Ing. Miroslava Nebuželská - strana 3

Příspěvková organizace má ve vnitřní směrnici stanoveno, že fond reprodukce majetku tvoří až od okamžiku, kdy je dlouhodobý majetek zcela uhrazen. Nyní směrnici upravujeme a nejsme si jisti, jestli je možné ve směrnici stanovit, že fond reprodukce majetku se bude tvořit již při pořízení dlouhodobého majetku, bez ohledu na stav úhrady. Nebude to v rozporu s právními předpisy?
Vydáno: 16. 08. 2023
Město vybuduje kanalizaci. V podmínkách dotace je, že tuto kanalizaci musí vložit do VAK a to do jednoho roku. Nepeněžitý vklad bude následovat po kolaudaci. VAK začne provozovat kanalizaci po předání, zkušební provoz atd. Samotný vklad se opozdí z technických důvodů, různé schvalovací procesy. Vloženo bude do jednoho roku od kolaudace dle podmínek SFŽP. Např. kolaudace v červnu, v červnu předáno VAKu, vklad v prosinci. Při budování kanalizace bude stavební firma fakturovat městu v RPDP, město DPH odvede a udělá si nárok na odpočet. Po kolaudaci bude následovat vklad, kdy město odvede DPH, vystaví VAKu daňový doklad, VAK zaplatí DPH a tuto zahrne do přiznání k nároku na odpočet. Je tento postup správný? Není problém v tom, že VAK začne provozovat kanalizaci dříve, než dojde ke vložení?
Vydáno: 02. 08. 2023
Jsme příspěvková organizace. Přispíváme z FKSP svým zaměstnancům na doplňkové penzijní spoření měsíčně 500 Kč. Nejsou nějaká omezení u zaměstnanců, kteří již pobírají starobní důchod a zároveň mají uzavřenou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření?
Vydáno: 02. 08. 2023
Jsme soukromá MŠ a ZŠ, s. r. o. S dětmi slavíme v rámci provozní doby školky narozeniny a jiné svátky (pálení čarodějnic, Vánoce, ukončení školního roku, pasování předškoláků). U této příležitosti paní učitelky připravují drobné pohoštění (kukuřičné křupky, JoJo bonbony, džus atp.). Budou tyto náklady daňově uznatelné nebo se jedná o výdaje na reprezentaci? Pokud pak jdou v létě paní učitelky s dětmi na procházku/výlet a koupí jim zmrzlinu, popř. na zahradě školky opékají špekáčky (koupí špekáčky, kečup, chleba), bude něco daňově uznatelné nebo se jedná o výdaje na reprezentaci?
Vydáno: 02. 08. 2023
Obracím se na vás s dotazem ohledně schválení účetní uzávěrka příspěvkové organizace za rok 2022. Účetní firmou byla zpracována ÚZ k 31. 12. 2022, která byla v termínu zaslána do systému CSÚIS. Před schválením účetní uzávěrky finanční výbor obce odhalil v účetnictví chybu ( kdy dotace byla nesprávně účtována do výnosů a příspěvkové organizaci vznikl vysoký zisk). Finanční výbor na základě tohoto zjištění doporučil zastupitelstvu obce účetní závěrku neschválit ( data v CSÚIS již byla uzavřena). Majitel firmy účtování v roce 2022 opravil a zastupitelstvu předložil ke schválení odlišnou účetní závěrku než byla zaslána do CSÚIS. Tato opravená ÚZ byla zastupitelstvem schválena. V současné době je na monitoru státní pokladny k 31. 12. 2022 jiná účetní uzávěrka než obecní zastupitelstvo schválilo. Je tento postup možný a byl porušen ani zákon, ani vyhláška o schvalování účetních uzávěrek?
Vydáno: 02. 08. 2023
Jsme zoologická zahrada, příspěvková organizace, která provozuje i ekonomickou činnost, proto si můžeme uplatňovat nárok odpočtu DPH na vstupu stanoveným koeficientem. V nedávné době probíhala montáž elektronických zámků a to i právě v objektech určených pro ekonom. činnost. Pokud by byla faktura vystavena v přenesené daňové povinnosti má naše organizace nárok na zkrácený odpočet DPH? 
Vydáno: 07. 07. 2023
Ve stanovách spolku spoluvlastníků lesa je účelem spolku správa tohoto lesa, dále jsou rozepsány činnosti související se správou jako např. sledování a kontrola stavu lesa, příprava prodeje a těžby, řízení těžby, prodej dřeva, obnova lesa. Zároveň je zde ale uvedeno, že příjmy z prodeje a těžby dřeva ve spravovaném lese a příjmy z dotací náleží vlastníkům lesa, stejně tak náklady na správu lesa patří spoluvlastníkům. Spolek své vlastní náklady předkládá spoluvlastníkům k úhradě. Z toho mi plyne, že spolek vlastně nemá účetně žádné náklady ani výnosy (vede účetnictví), veškeré faktury jak vydané, tak přijaté by měly být účtovány přes závazky a pohledávky za vlastníky. Je takového znění stanov u zapsaného spolku vůbec ze zákona možné? A co na to zákon o daních z příjmu? Předpokládám, že někdo danit musí. Znamenalo by to, že pokud jednotlivým vlastníkům vznikne vyšší výnos než náklad, měli by toto oni danit ve svém daňovém přiznání? A v jakém §?
Vydáno: 26. 06. 2023
Jsme základní škola (zřizovatel město). Obdrželi jsme fakturu za Licenci MS Office + Widows 24 úvazků (09/2023 - 08/2024) v celkové výši 60 984 Kč. Jak máme zaúčtovat?
Vydáno: 19. 06. 2023
Obecně prospěšná společnost založila s. r. o. - sociální podnik. Tento sociální podnik si pronajme budovu, kterou bude spravovat a se souhlasem pronajímatele i podnajímat. Bude se vztah OPS a s. r. o. posuzovat jako klasická mateřská a dceřiná společnost? Podíly na zisku vyplácené OPS budou od daně osvobozeny dle § 19 ZDP? Nájemné OPS v budově spravované s.r.o. musí být fakturováno za ceny obvyklé dle § 23 odst. 7 ZDP?
Vydáno: 16. 06. 2023
Jsme střední škola, zřízená krajem - lze účtovat šrot (odevzdaný do sběrných surovin) na účet 649?
Vydáno: 15. 06. 2023
Jsme střední škola, zřízená krajem. Na internátě byla vyměněna kuchyňská linka. Byla započtena ve stavbě, není samostatně v majetku. Lze účtovat jako opravu? Nebo by to mělo být technické zhodnocení stavby?
Vydáno: 12. 06. 2023
Spolek, který provozuje pouze hlavní činnost si založil termínovaný/spořící účet, ze kterého budou plynout úroky z vkladu. Bude se již jednat o činnost vedlejší? Budou úroky jako výnos podléhat zdanění?
Vydáno: 12. 06. 2023
Jsme soukromá MŠ a ZŠ, s. r. o. K Mikuláši a na Velikonoce dáváme dětem ve školkách balíčky, podobně v prosinci dostanou adventní kalendář. Je pravda, že všechny tyto položky budou nedaňové a účtovat se budou jako náklady na reprezentaci? Nebo lze nějak zaúčtovat v případě školky jako daňový náklad? A pokud jde o výhry v pořádaných soutěžích, ty lze vnímat jako daňový náklad, bez něhož by se soutěž nemohla uspořádat?
Vydáno: 31. 05. 2023
Družstvo vyplácí při ukončení družstveního podílu dividendy ze zisku. Naše družstvo vyplatí dividendy dle výpočtu, které se řídí stanovami družstva. Zdanění srážkovou daní probíhá u příjemce dividend. Naše družstvo nevzniklo transformací jako jiná zemědělská družstva, ale původní zaniklo a nové vzniklo, z toho vyplynulo, že my srážkovou daň neodvádíme, ale odvádí ji příjemce. Příjemce dividend zdaní jako základ daně celý členský podíl? V rozsudku Nejvyššího správního soudu č. 10 Afs 78/2016-38 zaznělo mimo jiné: .„..dědici příslušel nárok na vypořádací podíl, přičemž základ daně se v takovém případě snižuje o nabývací cenu podílu zemřelého společníka.“ Jak je to myšleno? Jde o to, že v samotném výpočtu vypořádacího podílu dle stanov se již kalkuluje se splaceným vkladem společníka.
Vydáno: 31. 05. 2023
V § 7 vyhlášky č. 114/2002 je uvedeno, že z fondu lze přispívat zaměstnancům na stravování a na peněžitý příspěvek na stravování. Jaký je v tom prosím rozdíl? Jsme příspěvková organizace.
Vydáno: 29. 05. 2023
Na základě novely vyhlášky č. 114/2002 Sb. je možno přispívat zaměstnancům na nákup brýlí, čoček atd. podle § 4 odst 2 písm. b). Příspěvek na zaměstnance podle zásad zaměstnavatele činí 1 000 Kč. Zaměstnanec si vybere v oční optice např. skla, optik vystaví fakturu na 2 000 Kč a zaměstnavatel ji po obdržení proplatí z prostředků FKSP. Zaměstnanec doplatí rozdíl mezi fakturovanou částkou a příspěvkem, tj. 1 000 Kč. Je tento postup správný, nebo faktura od optika musí být vystavena pouze na částku 1 000 Kč, tj. na výši příspěvku z FKSP? Takový příklad se týká i např. nákupu vstupenky do divadla nebo možnost využít příspěvku na preventivní péči na úseku dentální hygieny apod.
Vydáno: 25. 05. 2023
Fyzická osoba, OSVČ, daruje finanční dar zapsanému spolku na jeho činnost (jedná se o záchranu nemovité kulturní památky) a zároveň je jedním z členů tohoto spolku. Může si fyzická osoba odečíst dar ze svého daňového základu? Budou stejné daňové podmínky, pokud dar poskytne s. r .o., jehož společníkem je člen spolku?
Vydáno: 25. 05. 2023
Za rok 2022 skončila naše škola s vysledkem hospodaření ztráta ve výši 347 000 Kč. Můžete mi prosím přesně popsat účtování s účty v roce 2023? V rezervním fondu nemáme žádné prostředky. 
Vydáno: 19. 05. 2023
Spolek účtující podle vyhlášky 504 pro neziskové subjekty udělal na pronajaté nemovitosti opravy (náklady) a technické zhodnocení na této budově. Část budovy podnajímá dalšímu neziskovému subjektu. Do stanovení částky nájmu by chtěl promítnout náklady na opravy a technické zhodnocení. Stanoví tedy cenu nájmu takovou, která poměrně pokryje náklady. Pokud by se jednalo o s.r.o. tak má výnosy z pronájmu, náklady na opravy, odpis - v prvním roce ztráta, protože náklady na opravy přesáhnou výnosy. Ztrátu si pak bude moct odečíst podle § 34 v následujících 5 letech. U VPP s úzkým základem daně mám výnosy z pronájmu, náklady na opravu, odpis - ztráta v prvním roce. Ale v následujících letech budu mít zisk a podle § 34 odst. 5 nemohu uplatnit ztrátu v následujících letech. a protože jsem VPP s úzkým ZD zdaňuju nájem vždy. Není možnost se z toho dostat tím, že by se časově rozlišily náklady na opravy podle promínutí do výnosů dle doby nájmu? 
Vydáno: 04. 05. 2023
Mateřská škola, příspěvková organizace zřízená obcí, má příjmy od Ministerstva školství, od svého zřizovatele a vybírá školné. Zjednodušeně: škola přijala od Ministerstva školství v roce 2022 3 000 000 Kč na mzdy, které do koruny utratila právě na mzdy. Od zřizovatele přijala částku 300 000 na provoz, za rok 2022 vybrala na školkovném 60 000 Kč od dětí. 1) Jiné příjmy školka neměla a celkově dosáhla ztráty za provoz 20 000 Kč - při součtu příjmů: 300 000 + 60 000 - náklady na provoz 502, 511, 518 atd. Má povinnost podat daňové přiznání? 2) Pokud by dosáhla zisku: příjmy (300 000 + 60 000) - náklady by byly v plusu, pak je povinna podat přiznání? Jedná se o to, zda se automaticky vyloučí příjem od Ministerstva a příjem od zřizovatele jako příjem, který není předmětem daně, a následně se „vypočte“ ztráta nebo zisk z příjmů ze školkovného - 502, 518, 501. Samozřejmě pokud by to bylo takto, jako druhý krok výpočtu, pak byl byl vždy výsledek záporný, neboť např. pouze náklady na energie vždy převýší vybrané školkovné (a tedy v daném případě vždy byla ztráta z hlavní činnost, a pak by tyto příjmy na školkovné nebyly předmětem daně), nebo se musí sečíst vždy automaticky příjem od zřizovatele + školkovné a následně odečítat všechny náklady? Jaký je správný postup stanovení příjmů, které nejsou předmětem daně u školky?
Vydáno: 02. 05. 2023