Ing. Miroslava Nebuželská - strana 6

Jsme příspěvková organizace/divadlo. Příkazem ředitele chceme poskytnout zaměstnancům příspěvek z FKSP na dopravu PID ve výši ceny ročního kuponu (cca 3 600 Kč). Zaměstnanec prokáže úhradu dokladem (lítačka apod). Je tento příspěvek osvobozen od daně z příjmů ze závislé činnosti? A následně i od sociálního a zdravotního pojištění?
Vydáno: 12. 04. 2022
AB, a.s. historicky nakoupila pozemky za cenu 20 mil. Kč. Na jednom pozemku AB, a. s., vybudovala tzv. páteřní komunikaci v daném pozemku pod komunikací jsou uloženy inženýrské sítě. Komunikace a sítě jsou v majetku AB, a. s., byly vybudovány za cenu cca 160 mil. Kč a zkolaudovány v roce 2014 (dne oceněny znalcem na cca 90 mil. Kč). Obec a AB, a. s., se dohodly, že pozemek (včetně komunikace a sítí) a ostatní pozemky budou obci prodány za cenu 2 mil. Kč. Jak se bude postupovat při výpočtu daně z příjmu? Bude muset AB, a. s., dodanit rozdíl mezi prodejní cenou a cenou zůstatkovou (znaleckou) nebo vyvstává i možnost, že by AB, a. s. nic nedodaňovala, a naopak by musela obec zdanit nabytí nepeněžitého prospěchu?
Vydáno: 11. 04. 2022
Patří občanské sdružení do právnických osob? 
Vydáno: 14. 03. 2022
Město založilo dceřinou společnost - s. r. o. Město je 100% vlastník. V roce 2001 vložilo jako nepeněžní vklad nemovitost, oceněnou na základě znaleckého posudku. Nyní by chtělo tuto nemovitost vrátit. Uvažují o snížení vlastního kapitálu oproti vyjmutí nemovitosti z s. r. o. Co vše je třeba udělat a jaké bude mít tato akce daňové a účetní důsledky?
Vydáno: 16. 02. 2022
Členem výboru SVJ je právnická osoba (bytové družstvo), kterého zastupuje pověřená osoba. Takto je to zapsané v obchodním rejstříku. Bytové družstvo je členem SVJ. Shromáždění vlastníků schválilo odměnu pro členy výboru, tj. pro fyzické osoby a také pro právnickou osobu. Jak se má vyplácet schválená odměna pro právnickou osobu? Dle mého názoru by odměnu ve schválené výši mělo bytové družstvo fakturovat příslušnému SVJ. Způsob vyplacení odměny pověřenému zástupci bytového družstva v SVJ potom řeší bytové družstvo (např. dohoda o provedení práce apod.)? Je to správný postup? Bytové družstvo je plátcem DPH, má k částce, kterou bude fakturovat SVJ připočítat příslušnou sazbu DPH?
Vydáno: 16. 02. 2022
Občan kromě své práce vykonává bezplatnou dobrovolnou činnost - je vedoucím dětského oddílu, který má pravidelné schůzky, pořádá 1x měsíčně dvoudenní akce, dále pořádá tábory. Oddíl má své vlastní IČ - je to pobočný spolek Asociace TOM ČR. 1) Je možné, aby si vedoucí udělal DPFO a v tomto by uplatnil dar - tj. svou dobrovolnou bezplatnou práci? 2) Pokud ano, jakým způsobem? Potvrzení o daru - tj. lidské práci by měl dostat přímo od hlavního spolku TOM, nikoliv od pobočného spolku? Jak ale uplatní dar, když není finančně vyčíslen? Znamená to, že vystavitel potvrzení o daru by měl na tomto potvrzení nějaké ocenění vyčíslit - jak by ho měl ale určit?
Vydáno: 15. 02. 2022
Valná hromada akciové společnosti rozhodla o zvýšení základního kapitálu věcnými vklady. Vkládán bude nemovitý majetek. Půjde o kanalizace a vodovody v majetku územně samosprávných celků (obce a města). Majetek byl oceněn znalcem a ve výši tohoto ocenění dojde ke zvýšení základního kapitálu akciové společnosti. Účetně bude akciová společnost odpisovat z ceny stanovené znaleckým posudkem rovnoměrně podle doby životnosti stanovené vnitřním předpisem společnosti. Jakým způsobem bude akciová společnost tento majetek odpisovat daňově, když jde o majetek ÚSC, kde byl odpisován jen účetně? Bude daňová vstupní u akciové společnosti účetní pořizovací cena u ÚSC a bude daňově doodpisováno do výše účetní zůstatkové ceny u ÚSC? 
Vydáno: 23. 12. 2021
Město vlastní 100 % podíl v s. r. o. Tato společnost s ručením omezeným je dlužníkem z titulu úvěru u banky. Město se rozhodlo úvěr uhradit, zahájilo s bankou jednání o dohodě o přistoupení k dluhu. Tento dluh chce město zaplatit celý najednou. Prosím o nástin účtování jak na straně města, tak na straně s. r. o.
Vydáno: 20. 12. 2021
V nově založeném SVJ byl zvolen předseda výboru SVJ, který je zároveň OSVČ. Tento předseda výboru SVJ má kromě výkonu funkce předsedy výboru SVJ (odměna činí 3 000,- Kč měsíčně) příjmy z podnikání dle § 7 ZDP a příjmy z dlouhodobého nájmu nemovitých věcí dle § 9 ZDP.  Je povinné zdaňovat příjem z titulu výkonu funkce předsedy SVJ dle § 6? Je možné uzavřít na výkon funkce předsedy SVJ nějaký typ smlouvy (DPP/DPČ), případně je možné, aby předseda SVJ svoji činnost fakturoval jako OSVČ?  Jak je to prosím se zdravotním pojištěním v případě, že předseda SVJ z podnikání nepřekročí minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění a platí tedy v rámci podnikání minimální zálohy na zdravotní pojištění? Je možné nějak započíst zdravotní pojištění zaplacené z titulu výkonu funkce na minimální zálohy placené v rámci podnikání (je možné sečíst příjmy z §6 a §7 ZDP a pokud součet příjmů nepřekročí minimální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění, tak platit jen minimální zálohy na ZP jako OSVČ)?  OSVČ je hlavní činností předsedy SVJ. Odměna 3 000 Kč měsíčně je domluvená bez dalších podrobností a je považována za hrubou odměnu, ze 3 000 Kč bude stržena daň z příjmů ve výši 15% a bude odvedeno zdravotní pojištění. Předsedovi SVJ bude tedy vyplacen rozdíl (za předpokladu, že je povinné zdanění dle §6 ZDP). Slyšeli jsme, že je možné sjednat výplatu předsedovi výboru (a zbylým členům) s tím, že 3 000,- Kč je čistá výplata – jaké by toto mělo implikace na platbu zdravotního a sociálního pojištění (byla by zvýšena platba zdravotního pojištění a podléhala by pak odměna sociálnímu pojištění)? Srážková daň z příjmů předsedy SVJ – je tato daň konečná nebo je možné ji zohlednit v přiznání k dani z příjmů fyzických osob? Je důležité, jak vysoký příjem má předseda SVJ z pronájmu v rámci § 9 ZDP?  Jaké plynou povinnosti pro SVJ - přihlásit se na zdravotní pojišťovnu a na FÚ?
Vydáno: 20. 12. 2021
Je možné vložit nemovitý majetek do spolku, aby bylo možné tento následně opravovat a rekonstruovat? Jak by se takto vložený majetek účtoval? Je možné, aby vkladatel v případě vystoupení nebo ukončení činnosti spolku mohl požadovat finanční vypořádání ve výši hodnoty vkladu nemovitosti?
Vydáno: 20. 12. 2021
Společnost s.r.o. nakupuje pro své zaměstnance službu "Employee Assistance", kdy cena za tuto službu je nastavena např. jako 100,- Kč za zaměstnance za 1 měsíc. Tato služba spočívá v tom, že se jedná o jakýsi balíček poradenských služeb, které v případě zájmu může a nemusí zaměstnanec anonymně využít. Zaplatí-li zaměstnavatel tuto službu, zaměstnanci obdrží kartičku s potřebnými kontakty a v případě zájmu mají možnost anonymně kontaktovat call centrum se svými problémy. Daný balíček zahrnuje poradenské služby typu psychologické, právní a finanční poradenství. Psychologické poradenství poskytují zkušení psychologové a psychoterapeuti, kteří pomáhají zaměstnancům vyřešit potíže v jejich osobním životě. Mezi nejčastější oblasti patří například vztahové problémy, sladění pracovního a osobního života, rodičovství a výchova dětí, péče o stárnoucí rodiče, stres, emoční kontrola, konflikty, šikana a mobbing, harassment a podobně. Právníci dokáží zaměstnancům pomoci s problémy, mezi které patří například rozvodové řízení, daně, prodej či koupě nemovitosti, občanské či trestní právo a tak dále. Tým certifikovaných finančních poradců dokáže zaměstnancům pomoci v oblastech řízení rozpočtu, dluhů, investic, daní, spoření na důchod či jiných typů pojištění. Lze tento nepeněžní zaměstnanecký benefit podřadit pod ustanovení § 6 odst. 9 písm. g) ZDP, konkrétněji zda se jedná v tomto případě o péči o zaměstnance a jejich rodinné příslušníky, jak vymezuje § 14 vyhlášky o fondu kulturních a sociálních potřeb, a tedy o osvobozený příjem zaměstnanců?
Vydáno: 20. 12. 2021
Nevýdělečná organizace má otevřený účet u banky, nyní na konci čtvrtletí připsala banka na účet výnosové úroky, a to tak, že v textu uvedla hrubý úrok Kč 977, srážková daň 185 Kč a na účet bylo připsáno 792 Kč (částky byly v haléřích, ale to pro zjednodušení vynechávám). Jak mám zaúčtovat tyto položky do účetnictví, mám zaúčtovat do výnosů jen částku 792 Kč, nebo hrubé úroky a srážkovou daň, to nevím, na jaké účty bych to dala, a pak - jak budu s těmito výnosy zacházet po skončení roku v přiznání k dani z příjmu právnických osob, když veškeré náklady vylučuji na řádku 40 přiznání a související příjmy vylučuji na řádku 101 přiznání, kam dám ty úroky a v jaké výši?
Vydáno: 09. 10. 2019
  • Článek
Jsme spolek, pořádáme v létě sportovní soustředění, účastní se členové spolku na základě zaplaceného mimořádného členského příspěvku. Někteří rodiče hradí z benefitů, které jim poskytuje zaměstnavatel. V případě, že je účast zrušena, vracíme platbu. Předpokládám správně, že uhrazený členský příspěvek lze poslat zpět pouze tomu, kdo soustředění uhradil – tedy zaměstnavateli, nikoliv rodiči na jeho zvolený účet?
Vydáno: 27. 07. 2019
Jsme spolek, pořádáme v létě sportovní soustředění, účastní se členové spolku na základě zaplaceného mimořádného členského příspěvku. Někteří rodiče hradí z benefitů, které jim poskytuje zaměstnavatel. V případě, že je účast zrušena, vracíme platbu. Předpokládám správně, že uhrazený členský příspěvek lze poslat zpět pouze tomu, kdo soustředění uhradil - tedy zaměstnavateli, nikoliv rodiči na jeho zvolený účet? 
Vydáno: 17. 06. 2019
Jsme příspěvková organizace a každoročně cca do 20. 1. musíme uzavřít účetnictví, odeslat na kraj a předložit zřizovateli. Máme i vedlejší hospodářskou činnost, takže nám vzniká daň z příjmu. Jak zaúčtovat tuto daň, jejíž výše nám není v době uzávěrky známa, protože přiznání zpracovává daňový poradce v průběhu února - března a není možné už do uzavřeného účetnictví vstoupit?
Vydáno: 20. 05. 2019
Není postup popsaný níže protiprávním jednáním, případně nenaráží na nějaká jiná omezení? Hraje v popsaných případech nějakou roli, zda je fyzickou osobou - nečlen x člen x jednatel spolku? 1) Fyzická osoba zapůjčí bezúročně peníze - z bankovního účtu na bankovní účet - spolku. Spolek potřebuje finanční prostředky na zařízení, případně pořízení sídla (nutná změna sídla). 2) Je možný i opačný postup - aby spolek, který disponuje finančními prostředky, pro které nemá aktuálně využití, zapůjčil peníze fyzické osobě - bezúročně? 3) Mohou si vypomoct spolky mezi sebou? Jeden spolek půjčí jinému?
Vydáno: 01. 05. 2019
TJ Sokol, zapsaný spolek, uplatnil položku snižující základ daně dle § 20 odst. 7 ZDP. Jakým způsobem prokáže použití daňové úspory ke krytí nákladů, které souvisí s hlavní činností? Mohu si například zavést zakázku „daňová úspora“ a přiřadit k ní doklady až do požadované výše daňové úspory? Spolek má dotace a dary, ke kterým přiřazuji doklady. Ne všechny náklady jsou ale kryty z těchto příjmů, pak bych tedy mohla tyto ostatní doklady přiřadit k té daňové úspoře, a tím bych prokázala její použití. Spolek má ale i příjmy z pronájmu. Můžu tedy použít ke krytí nákladů nejdříve daňovou úsporu a pak teprve příjmy z pronájmu? Nebo nejdříve pronájem pokryje zbylé výdaje a pak teprve přijde na řadu daňová úspora?
Vydáno: 11. 04. 2019
Jsme zapsaný spolek. Cílem společnosti je poskytování obecně prospěšných činností v oblastech informačních technologií, podpora využívání internetu a komunikačních technologií apod. Jediným příjmem společnosti jsou členské příspěvky. Jak moc se nás dotkne změna definice ekonomické činnosti v zákoně o DPH (již ne za účelem zisku, ale pravidelného příjmu). Což členské příspěvky jsou. Zahrnují se do obratu pro účely DPH? Pokud ano, od kdy se počítá limit? 
Vydáno: 10. 04. 2019
Jsme město a pořádáme několikadenní slavnosti, na kterých budou: 1. v rámci bitvy účinkovat zahraniční vojáci, kteří tvrdí, že finanční honorář, který dostanou, jim pokryje náklady spojené s dopravou; 2. italská skupina praporečníků a trubačů, kteří budou v průběhu slavností organizovaně vystupovat a tvrdí, že odměna, která jim má být vyplacena je na: cestovní výlohy, pojištění, poplatky skupiny a daně (tvrdí, že jsou obecně prospěšná společnost a nemají v Itálii povinnost platit daň). Je nutné z odměny strhnout srážkovou daň a dále našemu finančnímu úřadu uhradit DPH?
Vydáno: 28. 03. 2019
Zapsaný spolek (neplátce DPH, vede účetnictví) prodal pozemky, které měl minimálně 10 let v majetku a které využíval ke své hlavní činnosti, za celkem 2,6 mil. Kč. Díky tomuto mimořádnému příjmu mu vychází vysoký zisk, který by musel zdanit. Slyšel jsem, že u spolků lze tento mimořádný zisk převést do „rezerv“ , které se pak musí během dvou následujících let „utratit“ a tím lze snížit daňový základ. Existuje nějaké takové ustanovení, případně něco podobného? Pokud ano, tak kde ho lze najít a jak přesně o tom účtovat?
Vydáno: 14. 12. 2018