Ing. Ladislav Pitner - strana 71

Jsme střední škola, zavádíme nový stravovací systém na čipy. Každému zaměstnanci jsme strhli z výplaty jistinu 600 Kč na stravné, aby bylo z čeho odečítat obědy. Jinak bude vždy na konci měsíce skutečnost za obědy odečtena z výplaty. Takže ta částka 600 Kč bude vždy zůstávat do dalšího měsíce a tak pořád dokola. Je nutné z této takzvané jistiny odvést nyní DPH? Vrátí se až když zaměstnanec přestane chodit na obědy.
Vydáno: 18. 03. 2010
Jsem plátce DPH, vedu daňovou evidenci. Mohu si uplatnit odpočet DPH u faktury za telefonní služby pro firemní účely i když na daňovém dokladu od poskytovatele služby není uvedeno, chybí moje DIČ?
Vydáno: 18. 03. 2010
Společnost s. r. o., účetnictví, plátce DPH. Můžete mi prosím poradit se správným zaúčtováním dokladů týkajících se dovozu zboží. Co vše se zahrnuje do základu pro samovyměření DPH (clo, doprava - na kterou je vystavena zvláštní faktura, celní poplatky) nebo samovyměřuji DPH pouze z částky uvedené na zahraniční faktuře? Z celního úřadu mi přišla kalkulace DPH, kde je základ pro výpočet DPH přepočítaný celním kurzem nebo zda musím použít denní kurz ze dne doplnění údajů na přijaté zahraniční faktuře?
Vydáno: 17. 03. 2010
Na základě jednoho kontraktu (A+B) provádí pro tuzemskou firmu „A“ (ORD v ČR) zahraniční firma „B“ (se sídlem v USA) služby (opravy a revize přístrojů) ve svých dceřinných firmách jednak v zahraničí (v Saudské Arábii a jinde) a jednak v EU (u ORD v EU) nebo v ČR u firmy „A“. Firma „B“ má v ČR organizační složku, která je plátcem DPH a daně z příjmů v ČR, ta se však daných zdanitelných plnění nezúčastňuje, pouze zajišťuje přepravu přístrojů do zahraničí nebo do EU a zpět, pojištění a celní odbavení (k dodací paritě DDP sídlo „A“). Je postupováno správně pokud: Fakturaci služeb ze zahraničí (Saudské Arábie, atd.) provede česká organizační složka firmy „B“ s českou DPH? Firma „A“ zaplatí 100% ceny služby, nebude provedena srážka ani zajištění daně na daň z příjmů. Fakturaci služeb z EU pro \\\"A\\\" od r. 2010 neprovádí česká org. složka firmy „B“, ale přímo její poskytovatel a DPH odvede firma „A“ v ČR (§ 9/1, § 108/2, § 24/3). Poskytovatel v EU podá souhrnné hlášení.
Vydáno: 11. 03. 2010
Jsme společnost s. r. o. a budeme nakupovat zboží z EU, která však má evidovaný účet v CZK. Tzn., že faktury budou znít na CZK, avšak sídlo společnosti je v Německu. Jedná se o zboží v oblasti instalatérství. Jak máme postupovat a co vše musíme splnit v případě příchodu zboží a takové faktury? Dodavatel je jinak ve své zemi plátce DPH. Dopravu zboží bude zajišťovat dodavatel (pravděpodobně přes přepravní společnosti). Musíme dělat intrastat?
Vydáno: 10. 03. 2010
Firma s. r. o., plátce DPH, podvojné účetnictví, má 4 zaměstnance. Každý měsíc pro tyto zaměstnance koupí v jídelně u plátce DPH stravenky, které jsou platné jen v této jídelně. Na prodej stravenek vystaví pouze nedaňový doklad. Stravenky prodá zaměstnancům za část ceny a zbytek tvoří příspěvek zaměstnavatele zaměstnancům na stravování. Považuji stravenky za ceniny a tudíž účtuji všechny zápisy vč. příspěvku zaměstnavatele bez DPH takto: nákup stravenek 213/211, prodej stravenek zaměstnancům 211/213 a příspěvek zaměstnavatele na stravenky 51x/213. Je z hlediska DPH tento postup správný? Je možno účtovat stravování zaměstnanců a příspěvek na stravování bez stravenek - rovnou za hotové a s DPH nebo bez DPH?
Vydáno: 08. 03. 2010
V těchto dnech jsme obdrželi od našeho dodavatele tepla a TÚV fakturu - vyúčtování za rok 2009 (období 1. 1. - 31. 12.). Dodavatel je plátce DPH my naopak nejsme. Na faktuře je uváděno zdanitelné plnění 23. 2. 2010 a DPH 10 %. Dle mého názoru jsou oba údaje chybné. Mělo být zdanitelné plnění 31. 12. 2009 a DPH 9 %. Dle ústního vyjádření jsou jejich údaje správné. Mimo jiné zastávají stanovisko, že při našich měsíčních platbách záloh na teplo nemusí jako účetní operaci (platbě) snižovat zálohu o DPH, t. j. 343 / 314.
Vydáno: 08. 03. 2010
Fyzická osoba, plátce DPH. Fyzická osoba, která vlastní živnostenský list a koncesi na stejné práce, které provádí firma, ve které je společníkem, fakturuje této firmě za výkon funkce odpovědné osoby. Na Živnostenském úřadě je přihlášen jako odpovědná osoba. Fakturuje s DPH. Je to tak správně ?
Vydáno: 02. 03. 2010
Souhrnné hlášení k DPH je od 1. 1. 10 elektronicky. Musíme mít elektronický podpis? Pokud ano, jakým postupem ho získáme?
Vydáno: 02. 03. 2010
Forma podnikání - s. r. o., plátce DPH, podvojné účetnictví. Pro fakturaci za např. elektro práce včetně materiálu pro bytovou jednotku platí snížená sazba DPH - 10%. Chtěla bych se zeptat, zda lze účtovat sníženou sazbu i za REVIZE el. instalace - také pro bytovou jednotku.
Vydáno: 02. 03. 2010
Jsme dopravní firma provozující nákladní dopravu. V lednu 2010 jsme vlastním vozidlem uskutečnili přepravu z Německa do České republiky. Tuto přepravu si objednala švýcarská společnost, poskytla pouze švýcarské DIČ. Jak máme tuto přepravu správně fakturovat? Podle § 9 je místo plnění ve Švýcarsku, ale co to pro nás znamená??
Vydáno: 02. 03. 2010
Časopis o kultuře který vychází v ČR má tržby z inzerce - termínu výstav na Slovensku. Při vystavování faktur na SR nevím, zda musí být na fakturách uvedena DPH. Inzerce se fakturuje jak plátcům tak neplátcům DPH na Slovensku. Prosím o sdělení, jak se má postupovat, jaké náležitosti mají mít faktury, a zda služby za inzerci mají být uváděny v daňovém přiznání DPH a souhrnném hlášení.
Vydáno: 01. 03. 2010
Firma (s. r. o.) - nakladatelství, které již prakticky ukončilo aktivní činnost, má mezi distributory značné množství knih (hodnota 90 tis. Kč), které jim dala do komisního prodeje. Distributoři však knihy ztratili nebo je zapírají, v 2 případech je to dokonce předmětem soudního sporu. Tato situace již trvá 3. rokem a je jasné, že se firma neshledá ani s penězi ani s knihami. Můžeme to zaúčtovat jako ztrátu, tedy účetně škodu na skladu, ale co s DPH je nutno odvést DPH nebo při ukončení registrace k DPH toto srovnat a v jaké částce? Sklad je veden ve výrobních cenách, ale ty knihy již tu hodnotu dávno nemají.
Vydáno: 01. 03. 2010
Fyzická osoba - živnostník, má uzavřenou servisní smlouvu s firmou (s. r. o.), která fakturuje veškeré služby a dodávky na Slovensko.Tato fyzická osoba ve smyslu této smlouvy vykonává servis - opravuje a montuje speciální přístroje na Slovensku, ale fakturuje všechny své servisní práce, náklady na cestu, hotely apod. firmě v ČR, která je plátce DPH v ČR. Fyzická osoba je také plátce DPH v ČR. Týká se fyzické osoby souhrnné hlášení podle nového znění od 1. 1. 2010? A v jakém rozsahu - jelikož se ve všech případech jedná o nemocnice, většinou nejsou plátci DPH.
Vydáno: 01. 03. 2010
Podnikatel mě požádala o jednorázovou pomoc při zpracování daňového přiznání k DPFO. Zjistila jsem, že některé doklady je vhodné z výdajů vyloučit a přeúčtovat z provozní režie do jiných, daňově neúčinných výdajů (v DE jako JVY). Podnikatel je plátcem DPH a uplatňoval z dokladů odpočet DPH. Je možno podat dodatečné DP k DPH až k 31. 12. 2009, kdy doporučím vyloučit výdaje jako nedaňové nebo je nutno podat dodatečná daňová přiznání k DPH podle období, ve kterých bylo DPH na vstupu uplatněno?
Vydáno: 01. 03. 2010
Firma s. r. o se ihned po zápis do Obchodního rejstříku přihlásila k DPH a snažila se zahájit podnikání. Pro účely podnikání si pronajala kancelářské prostory v domnění, že je k dispozici telefonní ústředna. Následně se ukázalo, že existující telefonní ústředna nesplňuje předpokládané parametry a to byl zásadní důvod, proč nemohla být zahájena zamýšlená činnost. Nicméně podle smlouvy bylo nutné zaplatit nájemné za 5 měsíců a cena zahrnovala i 19 % DPH. Bylo správné, že firma uplatnila na toto DPH odpočet, i když nevykázala žádnou DPH na výstupu? Firma nevykázala celý následující rok žádné výkony a teprve od června 2009 sehnala poměrně velkou zakázku i když v poněkud odlišné oblasti než na počátku své existence. Obě činnosti je možné zahrnout do ekonomického poradenství a v tom smyslu má firma i zápis v Obchodním rejstříku.
Vydáno: 26. 02. 2010
Jsme s. r. o.,plátce DPH, pronajímáme byty /není to naše hlavní ekonomická činnost/, nájemníci hradí měsíčně nájem + zálohy na vodu, elektřinu, plyn, které jsme v roce 2009 zdanili 19% a v lednu 2010 20%, jaká bude sazba DPH u vyúčtování nájemníkům v roce 2010, když nám od ČEZU přišla faktura, zdanitelné plnění 2010, ale DPH spotřeby do roku 2009 19 % a spotřeba roku 2010 20 %?
Vydáno: 22. 02. 2010
Jsme střední škola. Plátce DPH. Budeme pořizovat stravovací systém na čipy. Jak o těchto čipech účtovat? Jak naložit s DPH? I ze zálohy za čipy odvádět DPH? Při ukončení školy se budou vracet.
Vydáno: 22. 02. 2010
Pokud obdržíme daňový doklad z ledna 2010, kde je stále uvedena 19% sazba DPH místo 20% platné od 1. 1. 2010, máme nárok na odpočet daně alespoň ve výši uvedených 19% nebo doklad můžeme opravit na 20% a uplatnit odpočet ve výši 20% nebo nárok na odpočet nemáme vůbec, protože doklad je chybný? (Dodavatel na žádost o opravu dokladu nereaguje).
Vydáno: 15. 02. 2010
Fyzická osoba, plátce daně, pobírá několik druhů příjmů. Jedná se o příjmy podle autorského zákona - autorské odměny a dále předmětem činnosti je práce výtvarníka /návrhy kostýmů pro film, divadlo atd./ Činnost výtvarníka je zdaňována ve snížené sazbě DPH, autorské honoráře jsou v základní sazbě. /Příjmy zdaněné srážkovou daní do DPH nespadají/. Dále tato osoba je příjemcem zděděných autorských honorářů dle § 10 zákona o daních z příjmů. Podléhají i tyto zděděné autorské honoráře základní sazbě DPH ? Některá agentura k těmto honorářům zasílá vyúčtování - jiná pouze zašle příslušnou částku na účet.
Vydáno: 15. 02. 2010