Ing. Miroslava Nebuželská - strana 5

Jak zaúčtovat a daňově posoudit pořízení orientačně-informačního systému u školy (příspěvkové organizace), který se bude skládat z 5 velkých informačních tabulí, s plánem rozložení místností v jednotlivých podlažích, a 25 menších tabulí, které označují jednotlivé místnosti v budově školy? Součástí zakázky bude zhotovení i montáž cedulí na zdi budovy. Celková hodnota zakázky bude cca 100 tis. Kč. Lze osazení budovy informačními tabulemi považovat za jednorázový provozní náklad nebo se jedná o investici? V případě investice – do jaké odpisové skupiny tento informačně-orientační systém zatřídit?
Vydáno: 06. 02. 2023
Nezisková organizace má hlavní činnost péči o opuštěná zvířata. Svoji činnost financuje pouze z obdržených věcných nebo finančních darů, jiné příjmy nemá. Musí organizace podat daňové přiznání k dani z příjmů?
Vydáno: 06. 02. 2023
Nezisková organizace (spolek) získala na konci roku 2022 v dědictví následující majetek: peníze, podílové listy a dluhopisy. Hodnota podílových listů a dluhopisů byla notářem v obvyklé ceně dle vyhlášené prodejní ceny. Podílové listy a dluhopisy hodlá organizace v rámci jednoho roku prodat. Otázkou je: 1) Jak a v jakých cenách organizace získaný majetek zaúčtuje? 2) Bude k rozvahovému dni provedeno přecenění na jak dluhopisů tak podílových listů na reálnou hodnotu a s výsledkovým účtováním? 3) Vzhledem k tomu, že příjem z dědictví je od daně z příjmů osvobozen, jak bude vypadat zdanění DPPO při prodeji dluhopisů a podílových listů?  
Vydáno: 01. 02. 2023
Spolek Vinaři má v hlavní činnosti spolku mimo jiné: Spolupráce s obcí, místními zájmovými organizacemi a podnikatelskými subjekty při přípravě a realizaci projektů, jejich cílem je propagace a rozvoj obce, vinařství a místních tradic. Spolek pořádá kulturní akci „Den otevřených sklepů“, což je propagace vinařství v obci. Jednotliví vinaři na tuto akci připraví své vinné sklepy, kde návštěvníci této akce mohou degustovat vzorky vína do skleniček. Spolek Vinaři prodá vstupenky v hodnotě 800 Kč, vstupné zahrnuje: volnou degustaci vín, poukaz 400 Kč (4 × 100 Kč) na nákup vína, sklenička, mapka, propiska. Večer se pro návštěvníky pořádá kulturní akce – dechová hudba. Poukaz na odběr vína: poukazem návštěvník zaplatí ve sklepě u vinaře, při nákupu lahve vína. Vinaři po ukončení akce vymění ve Spolku Vinaři tyto poukazy za peníze. Spolek je tedy takovým prostředníkem mezi Vinaři a návštěvníky. 1) Započítává se příjem ze vstupenek do obratu DPH v plné výši vstupného? 2) Je sazba DPH u celé vstupenky 10 %, přestože: a) Sazba DPH u částky 400 Kč – která zůstává Spolku na náklady – provoz akce? b) Sazba DPH u částky 400 Kč – za kupony? 3) Poukazy na odběr vína – je možné je brát např. jako ceninu, nebo je tam sazba DPH 21 %? Nebo to, že se se jedná o propagaci vinařů a obce, může být sazba DPH 10 % u všeho? 4) Spadá příjem z této akce do hlavní nebo vedlejší činnosti spolku?
Vydáno: 01. 02. 2023
Člen bytového družstva poskytl nepeněžní plnění bytovému družstvu ve formě vybudování osobního výtahu. Bude tento příjem na straně bytového družstva osvobozen od daně z příjmů podle § 19b odst.1 písm. f) ZDP?
Vydáno: 31. 01. 2023
Svěřenský fond (dále také SF) se považuje za PO, tudíž daň z příjmů by měla činit 19%. Pro obmyšlené pak platí 15% srážková daň z příjmu ze zisku SF. Pokud se jedná o plnění z majetku SF, který do fondu vyčlenil blízký příbuzný, neplatí se ničeho. Chápeme tento legislativní základ správně? Pokud obmyšlený bydlí v nemovité věci, kterou do něj vyčlenila osoba blízka, vzniká mu povinnost odvadět daň z příjmu? My se domníváme, že nikoliv, protože se jedná o plnění z vyčleněného majetku, nikoliv z plodů. Jedná se nám zejména také o to, jak v rámci svěřenského fondu řešit efektivně investice do nemovitosti, zejména co se týče odpisů, apod. A celkově na co je dobré se u SF zaměřit a co neopomenout?
Vydáno: 09. 01. 2023
Příspěvková organizace, mateřská školka zřízená obcí, přijala dary, které byly písemně schváleny zřizovatelem a zaúčtovala je následovně. 1) Vánoční sladké balíčky pro děti ve výši nákupu 8 200 Kč - MD 112/D 649 a MD 501/D 112. 2) Dostala 1x kytaru (úplně nová - i se stvrzenou za částku 12 000 Kč) - MD 028/D 649 a MD 558/D 088. 3) Dostala peněžní dar na bankovní účet 6 000 Kč - MD 241/D 414 a následně z něho koupila hračky za 2 000 na fakturu MD 501/D 321 a dar aktivovala ve výši 2 000 - MD 414/D 648 a na účtu, resp. ve fondu 414 zbylo ještě 4 000 Kč. Může tato částka zůstat ještě nevyčerpaná do roku 2023, tj. bude se evidovat stále na účtu 414? Jiné dary PO neobdržela, je ale dále možné, aby v budoucnu přijala i jiné dary s jiným „typem“ zaúčtování, které se právě u PO využívají?
Vydáno: 09. 01. 2023
Příspěvková organizace zřízená obcí - mateřská škola. 1) Jak zaúčtovat čerpání mezd z fondu odměn u příspěvkové organizace. Jedná se o mzdy nad limit. Běžné zaúčtování je: 521 MD plus odvody na účtech 5xx zdravotní, sociální z účtu 331, 336. Bude čerpání z fondu odměn na účtech 414/648? Např. mzdy z fondu: 521/331 200 Kč a fond 414/648 200 Kč. Odvody sociální a zdravotní půjdou klasicky z provozních peněz bez čerpání z fondu, je tomu tak? Pouze částka na účtu 521 bude kryta fondem? 2) Je nutné mít na běžném účtu (máme pouze účet FKSP a běžný bankovní účet) částku, která pokryje fond odměn, tj. musíme disponovat prostředky (peněžními či finančními (pohledávky), abychom případně fond mohli využít? 
Vydáno: 09. 01. 2023
Je možné, aby fotbalový zápas pískal 17letý žák a dostal za to odměnu? Fotbalový klub (TJ Sokol) pořádá fotbalový turnaj pro malé žáčky a potřebuje rozhodčí pro jednotlivé zápasy. Je možné, aby TJ Sokol vyplatil odměnu klukům (17–19 let), kteří nemají žádné oprávnění či povolení k pískání zápasů? Pokud je to možné (je to pouze nahodilý příjem, nikdy zatím nebyl a do budoucnu nebude), bude příjem od daně dle § 10 zákona o daních z příjmů osvobozen do výše 30 000 Kč za rok (odměna bude řádově cca 500 Kč pro každého)? Bude si moci tento výdaj dát TJ Sokol do nákladů (daňových či nedaňových)?  
Vydáno: 09. 01. 2023
Jak legislativně správně může škola, příspěvková organizace, organizovat školní jarmark, jestli vůbec může? Žáci by mohli prodávat své výrobky a by se konala např. besídka pro rodiče. Co vše by měla škola mít ošetřeno a jak účtovat příjem z jarmarku?
Vydáno: 28. 12. 2022
Školka, příspěvková organizace města, přijala dar od podnikatele Pepy ve výši 50 000 Kč. Dar byl poukázán na účet školky a žádná písemná smlouva neexistuje. Podnikatel řekla paní ředitelce, ať dětem udělá radost a nakoupí dárky k Vánocům (ať už ty, které si odnesou domů nebo hračky do školky). Školka má své webové stránky, kde uvádí: Naše sponzoři: Podnikatel Pepa, Kostky s.r.o. atd. Jedná se o uvedení pouze názvu, žádné specifické účely daru zde školka neuvádí. Pouze: Naši sponzoři a jména dárců. Jedná se ze zákona o dar nebo sponzoring či reklamu? Jde o to, zda školka tento příjem zdaní či nikoliv? Víme, že nelze sledovat pouze "dohodu o daru", ale faktický stav. V případě, že by se jednalo o dar (počítat, již 3 roky sloužící podnikateli v nákupní ceně 82 000 Kč) - byla by situace při zdanění stejná? Kde ve svém jmění, resp. v rozvaze by školka počítač vykázala (zda tedy vůbec)?
Vydáno: 08. 12. 2022
Obec plánuje prodej stavebních pozemků a v souvislosti s jejich pořízením se hradí další služby a nutné náklady. Předpokládám, že nebude možno uplatnit odpočet DPH v plném rozsahu u všech fakturovaných nákladů spojených s tvorbou stavebních parcel. Při prodeji pozemků bude na výstupu uplatněna DPH v základní sazbě 21 %. Jak v tomto případě postupovat nebo jak stanovit případný koeficient krácení DPH na vstupu? Obec bude investovat do vybudování kompletní nové lokality pro bydlení v místě, kde v současné době nic není (jenom pole a louky). Dojde k vybudování (vlastní realizace díla obecním úřadem): Komunikací a chodníků – po vybudování budou zařazeny do pasportu komunikací obce, obec se o ně bude starat, provádět opravy a údržbu. Nebude je nikomu dále pronajímat, zůstane v majetku obce. Vodovodní řad a tlaková AT stanice – tento vodovodní řad po vybudování obcí a po kolaudaci bude asi propachtován – mělo by asi dojít k rozšíření předmětu stávající pachtovní smlouvy na provoz a pronájem vodohospodářské infrastruktury, majitelem by měla zůstat obec, správcem asi VaK – kanalizační vedení – budou vybudovány nové uliční větve asi jednotné, nebo možná i oddílné kanalizace (zvlášť splašky a deště?), které zůstanou v majetku obce, ale správu na nich asi nově vykonává obec. Přeložka vedení VN stožárová – jde o vyvolanou související investici na majetku EG.D, nachází se v místě budoucích stavebních pozemků – plyn – pokud bude, bude vybudován obcí a pronajat GasNetu. Veřejné osvětlení – vybudováno nově obcí, zůstane v majetku a ve správě obci. Související náklady na projektovou přípravu: náklady na projektovou dokumentaci a výkon autorského dozoru při provádění stavby (půjde asi rozlišit zvlášť projekt vody a kanál, komunikace a chodníky a potom trafostanice VN, NN), náklady na správní poplatky na vydání stavebního povolení (budou asi 3 samostatné povolení), náklady na vznik stavebních pozemků, náklady na geometrický plán, správní poplatky na vložení do katastru nemovitostí, apod., znalecký posudek na vynětí ZPF, znalecký posudek pro stanovení kupní ceny, náklady na veřejnou zakázku (jako celek 1. etapa...), náklady na TDS a Koordinátora BOZP – zase jako celek 1. etapa.
Vydáno: 08. 12. 2022
Nezisková organizace (církevní právnická osoba) vygenerovala zisk, v účetnictví ho evidujeme na účtu 932. Dá s tímto ziskem v neziskové organizaci nějak naložit? Musí se použít na činnost? A jak se případně toto použití na činnost řeší účetně? Musí vůbec být do nějakého data rozhodnuto, jak se se ziskem naloží?
Vydáno: 29. 11. 2022
Příspěvková organizace koupila nový osobní automobil. Budou vstupovat do pořizovací ceny tohoto majetku další pořízené věci jako koberečky, přimontování registrační značky, polepy firemního loga? 
Vydáno: 05. 09. 2022
Nezisková organizace (zapsaný spolek) vygenerovala zisk, v účetnictví ho evidujeme na účtu 932000. Jak se dá s tímto ziskem v neziskové organizaci naložit? Dá se nějak někomu rozdělit? Nebo se musí použít na činnost? A jak se to vyřeší účetně? Musí být do 30. 6. následujícího období také rozhodnuto, jak se se ziskem naloží (tak jako v obchodní společnosti)?
Vydáno: 07. 07. 2022
Nakupujeme uživatelskou licenci pro učitele v Maďarsku. Jedná se o digitální učebnice, které se využívají např. v dotykových displejích, tabletech atd. Dále ho prodáváme do škol. Lze uplatit s 10% DPH a také s 10% prodat?
Vydáno: 17. 06. 2022
Účtuji SVJ registrované k DPH a chtěla bych se zeptat, zda máme nárok na odpočet DPH u přijatých faktur za energie. Faktury za energie účtujeme na účet 315xxx. Vyúčtování veškerých energií na tomto účtu 315xxx je 1x ročně vyúčtováno vlastníkům.
Vydáno: 17. 06. 2022
Jsme nezisková organizace a vedoucí pracovník má auto k soukromým účelům. 1% hodnoty auta je ve mzdě jako naturální požitek . Jaké úhrady jsou povinné z tohoto neppeněžního příjmu? Děkuji za odpověď
Vydáno: 02. 05. 2022
Jsme střední škola, příspěvková organizace, zřízená Jihomoravským krajem. Do některých tříd jsme zakoupili na 1 z oken rolety, i když tam jsou již žaluzie, protože ty nedostatečně stíní a když se promítá dataprojektorem, tak to vadí. Jak máme prosím tyto rolety zapsat? Jsou sice přidělány ke stěně, ale v případě potřeby by bylo možné je odmontovat a přidělat na jiné okno. Mohli bychom je zapsat jako DDDM s inventárním číslem? Nebo je musíme zapsat jako opravu nebo dokonce jako technické zhodnocení budovy? Jedna roleta stála asi Kč 4 400 Kč bez DPH.  
Vydáno: 02. 05. 2022
V § 5 odst. 1 vyhlášky č. 84/2005 Sb., o nákladech na stravování a jejich úhradě v příspěvkových organizacích zřízených územními samosprávnými celky, ve znění pozdějších předpisů, je uvedeno, že organizace uhradí zaměstnancům z ceny jídla až 55 % z nákladů na svou hlavní činnost. Znamená to, že vždy musí příspěvková organizace alespoň 1 % uhradit ze svých nákladů na svou hlavní činnost, anebo se můžou rozhodnout, že nebudou zaměstnancům přispívat vůbec? A pokud je povinnost přispívat nějakým procentem z nákladů na hlavní činnost, je správný můj předpoklad, že toto ustanovení není naplněno, pokud organizace přispívá zaměstnancům pouze z FKSP?
Vydáno: 02. 05. 2022