces z účetního hlediska.
Vydáno: 20. 09. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným, která podniká ve vlastním objektu. Do podkrovní kanceláře jsme nechali nainstalovat klimatizaci s tím, že tato se skládá ze dvou jednotek a to: - vnitřní 21 tis. Kč - venkovní 27 tis. Kč k tomu jsou účtovány další náklady: - ovládač nástěnný 2 tis. Kč - potrubí, izolace 12 tis. Kč - elektroinstalace 3 tis. Kč - montáž 13 tis. Kč celkem 78 tis. Kč Jaký je správný postup z daňového hlediska? 1. Jednotlivé klimatizační jednotky nepřevyšují cenu 40 tis. Kč (§ 26), a proto je možno celý náklad 78 tis. Kč s odvoláním na Pokyn MF ČR D-300 (výklad k § 26 odst. 1) uznat jako daňový výdaj a účtovat v účtové třídě 5.. nebo, 2. celková hodnota obou klimatizačních jednotek včetně montáže převyšuje 40 tis. Kč a je nutno jako soubor zatřídit do odpisové skupiny 3 a odpisovat 10 let.
Vydáno: 13. 09. 2007
Nemohu v tabulkách najít odpisovou třídu a SKP pro počítačový software (ekonomický program). Můžete mi pomoci se zařazením a kódem SKP?
Vydáno: 13. 09. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným, vedeme účetnictví, jsme plátci DPH. Naše činnost se týká především tvorby a vývoje nových software a jejich následné instalace do elektronických zařízení. K této činnosti potřebujeme i vývojové práce. V současné době náš zaměstnanec pracuje na vytvoření a realizaci astrokamery, včetně software pro její ovládání. K této práci potřebuje i zkušební dalekohled, který jsme pořídili za 50 000 Kč bez DPH. Dalekohled je momentálně rozebrán na několik částí, kvůli detailnímu prozkoumání jeho činnosti a slouží pro přípravné práce - jak a kam napojit kamerku. Astrokamera jako finální výrobek bude složena z mikrokamery, dalekohledu a ovládacího panelu. Astrokamera bude s největší pravděpodobností dokončena a odzkoušena v příštím roce = tudíž i nabídnuta k prodeji. Mohu již zmíněný dalekohled zaúčtovat jako spotřební materiál pro vývojové práce (501), nebo bude podléhat odpisování hmotného majetku?
Vydáno: 13. 09. 2007
Jak postupovat při zaúčtování - účetnictví (s. r. o.)? a) Společnost pořídila budovu za účelem využívání jako sklad na zboží a sídlo společnosti v ceně 250 000 Kč, uzavřená smlouva v listopadu 2006, platba hotově rovněž v listopadu roku 2006, společnost uhradila prodejci - soukromé osobě - 250 000 Kč, ale protože prodávající dlužil na nějakém úvěru, tak žádost o vklad na KÚ byla podána až 19. 3. 2007 a následně byl proveden zápis. Nevěděla jsem si rady, tak jsem v roce 2006 zaúčtovala úhradu jako 052/211, dnem zápisu jsem přeúčtovala na 042/052, další výdaje nebyly, tak dále na 021/042, nyní jsem se dozvěděla, že v roce 2007 začne probíhat na uvedené budově rekonstrukce, jak se provedené práce a nákup materiálu bude účtovat - na účet 042 a po dokončení rekonstrukce v roce 2007 změnit pořizovací cenu budovy a pak vypočítat odpisy, nebo tento postup není možný? Pokud nebude rekonstrukce dokončena v roce 2007, jaký by byl postup? b) Výpočet odpisů daňových a účetních: pokud by se vycházelo z částky 250 000 Kč, je možné účtovat odpisy tímto způsobem? 3 500 Kč daňové odpisy 551001/081001 3 450 Kč rozdíl mezi daň. a úč. 551002/081002 v daňovém přiznání o částku účetních odpisů upravit daňový základ (je možné zaúčtování účetních odpisů až na konci roku - výpočet je proveden na kartě měsíčně). Jedná se o společnost, která nemá povinnost auditu.
Vydáno: 06. 09. 2007
Jak zaúčtovat ve společnosti s ručením omezeným prodej užitkového automobilu, který byl již odepsán a je veden jen v operativní evidenci? Automobil byl zakoupen v roce 2000, byl proveden odpočet DPH. Automobil bude odprodán jiné společnosti s ručením omezeným. Žádám o uvedení účetního postupu a zda je nutné mít nějaký znalecký posudek na stanovení ceny. a) Zaúčt. u prodávající s. r. o., b) zaúčt. u kupující s. r. o. (odpisy).
Vydáno: 06. 09. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným, v roce 2004 jsme prostřednictvím účtu 021/413 přijali do evidence neodpisovaný hmotný majetek - budovu. Majetek - budova byl v roce 2007 prodán 311/641. Valná hromada nikdy nerozhodla o zvýšení základního kapitálu. Jak postupovat nyní po prodeji s účtem 413?
Vydáno: 31. 08. 2007
Jsme právnická osoba, společnost s ručením omezeným, plátci DPH a vedeme podvojné účetnictví. Vlastníme budovu, kde provádíme výrobní činnost. Na střechu budovy jsme pořídili solární komplet k ohřevu teplé vody pro mytí zásobníků při výrobě sirupů v hodnotě 118 000 Kč bez DPH. Předpokládám, že se nejedná o technické zhodnocení. Do jaké odpisové skupiny zařadit tento solární komplet?
Vydáno: 31. 08. 2007
Ve firmě jsem zaváděli novou počítačovou síť. Nakoupili jsme HW v celkové hodnotě 120 tis. Kč (5 ks serverů, z toho 4 ks mají pořizovací cenu nižší než 40 tis. Kč), SW v celkové hodnotě 87 tis. Kč (5 ks SW, jednotlivá cena u všech je do 60 tis. Kč), 9 ks terminálů v celkové hodnotě 27 tis. Kč, spojovací materiál v celkové hodnotě 17 tis. Kč. Jak tento majetek zatřídit a odpisovat?
Vydáno: 24. 08. 2007
Vedeme účetnictví. Nakoupili jsme pracovní laboratorní stůl. Cena 39 500 Kč s DPH (drobný hmotný majetek). Jak tento pracovní stůl odpisovat, 2 nebo 3 roky?
Vydáno: 24. 08. 2007