Ing. et Ing. Milan Blatný - strana 18

Společnost s ručením omezeným, plátce DPH a fyzická osoba, plátce DPH vedoucí daňovou evidenci zvažují provedení nové fasády spojené se zateplením (technologie nalepení polystyrenu, natažení nové omítky se síťkou a nový druh povrchu-akrylátový) na stavbě evidované v obchodním majetku. Ze strany odborníků došlo k rozdílnému hodnocení, zda jde nebo nejde o technické zhodnocení stavby, pokud bude provedeno v roce 2007 nebo 2008. V roce 2007 a dále před tím se jedná jednoznačně o technické zhodnocení nemovitosti a v roce 2008 se jedná o náklady na opravu. Můžete sdělit zda došlo k novému výkladu pojmu \\\"technické zhodnocení\\\" ve vztahu k dani z příjmů a pokud ano na základě změny jakého právního předpisu (pokynu)?
Vydáno: 28. 01. 2008
Jsme příspěvková organizace, zřizovatelem kraj, vedeme podvojné účetnictví. Zřizovatel nám k 1.9.2007 převedl budovu z jiné příspěvkové organizace. V katastru nemovitostí nebyl ještě proveden převod. Od kterého data jsme povinni provádět její účetní odpisy ? - od 1.9.2007 - data, od kterého zřizovatel budovu převedl, - od 1.10.2007, t.j. od 1. následujícího měsíce od jejího zařazení, - od provedení zápisu do katastru nemovitostí ?
Vydáno: 28. 01. 2008
Občanské sdružení - motoklub, na jaře letošního roku zakoupila motocykl na závody. Při jednom závodu byl motocykl po nehodě „zlikvidován“. Náhrada od pojišťovny nebyla (motocykly na závody nelze pojistit). Jaký bude rozdíl u odpisu za letošní rok, pokud motocykl vyřadíme z důvodu likvidace z majetku, a nebo ho ponecháme v majetku?
Vydáno: 25. 01. 2008
Jak postupovat při zaúčtování pořízeného majetku koupí - účetnictví, s. r. o.: 1. pořízení nemovitosti za hotové v r. 2007 cena pořízení 200 000 Kč, využívání kancelář 30 %, skladové prostory 70 %, začala se využívat ihned po zavedení - zápis v katastru, 2. v roce 2007 probíhá rekonstrukce, kterou zajišťují jiné stavební firmy v celkové hodnotě 300 000 Kč + DPH 57 000 Kč, 3. v roce 2008 bude rekonstrukce dokončena asi v hodnotě 150 000 Kč + DPH 28 500 Kč, bude provedena následně kolaudace. Prosím o uvedení příkladu, jak postupovat při zaúčtování a) v roce 2007 - nákup a zavedení majetku, provedení rekonstrukce, účtování o účetních a daňových odpisech, b) v roce 2008 - dokončení rekonstrukce - zaúčtování, účetní a daňové odpisy.
Vydáno: 24. 01. 2008
Jsme akciová společnost, plátci DPH a vedeme účetnictví. Od loňského roku se firma značně rozšířila. Nakoupila se spousta dlouhodobého hmotného majetku, která se již loni začala odpisovat. Já jsem nastoupila do firmy až letos v únoru a zjistila jsem, že některé položky majetku byly špatně zařazeny do odpisových skupin a tím pádem i špatně odepsány v loňském roce. Jakým způsobem mám provést opravu zařazení tohoto majetku?
Vydáno: 24. 01. 2008
Fyzická osoba, která nevede účetnictví, nabyla ve veřejné dražbě majetek sestávající z několika stavebních objektů a pozemků za cenu 9 mil. Kč. Tyto objekty bude používat k pronájmu jiným subjektům (příjmy dle § 9). V budoucnu je možný i prodej některých nebo všech objektů. Majitel objekty nebude používat pro dosahování příjmů dle § 7 ZDP (podnikání). Potřebuje provést ocenění jednotlivých stavebních objektů a jednotlivých pozemků. Předpokládám, že musí nechat provést ocenění tohoto majetku znaleckým posudkem (posudek zpracovaný pro dražební účely nemá k dispozici), a že toto ocenění se bude lišit od ceny, za kterou majetek vydražil. Jakou metodu použije pro ocenění jednotlivých složek tohoto majetku? (Prosím i o sdělení odkazů na použitá ustanovení zákonných předpisů.)
Vydáno: 23. 01. 2008
Jsme společnost s ručením omezeným, vedeme podvojné účetnictví, jsme plátci DPH. Jak správně zaúčtovat polep firemního dodávkového, osobního automobilu logem firmy? Náklady s tím spojené jsou ve výši do 40 tis. Kč, nad 40 tis. Kč. Jedná se o inzerci, o technické zhodnocení, má být časové rozlišení?
Vydáno: 23. 01. 2008
Firma provedla terénní úpravu spojenou s přeskupováním zeminy - vytvoření tankodromu - pro pronájem na relaxační aktivity. SIAK na žádost firmy k zatřídění vydal stanovisko, že terénní úprava pozemku, při které dochází k přeskupení zeminy na pozemku - vytvoření tréninkového prostoru pro techniku - je stavbou patřící do DHM s dobou odpisování v 5. skupině (náklad 230 tisíc). Na tyto terénní úpravy však stavební úřad nevydal stavební povolení, ale požadoval jen ohlášení. Co je tedy rozlišovacím prvkem pro posouzení, zda terénními úpravami vzniká stavba a tedy DHM, když to není stavební povolení? Stavba a tedy DHM může vzniknout jak na základě stavebního povolení tak na základě ohlášení? Nemůžou terénní úpravy na základě ohlášení být provozním nákladem s časovým rozlišením na předpokládanou dobu používání?
Vydáno: 17. 01. 2008
Jsme společnost s ručením omezeným, vedeme podvojné účetnictví, jsme plátci DPH. Firma čerpá od peněžního ústavu investiční úvěr, úvěr na zásoby. Za uzavření smluv na poskytnutí úvěrů byly zaplaceny poplatky. Jak správně o těchto poplatcích účtovat? Je poplatek za uzavření smlouvy o poskytnutí investičního úvěru součástí vstupní ceny investice? Je zapotřebí poplatky časově rozlišovat po dobu splatnosti úvěrů?
Vydáno: 16. 01. 2008
Jsem fyzická osoba, plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Letos zařadím do majetku rodinný dům, ve kterém využívám přízemí a první patro pro bydlení a v podkroví stavím čtyři ubytovací buňky, které budu provozovat jako penzion. Na stavební úpravy je vydáno stavební povolení a je provedena výměna střechy. Mohu si nechat dům ocenit pro účely vkladu a vložit jej do podnikání v této době, kdy je provedena část stavebních úprav a není provedena kolaudace?
Vydáno: 16. 01. 2008
Společnost s ručením omezeným se zabývá internetovým propojením v panelových domech. Pro internetové propojení jsou do panelových domů instalovány síťové switche (směrovače). Od těchto směrovačů vedou vnitřní kabely do jednotlivých bytů, které si zakupují vlastníci bytu (vnitřní kabely). Switch je připevněn ke zdi domu a je majetkem s. r. o. Tyto směrovače může účetní jednotka přendat do jiného bytového domu. Životnost switche je cca 5 let. Jedná se o samostatnou movitou věc nebo jde o technické zhodnocení nemovitosti?
Vydáno: 10. 01. 2008
Fyzická osoba, nezapsaná v obchodním rejstříku, plátce DPH, vede účetnictví a provozuje půjčovnu sportovních potřeb. Máme směrnici na DDHM od 50 Kč do 40 000 Kč, že jej dáváme přímo do nákladů a o tomto majetku vedeme operativní evidenci. Jednou ročně děláme inventuru DDHMev a vyřazujeme majetek, který odprodáme (na to máme faktury vydané) nebo je zničený. O zničeném majetku máme doklad ze sběrného dvora o likvidaci. Je tento postup správný?
Vydáno: 13. 12. 2007
Podnikatel-fyzická osoba, neplátce DPH, vede DE. Dne 17. 4. 2007 zkolaudoval nemovitost pro pohostinskou činnost v hodnotě cca 2 mil. Kč, ale podnikání zahájil dne 2. 5. 2007. Může nemovitost vložit do obchodního majetku za cenu odhadu (nemá doklady na skutečné náklady stavby) a daňově odpisovat?
Vydáno: 13. 12. 2007
Fyzická osoba, podniká v truhlařine je plátce DPH a vede daňovou evidenci. K 30. 12. 2007 bude zkolaudována truhlárna - přístavba ke staré stodole, včetně jejích oprav. Do jaké odpisové skupiny ji zařadit, je možný zrychlený odpis, je možno již uplatnit do daní 2007?
Vydáno: 13. 12. 2007
Jak dlouho se odpisuje doména WWW, která byla pořízena (nakoupena) v roce 2007 a její cena byla 80 000 Kč? A doba její použitelnosti je určitě delší než 1 rok. Potřebovala bych vědět, jak se odpisuje účetně i daňově v podvojném účetnictví.
Vydáno: 13. 12. 2007
Firma uzavřela leasingovou smlouvu v 11/2007, předmětem pronájmu je vozidlo kategorie N1, doba pronájmu činí 36 měsíců. Předmět pronájmu byl předán v 11/2007. V 12/2007 bylo na vozidle provedeno se souhlasem leasingové společnosti technické zhodnocení ve výši přesahující 40 000 Kč. Technické zhodnocení není předmětem leasingové smlouvy. Jak postupovat? Odpisovat samostatně technické zhodnocení, nebo po ukončení leasingu výši technického zhodnocení přičíst ke kupní ceně (1 000 Kč) a odpisovat ze zvýšené kupní ceny?
Vydáno: 13. 12. 2007
Podnikatel-fyzická osoba - masérské služby, přistavěl ke svému RD místnost, která bude sloužit jako masérna. Dále bude pro podnikání používat ještě jednu místnost v domě. Podnikatel chce tyto dvě místnosti nějakým mně neznámým způsobem vyčlenit jako nebytový prostor a zařadit do majetku a odpisovat. Není mi jasné, jak by tuto část nemovitosti ocenil, abychom ji mohli odpisovat. Je vůbec možné z rodinného domu oddělit část a tu odpisovat? To by asi muselo proběhnout nějak přes katastr. Existuje nějaké řešení?
Vydáno: 07. 12. 2007
Nemohu najít, podle čeho se nemovité kulturní památky účetně neodpisují?
Vydáno: 07. 12. 2007
Společnost s ručením omezeným, vedoucí účetnictví, jejíž předmětem činnosti je oprava vozidel, zakoupí vozidlo na odtah vozidel. Jelikož je ve špatném stavu, provede jeho celkovou opravu (výměna nefunkčních částí za nové, např. nové pneumatiky, oprava brzd, oprava motoru, apod.) ve vlastní režii. Na opravu používá vlastní náhradní díly a vlastní zaměstnance. Jaký je správný postup účtování? Jelikož se jedná o opravu, domníváme se, že stačí pouze zaúčtovat spotřebované náhradní díly do nákladů.
Vydáno: 28. 11. 2007
Příspěvková organizace, ÚSC nechala zrekonstruovat učebnu a vybavit ji audiovizuální technikou. Jak rozdělit konečnou fakturu - celou fakturu dát jako investici SMV dle pokynu D-300 (vybavení audiovizuální technikou), nebo ji rozdělit na SMV a TZ? Zajímá mne konkrétně: 1) zvětšení učitelského stupínku v hodnotě 25 tisíc (rekonstrukce podlahy), 2) rozvody pro projekci a ozvučení 15 tisíc (kabely leží na zemi), 3) elektrorozvody vedené na zdech a stropě v lištách, 4) AV technika 150 tisíc.
Vydáno: 09. 11. 2007