Ing. Ladislav Pitner - strana 70

Jsme právnická osoba a chtěla bych se zeptat . V účetnictví máme osobní vozidlo Peugeot , které jsme zakoupili před lety bez DPH a chceme nyní prodat. Fakturu vystavíme s DPH nebo budeme fakturovat bez DPH ?
Vydáno: 28. 04. 2010
Forma podnikání - s. r. o., plátce DPH, podvojné účetnictví V prosinci 2009 proběhlo školení. Faktura i s DPH 19 % za školení je zaúčtována v loňském roce. Letos přišla faktura s položkou - bonus za školení a DPH je 20 %. Doklad není nazván - daňový doklad (dobropis), ale jako faktura s mínusovou položkou. Domnívám se, že by DPH mělo mít hodnotu 19 %, ale nevím, zda v případě bonusů to nefunguje jinak a neplatí aktuální DPH.
Vydáno: 28. 04. 2010
Naše s. r. o. poskytuje zaměstnancům stravenky ve výši 60 Kč, v loňském roce srážela zaměstnancům 45 % z hodnoty každé poskytnuté stravenky, zbytek 55 % účtovala do nákladů společnosti. O roku 2010 platí změna dle § 36a zákona o DPH, prosím napište jak a zda se tato úprava promítne u zaměstnance a zaměstnavatele.
Vydáno: 27. 04. 2010
Český plátce DPH má stavební zakázku na Slovensku a v rámci této zakázky si objednal demoliční práce nemovitosti u slovenské firmy (také plátce DPH). Od této firmy obdržel fakturu, na které není uvedeno DPH (zřejmě z důvodu reverse charge), ale domnívám se, že vzhledem k místu zdanitelného plnění na Slovensku měl slovenský dodavatel přičíst DPH a česká firma by si jej následně mohla vyžádat od slov. FÚ (nyní i prostř. MF ČR). 1. je tento předpoklad správný ? 2. česká firma tyto demoliční práce přefakturovává dál další české firmě (plátci). Jak to bude s DPH v tomto případě ? Zřejmě bez DPH, ale co když se přefakturovávaná částka navýší o případnou marži ?
Vydáno: 27. 04. 2010
V § 74 zákona o DPH odst. 4 je uvedeno \\\"Nárok na odpočet daně se uplatní za první zdaňovací období po datu registrace\\\" (jedná se o odpočet DPH na majetku, který měl plátce k datu registrace ve svém vlastnictví). Obecně však platí, že \\\"nárok na odpočet daně nelze uplatnit po uplynutí 3 let od konce zdaňovacího období, ve kterém mohl být nárok nejdříve uplatněn\\\". Je proto správný předpoklad, že nárok na odpočet z majetku k datu registrace mohl být uplatněn za první zdaňovací období po datu registrace, ale nic nebrání tomu, uplatnit jej v některém z pozdějších přiznání?
Vydáno: 23. 04. 2010
Přijali jsme platbu předem v Kč od zahraničního odběratele z EU v březnu. Zboží jsme mu zaslali spolu s fakturou v dubnu. Máme povinnost vystavit doklad o přijaté platbě s nulovou DPH v březnu?
Vydáno: 22. 04. 2010
Jsme s. r. o., měsíční plátci DPH, provozujeme minigolf, ruské kuželky, tenisové kurty. V ceníku jsou tyto služby uvedené jako zapůjčení a ne jako hra. Takže zdaňujeme základní sazbou DPH, kdy je možno zdanit sníženou sazbou?
Vydáno: 22. 04. 2010
Podnikatel FO má pronajaté prostory, kde vaří a peče dle internetového jídelního lístku. Dle telefonických objednávek tato jídla vložená do menuboxů rozveze, přičemž doprava je zdarma. Účtuje tato jídla ve snížené sazbě DPH (schránku - menubox v základní sazbě DPH), jelikož se jedná o prodej potravinářského zboží. Firma nemá žádné prostory pro provozování hostinské činnosti. Je tento postup správný a do jaké oblasti živnostenského podnikání tato činnost patří?
Vydáno: 21. 04. 2010
Může se Fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci rozhodnout, zda u vydaných zálohových faktur bude vystavovat částku + DPH, které bude odvádět? - § 21 odst. 2, tak pokud přizná daň ke dni přijetí úplaty - zálohy, tak se považuje za osobu, které vznikla povinnost přiznat daň na výstupu. Tak jestli přiznáním je vystavení daňového dokladu a příjemce tohoto dokladu, si tuto daň může uplatnit na výstupu.
Vydáno: 21. 04. 2010
Jak zdanit službu DPH - došla nám faktura z Německa na Eura za uveřejnění v katalogu certifikovaných evropských lázní a jaký mám použit kurs pro přepočet používáme denní kurz ČNB.
Vydáno: 21. 04. 2010
Pokud se stane Obec dobrovolně plátcem DPH může si při rekonstrukci budovy ve svém majetku na hospodu a obchod uplatnit odečet DPH ve výdajích souvisejících s rekonstrukcí v plné výši?
Vydáno: 06. 04. 2010
Jsme s. r. o., měsíční plátci DPH. Je možno vybírat nedaňové zálohy (tj. neodvedeme DPH) na služby s různými sazbami DPH a až po uskutečnění těchto služeb tyto nedaňové zálohy vyúčtovat a až pak odvést DPH. My totiž dopředu nevíme jakou službu si zákazník vybere tzn. nevíme sazbu DPH.
Vydáno: 31. 03. 2010
Fyzická osoba má vypracovaný projekt na rekonstrukci truhlářské dílny a také chce nakoupit nové dřevoobráběcí stroje. Jakmile stavební úřad vydá povolení k rekonstrukci může fyzická osoba zažádat o dotaci na stavbu a nákup strojů. Fyzická osoba je čtvrtletním plátcem DPH. Není nám jasné jak je to s DPH, jestliže dotaci obdržíme. Chtěli bychom vědět: 1) jestli dotace, jestliže jí obdrží plátce DPH, je s DPH, které musíme státu vrátit v přiznání k DPH a v jaké výši (jestliže jde o výše uvedené aktivity - 10,20%), 2) jak to bude s rekonstrukcí dílny z pohledu DPH, bude-li financována z dotace (můžeme si u státu nárokovat DPH při rekonstrukčních pracích ve čtvrtletních hlášeních DPH?), 3) jak to bude s nákupem nových dřevoobráběcích strojů z pohledu DPH, jejich nákup bude financován z dotace (můžeme nárokovat DPH v hlášeních DPH u státu jestliže stroj zakoupíme)? 4) jak se promítne rekonstrukce dílny v daňové evidenci ?
Vydáno: 29. 03. 2010
Jsme česká firma A - s. r. o., plátci DPH DIČ CZ, vedeme účetnictví. Provádíme stavební práce na nemovitosti pro jinou českou firmu B - s. r. o., sídlo v CZ, plátci DPH DIČ CZ, ale vlastní i slovenské DIČ SK. Nemovitost se nachází na Slovensku (ani firma A ani firma B na Slovensku nemají ani sídlo ani provozovnu). Místo plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti je místo, kde se nemovitost nachází. Do konce roku 2009 § 10 odst. 1, od 1. 1. 2010 upraveno v ustanovení § 10 zákona o DPH. Tudíž místo plnění je na Slovensku. Naším objednatelem je český plátce firma B, který vlastní slovenské DIČ SK. Máme v tomto případě jako subdodavatel povinnost registrace k DPH na Slovensku? A jak správně vystavit daňový doklad? Zároveň pro naši firmu A na nemovitosti na Slovensku kromě našich zaměstnanců pracují i drobní živnostníci, fyzické osoby s bydlištěm v ČR, neplátci i plátci DPH. Vyplývá pro neplátce povinnost k registraci k DPH?
Vydáno: 29. 03. 2010
Jsme s. r. o., plátci DPH. Dovážíme zboží z EU prostřednictvím dopravce, který nám dopravu účtuje vč. DPH. My tuto částku zahrnujeme do ceny pořízení zboží. Neměl by nám dopravce účtovat službu bez DPH?
Vydáno: 26. 03. 2010
Jsme realitní kancelář, s. r. o., neplátci DPH. Při prodeji nemovitosti nejdříve podepisujeme rezervační smlouvu na základě které je nám uhrazena rezervační záloha. Tato rezervační záloha je po podpisu kupní smlouvy, zápisu do katastru nemovitostí a předávacího protokolu z 90% částky započtena jako provize a z 10 % vyplacena prodávajícímu. Zbytek kupní ceny vyplácí prodávajícímu notář z notářské úschovy.V tuto chvíli vystavujeme fakturu na provizi. Pokud nedojde k podpisu kupní smlouvy, 50 % z rezervační zálohy zůstává realitní kanceláři a 50 % se proplácí prodávajícímu. V případě, že potřebuji zjistit obrat kvůli DPH je pro mne rozhodující datum kdy přišla rezervační záloha na BU a nebo datum kdy se záloha stává provizí a já vystavuji fakturu.
Vydáno: 24. 03. 2010
Jsem OSVČ, vedu daňovou evidenci, čtvrtletní plátce DPH. Koupil jsem 20. 2. 2010 software od německé firmy v přepočtu za 56.500 Kč. Na faktuře stojí (\"osvobozené od daně, dodání do jiného státu EU\"). Vzniká pro mne nějaká daňová povinnost ohledně DPH.
Vydáno: 24. 03. 2010
Firma s. r. o., vede účetnictví a je plátce DPH. V letošním roce 19. 3. 2010 jsme obdrželi fakturu se zdanitelným plněním 11. 3. 2009. Můžeme si uplatnit v letošním roce DPH a jak to správně zaúčtovat, aby cena bez daně byla v nákladech roku 2009 a DPH 2010. Prosím o případ. názorný příklad.
Vydáno: 24. 03. 2010
Jsme střední škola, zavádíme nový stravovací systém na čipy. Každému zaměstnanci jsme strhli z výplaty jistinu 600 Kč na stravné, aby bylo z čeho odečítat obědy. Jinak bude vždy na konci měsíce skutečnost za obědy odečtena z výplaty. Takže ta částka 600 Kč bude vždy zůstávat do dalšího měsíce a tak pořád dokola. Je nutné z této takzvané jistiny odvést nyní DPH? Vrátí se až když zaměstnanec přestane chodit na obědy.
Vydáno: 18. 03. 2010
Jsem plátce DPH, vedu daňovou evidenci. Mohu si uplatnit odpočet DPH u faktury za telefonní služby pro firemní účely i když na daňovém dokladu od poskytovatele služby není uvedeno, chybí moje DIČ?
Vydáno: 18. 03. 2010