JUDr. Eva Dandová

Je firma povinna mít závodního lékaře, když má zaměstnance jen v kategorii prací 1 nebo 2? Firma hledala a žádala o závodního lékaře, ale neúspěšně. Co v tomto případě dělat? Vstupní prohlídky zajištují obvodní lékaři zaměstnanců.
Vydáno: 23. 04. 2024
Společnost poskytuje zaměstnancům stravenkový paušál ve výši 100 Kč za jednu odpracovanou plánovanou směnu. Jsme povinni poskytnout zaměstnanci při odpracování směny v délce 12 hod. druhý paušál ve výši 100 Kč, nebo je to na rozhodnutí společnosti, že nebude druhý paušál poskytován?
Vydáno: 15. 02. 2024
Škola, příspěvková organizace města, chce v souladu se zákonem, resp. pravidly nastavit pravidlo pro čerpání FPSK na produkty na stáří. 1) Je možná přispívat stejnou částku všem zaměstnancům bez ohledu na to, jaký mají úvazek? Někteří zaměstnanci školy mají úvazky opravdu nízké, např. 10 % jiní, 40 %, 80 %. Je možné přispět všem stejně nebo je možné ve vnitřní směrnici toto upravit, že např. zaměstnanci s nižším než 50 % úvazkem nebude přispěno vůbec nebo přispět v poměru k úvazku? Kde můžeme najít doporučení, resp. ustanovení zákona, které toto řeší? 2) V lednu škola dostala rozpočet, tj. stanoví 50 % přídělu na stáří na celý rok a vydělí počtem měsíců, tj. 12 a vydělí počtem všech zaměstnanců k 1.1.2024 (tedy bere v potaz i zaměstnance s úvazkem 10 %) a dostane číslo, které měsíčně bude posílat na dané produkty na staří, které zaměstnanci mají. Ke konci roku již žádné korekce výše přídělu do produktů na stáří nebude dělat, resp. odeslané peníze v průběhu roku budou konečné - toto jsem se dočetli v metodickém pokynu Ministerstva. Je tento postup správný? 3) Jak to bude v případě, že nabere další 2 zaměstnance v průběhu roku - bude posílat stejnou částku i těmto dvěma zaměstnancům, kterou stanovila k 1.1.2024 odhadem? Děkuji za objasnění situace.
Vydáno: 12. 02. 2024
Zaměstnavatel chce poskytnout zaměstnancům stravenkový paušál, a to po pěti odpracovaných letech. Tedy prozatím bude poskytovat pouze jednomu zaměstnanci. Nebude to považováno za diskriminační vůči ostatním zaměstnancům?
Vydáno: 08. 02. 2024
Na naší základní škole pracuje na II. stupni paní učitelka, která vedle magisterského studia absolvovala program Studium k výkonu specializovaných činností - prevence sociálně patologickýcvh jevů v rozsahu 250 hodin a získala osvědčení. Na základě této skutečnosti jí byl přiznán specializační příplatek ve výši 2.000 Kč (je součástí platového výměru) za to, že vykonává na naší škole funkci koordinátora - metodika prevence. Je nutno tímto úkolem jmenovat nebo písemně pověřit uvedenou učitelku? Paní učitelka nyní nastoupila na mateřskou dovolenou a při ní by nadále metodika prevence podle potřeb školy vykonávala. Jakým způsobem ji za tuto činnost odměnit? Máme sepsat dohodu o provedení práce? Pokud ano, může tuto činnost vykonávat souběžně s MD, když byla vlastně tato činnost odměňována specializačním příplatkem? 
Vydáno: 01. 02. 2024
Od 1. 1. 2024 budeme poskytovat svým zaměstnancům (HPP) stravenkový paušál v max. výši 116,20 Kč. Máme potom povinnost poskytovat stravenkový paušál i zaměstnancům na DPP (v případě, že v daný den odpracují min. 3 hodiny)? 
Vydáno: 31. 01. 2024
Jak je to s mimořádnou prohlídkou u závodního lékaře, pokud je zaměstnanec zařazen do druhé nerizikové kategorie (nemá žádné rizika ohrožení zdraví) a pracovní neschopnost bude delší než 8 týdnů? Musí pak na mimořádnou prohlídku? 
Vydáno: 09. 01. 2024
Společnost zaměstnává ženu na rodičovské dovolené (25.5.2023 je jejímu dítěti 3 roky), tato zaměstnankyně pracuje v současné době pro nás na jiný druh práce formou DPP s délkou trvání do 31.5.2023. Je nutné, aby žádala o neplacené volno v období od 26.5.-31.5.2023, když oficiálně nastoupí od 1.6.2023 na její pracovní smlouvu po ukončení rodičovské dovolené a ještě celý květen bude mít sjednánu dohodou o provedení práce?
Vydáno: 30. 12. 2023
Chceme zaměstnat cizince ze 3. země, který má platné pracovní povolení, ale lékař mu nechce provést vstupní pracovnělékařskou prohlídku, dokud nebude mít platné zdravotní pojištění. My však uchazeče nemůžeme ke zdravotnímu pojištění přihlásit, dokud nenastoupí a nastoupit nemůže bez platné lékařské prohlídky. Je požadavek lékaře na platné zdravotní pojištění jako podmínka pro provedení prohlídky oprávněný? Jak tuto situaci řešit?
Vydáno: 25. 12. 2023
Fyzické osoby nepravidelně a dle potřeby (v období od května do října) sekají zelené plochy v místních částech města (přidružených vesnicích). Tyto fyzické osoby se střídají a většinou každá odpracuje cca 20 hod. měsíčně za cca 2 500 Kč, odměna je vyplácena měsíčně dle výkazu práce. S ohledem na tento finanční objem - v případě formy dohod mimo pracovní poměr (DPP, DPČ) nevniká povinnost úhrady SP/ZP (jsou dodrženy limity počtu hodin ročně), platí se daň z příjmů - v případě formy ostatních příležitostných příjmů (smlouva o dílo, příkazní smlouva bez nutnosti živnostenského oprávnění). Jsou tyto příjmy dle § 10 odst. 3 písm. a) zákona o dani z příjmů osvobozeny od daně? Má podle Vašeho názoru některá z forem (dohody mimo pracovní poměr/příležitostný příjem dle smlouvy o dílo nebo příkazní smlouvy bez živnostenského oprávnění) nějaká rizika/výhody, kvůli kterým by byla výhodnější než druhá forma? Případně kterou formu byste doporučovali? 
Vydáno: 02. 11. 2023
Nebylo by možné použít v některých případech místo dohody o provedení práce příkazní smlouvu? Například v případě letní brigády instruktora na dětském táboře? 
Vydáno: 26. 10. 2023
Společnost chce zaměstnat pracovníka na částečný úvazek (0,2 úvazek). Jakou smlouvu je lepší uzavřít –pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti?
Vydáno: 03. 10. 2023
Pokud zaměstnavatel doručí zaměstnanci výpověď pro nadbytečnost 1. dne v měsíci, zde tedy např. 1. 8., ke kterému dni je tento pracovní poměr ukončen podle § 52 písm. c) zákoníku práce?
Vydáno: 17. 07. 2023
Zaměstnankyně jde na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou. V tuto chvílí nám sdělila, že by chtěla mateřskou do 3 let věku dítěte. Místo této první zaměstnankyně budeme přijímat novou zaměstnankyni. Můžeme této zastupující zaměstnankyni do pracovní smlouvy uvést zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou? Pracovní poměr zastupující zaměstnankyni tedy ukončí dovršením 3 let věku dítěte první zaměstnankyně? Pokud by tato první zaměstnankyně měla ještě druhé dítě a vrátila se z rodičovské dovolené např. až po 6 letech, ukončí se pracovní poměr až po 6 letech? Byl by postup stejný, pokud by první zaměstnankyně požádala o rodičovský příspěvek do 4 let?
Vydáno: 31. 05. 2023
Zaměstnavatel se dohodl se zaměstnancem (pozice prodavače) na základě žádosti zaměstnance , že mu bude zkrácen pracovní úvazek (na 20 hodin týdně). Pracovní doba bude pevná, zaměstnanec odpracuje každý den 4 hodiny od 8.00 hod. do 12.00 hod.). V dodatku pracovní smlouvy bude uvedeno, že se zaměstnavatel dohodl se zaměstnancem na zkráceném pracovním úvazku v rozsahu 20 hodin týdně. Je potřeba, aby v dodatku pracovní smlouvy byl uveden důvod, proč zaměstnanec žádá o zkrácení pracovní doby? Zaměstnanec o zkrácení pracovní doby žádá z osobních důvodů, je mu 57 let a nemá osobní potřebu být v práci 8 hodin). Zaměstnavatel jeho rozhodnutí přivítal, protože plánuje omezení prodeje zboží ve své prodejně z důvodu nizké poptávky po zboží.
Vydáno: 25. 05. 2023
Může zaměstnavatel zaměstnat „brigádníka“ na DPČ na dobu určitou (2 měsíce)? DPP nelze uzavřít, když ví, že přesáhne 300 hod. Nebo musí mít klasickou smlouvu HPP na dobu určitou?
Vydáno: 04. 05. 2023
Náš zaměstnanec nastupuje na otcovskou dovolenou, kterou čerpá ze zaměstnání na HPP. Může pro nám během otcovské a následně rodičovské dovolené občas s něčím vypomoci na základě fakturace případně dohody o provedení práce? Je našim zaměstnancem na HPP, ale mimo to má i živnostenský list a podnikání je pro něj vedlejší činnost. Podniká ve stejném oboru, jako je u nás zaměstnán (zedník), ale případně bychom ho využili i na dohodu o provedení práce v jiné činnosti, pokud by to bylo možné.
Vydáno: 26. 04. 2023
Naše zaměstnankyně nastoupí na mateřskou dovolenou, po ní na rodičovskou dovolenou a zároveň v té době chce docházet do zaměstnání na zkrácený pracovní úvazek. Je to možné? Může si vydělávat na stejné pozici, z které čerpá rodičovskou, anebo musí mít smlouvu na jinou pracovní pozici? 
Vydáno: 17. 04. 2023
Jsem zaměstnanec společnosti s r. o. K 1. 5. 2023 společnost ukončí činnost a vstoupí do likvidace. Jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr budu propuštěn s nárokem na odstupné. Zároveň vykonávám samostatnou výdělečnou činnost (vedlejší). Kdy se mohu zaregistrovat na Úřadu práce? Musím pozastavit svou samostatně výdělečnou vedlejší činnost po dobu, kdy bych byl veden na Úřadu práce?
Vydáno: 13. 04. 2023
Může jednatel, který je zároveň společníkem ve své jednočlenné s. r. o., která se zabývá oborem účetnictví, podepsat pracovní smlouvu na pozici účetní? Nebo je tato kombinace v rozporu se zákoníkem?
Vydáno: 13. 04. 2023