Jan Stejskal - strana 3

  • Článek
Zákon č. 563/1991 Sb. , o účetnictví, v platném znění (dále jen „ZU“), ukládá v § 14 účetním jednotkám používat k účtování účetních případů směrnou účtovou osnovu a účtový rozvrh. Směrná účtová osnova určuje uspořádání a označení účtových tříd, případně skupin účtů. Hovoří explicitně o syntetických účtech, které musí účetní jednotky používat k účtování pohybu majetku a jiných aktiv, závazků a jiných pasiv, dále pak o nákladech, výnosech a výsledku hospodaření. Novela ZU (č. 304/2008 Sb. ) účinná k 1. lednu 2010 zavádí do citovaného paragrafu informaci, že pro vybrané účetní jednotky může směrná účtová osnova určit i označení analytických účtů, resp. podrozvahových účtů. Poslední citovaná změna se však netýká nestátních neziskových organizací (dále jen „NNO“).
Vydáno: 28. 04. 2011
  • Článek
V předchozím příspěvku v UNES č. 3/2011 byly představeny účetní souvislosti týkající se dotací, a to jak přímých (poskytovaných ve vztahu stát - konečný příjemce), tak nepřímých (poskytovaných ve vztahu stát - zprostředkovatel - konečný příjemce). Úvodem je třeba ještě znovu připomenout, že přijetí přímé dotace znamená pro konečného příjemce povinnost přejít na podvojné účetnictví. V tomto příspěvku bude pozornost věnována dalším finančním zdrojům, které mohou nestátní neziskové organizace (dále jen „NNO“) získat. V praxi dochází k velkým potížím s určením, o jaký druh finanční podpory se jedná. Nejčastěji jsou zaměňovány dotace s příspěvky a mnohdy i příspěvky s dary. Obecně platí zásada, že ke každému získanému prostředku je třeba mít písemnou smlouvu a podle jejího obsahu (nikoliv názvu!) se příjemce dozví, jaký druh finančních prostředků získal a podle toho bude účtovat.
Vydáno: 28. 03. 2011
  • Článek
Dotace jsou považovány již mnoho let za jeden z nejvýznamnějších finančních zdrojů našich nestátních neziskových organizací (a nejen jich). Poskytováním dotací se stát snaží napravovat to, co není možné zajistit tržním principem a je většinou veřejně prospěšné.
Vydáno: 22. 02. 2011
  • Článek
Neziskový sektor - úvod do problematiky Ing. Jan Stejskal Ph. D. Univerzita Pardubice, Fakulta ekonomicko-správní Opodstatnění existence neziskových organizací Příčinou vzniku neziskových organizací se stalo právo sdružování, které je...
Vydáno: 03. 02. 2011